WS 3600 - vlhkost vzduchu

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanice WS 3600

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

WS 3600 - vlhkost vzduchu

Příspěvek od ivosum »

Chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušennosti s měřením vlhkosti vzduchu u WS 3500 nebo WS 3600.
Přijde mi velice divný, že za více jak 100 dní měření nenaměřila moje stanice WS 3500 vyšší vlhkost než 89% a to pršelo, mlha byla.... Fakt divný. Stanici mám umístěnou 10 metrů nad zení a metr od stěny v radiačním štítu. Není přeci možný, že je při husté mlze vlhkost pod 90%. Můj otec má meteo stanici v Černé v Pošumaví, měří pod ČHMÚ a velice často má vlhkost i 100%.

Výška nad zemí ani relativní blízkost domu to nemůže tak ovlivnit. Nebo se mýlím?
Jak jste na tom vy?
http://www.pocasi-volary.cz
Naposledy upravil(a) ivosum dne 10 říj 2008, 09:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Th »

Mě ukazuje běžně do 93%, občas se ukáže i 94%. Víc nikdy.
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

Já měl max 93% i v poměrně husté mlze - čidlo je cca 11,5m nad zemí a 1,5 od stěny domu. Ale od stanice ČHMU jsem se až tolik nelišil max do 5% možná ani to ne ... v TP si teď ani 100% nevybavuju. Ale je pravda že jsem v mlze taky čekal víc. Někdy je mlha pod 90%, ale stalo se, že nebyla ani při 92% tak nevim :)
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

Meranie vlhkosti je starý známy problém všetkých LaCrosse staníc. Opakovane sa to rozoberá na fórach v celom nete. Je to dané elektrickou nepresnosnosťou samotného čidla a nedá sa s tým nič robiť. Do 80% je presnosť vyššia, ale na okrajoch pásma (pod 20% a nad 80%) presnosť klesá. Pravdepodobne na to má vplyv aj samotné zakrytovanie čidla (pretože keď som používal senzor a nemal ventiláciu - hodnoty dosahovali do 91%, po použití ventilátorového krytu na senzor sa hodnoty dostali zhruba o 4% vyššie).
Jedine, ako sa dá trochu hodnota opraviť (ale len vo WeatherDisplay) je nastavit offsety - keď je hmla.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

Ano s tím musím jenom souhlasit. Mě WS2300 ukazovala za dva a půl roku max. 91% v naprosté mlze a VP2 bez problému v ten samý okamžik 100%.
Bohužel u ostatních čidel je to podobné.Mám na mysli vítr,teplota i tlak . Snad jen srážky jakž takž souhlasí,přestože tam jsem to vůbec nečekal vzhledem k jinému tvaru trychtýře. Proto jsem se rozhodl změnit stanici.
A vedly mě k tomu i občasné výpadky a nesmyslné hodnoty. Zkrátka lituju že jsem nešel do dražší stanice hned na začátku.Mohla celá ta legrace vyjít levněji. Ale to už nepatří do tohoto vlákna, omlouvám se. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od Th »

Po výměně sdruženého venkovního čidla u WS3600 (staré se odporoučelo po 3 letech) jsem zaznamenal lepší rozsah v měření vlhkosti. Nyní ukazuje až 98% :)
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od Tomáš Psika »

jirkapocatky píše:Ano s tím musím jenom souhlasit. Mě WS2300 ukazovala za dva a půl roku max. 91% v naprosté mlze a VP2 bez problému v ten samý okamžik 100%. Bohužel u ostatních čidel je to podobné.Mám na mysli vítr,teplota i tlak . Snad jen srážky jakž takž souhlasí,přestože tam jsem to vůbec nečekal vzhledem k jinému tvaru trychtýře.
Taky mi stanice ukazuje rel. vlhkost max. 91%. Doteď jsem si myslel, že je to jen jedna z dalších zvláštností meteostanice a že jsem holt neměl moc štěstí na nákup bezvadného zboží. I měření větru je zřejmě díky použití anemometru s vrtulkou dost nepoužitelné. Než se roztočí, už to musí být venku znát.
jirkapocatky píše:Proto jsem se rozhodl změnit stanici. A vedly mě k tomu i občasné výpadky a nesmyslné hodnoty. Zkrátka lituju že jsem nešel do dražší stanice hned na začátku.Mohla celá ta legrace vyjít levněji. Ale to už nepatří do tohoto vlákna, omlouvám se. Jirka
S výpadky a nesmyslnými hodnotami bojuji neustále. Softwarově to filtruji a většinu nesmyslů vyřazuji (aby to příliš neprasilo online data na netu), ale i tak to není dlouhodobé a pohodlné řešení. Celá ta legrace opravdu vzhledem ke kvalitě mohla vyjít levněji.

