Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
to je neuvěřitelné, že na takové malé republice jako je ta naše, může být květena v tak rozdílné fázi, jak psal TomasBurt. Jinak včera beze srážek, až teda k půlnoci nakapalo 0,1 mm. Dneska tady křižuje jedna konvekční cela za druhou, ale zatím nás úspěšně míjí. Teplota prozatím mezi 8,6 °C - 18,0 °C. Dopoledne jasno postupně až oblačno (samý Cu con.) Trošku se ochladilo na 17,3 °C. Vítr povětšinou SSZ kolem 3 m/s. Tlak stabilní kolem 1024 hPa. S jarem jsem až na srážky velice spokojený. Žádné vedra a té vlhkosti v půdě je tím pádem taky o poznání více.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Již druhá přeháňka v Orlové za dnešní den, první asi půlhodinová, druhá právě začala. Lije slušně :-) , Prozatimní maxima na 13, teď při přeháňce je necelých 9
Celkem zatím asi 5 mm, další přibudou :lol:
Co se týče vegetace, naprostý souhlas. Ona nadmořská výška dělá divy. Mimochodem v horách nad 1000 metrů jsou stále sněhová pole. Ostatně západ teď na jaře byl chladnější, takže tento faktor hraje taky určitou roli. Jižní Morava byla vždy napřed :-), na severní Moravě, potažmo ve Slezsku si na to teprve zvykáme :-(

Zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Včerejšek byl teplotně opět nevyrovnaný - Tmin +1,2°C při zcela jasném ránu, poté tvorba kupovité oblačnosti. Kolem 11. hodiny jsem byl v Trutnově, kde nejprve spadlo pár kapek a kolem poledne prošla už regulérní přeháňka. Doma tou dobou spadl 1 mm srážek, další silná přeháňka následovala kolem 15. hodiny, během večera pak ještě několik slabších, s celkovým úhrnem 2 mm. Tmax +19,9°C, v 15:00 +16,6°C a tlak vzduchu 1020 hPa.
Dnes kupovitá oblačnost již od rána (Tmin +2,8°C) , zatím bez bouřky, teplota aktuálně +14,3°C, tlak 1023 hPa, vítr S do 4 m/s.

Co se rozdílů ve vegetačních dobách týče, např. mezi Brnem a Svatoňovicemi je to skoro 30 dní. Když jsem tam ještě jezdil do školy, užil jsem si díky tomu jaro 2x :D .
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
TomasBurt
Příspěvky: 76
Registrován: 06 led 2007, 18:23
Bydliště: Nejdek (Krušné hory) 584 m n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od TomasBurt »

Západní polovina republiky je na jaře chadnější nejen letos, ale bývá tomu tak téměř každé jaro. To je dáno blízkostí Severního moře a Atlantiku. Nikdy jsem si ale nevšiml, že by tu na podzim bylo tepleji než na východě. Naopak první sníh bývá nejčastěji také v Krušných horách a na Šumavě (když nebudeme počítat hřebeny Krkonoš, kde sněží i v létě). Letos prvního května byl v Krušných horách sníh (ve stínu) už od 900 m, zatímco v jiných horách píšete od 1000 m.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Janek »

Tak v Karviné už odkvetly třešně, pampelišky většinou už ve "staříčkovém" stavu, jsme tedy napřed, no.
Tak na toto počasí jsem čekal, konečně nám tu běhají Cb cal, a to ještě není večer. Na rozdíl od Orlové Karvinou osvěžila zas ta druhá, při první napršelo málo; od SSz-S už jde ale na Karvinou 3. - mrak vypadá nádherně!
Aktuálně: bezvětří při oblačné obloze, T +12,5°C.
Jen tak dál... :)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Michal Geryk »

Tak dnes hlásím 3. letošní den s bouřkou (2 bouřky), ale obě vzdálené. Chytlo nás i pár přeháněk a dokonce pěkná húlava, ale spadlo asi jen 2 mm, zatímco na letišti i v okolních stanicích až 10 mm. Sucho je už jen v centru města...

Tmax dnes v poledne +18°C
Tmin ráno +9,5°C
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Ráno bylo dnes opět studené +2 st,příz min -0,9 st.Přes den více oblačnosti než včera již od rána,dopoledne se brzy zatáhlo a přeháňka je na spadnutí,nakonec však spadlo vše jižněji a odpoledne se počasí zlepšilo na polojasno.Díky silnějšímu větru bylo dnes alespoň pocitově chladněji než včera.Teď večer je ještě zvětšená oblačnost s +9 st,ale běda až se vyjasní,zase bude ráno k nule.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Yves »

Ahojec, dneska bych Vám mohl napsat, protože jsem byl tak trochu v terénu. Navštívil jsem XXVII. ročník Zámeckého vrchu (Závody do vrchu) a rozhodně nebylo o zajímavé meteoprojevy nouze. Přehnaly se přeháňky, asi jako na většině území, ale jednu přeháňku doprovázely kroupy až o velikosti cca 0,8 cm a dokonce to přerušilo závod. Týmy přezouvali ze slicků na mokré gumy jako o život.
Aktuálně (21:24) máme skoro jasno a +10,4°C . Mějte se
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od dobrmanek »

