Aktuální počasí v ČR - červen 2007

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

upřesňuju dnešní úhrn srážek = 81,6 mm!!!
tady na Hané to bylo dneska fakt hrubé, po 90 min přív. srážce a chvilce pauzy přišel po 17h ještě další, 30-minutový. Celá dědina zanesená vrstvou bahna, ale nic extrémního. Celkově se ale dá říct, že takové denní úhrny tu máme tak maximálně 5krát za 10 let.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Denní přehled

Příspěvek od fractal »

Tak já ještě musím zopakovat, ranní minimální teplota neskutečných 22,7 °C, Tmax pak 33,9 °C, navíc bylo dost skleníkově, jak už psali ostatní. Tmin je teď a to 17,8 °C. V Bně jsem zažil 3 bouřky, jedna kolem 11h jen procházela severněji, druhá kolem 15h, to bylo úplně černo srážkově odhadem tak 10-20 mm. Třetí na nádraží kolem 16:10. Zatáhlo se, začaly padat kroupy o průměru kolem 1 cm, neskutečný rachot (plechová střecha nást. č. 2), pak silný vítr, nárazy, vodní tříšť a rázem i pod střechou byli všichni mokří, do toho blesky a hřmění. Jeden z mých nejintenzivnějších bouřkových zážitků. Když jsem dorazil do Podivína, přišla další bouřka, vypadalo to podobně jako v Brně, kroupy ale jen kolem 0,5 cm, větřisko, prudký déšť. V Hlohovci hlásí 41 mm, v Podivíně jsem naměřil neuvěřitelných 88,5 mm (asi za 2h). Tlak prudce povyskočil za hodinu o 6hPa. Tak takové to dneska bylo, 4 bouřky za den, to jsem asi nikdy nezažil. Jak vypadalo čelo bouřkového mraku mlžete vidět tady: http://www.fractal.xf.cz/data/Podivin.jpg
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj,tak jsem také sledoval,co se to na té Moravě tvořilo.Fakt pekny.Napřed něco jako čára lability a hup do toho fronta,tak není divu tech patálii.Modely bych řekl,že celkem vybouchly az na uplne poslední výstupy těsně pred akcí.Radarový odhad za 6hodin nekde ukazuje i na 100mm úhrny. Tak gratuluju k úspěchu a rekordům a už ne postiženým. Tady včera taktéž první tropik Tmax +31,7 a večer blýskavice na jihu. V noci na dnešek Tmin+17, tropické noce tu nemají šanci. Dnes jsem si tu nedelal moc nadejí.Již ráno to vypadlo,že jsem za frontou i díky oblakům Aclen a slabému SZ větru.Avšak kolem 14h začal vitr zesilovat,v tu chvíli tesně na JZ bouřlivý vývoj CB,snad během 10minut první kapky, v 15h na termín měření mohutný příval s deštěm,vypadalo to jako v zime při vánici,dohl. 300m,pár blízkých výbojů,nejblíže 1sec, vítr 18m/s od ZSZ a za 15 minut téměř po všem,už jen pokapávalo asi ješte hodinku.Poté zůstala zbytková vysoká oblačnost,dole za frontou od ZSZ se hnaly protrhané Sc. Kroupy v tom naštěstí nebyly,ale ve Strakonicích kousek dál na JV prý asi 5cm(beru to s rezervou).Bouřka ukázková,možná favoritka roku s 22mm srážek. Dnešní Tmax +27. Zítřejší vlna už zřejmě podjede a měla by zalít vás na východě. Po tom suchu je to třeba,tady to s vláhou ujde. Ahoj z jihozápadu
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

huj tak shrnutí za včerejšek .. po 8h ráno bouřka od 8:45 do 9:20 22,3 mm vítr ale jen s nárazy do 9 m/s, se z JZ stočil na Sv. pak zataženo až oblačno, zpočátku ještě slabý déšť. Kolem 17h rozpadající se bouřka - jen slabý déšť a pak slabý před 22h až mírný déšť = +1,0 mm celkově včera 25,3 mm Tmin 17,8°C po bouřce Tmax 25,8°C vítr prom. k večeru se stáčel na Z 2-6 m/s

