Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Aktuální počasí v Čr říjen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes po ránu máme mlhavo a podzimě teplota je okolo +10C je bezvětří ranní minimum bylo +8C
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Zatímco včera po přechodu fronty se vyjasnilo s nádhernými cirry a dokonce halovými jevy, ve čtvrtek jsme se zase probudili do pošmourného rána, odpovídajícího přesně roční době. Již během noci pršelo a zatím spadlo kolem 2,5 mm srážek. Díky zatažené obloze byla Tmin +7,8°C, což je vcelku dost. Aktuálně v 8:45 je teplota +11,4°C, tlak 1012 hPa (slabý pokles). Zataženo St, Ns (spodní hranice oblačnosti v 500 m n.m.), slabý déšť, vítr JZ do 2 m/s.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Příspěvek od kocurekp »

Tak a je tu říjen - "přivítal" nás oblačnou oblohou s ranním minimem 10,7°C. Mlhavo dnes není a teplota v 9:45 povyrostla k 13,4°C. Od západu se pomalu počíná vyjasňovat, ale pohledem na satelitní snímky to dlouho nevydrží. Vlhkost se drží vysoko, jak včera tak dnes mezi 70-90%. Teplota v domě zase o něco klesla - 21,7°C. Od které (nebo na kterou) teplotu topíte doma? Kdo už topíte :?: :)
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od fractal »

kocurekp píše:Od které (nebo na kterou) teplotu topíte doma? Kdo už topíte :?: :)
No topíme když to doma klesne pod 20 °C trvale. To je tak naše orientační hranice. V ložnici tak pod 18 °C. Teď máme cca 21 °C a v ložnici 20 °C, takže zatím netopíme a podle vývoje zatím asi ani nezačneme. Jinak v obýváku, kuchyni, když se topí, máme 22 °C, nižší jsem se ženou neusmlouval :-), v ložnici tak cca 18 °C ale v zimě jsme měli i 16 °C, jak si člověk zvykne, tak pod dobrou duchnou (pro nemístní - peřinou) je to velice příjemné, jen se pak nechce ráno vstávat :-).

Kdo má voayerské sklony tak může aktuální teplotu u nás v ložnici sledovat tu:
Obrázek

Jinak ráno velice pěkná a hustá mlha, dohlednost do 200m ale potmě to moc odhadovat nešlo. Úžasné scenerie byly na nádraží, kde se různobarevné světla v mlze krásně míchaly a prolínaly. Ráno 10,5 °C, a teď už oblačno se snahou k polojasnu. 16 °C.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky v novém měsíci

Geryku,
JZ proudění, alias fučák, ano, to nemusím, v jakékoliv roční době. Přináší to sucho a teplo, resp. pošmourné počasí opět bez výrazných srážek.
Letos po suchém září to jaxi už není žádoucí. Koneckonců tepla letos bylo až moc.
Dneska sice nefoukalo od Mittalu :wink: teplá fronta ráno přinesla skoro zataženou oblohu a teploty kolem 12 stupňů se "spocenými" chodníky, ještě po půlnoci minima stačila klesnout k 5 nad nulou při polojasné obloze, pak už se oteplovalo.
Nyní je polojasno, větrno a teplota vystoupila zatím k 19 stupňům.
Večer něco málo snad sprchne, avšak nepůjde o nic významného. Potvrzuje se tak zdejší pravidlo aneb když hodně fučí od JZ, následné srážky jsou pro kočku.

Zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj tak ještě zde rychle k dnešku, o5 velká oblačnost, přechodně jí bylo o něco méně, nejvýznamější srážky kolem 16h, jinak to bylo o5 jen pokapávání, aktuálně se oblačnost prothala, na srážkách v KH je vidět duha, na západ mají nazlátlou barvu, o proti včerejšku je o5 větrno s nárazy až 11 m/s.

