Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes dopoledne i slunečno pak ale až skoro zataženo teplota ráno +6C v maximu pak vysoko +15C vítr jen slabý.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dnes dopoledne oblačno, postupně skoro zataženo až zataženo, maxima na 13, ráno 8, tedy teplo. Navečer začalo občasně pršet,předtím odpoledne byly přeháňky, vítr se utišil ny nyní je jen slabý. Je skoro zatažená obloha a 8 stupňů.
Každý má rád to své - i ty teplé letní dny mám rád, ale většinou jen ráno nebo navečer a docela rozumím jižním národům, že vymyslely něco takového, jako je siesta :mrgreen: 30 jednoduše nemusím a pokud mohu, tak se přes den někam uklídím :-) Z tou mlhou je to tak, že nosí s sebou nádherné barvy, teď nedávno jsem viděl růžově zbarvenou mlhu :-) a pokud tam není přimíchán Mittalův pach, je to nádhera. Ještě lepší je to na podzim ráno, když mlha mzne a jinovatka obalí barevné listí. Myslím, že letos si toto vybereme o víkendu, možná i v pátek, pak listí mrazem i deštěm rychle poletí dolů
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdraví všechny,
Včerejší počasí bylo moc pěkné slunečné s teplotou až 15°C a slabým proměnlivým větrem.Dnešek ráno zmenšená oblačnost postupně od SZ zataženo a hnusně.Teplota se však dostala až na 14°C přes den.větr slabý-mírný SZ 2-5m/s. Tlak 1015hPa. Srážky 0mm. Jinak taková zajímavost včera večer asi v tuto dobu byla u nás velmi hustá mlha s viditelností do 100m! Mnohde i nižší než 80m a mrholilo při té mlze.Do rána se však rozpustila a dohlednost byla poměrně dobrá.Teplota ranní 6,5°C. I tady jsou už stromy pěkně zbarvené do žlutohněda a do oranžova no krása,ale dlůho to nevydrží během 14 dní to listí všechno opadá kord když se k tomu přidají noční mrazy ty ten opad urychlí. :!: :D
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od kocurekp »

To co nepůjde dolů po Adiho scénáři, zfoukne nějaký fičák od JZ nebo SV... :)

Já mám na listopadu nejradši netrpělivé očekávání mladého vína, a debatu nad tím, jak na tom je (a časem bude) aktuální ročník. Svatomartinské je bohužel už komerčně svázaná známka Vinařského fondu ČR, který svou licenční politikou "odevzdání desátků" opět zvýhodňuje velké vinaře nad těmi malými, takže ti pak nemohou používat tento termín při prodeji svého vína. Sper to čert, samozřejmě se to porušuje, ale já si raději zajedu do malého vinařství, než před supermarket s doprovodným programem... :evil:

K počasí - dnes bylo dopoledne polojasno až oblačno, odpoledne už skoro zataženo, v maximu 13,3°C, beze srážek. Aktuálně ve 22:50 je 10°C, bezvětří. Vítr se během dne stáčel z JZ na Z-SZ, byl mírný okolo 3 m/s.

Ve čtvrtek budu v Bratislavě a v pátek ve Varšavě, takže i přes nabitý pracovní program se budu snažit odpozorovat tamější počasí a podat zde poté zcela určitě subjektivě neobjektivní zprávu... :mrgreen:

Ještě jedna myšlenka ve mě uzrává - co takhle uspořádat osobní sraz nás diskutujících někde na půl cesty republiky? Byl jsem svého času namočen ve fórech k akciím, a nebyly to špatné večery..? Šel byste do toho někdo? Jsem ochoten něco takového organizačně uspořádat, pokud by byl zájem... :?:
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dneska opět skoro zataženo, v noci trocha nakrapalo, ráno 8 stupňů, aktuálně opět relativně teplo - 12 stupňů, ještě zítra podobné počasí s trochou deště a odpoledne a navečer by se mělo časit a teplota jít dolů - tedy aspoň u nás na SV

Výhledy na další týden se komplikují, v poslední době se spíše vyplatí nejdříve se řídit ECMWF modelem, nikoliv primárně GFS. Nyní to jde podle včerejšího ECMWF, tedy výběžek vysokého tlaku od východu a jihozápadní část TV, jinými slovy pokud tomu nebude jinak, frontální systémy půjdou níže, podobně jako vloni, zatím bez fénových vložek u nás

