Aktuální počasí v ČR - září 2008

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od fractal »

Janek píše:Neskutečné. Jsou tady normálně mammata, a přitom cumulus žádný. Prostě konvekce naopak zničehonic. Uměl by to někdo vysvětlit?
Nemůže to být třeba rychlým prouděním a tím pádem nějakou vynucenou konvekcí? Každopádně zvláštní to je.

Jinak tady už přes týden nebylo vidět slunce, počasí nudné. Chvíli prší chvíli fouká a povětšinou obojí. Zima sice není nic moc ale už přes týden se to motá kolem 8 - 12 °C. Hrůza. Chtělo by to trošku změnu.

Jak psal výše kolegy Yves. Na MU v Brně nám začal naplno semestr (mě teda jako učiteli) a na počasí je času málo, což je škoda, protože je to jedna z nejzajímavějších věcí v mém životě.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Michal Geryk »

Janek píše:Neskutečné. Jsou tady normálně mammata, a přitom cumulus žádný. Prostě konvekce naopak zničehonic. Uměl by to někdo vysvětlit?
Dnes bylo zataženo, ale odpoledne bylo pár škvír v oblacích a byla vidět plošně rozsáhlá, ale vertikálně plochá konvektivní oblačnost a mammata jsem také viděl, takže pro mě to překvapivé není. Aero-výstup z Prostějova z 12h UTC potvrzuje vlhkoadiabatické labilní zvrstvení v prvních pár km nad zemí.

Dopoledne ale žádné škvíry v oblacích nebyly - bylo zataženo velmi nízkou stratovitou oblačností a mrholilo poměrně hustě a často.

Tmax dnes +11,5°C
Tmin ráno +8,5°C
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Zde dnes většinou oblačno až zataženo s přeháňkami,ve kterých napršelo 4,7mm.Občas vykouklo i slunko a ještě dokáže pěkně ohřát.nyní se oblačnost protrhala na polojasno a začíná se zase docela rychle ochlazovat.Tmin je nyní +5,5st. a Tmax +11,3st.
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od hrdla3 »

Janek píše:Neskutečné. Jsou tady normálně mammata, a přitom cumulus žádný. Prostě konvekce naopak zničehonic. Uměl by to někdo vysvětlit?
Toto u nás také dnes bylo k vidění předevčírem.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od dobrmanek »

Mamma jsou tady na severu v posledních týdnech více než častým jevem. Jde především o altocumulus mamma, který plynule přechází v altocumulus undulatus. Dřív jsem si myslel, že to je stratocumulus mamma, ale ty by byly kapánek níže. Jinač zde začíná opět poprchávat. Aktuálně 6,9 °C, průměrná teplota od 13.9.2008 vychází na 6,9 °C, takže docela teplo :roll:
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 23 zář 2008, 15:14, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od storm_ice »

huj včera oblačno až zataženo, dopoledne i pár kapek, později odpoledne i polojasno Tmax 14,6°C Tmin 7,2°C vítr prom. nebo V do 4 m/s

aktuálně oblačno 16°C
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Janek »

dobrmanek píše:Mamma jsou tady na severu v posledních týdnech více než častým jevem. Jde především o altocumulus mamma, který plynule přechází v altocumulus undulatus. Dřív jsem si myslel, že to je stratocumulus mamma, ale ty by byly kapánek níže. Jinač zde začíná opět poprchávat. Aktuálně 6,9 °C, průměrná teplota od 13.9.2008 vychází na 6,9 °C, takže docela teplo :roll:
Aha, tak o tom slyším poprvé. No je pravda, že před týdnem byla podobná mammata, níže...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Dneska po ráno se trochu ochladilo, Tmin +4,2°C. Celé dopoledne bojovalo Slunce s mraky, až po obědě dočasně zvítězilo. Tomu i odpovídala Tmax +14,4°C. Bohužel se pak opět začala nasouvat oblačnost z Polska a po 15. hodině bylo po legraci. Aktuálně v 17:10 teplota +12,7°C, tlak 1017 hPa. Skoro zataženo (Ac, As, Cu, Cs) beze srážek. Bezvětří.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Petr
Příspěvky: 200
Registrován: 27 kvě 2005, 20:03
Bydliště: Turnov (277m.n.m.), Liberecký kraj

