Aktuální počasí v ČR - leden 2006

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

rok 1987

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Padla tu více krát zmínka o roku 1987, ten mám v živé paměti, v té době jsem byl totiž na vojně. Ono ukrutné sněžení s teplotami kolem -20 i přes den bylo přesně 12.ledna, níže se srážkami postupovala od jihu přes Slovensko k severu. 13. již byla nad Polskem a srážky ustaly. Předtím, po přední straně mohutné výše nad Skandinávií sem zatekl velmi studený vzduch. (Bližší data - Wetterzentrale-archív :-) )
Pak se podobné sněžení v lednu opakovalo ještě jednou :-) a to o pár dnů později ze středomořské níže, akorát už bylo tepleji.
Tato zima byla celkově velmi studená, v únoru bylo na čas trošku tepleji, aby na začátku března bylo opět kolem -20.
Jaro přišlo v poslední dekádě března. Opravdu bylo hodně sněhu snad všude.

Velmi studený vzduch opravdu přitekl především ve spodní vrstvě atmosféry, o čem svědčí i velmi vysoký tlak, který dnes osciloval kolem 1050 Hpa. V 850 Hpa modely dávaly od -10 do -16

Rekordní ochlazení z plus 7 na -18 následujícího dne v roce 1979, prvního ledna si pamatuji, neboť pak byly téměř celý měsíc leden úhelné prázdniny :-) Fronta přišla přesně o půlnoci, na přelomu roku.


A počasí dnes bylo u nás rekordní - alespoň dle OV - Poruby, kde padl teplotní rekord -24 a fous, rekordy tuším padly na více místech - nebylo to náhodou v Brně?
U nás ráno -24, pak to kleslo k téměř -25, maxima absolutní -17, ve dvě hodiny -18, večer -21, dál to klesá, neuvěřitelný průměr -21 stupňů!
Jasno, kouřmo, SV vítr postupně slábne.

Zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj ve spolek.Vcera pronikl ostre arktik i k nám,ikdyz ve slabsim odvaru,co na východě.Včera ráno jeste teplota +0,5,ale po 7 h se začalo ochlazovat,ve 14 h T-6,0 ve 21h T-12,2.Nastestí tu moc nefoukalo,tak 3m/s v průměru. Zjišťoval jsem pocitové teploty na SV území včera odpoledne.Nekteré hodnoty vycházely až kolem -50,na horách až -60°C,což je hrůza.Adi,což jak si to tam přežíval.Včera dopoledne ještě sněžilo 1cm,odpoledne se vyjasnilo od SV.Celkem tu je 9cm sněhu ledu,po kterém se dá chodit.Dneska jasno celý den,obzory v kouřmu,odpoledne v zákalu,Tmin "jen" -17,7 Tmax-9,5,bezvětří většinu dne,teplota večer -16. Teplota se momentálně moc dolů nehýbe,tak nevím,zda chytíme tu dvacku.Uvidíme.Dobrou a ušanky.
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Rosnicka-avo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 lis 2005, 01:35
Bydliště: Chomutov - 320 m n. m.

Příspěvek od Rosnicka-avo »

Dobrý den z Chomutova.

Včera ráno (v pondělí) jsem odečetl z min. - max. teploměru min. teplotu pouhých: - 15 st. C. Tedy žadná hrůza, jako na severovýchodě uzemí. Dokonce jsem se odvážil jet na odpolední směnu na kole bez rukavic, naštěstí to mám do práce jen 500 m (to bylo "jen" - 9 st. C). Nyní je: -11,4 st. C a teplota zatím dál neklesá. odhaduji, že klesne max. na - 13 st. C, takže se zase zařadíme mezi místa z nejvyšším ranním minimem. Naše poloha na upatí Krušných hor nepřeje moc nízkým ranním teplotám. Málokdy to tu klesne pod - 20 st. C. Sněhu je souvisle do 5 cm. Jinak je tu téměř bezvětří a jasno. Jinak to nědelní pomalé ochlazování v Peci pod Sněžkou bylo docela zajímavé, něco podobného bylo i tady v Podkrušnohoří, stanice v Ustí nad Labem hlásila ve stejnou dobu ( v nedeli ráno) o dost nižší teplotu než třeba stanice Tušimice, nedaleko našeho města. Studený vzduch se zřejmě začal hromadit na Německé straně Krušných hor a pak přetekl do Mostecké pánve. Do Ustí pronikl snadněji, zřejmě kvůli nevysokým Děčínským stěnám, možná se tam i dostal udolím Labe ze Saska. Ve středu to má foukat od jihu, tak snad tu teploty ještě poklesnou, uvidime. Tak se mějte a užívejte konečně pořádné zimy se sněhovou pokrývkou.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Zima

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Jak jsem to prožíval?

