Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dneska opět polojasno, ráno skor zataženo nízkou oblačnosti, teď naskákaly pěkné cumuly, ovšem vítr se stočil k severu. Stále je dusno, ovšem již méně, než v předchozích dnech. něco mně napovídá, že na rozdíl od včerejška, dneska určitě u nás nic nebude... Rozptylové podmínky jsou zde stále špatné, přes mírnou "Cumulovou" konvekci, čili dusno se smogem je extra kombinace :evil: , naštěstí se dýchá krapet lépe, než včera.
Stran teplot, v 8 hodin 18 a fous, nyní něco málo přes 24. Není tedy vyložené horko, takový poklidný letní den bez většího vedra (konečně přišel)
Stran hromů - ony "basy" vznikají prudkým rozehřátím vzduchu okolo letícího blesku (výboje) a přirozeně i následnou rezonanci vzduchu samotného. Dále vznikají rázy pnutím vzduchových hmot o rozdilných teplotách a tím i hustotě v krátkém časovém intervalu.
Ony odrazy o kopce či budovy jsou již jen sekundární. Mělo by tomu tak být :wink:

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od dobrmanek »

Včerejšek stál doslova a do písmene opravdu za to. !!!
Parte (kocurekp - teď už nejsi sám, kdo nemá stanici)
Oznamuji všem blízkým, že dne 2.7.2009 okolo 15:20 skonala má nadevše milovaná (teda, až tak moc ne) meteorologická stanice WS 3600. Skon byl způsoben úderem dvojitého CG blesku v její těsné blízkosti. Nyní je její stav takový, že po zapojení do elektrické sítě teskně pííískne bez jakékoliv další odezvy. Tímto dočasně přerušuji měření teplot, dokud nebude nahrazena. Ale popořadě...

Již v průběhu dopoledne se tvořily Cb ve všech směrech a tvorba konvekce se velmi zvolna posouvala k severu. Dunělo téměř pořád a krásně svítilo sluníčku. Po 13:00 se již výraznější konvekce tvořila jižně od Větřkovic, ale tato se vždy rozpadla. Tak se to opakovalo asi třikrát, než "konečně" vyrostl Cb a nerozpadl se. To už jsem si říkal, že by mohlo něco dojít. Jv od nás se neustále zvětšovala základna, ale vše bez nějakých jevů. O něco později se jižně vše počínalo aktivovat, nejprve byly slyšet blesky a později se přidal i déšť, ale to se odehrávalo stále velmi daleko. Následovalo pozvolné slévání oblaku do většího celku a aktivovalo se jadro Jv od nás. Při postupu k severu se toto jádro jakoby rozdělilo na východní a západní, přičemž to západní později zaniklo a to východní dále mohutnělo. Jižní část Větřkovic zasáhla ta západní část, která byla "slabší". Hřmělo téměř neustále, z toho velká část byly CG a až v době rozpadu převládaly CC. Bylo zajímavé, že blesky postupovaly před srážkami. Pozoroval jsem tuto bouři venku z " bezpečného místa" a v době kdy ještě nepršelo záblesk + ohlušující rána. Slabší výboj směřoval přímo přede mne a ten silnější do 100 m odo mne, ale jen 30 m od domu. Uhodilo do sloupu el. vedení, takže všichni okolo máme zničené nějaké el. spotřebiče. Doma hlavní úder absorboval 25 A jistič a nějaké zbytkové přepětí odvařilo modem + základní desku na PC a trafíčko k set top boxu. Naštěstí jsem měl doma jeden starý modem a PC, které si sestra ještě neodvezla, takže můžu nějakým způsobem komunikovat, trafo jsem taky jedno měl, jen koncovka nepasovala a po hrátkách s nožem a izolepou set top box funguje. Jaké škody to způsobilo ostatním nevím, ostatní spotřebiče jsem měl vypnuté. Venku se po tom úderu moc dobře nedýchalo, protože vzduch byl přesycen ozónem. Poté se tato část již pozvolna rozpadala. Krátce ještě přišel silný déšť, ve kterém spadlo 9,1 mm, na chvilku se objevily i malé kroupy. Za to sever Větřkovic inkasoval o něco tvrdší úder. Kamarád naměřil 17 mm a k tomu 0,5 cm kroupy, které padaly několik minut. To “nejhorší“ šlo mimo. Potom volal kamarád z Hladkých Životic, že právě hlásí v rozhlase, že se řítí přívalová vlna od Fulneka a jak to vypadá u nás. Bohužel měl velmi málo času na to aby se nachystal, takže mu voda kompletně vyplavila sklep i s garáží, stejně jako většině lidí v dosahu potoka. Voda napáchala nejvíce škod v Jerlochovicích od soutoku Husího potoka se Stříbrným potokem. Větřkovice a Dolejší Kunčice nejsou poškozeny vůbec. Mezi Kunčicemi a Vlkovicemi na několika místech odplavená krajnice z cesty. Ve Vlkovicích vytopené sklepy a zahrady, bez větších nánosů bahna. Na začátku Jerlochovic mírně vytopený kemp, poté jen drobnější škody až do výše zmíněného soutoku. Od soutoku jsou ty škody o mnoho větší. Vyplavené domy, hospoda, všude nánosy bahna. Ve Fulneku část vody s bahnem přitekla do potoka, přes bytovou výstavbu (zde jsem neprojížděl) z kopců nad městem. Podle lidí, kterých jsem se ptal, byla tato povodeň horší než v roce 1997. Koryto Husího potoka od Fulneka až na konec Hladkých Životic bylo rozšířeno, přesto došlo k rozlivu do zahrad a sklepů. Za včerejšek smekám poklonu celému integrovanému záchrannému systému.