Taky se teď omlouvám za trochu OT odstavec, ale musí to ven :) . Kdybych šel do nové stanice, tak už nikdy žádný LaCrosse. A to nejen kvůli kvalitě měření a nespolehlivosti, ale také kvůli tomu, že k tomu není napsán výrobcem žádný přenositelný software vhodný pro automatizované použití. Výrobci amatérských meteostanic totiž často věnují zbytečný čas vytváření nepoužitelných klikacích "hraček" s grafíkama a tabulčičkama (naklikaných ve Visual XXX+++), ale už vůbec se nevěnují návrhu nějakého standardního komunikačního rozhraní. Přitom by je to nejspíš vyšlo i levněji. Pro přenos do dat ze stanice do PC často navrhují vlastnoručně ubastlené pseudoprotokoly (nezveřejní ani popis) a tímto tu stanici často degradují jen na hračku a kdo to chce třeba publikovat na netu nebo statisticky dále zpracovávat apod., ten to má poněkud těžší. Ne každý navíc uvítá mít kvůli meteostanici stále zapnuté PC s Windows Vista Ultimate Hardcore, 16 GB mrtvého kódu na disku a garantovanou spotřebou 200 W. Nemusím kvůli provozu meteostanice hned strhnout Temelín a kupovat předimenzovaný hardware. Mě bohatě stačí na zpracování počítač se spotřebou něco přes 9 W. Poptávka po profesionálních řešeních v řádech desetitisíců korun je samozřejmě malá. Takže jestli se rozhodnu zainvestovat, tak použiji nejspíše nějaké řešení založené na pár čidlech pospojovaných přes 1-wire. Je to levnější, nemá to skoro žádnou spotřebu, obslužný skript si napíšu ve třech řádcích, čidla se dají kdykoliv vyměnit, kabel si případně natáhnu jak chci daleko. A možná je to i spolehlivější (?). Ještě jednou se omlouvám za OT.
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od Roman -dovozce »

Nedá mi to a musím reagovat. K těm nářkům nad kvalitou LaCrosse se dá říci jen jedno - ano, jsou to jednoduchá zařízení, která nejsou určena takřka profesionálům. Problém je, že všude ve světě se to tak bere. Jen zde si zakoupí zapálený meteorolog, skoro profesionál, stanici v ceně kvalitního anemometru a pak hledá chyby. Nejsem přesvědčen, že několikanásobně dražší Davis je několikanásobně lepší, přesnější. Samozřejmě tady asi každý ví, že měření vlhkosti je duchařina a v krajních mezích pod 20 a nad 90 % měří jen opravdu drahá zařízení. Pak mne právě udivuje, že mi někteří odborníci, kteří musí přece mít ponětí o možnostech jednotlivých čidel ponětí, zasílají podrobné grafy, kde srovnávají na časové ose přesnost čidla LaCrosse s kalibrovaným měřidlem a vedou dalekosáhlé diskuze o osmiprocentní chybě měření. Ruku na srdce - není problém začít prodávat stanice třeba RainWise. Kolik lidí si ji zakoupí? Cena bude kolem čtyřiceti tisíc a hned bude hodně řečí o vysoké ceně. Pak se prodá pět stanic za rok a zbytek zájemců by bylo nejradši, aby stály do deseti tisíc. Ale takhle to nefunguje. Uvědomte si, že za pět let se prodalo např. WS 3600 stovky, ne-li nějaký tisíc. Pak na fórech začne diskutovat pět lidí a vypadá to na obrovský problém. Na druhé straně existuje většina, která nediskutuje, nestěžuje si. Ale ty není vidět. Je pravda, že jakmile se projevily problémy s W 3600, jejich prodej jsem utnul a se všemi nespokojenými zákazníky se rychle vyrovnal. Vím, že ať už jsou to výrobky LaCrosse, nebo jiné této kategorie, udělal bych lépe software, propojení kabely, rychlejší načítáné dat, přesnější čidla......přesně vím, co bych změnil a zkvalitnil. Jenže pak by cena byla jiná. U modelu WS 3650IT+ změnili frekvenci přenosu, rychlost načítání dat, u srážkoměru je poloviční množství objemu srážek nutné k překlopení vahadla, než u WS 3600, vrtulkový anemometr je vyměněn za miskový - ale o tom nikdo nenapíše ani řádku. Vůbec si nemyslím, že je to špatný produkt. Člověk, který se věnuje svému koníčku natolik, že požaduje opravdu něco navíc, než co nabízí spotřební zboží, si spotřební zboží kupovat nemůže. Je to totéž, jako by amatérský závodník-motorista jezdil závody do vrchu v sériové Felicii a pak na ni plival, že nestojí za nic. Nicméně si myslím, že i když to není kdoví jaký stroj, tak Felicie pro normální jízdu může většině stačit.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od Tom »