Aktuálně 16:50 oblačno, srážky v dálce (duha) ObrázekObrázek 12,7°CObrázek ZJz 2 m/s

PS: u nás se topí až od listopadu, v práci je schopnej šéf topit i v létě, když jeden den prší a je pod 20°C venku :lol: v pokoji mi místo topení bude stačit zavřít okno, to by mělo zabránit minimu ze soboty, které bylo 11,4°C :mrgreen: jak psal fractal, krásně se v tom spí, jen se hůř do toho vstává :D
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.V noci k ránu mne vzbudil po delší době déšť silnější přeháňky.Ráno po 5.hod opět déšť sílí a v 5.30 hod lilo jak z konve z nejsilnější přeháňky v republice ve které jsem hnal do práce.Den byl většinou zatažený,krátce až oblačný,odpoledne s přeháňkami ve kterých opět dost pršelo,takže jsem docela zvědav na milimetry ve srážkoměru.Dnešní počasí bych doplnil slovy větrno a poměrně chladno.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Vichr »

První říjnový den byl u nás relativně příjemný. Ranní teploty díky oblačnosti nad 10 stupni, dopoledne asi čtvrt hodiny slabě pršelo - nebylo úplně snadné si toho vůbec všimnout - zato pak oblohu rozsvítila veliká duha. Ještě během dopoledne oblačnosti ubývalo, odpoledne oblačno až polojasno beze srážek, trochu větrno.
Vidím, že na severu už to za moc nestojí. Četl jsem Flamesův příspěvek ohledně průměrných hodnot v září. Pro srovnání: měsíční teplotní normál v Č. Budějovicích je 13,5 st. (tedy o 0,3 st. více, než dalo letošní teplé září v Trutnově :o ). Č. Budějovice leží pouze o 55 m.n.m. níže než Trutnov.

Když teplota v bytě klesne ke 20 stupňům, začínáme zlehka přitápět (aby neklesala níž). V zimním období udržujeme 20-21 stupňů. Žena si někdy zatopí trochu víc, když se věnuje delší čas nějaké sedavé činnosti. Já s topením šetřím, nejvíc nesnáším přetopené obchody, vlaky, kulturáky...V ložnici netopíme vůbec, nějaké to teplo z okolních místností se tam dostane a teplota se kolem 18 udrží. Zatím jsme topení nikde nepouštěli, máme 21,5-22 stupňů. Loni jsme ale také ještě netopili, i když bylo o poznání chladněji.

Zdravím
Vichr
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes bylo dopoledne mlhavo pak přechodně oblačno t.max. dnes +20.5C t.min. okolo +8C Jinak k teplotám doma u mě v pokoji je okolo +18-20C po celý den je to starý barák před rekonstrukcí tak chladno se tam drží už ted ale také mě to vyhovuje netopíme zatím :D
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od kocurekp »

Tak to celkem čumím, že jste všichni otužilci - mě by manželka s 18°C v ložnici asi vypráskala z domu... :lol:
Okolo 20°C mi začíná být zima, snažím se to přes zimu udržovat na 21°C. V noci mám na termostatu noční režim na 19°C, jenže máme podlahovku, a tak to v zimě přes noc klesne třeba těsně pod 20°C a přes den to zas trvá dlouho, než to vytopí na 21°C. To je asi jediná nevýhoda podlahovky, na kterou jsem zatím přišel - pomalé náběhy, delší akumulace. Barák máme taky starý rekonstruovaný, střecha je na půdě i v podkroví už nově zateplená, ale fasáda ještě ne. Asi by to tomu ještě pomohlo, hlavně v přízemí, přecejen do podlahovky jdou nižší stupně a každý únik je znát. Třebas teď je v obýváku 21,8°C a v ložnici 21,2°C. Ještě netopíme, ale co nevidět to přijde... :|
Jinak dnes přes den bylo oblačno, přechodně polojasno. Tmax rovných 20,0°C.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Čtvrtek pokračoval deštěm ze středy. Nejvíce pršelo během dopoledne (jak psal Flames, v nejsilnější přeháňce v republice), poté následovaly přeháňky na jednotlivých srážkových liniích, při kterých dočasně sílil i vítr (až k 10 m/s). Celkově spadlo ve čtvrtek 7,5 mm srážek. Tmin +7,8°C, Tmax +18,5°C (po poledni, když na chvíli vysvitlo Slunce), tlak v 15:00 1009 hPa.
Dnes zatím beze srážek, Tmin +2,0°C. Aktuálně v 9:00 teplota +6,3°C, tlak 1016 hPa, zataženo (St), spodní hranice oblačnosti v 750 m n.m., bezvětří.

