WS 3600 - měření srážek

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanice WS 3600

Moderátor: Moderátoři

mili14
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2005, 21:07
Bydliště: Brehy,okres Mlada Boleslav <BR> ws3600 + inspeed vortex + par cidel na dallas 1-wire
Kontaktovat uživatele:

WS 3600 - měření srážek

Příspěvek od mili14 »

zdravim
mam taky WS3600 + naky dalsi zbastleny veci okolo po 1-wire
ale zajimalo by mne jak ste spokojeny s merenim srazek mne osobne se zda ze to meri nak moc malo
M.
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Jak málo? Co vím tak to začíná měřit od 0,5mm (i když rozlišení to má 0,1mm...) a pravda je že když prší malinko, trvá to dost dlouho než si to stanice přebere. A když prší jen úplně lehce či je krátká přeháňka, tak to nenaměří nic. Ale jestli měří přesně, to nevim, myslím že tam žádný problém nebude.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
mili14
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2005, 21:07
Bydliště: Brehy,okres Mlada Boleslav <BR> ws3600 + inspeed vortex + par cidel na dallas 1-wire
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mili14 »

zdravim
presne tak zda se mi ze reaguje se spozdenim a ze urcitou uroven deste vubec nezaregistruje
premejslel sem ze bych zvetsil 10x plochu a obracene delil mnozstvi
M.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

mili14 píše:premejslel sem ze bych zvetsil 10x plochu a obracene delil mnozstvi
Ahoj,měl jsem včera trochu čas,po dešti ráno se nechtělo ven a tak jsem objevil v jiném dis.fóru kluka z Holandska,který měl na svém srážkoměru přiložený trychtýř o průměru 29 cm.Jeho srážkoměr byl sice kulatej,ale vnuklo mi to posedlost vyrazit v pondělí do obchodu něco podobného sehnat a nějak to přimontovat i na náš obdelníkový.Ta myšlenka zvětšit 10x plochu je fakt asi nejschůdnější,ale je tu potíž ,že se údaje na zákl.stanici budou muset dělit -jak jsi podotkl. Ve svém softu jsem objevil místo ,kde lze nastavit na srážky libovolný přepočítávací koeficient,ale Heavy Weather to asi neumí.Počítal jsem že by ideální průměr měl být 29.6 cm, ale zaokrouhlováním se to stejně nedá potvrdit jako 100%.Posílal jsem tomu nadšenci mail a odpověděl mi že ho k tomu vedl důvod ryhlejší reakce na méně intenzivní srážky(jasně. čím větší plocha,tím se jich víc nachytá za kratší čas) a taky přesnost měření.Tak dám ještě vědět až v tomhle problému pokročím.Zdravím všechny. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Chlapi, až to vymyslíte, použiju to taky :) No musím vám napsat zážitek - včera, večer svítilo slunko, podívám se na displej a jejda, dověděl jsem se že za poslední hodinu spaldlo 25,3mm vody! No nic..asi se o tu šedou bednu na střeše otřel kocour nebo nejaký pták...
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
mili14
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2005, 21:07
Bydliště: Brehy,okres Mlada Boleslav <BR> ws3600 + inspeed vortex + par cidel na dallas 1-wire
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mili14 »

zdravim
sem zvedavej jestli ti to vyjde ja se k tomu zatim nedostal resim tady ted snimac svepla z nakejch duvodu mi vypadava a musim ho udelat odolnejsi oproti vode.
M.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

květináč na střeše

Příspěvek od jirkapocatky »

Ahoj příznivci meteostanic.Přestože jsem v noci na dnešek seděl o PC do 3/4 na čtyři a řešil s webmasterem stránek našeho městečka způsob uploadu mojich dat k nim na web,nějak mi to ráno nedalo a v osm jsem vyskočil jak čertík a hnal do obchodu s nádobím a květináči obhlédnout situaci nádob vhodného tvaru na našem trhu.Hledali jsme hledali,prvně trychtýře,ale tak velké neexistují.Misky pod květináče jsou zase s rovným dnem,což by špatně teklo ke středu.Nakonec mi padla do oka "nádoba na hnětení těsta" 5 litrová, u nás říkáme vajlink.Nebudete tomu věřit měla u okraje průměr 29.6 cm.No něco přes pajcku,tak jsem ještě vzal po desetikačce dva malé trychtýře na svod dolů.Do odpoledne jsem řezal,svařoval,vrtal,lepil natíral a večer už se tyčí na střeše krásný květináč bez kytek.(mám srážkoměr právě tam)Že si kolemjdoucí a sousedé významně klepou na čelo velkoryse přehlížím a k západu vyhlížím čekaje na první testovací kapky.Jsem velmi nedočkavý jak se to osvědčí a určitě se ozvu.Doufám že si nějaký silnější poryv neodnese mou chloubu i s vlnitým eternitem.Moc by nám chyběl. Jirka :lol: :wink:
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
mili14
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2005, 21:07
Bydliště: Brehy,okres Mlada Boleslav <BR> ws3600 + inspeed vortex + par cidel na dallas 1-wire
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mili14 »