Jedinou a to velkou výtku mám k umístění měřící stanice na Husím potoku, která je jen na ozdobu a pro srandu králíkům, jestliže jedna třetina vody jde mimo měřící stanici, tak co vlastně měří?

Fotky dodám později
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Yves »

Dnešní den byl opravdu dramatický. Zpočátku chodily bouřky okolo, sem tam pohřmívalo. Ráno skoro 16°C, odpoledne do 25,5°C. Nakonec jsme se ale dočkali. Třebíč zasáhly asi dvě poměrně silné bouřky, které se vyznačovaly přívalovým deštěm. Ten byl jak z učebnice, velké kapky typické pro bouřky vystřídaly jemnější, všechno potěmnělo, ztichlo a valily se jen provazce vody. Okamžitě jsme měli plnou ulici vody, to uvidíte na fotkách. Napadlo nás s bráchem (protože on byl lovit bouřky i ve středu), že vyrazíme do terénu. Potoky vody byly opravdu mimořádné, viděli jsme jeden rozlomený strom (vše viz fotky). V obci Budíkovice, jež patří pod Třebíč najednou brácha v dálce viděl hnědožlutou plochu. Jsem si říkal, to není možný. Ale bylo. Dojeli jsme k potůčku, který teče do malé příměstské nádrže Lubí. Jeho průtok je minimální, je možné, že při suchu je vyschlý. Zvedl se odhadem o 2,5 metru. Zaplavil silnice louky, pole, bohužel i domy v obci Budíkovice (další foto). U jiných potoků jsme takovou anomálii neobjevili, tak jsme potok zkoumali ještě na jenom stanovišti, u obce Trnava, byl vylitý velmi nekompromistně do luk a polí. Asi 5 krát jsme projížděli zatopenou silnicí, kde se valila voda z polí o šířce 10-20 metrů. Řeka Jihlava vodu pojmula docela bravurně. Dostala se na hranici 1.SPA a nyní už klesá. Ten potok ale nezapomenu. No posuďte sami. Dnešní srážky v Třebíči 45 mm, okolí si pochutnalo rozhodně na 60 mm, možná více. Srážky za rok cca 365 mm (roční normál kolem 540 mm).
Foto 1 (naše ulice):
http://img98.imageshack.us/gal.php?g=dsc00300q.jpg
Foto 2 (různě po cestě, plošné splachy):
http://img66.imageshack.us/gal.php?g=dsc00307.jpg
Foto 3 (postižená obec Budíkovice):
http://img170.imageshack.us/gal.php?g=dsc00310.jpg
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od fractal »

Pánové, pánové, pánové. To jsou zážitky. Tady naštěstí dnes nic, bez bouřky a beze srážek. Jen se možnám přidám jako 3. do party s poškozenou meteostanicí. Ale snad to bude jen nějaká blbost. Nechám ji do zítra a zkusím restartovat. O co jde. Od včerejška od té bouřky při zmáčknutí displeje se sice rozsvítí ale na nic nereaguje. Navíc neměří žádné hodnoty, které se měří přímo na stanici, tedy tlak a vnitřní teplota a vlhkost. Resp. měří ale pořád stejné hodnoty. Veškeré citlivé spotřebiče mám na chráněných zásuvkách a jsou OK, počítač, TV, satelit, jen ta stanice zlobí, mám v ní ale baterky jako zálohu při vypadnutí proudu, takže by teoreticky při výpadku neměla být jakkoliv ovlivněná, no ale prostě chová se divně.