Edit 17.50 - nový GFS již fén dává

ke srazu - dal jsem svůj příspěvek do složky ‹ Organizace amatérských meteorologů v ČR, pod názvem sraz amatérských kapacit v oblasti meteorologie :-)
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj včera velká oblačnost, oblačno až zataženo, odpoledne a večer občas slabý déšť. Tmax 12,9°C Tmin 8,8°C, vítr Jz-Z do 4 m/s. Srážky Obrázek 0,6 mm

Aktuálně 20:20 skoro zataženo ObrázekObrázek 9,9°CObrázek bezvětří
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
dneska většinou oblačno až zataženo ale celkem teplo minimum 8,5 °C před chvílí a maximum 14,2 °C po poledni. I větřík zafoukal od SZ do 5 m/s. Odpoledne s několika kapkama ale srážky neměřitelné.

To kocourekp a vína: No já ty mladé vína moc nemusím i když věřím, že debata nad jejich a nejen jejich osudem může být víc jak zajímavá. Navíc mě právě v tom štve ta komerce, všude se vám nutí samé svatomartinské... :roll:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Včerejší sváteční den (slavil se vznik již neexistující republiky :) ) jsem trávil po delší době převážně venku a bylo docela příjemně teplo, jen té oblačnosti mohlo být méně. Večer za mlhavého svitu Měsíce slabě pršelo, ale pouze zvlhly chodníky a nic víc.

Dnešní ráno mě však překvapilo trvalým mírným deštěm (čekal jsem z této fronty jen pár kapek deště), který dal 3 mm vody a za říjen tak mám napršeno pár desetin pod 50 mm (už asi tuto hranici nepřekročím). Právě přestává pršet a blíží se několik studených podzimních dnů s ranním mrazem a mlhou a přes den (doufám) zubatým sluníčkem, hlavně asi na východě ČR.
Příští týden ale vypadá docela teplý a větrný s občasným deštěm.

Tmax včera +13,5°C.
Tmin při odchodu do práce +7°C.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Neustále tu prší... Středeční Tmin +6,9°C, Tmax +11,7°C, tlak ve 14:00 1020 hPa. Během dopoledne skoro zataženo, odpoledne zataženo od 15:30 se slabým deštěm. Dnes ráno v 7:00 teplota +7,5°C. Aktuálně v 10:30 teplota +9,4°C, tlak 1020 hPa, zataženo (St, Ns) se slabým deštěm/mrholením, bezvětří. Prozatímní úhrn srážek 2 mm.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes ráno s deštěm jinak celý den je podzimně teplota je k +10C napršely 2mm ranní minimum okolo +6C
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Janek »

Poslední ve znamení oblačné až zatažené oblohy s občasným deštěm. O suchu už naštěstí není řeč. Stromy už rázněji žloutnou (dokonce některé druhy už opadaly: jírovce nebo javory).
Výhled ukazují na příjemnější víkend a příští týden podobný tomuto; jen ať si poprší. :)

Ví někdo prosím, kde bych sehnal údaje o celkových úhrnech za rok/měsíc (i probíhající), popř. raději mapy :?:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj včera o5 oblačno až zataženo, před půlnocí občas slabý déšť/přeháňky. Tmax 12,8°C Tmin 6,8°C, vítr Jz-Z do 3 m/s. Srážky Obrázek 0,5 mm

Aktuálně 18:40 zataženo ObrázekObrázek 10,0°CObrázek SSz 2 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Vichr »

