Jaká bude zima 2009/2010

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Jelikož mám rád zimu, otevírám opět debatu o zimě následující :mrgreen:
Jaká bude?
Letos předpokládám, že by mohla být opět krapet chladnější, než minulá :mrgreen: díky nízké sluneční aktivitě, jet-streamu položenému stále jižněji.
Proti tomuto předpokladu by mohla svědčit zatím velmi slabá hurikánová sezóna a EL-ninio.
Ale El-Ninio je slabé a v části severního Atlantiku se udržuje oblast chladnější vody.
Toto vše by mohlo potvrdit naopak předpoklad zimy spíše studenější, než teplé.

Co vy na to, pánové? :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Na jet-stream bych moc nesázel, bo se jeho poloha dost mění.

Podle http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... T2mMon.gif a http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... recMon.gif bude podzim teplejší a zima chladnější, nejstudenější je prosinec, poměrně teplý má být leden. Srážkově by měla být zima kolem normálu. Jenže tento server má update každý den a dost se vyhlídky mění...

Já bez ohledu na výše uvedené zdroje tipuji teplejší podzim (hlavně září) a v zimě více chladných než teplých dní ;-).

Jako Michal Geryk si přeji hodně studenou a zasněženou zimu bez městských břeček, jako táta malých dětí si přeji hodně teplou zimu... :lol: :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Michale,

Já jsem si i jako táta (tehdy) malých dětí přál zimu studenou se sněhem. Neboť u ní je nejmenší procento břeček a nemocnost dětí spíše klesala, než u zimy mírné s deštěm a teplem :mrgreen: Navíc si neumím představit jít s malými špunty sáňkovat ... na trávě :wink: Co se týče zimy uvidíme, snad to vyjde :mrgreen: Zatím to vypadá, že by mohlo. Ony předpovědi dávají prakticky celou zimu buď podnormál nebo normál. Uvidíme :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

No jo, ale to oblékání... :? Než je rodič obleče a zabalí do všech čepic, rukavic a šál, tak hned chtějí čůrat atd... :lol: A když venku pořádně mrzne a fouká, tak se s dětmi nedá jít ven. Ale zase by přišly o sáňkování a tak zůstávám rozpolcený :) .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od fractal »

Tak děti ještě řešit nemusím (ale přesně na to oblékání si jako dítě vzpomínám, co s námi měla mamka práce), tak si taky přeju zimu studenější a se sněhem. Jaká ale bude skutečnost? No Slunce zatím stávkuje (dnešní číslo slunečních skvrn = 0, třeba zde) navíc i celé léto bylo takové lehce chladnější a dost vlhké, tak třeba zima bude v tomto trendu pokračovat, i když třeba duben a poslední dny hovoří spíš o opaku. No nechme se překvapit.
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdravím všechny,
Já bych si přál zimu podobnou v r.2005/2006 tedy s větším množstvím sněhu a mrazy.Ale pod -20°C by to jít nemuselo stačilo by -16°C to je dostačující mráz pro jv Moravu.Sněhu by mohlo byt mezi 15-20cm to je dostačující a aby aspoň týden vydržel né jak je v zimě typické že jeden den napadne a další den už taje! No uvidíme taky jsem něco četl že tato zima by mohla být chladnější ale nevím,nevím je to ještě daleko. :)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Oblékání malých špuntů je logisticky značně obtížné :mrgreen: Měl jsem dva v rozpětí 1 roku, pak za pár let přišel další. Nyní má "nejmladší 12 a řeším už zcela jiné starosti :wink: Nicméně přes to jsem všemi deseti pro zimu studenou, do břeček bylo je třeba taky navléct a pravděpodobnost, že se zašpíní se blížila 100 procentní hranici, u sněhu, přeci jen toto nehrozí :mrgreen:

Jinak oblast chladné vody v Atlantiku se stále drží a je předpoklad, že i jeho krajní sever se bude i nadále ochlazovat, resp. zamrzne - z dosud nadnormálních hodnot


zatím :wink:
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Rosina »

dubnany 189 píše:Zdravím všechny,
Já bych si přál zimu podobnou v r.2005/2006 tedy s větším množstvím sněhu a mrazy.Ale pod -20°C by to jít nemuselo stačilo by -16°C to je dostačující mráz pro jv Moravu.Sněhu by mohlo byt mezi 15-20cm to je dostačující a aby aspoň týden vydržel né jak je v zimě typické že jeden den napadne a další den už taje! No uvidíme taky jsem něco četl že tato zima by mohla být chladnější ale nevím,nevím je to ještě daleko. :)
Hovoríš na JV Morave?
U mňa v Rosine (okres Žilina, SR) bolo v zime 05/06 teplota -24°C a 60 cm snehu (od roku 92 bolo maximum v roku 2001 a to 65 cm).
Ale keď tak pozerám že si aj o 200 metrov nižšie (ty máš 200 ja 400) vidíš aké môžu byť rozdiely koli nadmorskej výške, ale samozrejme som aj daľej od teba.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Tento zdroj (update včera) stále trvá na teplém podzimu (s chladnějším říjnem) a chladnější zimě (s teplejším lednem).