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Petr »

Zdravím z Turnova. Minulý týden převládalo chladné počasí. V pátek ráno na tuto dobu hodně chladno, Tmin +0,5°C(při zemi mráz). Srážek tady oproti Moravě a převážné části Čech minulý týden spadlo hodně málo (slabé 3mm). Tento týden nezačal lépe, včera Tmax +12,0°C, Tmin +6,6°C. Odpoledne s deštěm a večer částečné protrhání oblačnosti na oblačno. Napršelo 2,8mm srážek. Dnes ráno nefalšovaná podzimní mlha, Tmin +4,9°C, jinak po dlouhé době spíše slunečno a odpoledne docela teplo. Tmax +15,7°C!
Aktuálně polojasno T +8,6°C.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od fractal »

Tak já je dneska viděl taky, v Brně (stratocumulus mamma - oblačnost byla kompaktní a pokrývala celou oblohu něco jako na obrázku níže). Asi jsem vypadal jako blázen. Místo pod nohy jsem se díval nahoru. Jinak dnešek konečně překvapil. jednak se ukázalo slunce: cca 20 % dne a jednak bylo poměrně vysoké maximum: 18,2 °C. Ráno taky celkem fajn: 8,1 °C. Snad nás ještě čekají teplejší dny s teplotami přes 20 °C. Aktuálně 11,9 °C.
Obrázek
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím, dnes dopoledne řádná mlha, odpoledne sluníčko. Tmin 3,4; Tmax 15,0. Aktuálně ve 22:20 je 7,7.

Je zajímavé, jak se lišíme v hodnocení letošního roku z hlediska srážek. Pro některé je mimořádně vlhký, pro jiné mimořádně suchý. Já jsem to dnes spočítal a přidávám se definitivně na stranu M.Geryka. Od roku 2002, kdy jsem začal měřit srážky, máme letos druhý nejsušší rok. Větší sucho bylo v roce 2003, ale jen o chlup. Rok 2002 byl velmi vlhký, ostatní roky spíš průměrné a vzájemně vyrovnané.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od dobrmanek »

Ten rozdíl ve srážkách je asi způsoben tím, že chodilo velmi málo front o západu a naopak se vyskytlo mnoho situací, kdy Vítkovsko inkasovalo pomalu nejvíc srážek z republiky. Tolik SQL jako letos již jsem ještě nezažil. Zároveň přišlo i několik tlakových níži a je zalito jako už dlouho ne.

Dnes po ránu zataženo s deštěm :wink:, zatím spadlo 3,8 mm, teplota 8,8 °C
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Michal Geryk »

Rozdíly ve srážkách jsou značné i na malou vzdálenost a Olomoucký kraj má letos srážek asi tak průměrně, ale bohužel zrovna Přerov a okolí má srážek (zatím) silně podprůměrně na rozdíl třeba od sousední Olomouce - bouřková jádra nás téměř vždy minula a současná SV situace (bylo jich letos už několik) srážkám nepřeje vůbec.

Aktuálně sice prší, ale velmi slabě a úhrn za noc je kolem 1 mm.
Včera nepršelo vůbec a dokonce chviličku po 10 dnech svítilo sluníčko :D .

Tmax včera +15°C
Tmin dnes +9°C
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od Michal Geryk »

Počasí mi chce vyvrátit výše uvedená slova a tak tu aktuálně už 20 minut leje jak z konve jako v létě při bouřce, přitom radar neukazuje téměř nic. Ale své asi hraje velmi nízká oblačnost, která "obaluje" kapky z vyšších pater oblaků. :D :D :D
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - září 2008

Příspěvek od storm_ice »

huj včera převážně oblačno, ráno mlha, večer postupně skoro jasno Tmax 18,3°C Tmin 5,3°C vítr prom nebo SSv do 5 m/s

aktuálně zataženo T 11°C

jinak k těm srážkám za zaří jsme na 20 mm tj cca 50% normálu, vypadá to na další podprůměrný měsíc :(
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2008“