Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od supercela »

hrdla3 píše:Zdravím z Lokte.Zde dnešní Tmin -10,9st.díky zatažené obloze.Včera v půl páté večer bylo ještě jasno a teplota velmi rychle klesala,když v té době bylo už -12st.,tak jsem čekal minimálně -20st.,ale už v půl šestý se rychle zatáhlo a naopak se ještě slabě oteplilo.V noci se občas vyskytovalo slabounké sněžení z nízké oblačnosti.Máme tu 7-15cm sněhu.Kolega z Habartova(cca.10km vzdálený) píše,že má 32cm,což je už docela rozdíl na tak malou vzdálenost.Zde 30cm,tak leda v nějakém jazyku,či závěji.Aktuálně je zataženo,teplota -9,1st.,tlak 1018hPa a vlhkost 84%.
Na Jizerce v J.horách bylo již před půlnocí -32st.,ale kolik bylo minimum,to nevím,ale myslím že se pak zatáhlo nízkou oblačností a teplota již neklesla.

http://www.smart-web.cz/karel
Tak jsem oběhal okolí a naměřil jsem od 17 do těch 32cm. Ta max výška je u garáže, kde jsem letos poprvé měřil. Je to otevřené na západ, kolem nic moc stromy ale celkem závětří v ďolíku. Tak asi proto ta výška. Jinak dnes zajímavý jev. Jedu z Chebu na Habartov, po 18 hod. a teplota celou cestu mezi -20 a -23 C. Nadmořská výška cca 420-450 m.n.m. Po vystoupání na 500 m.n.m. rapidní oteplení na -8C. To na asi 1 km cesty. Momentálně -10C.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Tady je po skorojasném dni a maximu -3,5°C úplně jasno, ale za humny už je vidět stěnu mlhy od západu.
Aktuálně máme -13,5°C a sníh "spadl" asi na 12 cm - mráz dělá své... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes bylo celý den jasno t. max. -2C sníh ze střech a vyhřátých míst dost odtával aby taky ne pocitově bylo okolo +5C slunce mělo docela sílu.Aktuálně je jasno teplota takřka -11C pokud se nezatáhne tak -15 až -16 by mohlo být.Je bezvětří takže podmínky pro to jsou.Vlhkost je na 80% tlak 1030 hpa .V noci bude taky nejnižší teplota cca za 2 roky.Nejmín co pamatuji tak cca -22C ale to už je celkem dávno.P.S. těch -12C co je v grafu to není zatím pravda to mě spadlo čidlo do sněhu ale tato teplota určitě padne takže to minimum není :D :D :D
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Vichr »

Ten sníh ze včerejší noci zas můžu jenom závidět. V jakémsi náhlém záchvatu spadlo několik vloček a pak se oblačnost protrhala. V důsledku toho jsme dosáhli prozatímního letošního rekordního mrazu -10 stupňů (ten byl ale jenom na okraji města, uvnitř -7). Tato noc bude pravděpodobně nejmrazivější z celého ledna. Je jasno, vítr už fouká od jihovýchodu, ale jde to svižně dolů. Jestli se nepřivalí stratus, bude uvnitř města možná i dvanáct :lol: Jinak se zdá, že oteplení do nížin může přijít už v druhé polovině příštího týdne, leden zas tak ledový nebude, on si to oceán srovná...

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Takže se konečně vyjasnilo, během dopoledne ještě sem tam spadla vločka, po polední už bylo (skoro) jasno. Maxima dnes vystoupila vysoko - -2 až -3, ovšem ve 2 odpoledne už byly -4 pod bodem mrazu, aktuálně je -11 při jasném měsíčku a sníh náramně vrzá pod nohama. Padl zde dotaz, při kolika stupních začne vydávát ony vysoké tóny. Předpokládám, že asi od -8 až -10. ve dvou metrech může být -6, ovšem při zemi těch deset klidně může padnout :wink: Na nedalekém Kozím becírku, což je rybník - mráz pálil pořádně, dobrých -14 a nad ledem se vznášel řídký opar, k tomu jasný měsíc spolu s bílou plochou ... pěkné :wink:
Mám polské předky i rodiče a sám mluvím oním nářečím - "po naszimu" a plynně polsky trochu německy a krapet rusky - jak zpívá Nohavica. (angličtinu vynechávám) :mrgreen: Stran nářečí - je polské, ovšem je v něm dost německých výrazů a v poslední době i českých. Postupně se vytrácí, ještě že jsou zde polské školy, které tuto tradici ještě drží. Tam se však učí literární polština, ovšem tito rodiče zde i tak mluví "po naszimu", nikoliv spisovnou polštinou. I tak se cítím v pozici vymírajicího dinosaura. Za pár desítek let nebude tímto mluvit nikdo :|


zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Yves »

Ahojta, v noci na dnešek slabé sněžení, ani poprašek se tomu ale říkat nedalo. Stále do 2 cm, s tím že dneska bylo jasno/skoro jasno a jižní svahy potály skoro natvrdo. Ve stínu nicméně i po několika dnech stále rozježděná břečka i na silnicích. Dneska ranní minimum -7°C, přes den maximum -3°C. I teď večer je stále jasno a je jasné, že teplota si to štráduje docela rychle do mrazu. Aktuálně ve 21:40 máme jasno a -14°C v údolí a -10°C mimo údolí.
Jinak jsem se včera pobavil na tn.cz. Napsal jsem dotaz Honsové a ani mi neodpověděla. Domnívám se, že můj dotaz radši rychle smetla ze stolu, protože v té záplavě dotazů od gramaticky vyspělých diváků Novy ve stylu "jaké mrazi můžeme aji očekávat od týhle zimi?" se náhle objevily moje pojmy jako orografie a adiabata. Tak jsem se nic nedozvěděl. :D :D :D
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od fractal »