Tmax 29,1 °C. Aktuálně polojasno, příjemně 22 °C, 80 % vlhkost.
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Zde po celý den polojasno až oblačno,Tmin +14,7st. a Tmax +27,3st.Večer v 19.30 se během 15min bytvořilo bouřkové jádro,které pak přibližně hodinu setrvávalo přímo nad Loktem a já zažil jednu z největších bouřek,které jsem kdy viděl.Desítky blesků přímo nad námi,přívalový déšť,kdy během 1 hodiny napršelo 68mm!!! a silné krupobití s kroupami o velikosti 1-2cm.Během půl hodiny jsme měli vodu i ve sklepě.Naštěstí bydlíme přímo na kopci,tak ta voda ve sklepě byl jediný následek této bouřky.Po bouřce jsem jel do 6km vzdáleného Chodova a tam nespadla ani kapka!!!Opravdu krásný meteorologický zážitek.Foto z bouřky jsem dal na http://www.smart-web.cz/karel -FOTO-POČASÍ.Přeji pěkný zbytek dne.
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od CtiborV »

dobrmanek: neuvěřitelné... A to jsem den před tím v tu dobu kupoval ve Vítkově helmu na kolo a bylo parno a kolem dokola takřka žádny Cb...
Tady jsou bouřky denně , ale nespadne z nich ani kapka, slyšíme tu jenom hromy z kopců. Všechno se to honí nad kopci a dolu nic nepřijde, a jak tak koukám na vaše přispěvky, zaplať pánbůh za ty dary...
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Vidím,že dnes si užili i ostatní co na to čekali :) U nás dnes už klid.Změna byla patrná hned od rána,kdy nad námi a k jihu pás vysoké oblačnosti,kdežto k severu vymeteno..I během dopoledne vývoj kupovité oblačnosti líný,přesto kolem 11.hodiny to rychle nakočilo a začalo hřmět od západu,kde odcházelo bouřkové mračno z Krkonoš.V severovýchodní polovině oblohy stále oblačnost slabší a stále znatelněji se z ranního proudění téměř bez známek pohybu oblačnosti,měnilo na severní až SV,které odnášelo vzikající bouřkové komory k jihu až JZ.Odpoledne ještě z dáli hřímlo,občas na jihu,či západě pěkně tmavo,ale od severu se to stále více čistilo,ani dusno už nebylo takové.Večer skoro jasno.Teploty dnes až +26 st.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od kocurekp »

fractal píše:Navíc neměří žádné hodnoty, které se měří přímo na stanici, tedy tlak a vnitřní teplota a vlhkost. Resp. měří ale pořád stejné hodnoty.
Tak ta moje stanice neukazuje anemometr, jinak na displeji vše ok, ale online přenos do PC je zamrzlý na -40°C a nulách u ostatního. Takže bohužel pro nás nepoužitelné... :x

K počasí v Ďáblicích - dnes jsme opět všemu extrémnímu unikli, celý den polojasno, odpoledne přechodně chvíli oblačno (okraj bouřky z J, ze kterého spadlo pár kapek, ale na jihu Prahy cca 5 mm), Tmax 27,8°C, postupně pomalu teplota klesá, nyní skoro ve 3 ráno je 17,8°C. Až do úterý to vypadá na opravdové letní počasí, pak nejspíš opět fronty ze Z a více oblačnosti s přeháňkami. Zatím je to léto takové rozporuplné... :|
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Když jsem se teď vracel z lesa z hub (žně to tedy nebyly, asi je voda vypláchla), tak jsem na jižním obzoru viděl pěkný Ac castelanus (což tomu, že se čekají bouřky odpovídá). Ranní Tmin poklesla po dlouhé době na +11,7°C díky zcela jasné noci. Je to známka klesající vlhkosti (konečně !), v bytě klesla na 64% (z 81% před 4 dny). Aktuálně skoro jasno, teplota +21,6°C, tlak 1014 hPa, bezvětří.