V č. Budějovicích se včerejší den opět velmi vydařil (počasí jako by vědělo, kdy je svátek :D ). Využil jsem toho k výletu do přírody. Na obloze bylo převážně polojasno a odpolední teploty ke 14 st. Dnes ráno mne též překvapil občasný mírný déšť. Teprve po 13 hodině se obloha protrhala až na polojasno a vyšlo z toho krásné chladnější podzimní odpoledne. Příroda je právě teď "v nejlepším".
K tomu přidám jeden postřeh: na jaře vlivem extrémního dubnového tepla se podstatně urychlilo olisťování stromů, takže se nevídaným způsobem setřely rozdíly v přirozených biorytmech různých druhů stromů. Některé druhy se olisťovaly v normální dobu (ty časné), jiné o 2-3 týdny dříve než je zvykem (ty pozdní, květnové, např.duby). Na podzim nastala analogická situace. Zbarvování a odlisťování stromů se velmi zpomalilo a opět se setřely ty rozdíly v biorytmech. V tuto roční dobu bývají např. javory už většinou téměř holé a barevnou slavnost drží především duby a břízy. Letos "slaví" všichni pohromadě. V naší ulici, ale i ve volné krajině jsou doslova svítící javory mléče, dosud plné žlutých listů. Tento obraz je charakteristický spíše pro období kolem poloviny října. Zároveň však na mnoha místech výrazně zlátnou břízy a také duby nezůstávají pozadu. V jediném stromořadí však můžete vidět celou škálu zbarvení od téměř zelených jedinců po ty, na kterých není zeleného listu.
Výhledy mě dost baví, ty nejzazší listopadové se mění každým dnem. Ještě dnes ráno z modelů vycházely chladné dny před polovinou listopadu ve východním proudění, v poledne modely nakreslily polohu anticyklony jinak a je z toho předpověď na 12 stupňů! Jsem zvědav, co vyhodí příště - ale každopádně ten rok nepřestává být relativně mírný. Současné vyšší teploty nejsou nic moc v porovnání s tím, co tu v některých letech ke konci října bylo a loni začátkem listopadu to šlo skoro ke dvacítce. Po těch vypjatě teplých sezónách nám to přece jen trochu odpočívá.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky

V noci začalo trvaleji pršet, k ránu srážky byly jen mírné a mlhavo, teplota na 7 stupních, prakticky navlas stejnou jsme měli v poledne při občasném slabém dešti anebo mrholení, V podstatě totéž za doprovodu mírného ochlazování na 5 stupňů vydrželo do večera, pak se oblačnost protrhala, srážky ustaly a končíme s dalšími 5 až 7 mm na kontě, nyní máme polojasno a teplota si to rázuje dolů. Nyní máme něco málo nad 2 stupni a místy to začíná přimrzat. Pokud vydrží jasná obloha, ráno bude poctivý mráz.
Listy, jak pravili mí předřečníci se rychle barví, takže teď o víkendu bude snad první a poslední možnost nafotit tuto nádheru. :wink:

Bavili jsme se o příčinách tohoto stavu, možná jsem na to přišel. Byl zmíňován rok 86, kdy poměrně brzy vše zežloutlo a vše vyústilo do nádherného října a pozdní, ale tuhé zimy. Zkoumal jsem wetterzentrale archív a zjistil jsem, že první výrazné ochlazení bylo v tom roce na konci srpna a začátkem září. To mohla nastartovat ony barevné změny, které se projevují z určitou setrvačností, týden až dva, dle kalendáře. Pak nastala série slunečných dnů, avšak bez výrazné advekce teplého vzduchu, (což dávalo s sebou chladná rána, která mohla dát další impuls k barvení přírody) ale teplé dny, zhruba začátkem druhé poloviny měsíce se ochladilo a to především během dne, což připomenulo stromům, co mají dělat, stále převládalo spíše slunečné počasí. Následoválo krátké, avšak výrazné oteplení, aby v poslední dekádě se opět "nasucho" ochladilo a přišly poměrně výrazné noční mrazíky. To už příroda byla obarvena.
Letos ochlazení, podobné tomu z konce srpna a začátku září 86 nebylo, i potom jsme nic takového v letos neměli, převládaly spíše teplé noci a většinu času naše území setrvávalo poměrně teplé vzduchové hmotě a relativním dostatku sluníčka, což nedávalo přírodě, stromům žádné výrazné impulsy ke změně.
Změna s ochlazením i oblačností nastala, jak všichni víte v půli měsíce. Jelikož je doba pokročilá, tak listy rychle vlivem chladu a nedostatku slunečního svitu začly rychle opadat a měnit barvy. Takže to vypadá tak, že v zásadě první a poslední šanci si užít plnokrevný barevný podzim máme v podstatě jen přicházející víkend.

Mějte se hezky
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím,
dnešní fronta nás jen tak lízla, dala pouhých 0,5 mm. Jinak uplynulé dny byly poměrně nezajímavé, většinou s velkou oblačností, tu a tam se ukázalo slunce, s denními maximy kolem 12 až 13 stupňů.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“