Aktuálně 00:45 skoro zataženo ℔ T 17,9°C▼vítr Z 1 m/stlak 1011,6 hPa▲vlhkost 78%
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

9,8 mm. Vše šlo mimo. Nebližší blesk byl 2 km, ale ten byl osamocen, intezita deště, spíše střední až slabý.
No prostě nemám slov

Jestli nás, nezasáhne frontánní vlna, tak je to v pr..... a sucho bude vesele pokračovat, v potoku teče naproste minimum vody i po dešti :?
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

srazky

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Po skleniku prislo slabe ochlazeni z padavych proudu na 25 - 26 stupnu, dokonce spadlo par obrovskych kapek. Max 31,5. Pote oblacno a odpoledne konecne prisel docela slusny destik, podobne jako u Dobrmanka slaby az mirny, nicmene v nepravidelnych intervalech zesilil na kratkou dobu az na silny, temer privalak. Celkovy uhrn odhaduji na nejakych 15 az 20, coz je akorat na slusne zaliti :) teplota vecer 17,5 pri desti.
U Dobrmanka tomu nerozumim - celkem jsem ocekaval, ze prvni silna bourka, ktera prisla od Brna, Blanska atd ... se vyradila prave u neho. Ostatne v Opave pry byly ulice plne vody.
To druhe pasmo, ktere nas zalilo, bylo poklidnejsi, byt blesku jsem napocital dost, ale nebyl to zadny extrem. Prselo cca od 17.30 do 22.30.

Dneska navecer nas ceka dalsi vlna, takze uvidime. Ocekavam, ze se na ni opet mohou vyskytnout bourky, ovsem uz bez extremnich projevu. Snad.

Zatim
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Konečně

Příspěvek od Janek »

Tak u nás včera úplně stejně jako u Adiho. Ta bouřka kolem 14:00, procházející Nízkým Jeseníkem, přinesla také málo obrovských kapek; pak už ta rozsáhlá bouřková oblačnost, ze které pravděpodobně napršelo taky asi 15-20 mm - chvílemi silný déšť. K tomu nádherné CC a CG počtem vyvážené blesky, nejbližší blesk asi 500 m; možná on zrušil elektřinu v naší části Ráj?! :oops: Pak ještě středně silná minutová přeháňka v 0:45. Vítr dosahoval v nárazech po připlutí St v oné rozsáhlé bouřce 18 m/s!
Dnes v 11:00 Tzatím 23°C, vítr JZ-Z d. čerstvý 4-7 m/s s pokrytím 6/8 Cu cong na S a Cu med u Beskyd...
V onu front. vlnu věřím; nějakých 10 mm by mohlo spadnout...?

Půda je už hnědší a scelenější!

Prosím přesnou definici přívalového deště: 50 mm/hod, nebo viditelné provazce; setkal jsem se totiž s oběma verzemi! :?:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Adi:První bouřka šla přes Vítkov, u nás na ni napršelo 1 mm srážek, vše ostatní napršelo až večer. U druhého pásu bouřek jsem jel odpoledne z Fulneku domů a ve Fulneku silný přílvalový déšť, u nás jen na čele bouřky, která šla na jih od nás pršelo asi 2 min trochu silněni. Žádný přívalový déšť. Poté už jen déšť mírné intezity, který na okmžik trochu zesílil, aby hned zase ustal.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