Já Mám WXR-LM tady je čidlo celkem přesné 100% jsem taky zaregistroval.Každá stanice má svá + a - i já mám problémy,ale už to nijak neřeším je to opravdu spotřební zboží.Také jsem tady někde napsal o nepřesnostech atd.Ale teď už jsem z toho vyrostl.Ještě nedávno jsem uvažoval o změně stanice na Davis.Ale když jsem se díval na ceník tu kterou bych chtěl začíná na 20 000kč,ale to není vše pro stoprocentní použitelnost(přenos na web atd.)je to dalších několik tisíc a to už by bylo skoro 30 000kč.A tak jsem si položil otázku-je potřeba dávat tisíce do "dokonalých stanic?"stojí mě za to aby to ukazovalo hodnoty o 5%lepší?beztak amatérské pozorování nebude nikdo brát 100% at je to Davis nebo cokoliv.Když se budu dívat na hodnoty např. 12.7C tak si řeknu je 12C nebo 13 to je už jedno nebo vlhkost 94% taky řeknu 90% a nebudu to řešit na desetiny.Jde přeci o orientační hodnoty ne o desetiny.Radost udělají i méně přesné hodnoty a v celkovém průměru se tyto"nesmyslné hodnoty" beztak ztratí.A hodnota co je v Brně neznamená že musí být také někde v Tramtárii :o) takže asi tak....
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od filip »

Tomáš Psika píše: Taky mi stanice ukazuje rel. vlhkost max. 91%. Doteď jsem si myslel, že je to jen jedna z dalších zvláštností meteostanice a že jsem holt neměl moc štěstí na nákup bezvadného zboží. I měření větru je zřejmě díky použití anemometru s vrtulkou dost nepoužitelné. Než se roztočí, už to musí být venku znát.
Postupy jak zlepšit čitelnost, resp vypovídající hodnotu údajů ze stanice jsem kdysi popsal v http://www.pocasi-velhartice.wz.cz/metodika.html . Je tam i odkaz na návod z tohoto fóra na zhotovení ventilovaného krytu na čidlo teploty/vlhkosti. Takže všem nespokojencům s výsledky měření radím: postavte si ventilovaný kryt. Zbytek se dá dohnat SW.

Ve výše uvedeném příspěvku je i zmínka o rychlosti větru - je to OT, ale když už je o tom řeč, čidlo WSTX12 nestojí za nic, to téměř každý ví, proto je dobré ho vyměnit za WSTX20 - miskový (Robinsonův kříž). Ale tohle všechno (a další věci) popisuju i na výše uvedeném odkazu. Čidlo jsem kdysi koupil od Romana-dovozce, který také přispívá do fóra, ale jestli ty čidla jěště má, to nevím, ale možná na toto zareaguje.

Sám mám WS3600 už 3 roky, taky na ni občas nadavám, ale jsem si vědom, že za její cenu nelze čekat zázraky. I WS3600 se dá připojit k 9W počítači, pokud Linksys NSLU2 tak nazveme.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

WS 3600

Příspěvek od storm_ice »

tak já jsem celkem spokejený, u vlhkosti pravda zpočátku jen 92% i v mlze, ale postupně za 2 roky se to dostalo až na 95% Obrázek tak doufám, že to v zimě bude ještě o něco více Obrázek u toho softu jsem negativa psal už předtím, co mě ještě dokáže naštvat, je když se samo přište v suftu několik mm srážek. Pokud si toho člověk nevšimne, tak pak má co přepisovat Obrázek u toho softu je ještě škoda, že si to nedokáže "pamatovat" min a max teplotu + max rychlost a náraz větru. Ještě možná otázku na Romana-dovozce , zda-li neví jestli se nechystá nová verze HW popř HP? Určitě by tam šlo přidat pár věcí např. viz. výše Obrázek
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od ivosum »