Včera 2 slabounké bouřky, které se narodily přímo nad námi a pak pomalu odplouvaly k jihu ( z druhé spadlo 0,5 mm deště).
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
storm_ice
Příspěvky: 5598
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj včera ráno o5 mlha, pořed 9h se rozpustila a pak převládalo skoro jasno, postupně nárůst kupovité oblačnosti, po poledni první hřmění, ale vše se nám vyhlo a postupně i rozpadlo, večer se pak bouřky tvořily zejména na JV od nás, byť o5 jen pár km. Tmax 29,6°C Tmin 15,5°C, vítr V-Sv do 5 m/s v nárazech až 7 m/s. Dnes u nás již bouří cca od 11h, ale boužel vše těsně mimo a srážky jsou o5 několik km vedle, možná i spíše jen stovky metrů, u nás zatím vždy jen pár kapek. Kolem 12h tu byly 2 jádra, jedno na JZ a duhé na V, obě těsně kolem TP, to z východního nakonec slabě sprchlo (krátce až mírně a velké kapky). Aktuálně se rozjíždí slušně bouřka co postoupila na jih od nás.

Aktuálně 12:30 skoro zataženo, bouřka + slabý déšť ObrázekObrázek 23,0°CObrázek VSv 1 m/svlhkost 72%
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od dobrmanek »

Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Tom »

U nás dnes slabší bouřka ale šla na jih nás zasáhl jen okraj se slabou přeháňkou a duňením max, teplota takřka +30C
To: Fractal to mě mrzí s tou stanící taky se děsím při bouřce jestli mě něco netrefí do ní snad to bude ok a rozjede se.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
tak stanice konečně rozchozena. Nakonec pomohlo jen vydělat ze všeho baterky, pak je vložit do čidel a pak do stanice. No nakonec jsem lezl s hlavní jednotkou po střeše ke srážkoměru atd. No bylo to dost akční. Jinak ráno jasno, pak se dělala kupovitá oblačnost a míjela nás jedna slabá bouřka ale nic se nedělo. Teď polojasno. Ráno 17,1 °C, odpoledne asi kolem 29 °C, stanice ještě plně nefungovala, tak si nejsem jistý. Snad už bude vše fungovat ;-)

Aktuálně 27,4 °C, 58 %, taky celkem nízký tlak 1005,6 hPa.
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím,
jsme u známých v Děčíně, a dneska tady byl pěkný mazec. Kolem 15 hod těžký přívalák i s kroupami, zrovna když jsme se vraceli z výletu z Tisé: dravý proud se na několika místech přeléval přes silnici, zanášel ji kamením, voda stříkala ven z kanálů a valila se ulicemi. No dostali jsme se šťastně domů, ale v sousedním níže stojícím domě voda natekla do veterinární ordinace...
Ale to není vše, máme výhled na Labe, a za pár hodin začala vzdutá Ploučnice, která se tady vlévá do Labe, zásobovat tok spoustou nejrůznějšího smetí, hlavně dřevo a PET lahve, dokonce se ve vodě pohupovala i lednička a pokračovala spolu s ostatním humusem dál do Německa... síla. Hasiči furt jezdí sem a tam.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - červenec 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Po jasné a chladnější noci s minimem k +11 st,slunko dopoledne pražilo a brzy dopoledne začala vyskakovat první kupovitá oblačnost tam,kde včera večer mizela poslední (při západním obzoru)Dopoledne postupně stále více zatahuje a na SZ v horské oblasti hřmí,kolem poledne už i u nás poprchává a z dalších buněk západně od nás téměř bez přestání duní.Další bouřky stále vznikají a vypadá to na zajímavý den,jenže bouřky se prakticky nehnuly z lajny severo-jižního postupu a tak i když odpoledne se něco udělalo i kolem Trutnova,u nás nejvýše sprchlo,nebo jen párkrát zahřmělo z dáli.Teď večer je oblačno a teplo +19 st,přes den to přechodně skočilo na +25 st,po přechodech okrajů bouřek a zesílení větru teplota padala na +20 st.
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“