Aktuální počasí v ČR - červenec 2007

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

Tak ani včera nic moc nenapršelo (4 mm/24 hodin do dnešního rána) a srážkový deficit je tady stále velký. Já jen zírám, jak jinde lije jak z konve (např. ostravsko). A bojím se proto nastávajících veder. Ale zdá se, že ve středu vedra skončí a ochladí se. Otázka ale je, jestli zaprší, bo modely od čtvrtka dávají další, byť o něco chladnější anticyklónu.

Dnes doufám něco v přeháňkách či bouřkách spadne, největší šance je na východě ČR.
Včerejší Tmax +16°C a dnešní Tmin +9°C (zatím nejchladnější den v červenci).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Napršelo dalších 11 mm. :D Konečně porostou už se nemůžu dočkat. Ale na druhou stranu mám jet v neděli na jižní Slovensko :roll: a už se nemůžu dočkat. Auto bez klimatizace a 39 °C ve stínu mi určitě udělá dobře. :roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

dobrmanek píše:Napršelo dalších 11 mm. :D Konečně porostou už se nemůžu dočkat.
Jaký máte na vítkovsku roční srážkový normál? V Přerově je asi 610 mm a od ledna do teď tu spadlo 60-65% normálu. Nechápu...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
brhlik
Příspěvky: 52
Registrován: 21 čer 2007, 17:16
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od brhlik »

Zdravím z Prahy,
Včera ve 14:30 jsme tu měli další bouřku. Na rozdíl od pondělí jsem zahlédl i několik blesků, ale srážky byly slabší. Celkem v bouřce a následných přeháňkách napršelo 4 mm.
Tady v Praze je roční srážkový normál poměrně nízký, asi 510 mm. Podle údajů z Ruzyně za období leden-červen zatím spadlo zhruba 85 % normálu.
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

huj včera stále velká oblačnost - zataženo až oblačno, v noci až polojasno, odpoledne slabý déšť. Tmin 11,8°C Tmax 17,1°C po poledni (po dešti klesla teplota pod 14°C) srážky 0 mm vítr Z do 5 m/s v nárazech až 7 m/s dnes zatím skoro zataženo beze srážek.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:
dobrmanek píše:Napršelo dalších 11 mm. :D Konečně porostou už se nemůžu dočkat.
Jaký máte na vítkovsku roční srážkový normál? V Přerově je asi 610 mm a od ledna do teď tu spadlo 60-65% normálu. Nechápu...
tak v TP podobně jako v Pze je roční srážkový normál cca 510 mm, k 10.7.2007 8:00 spadlo od začátku roku 334,6 mm - leden, únor, květen a červen nadprůměr - březen výrazně sušší a duben srážková katastrova :roll: Za květen naopak spadla 1/3 současného množství srážek :!: Srážkově na tom dle odhadu budem asi lépe. Ale zas jen něco přes 500 mm za rok také není moc :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Gerykm: Musíš mě vysvětlit co přesně nechápeš.
V atlasu podnebí je sice uveden nějaký průměr, ale to rozlišení není tak detailní jak by mohlo být. A proto nyní zjišťuji podrobnější informace od CHMI. Ve Vítkově je snad kompletní meteostanice od CHMI, tak snad získám podrobnější informace. Samozřejmě až je získám tak Vám dát vědět.
Zatím dnes napršelo 5,5 mm.

Přišla mi odpověď z CHMI. Takže pro Vítkov je průměrný roční srážkový úhrn 730 mm. Tento rok zatím u mne spadlo 289 mm, což je hluboko pod normálem.
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 11 črc 2007, 18:08, celkem upraveno 2 x.
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

Ahoj od Vyškova,
u nás je to v červenci se srážkami taky nic moc, zatím jen 19,1 mm, suchem ale rozhodně netrpíme, stále se projevujeí důsledky nebývalé přívalové srážky z období okolo 20.6., kdy za 2 dny napršelo 103 mm. Na Drahanech tedy houby docela slušně rostou, zatím ale spíš jen babky. Tento rok jsme na 392 mm, norma pro Vyškov za kdysi aktuální normálové období 1901-50 je 542 mm. Že Přerov je na tom obvykle o něco lépe kvůli blízkosti hradby Hostýnek je asi neoddiskutovalné.
O víkendu - spíš až od neděle - a patrně až do středy nás čekají slušná vedra, u nás se nedá asi čekat nějaký extrém, tak do 33°C, maximum z posledních 5 let = 36,5°C v srpnu 2003 se asi čekat nedá. Pak to zase vypadá na rapidní ochlazení (no snad se aspoň na ten Hostýn 21.7. dobře poběží :) ), takže normální letní počasí v červenci ne a ne přijít. Zatím mě teda vyhovovaly pouze obě červencové neděle, tak si asi představuju ideální letní počasí...
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Tak to já se zase na letní horké počasí těším,i když bych raději viděl vyrovnanější průběh-tedy trochu méně horko než bude,ale rozhodně tepleji než bylo uplynulých 11 červencových dní.Holt tady pod horami si vážíme každého letního dne a tropický den mnohdy ani za léto nepřijde..
Za uplynulé dny další značné množství srážek,do dnešního dne více než 103 mm srážek od počátku měsíce,i s bouřkou a pěknou přeháňkou,která nás vzala trochu bokem a před chvílí skončila.I tak pořádně sprchlo.Teď už je zase polojasno a teplota stoupá k +15 st..Uplynulá noc byla se zmenšenou oblačností a minimem +7,5 st.
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Dnes už počasí o trochu přívětivější než včera.Polojasno až oblačno,odpoledne přechodně zataženo s přeháňkou doprovázenou opět krupkami,ale už ne zdaleka v tak hojné míře jako včera.Tmin pouze +6,8st.Tmax +18,9st.Aktuálně ve 21.30 je oblačno,teplota +12,8st.,tlak 1014,0hPa a vlhkost 87%.Pěkný zbytek dne.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