Já jsem ve Volarech vyměnil stanici WS 3500 za Davis Vantage Pro2 a hned druhý den provozu jsem měl vlhkost 100%. Nemusím k tomu mít ani větrání... Takže to je vysloveně v kvalitě čidla. Na staré stanici bylo napřed maximum 89% a po půl roce 92%. Možná kdybych měl stanici také delší dobu propracoval bych se na 95%.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od filip »

ivosum píše:Já jsem ve Volarech vyměnil stanici WS 3500 za Davis Vantage Pro2 a hned druhý den provozu jsem měl vlhkost 100%. Nemusím k tomu mít ani větrání... Takže to je vysloveně v kvalitě čidla. Na staré stanici bylo napřed maximum 89% a po půl roce 92%. Možná kdybych měl stanici také delší dobu propracoval bych se na 95%.
Jasně Ivoši, ale tady řešíme hlavně LaCrosse, VP2 je trošku někde jinde jak kvalitou tak penězi, ale to ty víš :-) Já jen chtěl poradit lidem co mají WS3600, příp WS2300 a podobná "koťata" jak ty výsledky mít o něco lepší. Taky si časem koupím něco lepšího, ale momentálně mám, řečeno ústy politiků, "trochu jiné priority investování peněz". Doufám, že se naše ekonomická situace díky "vrahům z Wall Streetu" nezhorší natolik, že už se nedočkám :roll:
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od Tomáš Psika »

Roman -dovozce píše:Jen zde si zakoupí zapálený meteorolog, skoro profesionál, stanici v ceně kvalitního anemometru a pak hledá chyby. ... Ruku na srdce - není problém začít prodávat stanice třeba RainWise. Kolik lidí si ji zakoupí? Cena bude kolem čtyřiceti tisíc a hned bude hodně řečí o vysoké ceně. Pak se prodá pět stanic za rok a zbytek zájemců by bylo nejradši, aby stály do deseti tisíc. Ale takhle to nefunguje. Uvědomte si, že za pět let se prodalo např. WS 3600 stovky, ne-li nějaký tisíc. ... Je to totéž, jako by amatérský závodník-motorista jezdil závody do vrchu v sériové Felicii a pak na ni plival, že nestojí za nic.
Opravdu mi nejde o nějakou tu nepřesnost čidel poloprofesionálních stanic. To mě trápí ze všeho nejméně a vzhledem k ceně to lze tolerovat. Větší vliv na validitu údajů má spíše umístění v terénu. Ale rozhodně nelze tolerovat nespolehlivost, tj. zřejmé vady. U sériové Felicie sice nečekám, že mi z nuly na 100 zrychlí za 3 vteřiny, ale taky nečekám, že se jednou za týden uprostřed křižovatky "restartuje", dvakrát do roka na několik minut přestanou fungovat brzdy nebo bude náhodně měnit převody za jízdy :D . Navíc tato meteostanice byla v době koupě zrovna ta nejdražší na trhu (2-3 roky nazpět), tak jsem od toho čekal opravdu trochu více. Kdyby se prodávaly profesionální stanice, tak bych ji možná koupil, ale opravdu jsem v tu dobu nic nenašel. A kupovat to z USA nebo od nějakého dodavatele profesionálních řešení (např. dodavatele pro ČHMÚ) se mi opravdu nechtělo. To by se opravdu zbytečně prodražilo. Nedostatečný software považuji také za zásadní problém, protože ve skutečnosti není žádný software od výrobce potřeba, kdyby navrhl nějaké standardní komunikační rozhraní (např. SNMP). Ostatní aplikace by pak neměly žádný problém integrovat podporu. Ale to možná výrobce záměrně nechce nebo nevím.

Prodejci to mají holt těžké a výrobce to až tolik netrápí. Maximálně tak odkážou na to, že další verze už má méně chyb. A cyklus se uzavírá. Přednější je to vyrobit a prodat obchodníkům co nejdříve a kvalita se pak nějak "pořeší" časem. Nápadně mi to připomíná běžný model vývoje softwaru.

Kdybych uměl elektrotechniku, tak bych si tu stanici postavil raději sám (větší zábava :) ) a stěžoval si maximálně tak na svou neschopnost. Hrozně to obdivuji, když si někdo umí poskládat vlastní anemometr, detektor blesků apod. Ale tak jako si sám nepeču chleba, tak si nejspíš nebudu stavět meteostanice :) .
filip píše:Postupy jak zlepšit čitelnost, resp vypovídající hodnotu údajů ze stanice jsem kdysi popsal v http://www.pocasi-velhartice.wz.cz/metodika.html . Je tam i odkaz na návod z tohoto fóra na zhotovení ventilovaného krytu na čidlo teploty/vlhkosti. Takže všem nespokojencům s výsledky měření radím: postavte si ventilovaný kryt. Zbytek se dá dohnat SW.
Opravdu pěkný návod, díky za něj.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost vzduchu

Příspěvek od filip »

Tomáš Psika píše: Opravdu pěkný návod, díky za něj.
Není zač. Upravil jsem v http://www.pocasi-velhartice.wz.cz/metodika.html link na Jekkylovo návod na tomto foru (byl tam ještě link na původní URL adresu).
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice WS 3600“