zdravim
a nebyla by fotecka
M.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

mili14 píše:zdravim
a nebyla by fotecka
M.
Ahoj fotečka by mohla být,ale nějak se te všechno zase změnilo.V úterý lilo celý den,takže jsem běhal od okna k základní stanici a od ní zase k PC.Sledoval jsem jak to bude pružný a co to bude ukazovat.Stanice byla v pohodě.Ukazovala sice desetkrát víc,takže mi za nějakou chvíli naskákaly hausnumera jako za celý půlrok,ale dobrý.Když jsem posunul desetinnou čárku-vše dobře čitelné a neklamající.Ale softík.Ten to nemohl nějak rozchodit.(nepoužívám heavy weather).Takže jsem se večer namíchl,popadl žebřík,rozhlédl se není-li nablízku nějaký soused a šup s květináčem dolu.Přepnul jsem v softu přepočítávací koeficient z 0.1 zpět na 1.0 a už si zase oba pěkně rozumněly.Dotazoval jsem se ve fóru(k mýmu softu) proč to nepracuje a zatím žádná kloudná myšlenka.Pokud se to nějak nevyřeší ,což bych moc rád,protože jinak se mi to líbilo,rozhodl jsem se,že ten květináč umístím někde na dvorku,strčím pod něj lahev od okurek,seženu kalibrovanej odměrnej válec(v lékárně maj litrovej za 700,což je dost) a budu měřit ještě klasicky a porovnávat údaje.Na to jsem teprve zvědavej.Jestli o tu fotku moc stojíš,napiš a já to tam na minutku šoupnu zpět a blejsknu to.Mám ještě neuklizený žebřík. Ahoj Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Opožděná reakce-mili14

Příspěvek od jirkapocatky »

mili14 píše:zdravim
a nebyla by fotecka
M.
Ahoj,člověče já se z toho juknu.Až dnes jsem zcela náhodou mrknul na tvou www a zírám že používáš taky WD.No to je moc skvělý.Zřejmě jej nemůžeš mít až zas tak dlouho,protože jsem hned po zaregistrování žádal Briana mohl-li by mi dát kontakt na někoho z Čech kdo od něj jeho program zakoupil. Bez odezvy.Tak se v tom už půl roku protloukám a věř mi že je to s tou angličtinou pekelná potíž i když už mi ve weather-watch.com fóru mockrát pomohli vyřešit nejeden problém.Ale takhle už na tu káru budem dvá a se zobáky stejně narostlými,což je k nezaplacení.Tak jestli máš nějaké otázky klidně se ozvi.Třeba můžu s něčím pomoci,nebo naopak. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
kujebak

Příspěvek od kujebak »

Pánové, taky jsem měl podobný problém, že se mi načetlo najednou abnormální množství srážek, tak jsem začal přemýšlet, co to způsobilo a asi jsem na to přišel. V tu dobu totiž foukal dost vítr (nárazový až 45 km/h), takže mě v té souvislosti napadlo, že zřejmě profukoval zespodu do čidla srážek a zřejmě přepínal kyvadlo sem a tam. Chystám se na to to zespodu nějak zajistit, aby se to neopakovalo. Samo že aby voda odtékala. Co vy na to?
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

kujebak píše:Pánové, taky jsem měl podobný problém, že se mi načetlo najednou abnormální množství srážek, tak jsem začal přemýšlet, co to způsobilo a asi jsem na to přišel. V tu dobu totiž foukal dost vítr (nárazový až 45 km/h), takže mě v té souvislosti napadlo, že zřejmě profukoval zespodu do čidla srážek a zřejmě přepínal kyvadlo sem a tam. Chystám se na to to zespodu nějak zajistit, aby se to neopakovalo. Samo že aby voda odtékala. Co vy na to?
Ahoj,mě se teda nestalo že by mi to načetlo nějak víc srážek(naopak),ale teď několik týdnů měřím srážky ještě klasicky a každý deštivý den srovnávám.Většinou to sedí,občas stanice zaznamená o 0.5 -1 mm méně,než srážkoměr ,který má pravda větší plochu(10 x),ale zase je umístěn kousek jinde než ten elektronický,takže to není objektivně srovnatelné.Chtěl jsem se tímto dvojím měřením pouze ujistit,že je ta malá věcička co je u stanice přijatelně přesná a kupodivu tedy je.Je vidět že to má výrobce opravdu dobře zjištěné a prověřené a ručí si za to.Nyní k tvé připomínce.Ano občas,velmi zřídka,se mi stane,že za úplně bezsrážkového dne mi to najednou ukáže jedno překlopení(0.5 mm).Napadlo mě,že tam buď bylo nějaké malé množství vody a pak třeba vlivem otřesu,větru,nebo kapky ranní rosy došlo k tomu naplnění do maxima a překlopení a beru to jako daň za tu zautomatizovanou možnost záznamu bez nutnosti ručně něco přelévat a odměřovat.S tím je nutno se smířit-jsou to jen stroje a ještě k tomu plno elektroniky-chybička se může vloudit.Ovšem tvůj nápad se zakrytím dna jsem realizoval hned při montáži srářkoměru někdy ke konci ledna.Abych totiž mohl stoprocentně zajistit vodorovnost srážkoměru,upevnil jsem jej na o něco větší destičku do které jsem vyvrtal několik děr na ottok vody a k této destičce jsem ze spodu do každého rohu navařil šestky šrouby asi 50 mm dlouhé.Pak jsem zhotovil držák-konzolu na kterou jsem navařil opět takovou destičku,ovšem s otvory v rozích.Na to jsem posadil srážkoměr kde jsem předtím natočil na každý šroub matku(několik závitů) a pak už jsem mohl různě povolovat či utahovat matičky na každém rohu a tím přesně vycentrovat dešťoměr do vodováhy.Nakonec jsem odspodu natočil kontramatky a dotáhl.Takže nevím jak moc může těmi několika dirkami profukovat,ale spíš nevím jak jinak se dá dešťoměr připevnit než na nějakou plochu a tam je to vždy podobné jako u mě. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Dot