Hmmmm, tak u mě ani kapka. Kolem poledne se tvořily pěkné Co con, dokonce se vytvořil i Cb, ale s příchodem nad větřkovské údolí nastal prudký rozpad a nic z toho u nás nebylo. Po 16:00 opět celkem pěkný vývin a opět nic. Všude kam jsem se podíval jsem viděl pěkné kovadliny, ale to bylo tak vše. Snad se zítra dočkám od východu něčeho pěkného. Včera přicházela od SZ silná přeháňka, ale tato sjela jihozápadně od Větřkovic, přičemž se rozpadala. Mám aspoň pěkné snímky.
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/3.5.2008/
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Celkem za včerejšek asi 7 mm :-), kousek za městem již v Rychvaldu bylo však skoro sucho, tam muselo pršet podstatně méně, v Ostravě- Pustkovcki nespadla ani kapka, podobně jako u Dobrmanka. Mimochodem pěkné fotky - ne nepodobne předvčerejšímu dni.
Dnešek vypadá zajímavě, snad něco od SV příjde, ovšem, když jsem se koukal na polský radar, srážkové pásmo vypadá impozantně, ovšem při příchodu do Slezské pánve prostě slábne a rozpadá se. Uvidíme, jak to s ním bude dál, snad si nakonec přeci jen dá říci.
Teploty včera večer na 10, dnes ráno bylo 7, v 8 hodin již 9, oblačno, na obloze jsou hrady, takže vypadá to slibně.
Podle prognóz by mohlo něco kapat každý den až do úterka, kdy přejde slábnoucí studená fronta, pak opět vysoký tlak.

zatím z oblačné Orlové
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
storm_ice
Příspěvky: 5603
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od storm_ice »

hujec tak my jsme si dali včera srážkovou pauzu, sice slabší přeháňky nás přešly, ale nebylo ani mokro, i když kolem pršelo víc, zejména pak na Z-JZ. Tmax 19,6°C Tmin 6,5°C vítr S-Sv 1-6 m/s, v nárazech až 8 m/s

Aktuálně 10:50 skoro jasno ℔ T 18,0°C▲vítr VJv 1 m/stlak 1026,7 hPa►vlhkost 36%

U zeleně je to u nás tak, že listy začínají mít i jasany (ty bývají v okolí téměř poslední) třešně většinou již odkvetly, podobně na tom budou brzo i jabloně, ketré večer pěkně voní. Je pravda že je to jako jaké už dlouho nebylo - začalo brzo ale po celkem "studeném" březnu i dubnu se příroda vrátila téměř do normálu. Např zlatý déšť začal kvést v 1/2 března a někde odkvétal až koncem dubna.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
ráno poněkud chladnější 6,7 °C, přes den až 19,9 °C. Jasno, přes den polojasno, beze srážek. Včera jedna bouřka ale naprosto mizerná. Asi 1 mm, a 3 hromy. Na zemi pár krupek v průměru kolem 3 mm. Momentálně 10,5 °C, tlak asi 1023 hPa, klidno, jasno.

Jinak už si asi týden užíváme první jarní zeleniny, a to především hlávkového salátu. Cpu se tím jako koza, protože po zimě je cokoliv zeleného vzácné. Dobrou noc.
David Sadecký
Příspěvky: 581
Registrován: 09 říj 2005, 12:27
Bydliště: Český Brod, 225 m.n.m.

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od David Sadecký »

Zdravím, tak jsem dnes dorazil ze Žďárských vrchů - teplota odpoledne tam byla kolem +15°C (Morava byla dnes obecně teplejší), co se týče vegetace ( v 600 m.n.m.) - kvetou pampelišky (spíše začínají), začínají třešně, jabloně ani náhodou. Tady už kromě jabloní jsou ovocné stromy odkvetlé.
brhlik
Příspěvky: 52
Registrován: 21 čer 2007, 17:16
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od brhlik »

V Praze - Dejvicích jsem od začátku května zaznamenal už 2 bouřky, první bouřka (doprovázená slušným lijavcem i blízkými bleskovými výboji) v pátek večer a druhá, slabší bouřka (skoro beze srážek) dneska večer kolem 8 h.

V okolí Prahy začaly v hojném počtu růst jedlé houby, hlavně na okrajích lesa i v některých pražských parcích je spousta smržů -

Všem přeji klidnou noc i vydařený týden!
Idaho Falls, USA
43°29′ N, 112°1′ W
1440 m n.m.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2008

Příspěvek od Michal Geryk »

Neděle byla nudná a slabé srážky přišly až v noci. Původně i v neděli měla být slušná konvekce (v Čechách přeci jen byla), ale modely ji "zrušily" a navíc se z Polska sunula vrstevnatá oblačnost. Takže poslední 2 bouřky byly v sobotu, která měla velmi zajímavé počasí a nádherné Cb vzdálené i ty nad hlavou... :D .

V noci od východu sprchlo kolem 3 mm a dnes v pondělí k nám proniká labilní vzduch od SV a tak se možná opět dočkáme bouřek, byť nebudou moc organizované díky chybějícímu střihu větru. Chtělo by to ale insolaci a teplejší počasí, bo aktuálně je tu nízká oblačnost, kouřmo a chladno. Možná ještě v úterý budou přeháňky a pak nastane sušší anticyklonální počasí.

Tmax včera +17,5°C
Tmin dnes +10°C
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2008“