Letos asi budeme mít zálusk na nejlepší poměr počet bouřek vs. srážky v mm. Dneska další bouřka. Zpočátku to vypadalo na slabou buřku, ale cca 3 km jižně od nás se vyvinulo pěkné jádro a byly k pozorování blesky CG okolo 1,5 km. Hrubý odhad srážek + dostupné údaje 6 mm. Velmi zajímavé bylo megajádro bílé barvy nad Rakouskem.
Jinak ráno oblačno, Tmin 13,3°C , postupně polojasno a vysoké Tmax +26,5°C . Díky dlouhému zataženu před bouřkou bylo na jejím začátku asi 20,5°C, po ní 14°C. Ciao
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

huj dnes oblačno až zataženo, kolem 20 h silná přeháňka Tmax 22,0°C Tmin zatím 14,9°C ale ještě se to chladí. Vítr ZJz-ZSz 1-6 m/s srážky za přeháňku 4,7 mm a to ve městě pršlo víc (teď se sušej promáčený boty :roll:

Aktuálně 21:05 skoro zataženo, velmi slabý déšť po duze ℔ T 15,0°C▼vítr Jz 1 m/s tlak 1011,0 hPa►vlhkost 88%
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk »

Dnes bylo oblačno, ale večer po 19. hodině až do teď je zataženo, prší a právě ustala celkem slušná bouřka s několika blízkými údery blesků. Zatím napršelo kolem 10 mm.

Tmax dnes +26°C.

Další významnější bouřky přejdou přes ČR asi večer a v noci z pondělí na úterý - že by squall lines? Ale je to daleko. Zato v Rakousku dnes řádila HP supercela s prudkými poryvy větru a kroupami 4 cm...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Dnešní den byl výrazně chladnější než dny předešlé s teplotu sotva přes +20 st. s proměnlivou oblačností,odpoledne se slabými srážkami z okraje lajny,která vydatněji zalila na jihovýchodě.Když hodnotím včerejší den,tak nakonec to u nás jako obvkle bylo celkem v klidu proti jiným i nepříliš vzdáleným místům.Docela mně pobavil kolega z práce,který mi dnes líčil úder blesku,který sjel asi 30 metrů od něho při včerejší večerní bouřce.Málem se leknutím po...
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Dýchá se už lépe

Příspěvek od Janek »

Tmax nakonec 25,7°C, vítr zesílil na 5-8 m/s ze Z směru. V podvečer se od Z začalo zatahovat a kolem 20:30 začalo postupně až silně pršet z hustých Ns. Nakonec nenapršelo podle odhadů 20 mm, ale asi kolem 10 mm. Bylo k vidění pár blesků - jeden CG a asi 4 CC (divím se, že začalo blýskat tady, když ani hodinu před tím jsem neslyšel z dáli hřmot :?)!

Tak ta supercela in Österreich: už tak kolem 13:00 se mi zdálo - to bylo na hranici s Německem - že tak osamocená bouřka nebude jen tak; a skutečně se to vyvinulo v HP. I na Meteosatu to bylo krásně vidět - víc na S nižší mraky, i když bouřky, a tam taková vysoká šlehačka! No určitě si tam užili a rád bych viděl foto té "krásky"... :twisted:

Ale divím se, že jsme tady na fóru nereagovali na to jádro 10 km S od Šluknova 14. května kolem 19:00 - to taky vypadalo hustě, nemyslíte? :wink:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek »

Včerejšek byl na srážky mnohem významější než čtvrtek. Napršelo 14 mm. Letošní první bouřka, která šla přímo přes Větřkovice. 4 údery do 500 m. Dokonce i hladina potoka se mírně zvedla, ale chtělo by to další 40 mm. Snad bude pršet i nadále.
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

my jsme po čtvrteční porci 82 mm (možná jste si všimli, že Vyškov to se svými 90 mm vyhrál :P ) včera přidali zase slušných 21 mm. Byl to myslím typický přechod bouřky bez extrémů, bez přívalových srážek, ani nebyly nárazy větru. Po intenzivnějším dešti 19:00-19:30 pak ještě asi hodinu pršelo s intenzitou 5 mm/h.
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2007“