Mereni srazek v zime

Příspěvek od Dot »

Zdravim vsechny nadsence,
nedavno jsem taky zakoupil ws 2300 a procetl jsem vsechny prispevky tady na foru o mereni srazek a nikdo se o tom nezminuje. Vim, ze je zatim leto, ale je lepsi byt na zimu pripraven. Tzn. ma nekdo nejake zkusenosti s merenim srazek v zime?
Premyslel jsem, ze bych pripevnil nad srazkomer neco jako trychtyr (nebo vandlin jak tady bylo popisovano) a na jeho vnejsi povrch bych pripevnil neco, co by ho ohrivalo, napr. spustu malych zarovek, tzn. ze snih by pri dopadu na jeho vnitrni povrch roztal a stekl by tak pohodlne do srakomeru. Co myslite, mohlo by to fungovat? Taky porad premyslim a nevim, jak bych ty zarovky tam pripevnil... :?
Dot
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Mereni srazek v zime

Příspěvek od jirkapocatky »

Dot píše:Zdravim vsechny nadsence,
nedavno jsem taky zakoupil ws 2300 a procetl jsem vsechny prispevky tady na foru o mereni srazek a nikdo se o tom nezminuje. Vim, ze je zatim leto, ale je lepsi byt na zimu pripraven. Tzn. ma nekdo nejake zkusenosti s merenim srazek v zime?
Premyslel jsem, ze bych pripevnil nad srazkomer neco jako trychtyr (nebo vandlin jak tady bylo popisovano) a na jeho vnejsi povrch bych pripevnil neco, co by ho ohrivalo, napr. spustu malych zarovek, tzn. ze snih by pri dopadu na jeho vnitrni povrch roztal a stekl by tak pohodlne do srakomeru. Co myslite, mohlo by to fungovat? Taky porad premyslim a nevim, jak bych ty zarovky tam pripevnil... :?
Dot
Ahoj nedá mi to abych nezareagoval.V zimě se měří sněhová pokrývka,tudíš já osobně přemýšlím,že to spíš obalím igelitem a zazimuju.Blbě se ale odhaduje kdy přijde zima.Před několika měsíci jsem ale narazil na jednom německém dis.foru na zajímavý podnět pro ty kdož chtějí měřit i přes zimu.Už si to přesně nepamatuju,ale borec tam udělal úpravu srážkoměru že jej z venku obalil alobalem (nebo možná jen vnitřní nálevku-už nevím) a nějak tam dovedl hrozně malej proud z trafa a pořád to měl zapnutý a ono to lehce hřálo.Ale možná že už si to fakt blbě pamatuju,nebo ten překlad z němčiny nebyl moc dobrej a spíš tam měl pod tím alobalem nějaký odporový folie jako jsou třeba v autě na zadním skle.Určitě se dá ta myšlenka nějak rozvinout do další improvizace a spotřeba proudu by snad měla být minimální,jde jen o to sehnat nějakou tu fólii.Až budu mít chvilku,zkusím to ještě jednou vyhledat. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Dot

Mereni srazek v zime

Příspěvek od Dot »

Dik za odpoved, kdyby se ti podaril najit odkaz, tak by to bylo skvely, sice nemecky moc neumim, ale nekdo by me to snad prelozil.
Mimochodem k tomu mereni v zime - snehovou pokryvku muzes merit taky, ale uhrn srazek (at uz padaji ve skupenstvi kapalnem nebo pevnem) to proste nenahradi...
Ale s tou odporovou folii to je fakt dobrej napad, sice o ni vubec nic nevim, ani kde se prodava a kolik stoji, ale rozhodne stoji za to o tom zjistit vic, protoze to vypada lip nez ten muj krkolomnej napad : )
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice WS 3600“