Jako typický produkt Ostravska - jsem šel na noční a pak dnes ráno nevyspalý se vracel domů:-) Odpoledne do lidušky se synem, ještě předtím do servisu po auto. Při sluníčku to nebylo tak strašné, akorát, když jsem se vysmrkal, zmrznul mi okamžitě kapesník v ruce :-)
Ostatně v Šumperku měli -30, v Jeseníku -28, Červená u Libavé -26. U nás pouhých -24 :-)

V roce 1985, jestli se nepletu - Mošnov měl -29, Mrzlo podobně pár dnů po sobě, ještě déle, nežli teď.

Akorát, dnes se začal opět kazit vzduch, prach vylítnul zas hodně vysoko, čili v kombinaci s mrazem to bude zejména zítra ráno a dopoledne hodně nepříjemné. Smog spolu s mrazem opravdu hodně škrábe v krku :-(
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

Zdravím z Vyškova!
Tak my sme dnes ráno naměřili -21,5°C :shock: Přitom roční teplotní minima jsou u nás obvykle někde okolo -16°C.
Aktuálně jasno, -17,1°C, slabý V vítr do 4 m/s, tlak 1047 hpa. Takže ani dnes nemůžeme čekat žádné převratné teplo, spíš bych řekl, že i zítra bychom mohli dosáhnout opět -20°C.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Adi shrnul vše kolem mrazů z minulosti a na mně zbylo to jen zkontrolovat :) Unás mrazy nedosáhly takových extrémů,jak se snad čekalo a nejhorší to bylo v neděli večer při větru a -20.Jinak pondělní a úterní ráno přinesly minima -21,5 a -20 st,ale měření 10 metrů nad zemí uprostřed sídliště moc rekordy nepřínáší,o to více vyniká lety prověřené minimum z roku 1985 -25,5,které kdoví kdy bude překonáno.Z okolí Trutnova mi byly včera hlášeny minima -25 až -30 st,ale tomu už moc nevěřím.Dnes ráno jsem vyrazil změřit na okraj města na pole přízemní minimum v 5 cm a hned jsem cítil,jak tady třeskutě mrzne více než ve městě.Teploměr se zastavil na -27.2 st.Dnešní maxim.teplota byla už trochu vyšší a trousí nějaká cirovitá oblačnost na severozápadním obzoru,tak snad to ještě zítra ráno zkusíme..
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

Nazdar bazar,
v podhůří Vysočiny dnes pokračovalo jasné a mrazivé počasí okořeněné kouřmem. Dle očekávání ráno ve 7:40 padl rekord - Tmin -21.4 stupně, odpoledne vystoupala teplota výš než jsem čekal - Tmax -8.7 stupně (15:00). Sníh je zmrzlý a je ho ve městě stále cca 14 cm, vyšší polohy dnes hlásí většinou do 30 cm. Na řece Jihlavě se vlivem nízkých teplot začaly objevovat ledové jevy.
Aktuálně máme jasno, kouřmo, -12.8 stupně, tlak 1042 hPa a myslím, že ranní mrazy budou o něco slabší, tip: do -19 stupňů. Naslyšenou
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

-26

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dnes ráno absolutní minimum od roku 1987, resp. 1985, -26.

Ráno silné kouřmo, špatný vzduch, prach mezi 400-500, jasno.
Odpoledne se vítr stočil k JZ a mírně se oteplilo, max kolem -12, vzduch se vyčistil :-)

Zítra už rekordy nebudou, což je dobře :-) Tedy doufám.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Příspěvek od Kross »

Hezký den z Mostu! Tak zatímco na Moravě padají rekordy, tady na SZ taková zima nebyla. I podobné hodnoty, jak u kolegy v nedalekém Chomutově. Včera min. T -14,6 st. C., dnes -14,7 st. C., samozřejmě jsou to hodnoty ve městě. Za městem v údolí v budce ve 2 m včera -18,7 st. C., dnes ještě nevím :cry: . Jinak včera jasno, večer i kouřmo. Dnes jasno až sk. jasno, kouřmo, k večeru se začalo objevovat pár Ci na S a SZ obzoru. Max. T včera -5,9 st. C., dnes -5,4 st. C. Sníh do 2 cm nesouvisle. Stav ve 21:00-teplota -10,7 st. C., sk. jasno, 2/8, vývoj oblaků, Ci, kouřmo, vlhkost 80%, tlak 1033,5 hPa, mírný pokles, bezvětří. Zdárek!
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Příspěvek od Kross »