Je to trošku off-topic ale k těm nářečím. Obyvatelé z pár vesnic tady na jihu přišli tuším v 17. století z Chorvatska a tak tu mluvíme - teda ti staří - úplně jinak, než ve vedlejších vesnicích, což bylo problém např ve škole, protože nám učitelé někdy nerozuměli, já to už ale postupně zapomněl, a to jsem to ani nikdy pořádně neuměl, možná tak naše babičky ještě mluvily tím správným nářečím. Např. se tu vůbec neříká ř, a tak ho doteď neumím :-), knofle -knedle (ty k omáčkám), legátka -židle, žůkno - díra v ledu, protvánek - pekáč apod. No ale k počasí:

Ráno, jak už jsem psal bylo mírně pod - 11 °C, celý den je jasno a slunce pěkně hřálo, takže sníh pomalu mizel, vylezlo to až -2,2 °C, pak už se začalo rychle ochlazovat, aktuálně -13 °C - rekord letošní zimy. Zajímavé je, že v noci teplota celkem skáče +- 2 °C, nevím čím to je, možná terénem, jsme asi pod 10 m kopečkem a ulicí možná různě proudí chladný vzduch dolů a jak se to dostává k čidlu, tak to takhle skáče, no ale kdo ví...

Jelikož zimu miluju, vzal jsem si na zítra dovolenou a půjdu se podívat do Pouzdřan na Pouzdřanskou step, celkem asi 3 km cesty a trošku si i zageocachinguju, jelikož vstávám brzo, měl bych vyrážet kolem 7:20 s Pouzdřan, tedy v největším mrazu, tak doufám že nezmrznu a že mě čekají zajímavé zážitky sibiřského typu :-) Pokud to bude zajímavé, hodím sem zítra nějakou pěknou fotku.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím,
tak dnes už byla většinou oblačnost malá, a proto Tmin -13,8, Tmax -5,7. Aktuálně se teplota drží na -10,2, je jasno, tak jsem zvědav, kam to do rána spadne.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

V noci velmi hustá mrznoucí mlha (dohlednost pod 50 metrů), teď je polojasno (stratus) a špatný vzduch :( .

Tmin právě teď -16°C.

Minimální teplota ze stanic ČHMÚ bude asi ve Štítné nad Vláří (JV Morava) - zatím kolem -23°C.

http://portalh.chmi.cz - že by nová podoba www stránek ČHMÚ ???
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od Bobr »

tak REKORDI u mě padli :). Tmin -15,5 ve 03:08 Tmax -11,8 v 01:19 aktuálně v 8:00 -13,3. zatím jasno vítr tak kolem 1,0 m/s.
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od CtiborV »

Rano -16.5 st. C, jasno. Ale teplota dal klesala a manzelka hlasila ze uz je -17,1 . Ve Šternberku se z polí valí mrznoucí mlha...
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
storm_ice
Příspěvky: 5603
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od storm_ice »

hujec tak večer po krátkém vyjasnění se zatáhlo úplně, nadávat už ani nemá cenu, sem tam nějaká ta vločka popř. chvíli zněhová zrna, v 2/2 noci začlo drobně sněžit, takže ráno o5 slušný poprach. Včera Tmax -2,0°C Tmax -9,1°C vítr V do 4 m/s Sníh pěkně vymrzá, ale něco zas připadlo Obrázek 5 cm, nový cca 1 cm, srážky Obrázek 0,5 mm

Aktuálně 09:15 zataženo, trvale slabě sněží ObrázekObrázek -7°CObrázek bezvětří
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
storm_ice
Příspěvky: 5603
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše: http://portalh.chmi.cz - že by nová podoba www stránek ČHMÚ ???

jj to maj už +- měsíc, oficiálně to je cca od začátku roku .. no zprvu sem byl "nadšenej" ale bo sem čekal nějaké vylepšování a ono nic tak mi nezbývá než konstatovat, že slováci maj web lepší :roll: .. no co se mi nelíbilo a upravili byly záložky (já vim že sem puntíčkář :lol: :lol: :oops: ) ale proč to nemít tak jak je to "prezentováno" v horní části webu, počasí - ovzduší - hydro (teď koukám že první dva po kliknutíí otevřou příslušnou sekce, ale hydro nějak nefacha). Co mě trochu vadí, je hodně malý prostor stránky, ta by mohla být klidně o 1/3 širší než je nyní. No práce je tam pořád víc než dost, tak uvidíme jak se s tím poperou ...

PS: oblačnost poněkud slábne, tak doufám, že se to hned netrhne, když už to tu otravuje od večera :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Zde jasno a Tmin -16,1st. v 5cm nad zemí -19,8st.Sněhu 5-13cm.Aktuálně v 10.25 je jasno,teplota -14,4st.,tlak 1029,5hPa a vlhkost 85%.Pěkný den přeji.

www.smart-web.cz/karel
brhlik
Příspěvky: 52
Registrován: 21 čer 2007, 17:16
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - leden 2009

Příspěvek od brhlik »

Hezký den z Prahy,
Tak přece jenom zima ještě něco umí, v noci mrznoucí mlha a -13, ani teď před polednem nevystupuje teplota nad -10. Sněhu stále 5 - 10 cm (spíš k těm pěti) a ve vyšších polohách (Ruzyně) na stromech 1cm námraza.

Nemáte někdo teplotní záznamy z konce prosince 1996? Podle mého záznamu bylo 28.12.1996 v Praze-Dejvicích minimum -24 °C a maximum jen -15°C.
Idaho Falls, USA
43°29′ N, 112°1′ W
1440 m n.m.
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“