Tento zdroj vidí zatím jen do konce listopadu a měl by být podle něj teplý podzim ;-).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Instabiliter »

Já jen doufám, že letošní zima nebude takovej vývrhel, jako ta poslední, prakticky od konce prosince až do začátku března až na pár dní v kuse zataženo tim svinstvem straťáckým skoro za všech okolností, k tomu tady málo sněhu (10 cm), podepsal se tu krušnohorskej srážkovej stín. Další věc, co loňská zima postrádala bylo SZ až S proudění se sněhovejma přeháňkama, typický hlavně pro únor. Tyto situace sem se do vyšších poloh přinášej často obrovský množství sněhu z přeháněk, bohužel pro nižší polohy už to neplatí, hlavně na Moravě, tam spíš hrajou muziku balkánský TN, na druhou stranu ty ale sem sníh často vůbec nepřinesou, proto pro mě nemaj žádnej význam. :(
Nejsem moc velkej chladnomil (mám nejradši horký léto a bouřky), ale na druhou stranu vim, co teplý zimy způsobily, spoustu obtížnýho hmyzu, poblázněný rostlivy a ptáci a hlavně rezavý Španělský slimáci, který byli hlavně loni vidět na každým kroku, tak nůžky jen cvakaly. Byla to daň za to, že jsem si v lednu užíval 15°C a měl jsem radost, že nemusim nosit bundu, jak bylo fajn. Dále bylo málo zásoby podzemní vody, což se potvrdilo v třeba roce 2007 na plno už v dubnu. Letos je to po studenější zimě lepší, je míň škůdců a víc podzemní vody, i přes to, že letošní zima sněhem nepřekypovala. K ní přispěl i vlhkej březen a tady na západě i duben (hlavně situace z 17.4.2009). Proto všechno bych si přál spíše studenější zimu a hodně sněhu, minimum inverze, kombinace svítící Slunce+sníh je nádherná, ostatně studenější zima pomůže proti prasečí chřipce. :D
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od kocurekp »

Jsem pro! (chladnou a slunečnou sněhovou zimu) :D
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od fractal »

No tak jsme si každý řekli, jakou zimu chceme, ale jaká bude doopravdy je ve hvězdách :lol:
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

No velmi pravděpodobně to vypadá na druhou polovinu podzimu chladnější než loni a leden zas teplejší - na to asi není třeba složitých modelů (i když ta prostá pravděpodobnost také selhává). Také zimu jako celek bych nehádal podobnou těm dvěma, které vyšuměly, spíš té letošní.
Osobně si vždycky přeji slunečný a teplý říjen, co nejdéle bez ranních mrazů a bez sněžení, co nejméně šedého stratu po celé zimní období. Zima nechť začne na konci listopadu (dřív ani pomyslet..), mráz větší než -15 ať vůbec nedělá a větší než -10 jen pro zpestření a kvůli ledu na bruslení. Sníh jen ať se sype, nejlépe při severních situacích v přeháňkách, ale ne že bude za šedé oblohy valit tři dny v kuse. U nás dole stačí 5-10 centimetrů. Oblevu chci taky, aby byla vidět naděje, že se blíží jaro. Ale ne dlouhou týdny. Na konci února už dost a nad nulou a sluníčko.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Instabiliter »

Docela silný ochlazení se rýsuje na poslední dny v září, hádám, že na hřebenech hor padne první sníh, podle teploty v 850 hPa pod 0°C. No, pak se zas oteplí, takže pro mě dobře, znovu nám na zahradě zrajou (taky i kvetou) jahody, tak to bude potřeba přikrejt aby to ty už mrazivý noci přežilo, po ránu to už bude fakt na ty rukavice, navíc k tomu ty mlhy, fuj! Tak snad, až se další pátek vrátim domů, tak budou zralý. :mrgreen:
Jinak já počítám první sníh koncem října do středních poloh, samozřejmě to bude záležitost na jeden den a první významnější pokrývku tak přelom listopadu a prosince. Taky nepočítám s tolika inverzema jako tomu bylo poslední zimu. Řekl bych taky, že v prosinci se to bude hodně střídat mezi oblevou a kalamitama, opravdu na tvrdo tu napadne tak koncem prosince po Vánocích, jak je to ve zvyku.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Zde to odpovídá mým přáním i původní predikci zimy chladnější, proto to beru s rezervou, neboť přání bývá otcem myšlenky

http://www.accuweather.com/video-on-dem ... n%20Europe

Ale vyjít by to mohlo

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“