Co se topení týká: máme plynové ústřední topení a zpravidla začínáme topit při splnění kritéria 3 dny s Tprům < 12°C (to je myslím i nějaká vyhláška pro bytové domy aj.). Průměrný začátek otopu tu bývá kolem 15.9., ale zažil jsem i konec srpna a začátek října - kam se zařadíme i letos. Máme starší rodinný dům z roku 1929, takže izolace nebyla žádná - 2 roky máme plastová okna a letos po rekonstrukci střechy se dělalo její zateplení (uvidíme jak to bude v zimě znát). Byt se vytápí na 21,5°C, na spaní preferuji teploty kolem 16 - 18°C (není nad to zahrabat se do "husí" peřiny). Problém je jen v tom, že spím v pokoji, kde jsou 2 PC a ty jsou při zavřeném okno a běžícím topení schopné vyhřát místnost (spolu s obsluhou) až na 24°C...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od kocurekp »

Nemám rád situace, kdy přechod front vyjde časově tak, že navečer či na noc se vyjasní a přes den nastoupí fronta. To se stalo dnes v noci - díky tomu Tmin 7,7°C - a sobota vypadá, že tak taky dopadne. Naopak pro Moravu je to díky časovému zpoždění fronty výhodné - to, co přes den slunce vyhřeje, oblačnost v noci udrží - takže tam bude zřejmě o víkendu slunečněji a tepleji. No uvidíme, budeme bojovat... :lol:

Ráno ještě doznívající polojasno, ale od severu se nasunul jakýsi stratus či co, díky čemuž nárůst teploty zlenivěl u momentálních 10,2°C.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dneska polojasno, ráno krásné podzimní 4 stupně, v 7 hodin 5 a následně již 9. Nyní 12 až 13, fouká mírný SZ vítr, přitomm máme nádherný vzduch. :)
Ještě ke včerejšku - večer v přeháňkách spadl ani ne milimetr srážek, co bych u této situace čekal jiného :| , teplota pak spadla na 12.

Topná zezóna začala včera, temperováním a mírné teplotě út. Pokud modely nelžou, během příštího týdne bude opět téměř letní počasí, na poctivý podzim s mrazíky si ještě asi počkám.

Zatím :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Pěkná zima dnes po ránu,kdy bylo skoro jasno a +1,5 st,samozřejmě přízemní mráz.Ráno se rychle zatáhlo,většinu dopoledne +7+8 st s mírným větrem,takže opravdu chladno.Není divu,že na Sněžce je pod nulou a poletuje sníh.Nyní jen o málo tepleji +10 st.
Dobrá diskuze o topné sezoně.Je jasné,že jako teplomil mám vyšší nároky,takže u nás doma bývá nejčastěji +22,spíše +23 st.Když se však řekné Á,musí se říct i BÉ :) takže jste měli napsat jak chodíte doma oblečeni.Na uvedené teploty jsem doma nalehko v kraťasech a triku,nepadá v úvahu abych měl doma tepláky a svetr,jako šetřílkové co doma mrznou.To ani náhodou...i když šetřit se má,ale s rozumem.Dům máme zateplený,takže letos jsme topili jednou nebo dvakrát spíše na zkoušku a stále je doma kolem +22 st.Samozřejmě v ložnici je chladněji,nevadí teploty ani kolem +15 st-máme dokonalou průpravu z chaty,kde jsme spali i při nule stupňů.
To je jeden z důvodů proč nesnaším zimu a chodit nabalený jako medvěd.Ideální jsou sandále,kraťasy triko,na zahradě jen plavky.Bohužel je to jen na čtvrtinu až třetinu roku,takže tepla není nikdy dost,snad jen při vzácných tropech na vrcholu léta :)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - říjen 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Včera byl jeden z těch teplejších, byť oblačných, říjnových dnů, akorát pocit tepla rušil svižný JZ vítr.
Pozdě večer na SF padal velmi slabý déšť (vlhké chodníky) a přechod fronty byl znát snad jen podle změny směru větru a nepatrném ochlazení.
Dnes po ranním vyjasnění je opět dost vysoké a ploché kupovité oblačnosti.

Tmax včera +19°C.
Tmin dnes +7°C (pod tuto teplotu to nechce od začátku léta klesnout).

Já bydlím v zatepleném paneláku a v obýváku máme +23°C, v malé ložnici za stále otevřené ventilačky jen o málo méně. Teplárna zatím netopí a ani nemusí - prům. teplota pod +13°C byla jen ve středu (a určitě i dnes).
Většinu života jsem ale prožil v rodinném domku, kde při tuhých zimách jsme v nejteplejší místnosti měli kolem +15°C a v koupelně pamatuji teplotu +7°C - to se mi moc koupat nechtělo...
:lol:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“