Jaká bude zima 2009/2010

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od fractal »

Adi píše:Zde to odpovídá mým přáním i původní predikci zimy chladnější, proto to beru s rezervou, neboť přání bývá otcem myšlenky

http://www.accuweather.com/video-on-dem ... n%20Europe

Ale vyjít by to mohlo

zatím
Pěkné video, vypadá to že od ledna bude mrznout až bude praštět a navíc napadne plno sněhu a to zvláště u nás ve střední Evropě. No ale kdo ví jak to bude ve skutečnosti :D .
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od storm_ice »

hmm no a kdy nejvíc napdane u nás sníh? ... při středomořskejch nížích. Tak to díky, ale jestli to bude jako obvykle (sněžení končí u středohoří) tak to snad radši větrnou deštivou zimu :roll:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Tom »

storm_ice píše:hmm no a kdy nejvíc napdane u nás sníh? ... při středomořskejch nížích. Tak to díky, ale jestli to bude jako obvykle (sněžení končí u středohoří) tak to snad radši větrnou deštivou zimu :roll:
A tak středomořské níže to by nebyl špatný nápad pro nás jihomoravany :D proč ne no uvidíme co bude ale chladnější zimu,hodně sněhu a pak i slunce by to už asi chtělo i když mám rád vedro.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Chovatelé koček tvrdí, že se ti tvorové (zejména venkovní) hustě osrsťují :mrgreen:. Prozaicky nahlíženo: chladného vzduchu je asi k dispozici dost, je tam, kde má být (sever, východ). Teplého vzduchu je také dost, a také na správných adresách. Vše bude záležet na síle oceánského proudění. Hra je letos rozehraná víceméně tradičním způsobem, ani jedna strana zatím nemá jasně navrch, což se může změnit. Mám-li tipovat, bude to zima na současné poměry opět chladnější, ale už teď se ukazuje, že více na Moravě než v Čechách. Už dlouho nebyl studený prosinec a zvlášť jestli listopad proprší, mohlo by to vyjít (na kontinent). V lednu bych naopak čekal oteplení proti loňsku a více srážek, ale jen někam k normálním nebo slabě nadnormálním hodnotám. To zásadní na této zimě bych v lednu nečekal, spíš v prosinci nebo v únoru, ale to už jsem nečekal věcí :lol:

Zdravím
Vichr
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Tom »

Jojo je to tak a naše kočka teda i pěkně přibrala loni tak tlustá nebyla tak asi si dělá zásoby :lol:
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Letos si studený vzduch a zima vedou pěkně zhusta,říjnová zimní epizoda a právě ta současná...Stále je však brzy.Vidím základní scénáře:studenou dlouhou zimu,nebo naopak mírnou oceánskou zimu-což často bývá,když zima začíná takhle časně.Dle situace na mapách a podle předpovědí je bližší varianta studené zimy,zkušenost minulých let a nevyzpytatelnost počasí dává více šancí druhé možnosti.
Pokud už mám vyslovit názor,jak to zde děláme,řekl bych,že letos je to nejblíže normální zimě,ale přeci jen houpačky tohoto roku,specifika zimy a proudění během tohoto období mně nutí si myslet,že i letošní zima bude teplejší.No a také...bych byl rád,kdyby tomu tak bylo :)
Samozřejmě myšleno jako celek.Výrazně studená období jistě budou.
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Instabiliter »

Tom píše:
storm_ice píše:hmm no a kdy nejvíc napdane u nás sníh? ... při středomořskejch nížích. Tak to díky, ale jestli to bude jako obvykle (sněžení končí u středohoří) tak to snad radši větrnou deštivou zimu :roll:
A tak středomořské níže to by nebyl špatný nápad pro nás jihomoravany :D proč ne no uvidíme co bude ale chladnější zimu,hodně sněhu a pak i slunce by to už asi chtělo i když mám rád vedro.
Tak pro nás na Z-ZS jsou ty níže od jihu taky k ničemu, sem ty srážky taky nedosáhnou, jedině, že by se posunula trochu víc na západ. Mnohem radši mám labilní severní oceánský proudění s proměnlovou oblačností a přeháňkama, hlavně koncem podzimu, nebo koncem zimy se u nás jednou za pár let objeví i slaboučká bouřka (1-3 výboje). Tyhle situace ale nepřináší stabilní zimu a často se střídají s teplejším JZ prouděním před další hlubokou TN. Pro nížiny sněhově katastrofa, ale u nás ve vyšších polohách se sníh někdy dokáže udržet, hlavně pokud příjde inverze. Při takových zimách se ale rozhodně nenudim. (narozdíl od nudnýho a studenýho SV proudění). Taková zima byla tušim, že 2001/2002, krátká a výrazná zima (prosinec-víc jak metr sněhu, bílý Vánoce), která skončila v lednu a už od února se při výše zmiňovaných hlubokých TN vyskytovaly první bouřky a i jarní počasí. :wink: Pro mě ideální zima, radši krátká s výrazná se spoustou sněhu, než nudná, stabilní a do března se vlekoucí studená zima s nedostatkem sněhu. (viz. poslední zima)
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Co se týče koček, domnívám se, že to není předpověď počasí, ale výpověď o chladném podzimu :mrgreen: . Opakované vpády studeného vzduchu, jak už bylo zmíněno, nastávající zimě nesvědčí a tomu bych věřil víc než kočkám (máme tři domácí :)). Na druhou stranu, v listopadu asi bude převažovat cyklonální počasí, pak by se dala logicky očekávat silná anticyklona v prosinci a s ní mráz.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Teď jsem se díval na několik informačních zdrojů a počasí podle nich směřuje k teplé první polovině zimy (teplý prosinec, částečně i leden ???) a chladné druhé půlce zimy (hlavně únor).
Já tomu začínám věřit... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Tom »

