pár otázek po týdnu testování WS 2300

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanice WS 2300

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Karel Marciniszyn
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2008, 16:11
Meteostanice: WS2300
Bydliště: Břeclav, 155 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od Karel Marciniszyn »

Zdravím všechny místní :o)

Před pár dny mi domů dorazila WS 2300, není to žádný zázrak, ale vzhledem k podmínkám je to pro mě ideální na začátek. Prozatím jedu jen testovací provoz bez anemometru (ten musí přijít na střechu a to bude trošku dobrodružství :o))), bez aktivního radiačního krytu a s testováním s online daty. Za tu chvilku co si s tím hraju mě vytanulo na mysli pár otázek:
1) Jaký používáte s touto stanicí software? Já osobně jsem si prozatím vybral Cummulus – mám doma maly pasivní dell optiplex s Xpečkama, takže mi to přišlo jako idealní řešení (samozřejmě po úpravě webu, ten základ není nic moc - http://meteobv.mzf.cz/ ). Jen by mě zajímalo, jestli používáte něco jiného, jaké to má výhody atd. např. se mi moc nelíbí grafy – rád bych je nějak poupravoval, nebo si vyvolal třeba graf za týden, měsíc atd. možná jsem něco přehlédl, ale nevím jak na to)
2) Jakým způsobem zálohujete data ze stanice? Např. když se nezdaří upload na ftp neztratí se tyto data? Dokáže cummulus vytáhnout data ze stanice i pokud je PC nějaký čas nepřipojený?
3) Uvažoval jsem, že jakmile bude vše připraveno pro ostrý provoz tak bych rád začal „od nuly“ tak bych chtěl všechny předchozí data smazat aby měření začalo k datu které si stanovím, jak na to?
4) Bohužel mám k dispozici jen terasu, takže radiační kryt s větráčkem je pro mě asi jediná možnost, nemohu totiž zaručit že čidla budou ve stínu – bude lepší dát tam sluneční kolektor nebo to mám raděj vrazit do sítě (použil bych nějaký ventilátor z PC + nabíječku na mobil)
Omlouvám se za smršť otázek…zkoušel jsem pohledat tady, ale projít to všechno je vcelku fuška :o) Předem děkuji pokud budete mít chvilku na odpovědi.
orol
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2009, 19:54

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od orol »

Ahoj,

máš tu niekolko otázok a nikto neodpovedá...

1) Jaký používáte s touto stanicí software?
Software som si napisal sam.

2) Jakým způsobem zálohujete data ze stanice?
Data načitavam priebežne (pri zapnutom PC každych 8 sec.)
Raz za hodinu ukladam data do miestnej databazy a pripravujem export na web. Raz za hodinu exportujem
udaje na internet. Pri neuspesnom pokuse su data ulozene a pokus o export sa opakuje s dalsou varkou.

3) Uvažoval jsem, že jakmile bude vše připraveno pro ostrý provoz tak bych rád začal „od nuly"
Nie je dovod zacinat od nuly. Zozbierane data su cenne a treba ich uchovat. V pripade potreby je mozne zmenit
strukturu dat, formu vystupu, sposob ulozenia...

4) Bohužel mám k dispozici jen terasu, takže radiační kryt s větráčkem ...
Ventilovany kryt je dobra volba - sam pouzivam ventilator zapojeny do siete.
Karel Marciniszyn
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2008, 16:11
Meteostanice: WS2300
Bydliště: Břeclav, 155 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od Karel Marciniszyn »

Díky moc za odpovedi...v posledni dobe jsem toho vyzkousel co se sw tyce trochu vic a prozatim zustanu u heavy weather (nejak jsem nenasel neco co by mi opravdu sedlo) s tim ze data si posleze zpracuju sam v excelu, pripadne do budoucna nejakou databazi. Vlastni sw je pro me trochu sci-fi :)

zacal jsem pouzivat odvetravanou plastovou trubku s prumerem 120mm, potazenou alobalem a neni to spatne, posledni problem je ze to mam zatim nad strechou, takze to ukazuje o par stupnu vic pokud na ni sviti (cca o 2-4°C) a pomaleji to odpoledne klesa...tohle vyresim v nejblizsich dnech, protoze uz mam nakoupeny material a vytahnu to cca 1m od strechy do strany, takze by to zase melo byt o kousek lepsi...
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od storm_ice »

pokud to lze tak doporučuji na sever, i metr od stěny se vzduch dokáže výrazněji prohřát, obvlášť pokud by tam bylo závětří tak by to oteplovalo o několik stupňů, možná ještě víc jak na samotné střeše, kde se při proudění vzduch alespoň obměňuje. Jinak s tim excelem je to v pohodě, snačí si tam vložit data a přes různé vzorce lze vypočítat kde co :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Karel Marciniszyn
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2008, 16:11
Meteostanice: WS2300
Bydliště: Břeclav, 155 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od Karel Marciniszyn »

tak teď jsem to hodil na strom...tady v okoli plnem baraku jedine rozumnejsi misto s tim ze je to nad travou...v celkem idealni vysce a zaroven nemam problem mit pripojeny i srazkomer a jako bonus je to porad na signalu...neni to finalni reseni ale aktualne to nejrozumenjsi co se v tomto horku da dosahnout :o)

chtel jsem se zeptat...v pripade heavy weather...je mozne pouzivat an sbirani dat heavy weather ale na publikovani online neco jineho??? POkud jo, tak co? (vim ze se muze stat ze se ty aplikace mezi sebou nejak mlati...).

případně...jak mas provedeno to tahani do databaze?
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od storm_ice »

já to normálně stahuju HW do texťáku a pak vkládám do excelu :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
orol
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2009, 19:54

Re: pár otázek po týdnu testování WS 2300

Příspěvek od orol »

HeavyWeather určite dáta zapisuje do nejakeho suboru, odkiaľ sa daju nčítať a ďalej spracovať (nap. v exceli).

Ja osobne to mám urobené tak, že stanica ukladá do svejej pamäti každú hodinu zázanam o situácii. (Dá sa nastaviť vpodstate akýkoľvek interval). Tieto záznamy číta PC a to tak, že si skontroluje posledný prečítaný záznam a načíta od neho novšie. Takže ak počítač beží a číta priebežne - je to jeden záznam, ak bol počítač cez noc vypnutý je to napr. 8 záznamov.
Počítač komunikuje so stanicou prostredníctvom sériového rozhrania a komunikačný protokol je jednoduchý. Informácie o ňom sú na internete a
dostupné sú aj alternatívne programy.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice WS 2300“