Ještě doplněk! Dnešní min. T -19,3 st. C., v budce ve 2 m, v údolí za městem. Momentálně tam je již -16,2 st. C., což dělá rozdíl 5,5 st. C. mezi městem a tímto místem, vzdálenost cca 8 km. Zdárek!
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj ve spolek.Zde příjemná zima,žádné extrémy,tak akorat. Dnes Tmin -18,9 Tpriz-20,6 Tmax-9,5.Jasno celý den,dohlednost kazí kouřmo,během dne zákal,ale to odhaduju podle vlhkosti vzduchu,večer kouřmo,dále jiní a jinovatka.Půda rychle promrza,ráno 9cm večer již 13cm.Snehu ztvrdlého,že by se dalo bruslit pár dní zůstane beze změn 10cm.Přes den bezvětří,teď s večerm pomalu zesilující JV vítr.Fajn čas a kdo si to přeje,tak ať mu mráz poleví.
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

Přeju dobré den z Vyškova!
Vzhledem k sílícímu proudění se v republice začínají teploty hodně diferenciovat. Ranní minimum opět ve Štítné:-28°C. Ve Slezské pánvi ale díky čerstvému JZ větru jen okolo -15°C, v Jeseníku se v noci oteplilo na ranních -10°C, tak tu noc snad nějak vydrželi :) No a v Přerově při bezvětří až -25°C.
U nás ve Vyškově při bezvětří ale na naše poměry opět kruté minimum
-20,4°C, které bylo naměřeno již v 5:00. Přibývá oblačnosti typu As, je zákal. Teplota dnes nemá moc šancí překročit -10°C. Dům už promrzá jak sviňa :x
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

Dobrý podvečer,
dnešní den se vyznačoval jasným počasím, teprve po poledni se na obloze objevily první cirry a postupně se zatahovalo. Vypadá to ale, že na rozpadající se frontě nespadne ani vločka. Tmin (vůbec jsem to nečekal, ale máme nový rekord; nutno podotknout, že se dnes projevila inverze teploty - okraje města hlásily jen -17 stupňů) -21.8 stupně, Tmax -9.0 stupně. Aktuálně máme zataženo, teplota je -10.2 stupně a fouká slabý JV až V vítr do 5 m/s. Tlak je 1022 hPa. Sněhová vrstva je stále 14 cm, na chodnících jsou četné zmrazky a řeka Jihlava už je kompletně zamrzlá. Zdarec
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Tady dnes den začal polojasným počasím,postupně se zatahovalo na oblačno až zataženo.Tmin díky ráno polojasné obloze už jen -14,6st. a Tmax -8,7st.Aktuálně je zataženo,teplota -11,1st.,tlak docela výrazně klesá 1014,2hPa a vlhkost 80%.Je tu stále 23cm zmrzlého sněhu a řeka Ohře je též kompletně zamzlá a zamrzla tak rychle,že led je jak zrcadlo a dá se na něm pěkně bruslit a to tu nebylo pěkných pár let zpátky(viz foto na http://www.smart-web.cz/karel ).Přeji pěkný večer.
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj ve spolek.Někdy k ránu přibývání oblačnosti As a v termínu již zataženo,což vydrželo celý den,odpoledne se přidala od západu vrstva Sc a teď na samý večer začalo něco popadávat,při bližším téměř lupovém průzkumu se to jeví na sněhová zrna spolu s mrznoucím mrholením,ale jen jednotlivé kapičky. Už jsem doufal v arktický den,ale od rána teploty stoupala od -16 až po večerních -9,5,takže těsně bohužel. Přesněji Tmax-9,3 Tmin-16,5 Tpříz-17,9 Tprům -11,7.Vítr jen slabý JV nebo klid,kouřmo,sl.jíní.Sníh se drží 10cm,promrznutí půdy 15cm.V předpovědi z 12utc už není ani vidu po opětném ochlazení od SV,ale vyměnili to za stabilně inverzní anti situaci,což zimě neuškodí,sněhu nepřidá.Ahoj
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Zamčeno

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2006“