dobrmanek píše:Gerykm: Musíš mě vysvětlit co přesně nechápeš.
No já nechápu, proč u nás tak málo prší, když tu srážkový normál vzhledem k okolí není až tak malý. Ve všech sousedních okresech a městech letos prší víc než v Přerově (podle statistik by ale mělo pršet míň snad mimo kroměřížska) a loni to bylo podobné.

Včera dlouho nic, až večer přišla bouřka od SZ, ale hlavní srážky byly tradičně nad olomouckem - u nás spadly necelé 2 mm srážek.

Tmax včera +21°C a dnešní ráno je opět chladné s Tmin +9°C.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

chladno

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Včera docela chladné počasí. Jinými slovy maxima do 18, minima na 10, většinou polojasno až oblačno, odpoledne přeháňka, k zamočení chodníku, směrem na Havířov se přetransformovala ve slabou bouřku.
Ještě teploty - v 8 hodin 13, večer 12.

K diskusi o srážkách - zatím cca 65 mm, tedy dvě třetiny normálu, což jde :-) K Přerovu - Olomoucko znám, zejména okolí Hluboček, :-) ono to funguje tak, že Libavá, potažmo Oderské vrchy chytají hodně deště, zkrátka je to návětrná hrana a Olomouc si taky něco vezme. Přerov je dál a má méně. Tolik je můj zcela laický pohled.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: chladno

Příspěvek od Michal Geryk »

Adi píše:K diskusi o srážkách - zatím cca 65 mm, tedy dvě třetiny normálu, což jde :-) K Přerovu - Olomoucko znám, zejména okolí Hluboček, :-) ono to funguje tak, že Libavá, potažmo Oderské vrchy chytají hodně deště, zkrátka je to návětrná hrana a Olomouc si taky něco vezme. Přerov je dál a má méně. Tolik je můj zcela laický pohled.
Já si dovolím nesouhlasit. Olomouc-Holice má normál (1961-1990) 570 mm, Přerov-hvězdárna (JV okraj města) 650 mm. Střed města Přerova má podle nového atlasu asi 610 mm. Ale to neznamená, že se počasí bude vždy řídit statistikou - prostě letos je to zatím jinak...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Včera přešly Trutnovskem minimálně 3 bouřky. První z nich (kolem 14. hodiny), ve které padaly prý 5 minut kroupy velikosti hrachu jsem prošvihnul, protože jsem zrovna byl v Trutnově, kde jen párkrát káplo. Druhá bouřka nebyla nic moc, stejně jako třetí - pár hromů, blesků a slabý déšť. Ale u Trutnova byly v třetí bouřce zachyceny 2 údajné funnel cloudy - viz. http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=54.

Zima je už otravná, doufám, že se to brzy otočí.
Naposledy upravil(a) Tomáš Prouza dne 12 črc 2007, 10:09, celkem upraveno 1 x.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

U nás taky prší málo...v posledních dnech se statistiky trochu vylepšily: úterý 8 mm, včera 5 mm. Včera přišla z čista jasna bouřka s mírnou přeháňkou a cca 5 hromy. Znamená to od začátku měsíce jen 37 mm, což je tragédie oproti některým kolegům. Jsme prostě srážkovej stín ČMV a nic s tím nenaděláme, srážky u nás v průměru nepřesahují 500 mm ročně. To samé se sněhem, když jde vlna od západu, nasněží nám 5 cm, přestože na vrchovně napadne až 30 cm (je tam samo rozdíl ve výšce, ale ne tak velký). Ale když jde od východu, nejlépe od JV, tak máme 20-30 cm my a na vrchovině napadne tak asi stejně díky vyšším polohám.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2007“