I lidé z CHMI se zmiňují o možné tepleší zimě :D

ZIMA

Množí se dotazy na průběh počasí v letošní zimě. Předpovědi na tak dlouhé
období náš ústav nevydává. Maximálně děláme předpovědi na měsíc dopředu.
Ale podle informací zahraničních center jsou jisté náznaky, že zima bude
teplotně slabě nadprůměrná.


Zdroj: ČHMÚ
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Vichr »

Počasí začíná předvádět něco podobného, jako v loňském roce. Po nenadálém časném vpádu studeného vzduchu v polovině září 2008 nastalo nejprve teplotně nevýrazné období, které postupně přešlo v relativně velmi teplou druhou polovinu podzimu. Letos přišel ten šok o měsíc později. Z prozatímního vývoje mám pocit, že je nakročeno stejným směrem. Studený vzduch jakoby vyklízel pole kolem Evropy, situace se jeví docela stabilizovaně... To by mohlo nahrávat variantě pozdní zimy, která již byla zmíněna. Osobně jsem měl od začátku varianty dvě: tuto a pak variantu s "dvouvrcholovou" zimou, začínající mrazy v prosinci a na leden dočasně polevující. Té prosincové variantě by nahrávala statistická pravděpodobnost (příliš mnoho teplých prosinců v posledních letech, příliš mnoho cyklonálního proudění a srážek v říjnu a listopadu), jenomže v tuto chvíli to na ni moc nevypadá. Někdy ale přece musí skončit to období dešťů, které s pozdně letní a dubnovou přestávkou trvá celý tento rok. Nejspíš podle toho přijde zima - až přestane konečně pršet. Tudíž na moc velké množství sněhu to teď nevidím.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Michal Geryk »

Vichr píše:...Někdy ale přece musí skončit to období dešťů, které s pozdně letní a dubnovou přestávkou trvá celý tento rok....
Jenže jak kde - je to třeba brát globálněji. Např. u nás ještě roční normál zdaleka nenapršel (nenasněžil). V rámci ČR to srážkově vypadá takto (v procentech normálu):

Leden 58%
Únor 161%
Březen 191%
Duben 50%
Květen 118%
Červen 135%
Červenec 142%
Srpen 73%
Září 43%

Celá ČR má letos zatím (bez října) o 8% více srážek než je normál, což není nic extrémního.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Instabiliter
AMS
Příspěvky: 96
Registrován: 04 úno 2009, 20:07
Bydliště: Toužim (okr. Karlovy Vary) 600 m.n.m.

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Instabiliter »

Tady si můžete porovnat letošní zalednění se zaledněním z předešlých let. Je vidět, že na "evropské straně" arktidy je dokonce ještě méně ledu než v teplý zimě 2006/2007.
http://igloo.atmos.uiuc.edu/cgi-bin/tes ... 08&sy=2009
Zato prochlazování Ruska pokračuje a pokud by se během zimy nad SZ až S Evropou vytvořila TV, tak pravděpodobně to vtrhne ve větší míře i sem. Potom bych viděl zimu na Moravě na sníh bohatší, protože by byla šance na vytvoření TN nad Balkánem a zasypání Moravy desítkami cm sněhu. Čechy, hlavně ty SZ (včetně mého bydliště) by zůstaly na holomrazu. :? Severní až SZ oceánský proudění dobrý pro Čechy by nemělo šanci.
Ale během listopadu a po většinu prosince bych čekal nadprůměrné teploty, kolem 10°C nebude vyjímka, častý JZ až Z proudění s bohatou cyklonální činností. Pořádnou zimu (pokud vůbec bude) bych také (jako ostatní) čekal až v lednu a v únoru, popř. v březnu, podobnou té 2004/2005, což je ale pro mě horší varianta, nemám rád zimy protahující se až do března.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Ze stávající a předpokládané povětrnostní situace nejsem potěšen.
Nepočítám s nějakým výraznějším ochlazením, možná až na konci měsíce, naopak se oteplí. Příští týden budeme mít kolem 10 stupňů přes den, větrno, občas zaprší a celkově počasí bude na draka. Jestli se ochladí během prosince, toť otázka. Teoreticky by mělo, neboť jak zde již bylo řečeno, na východě je chladněji než v předchozích létech, JZ proudění je slabší, než je v tuto dobu zvykem a cyklóny se toulají níže. Nicméně je otázkou, nakolik a jak východní proudění dostane šanci, neboť "oblíbená" :? JZ cirkulace teprve začíná startovat.
Stran zalednění, mám pocit, že nemá významný vliv na počasí u nás, jedině u situací, kdy studený vzduch musí jít přes inkriminovanou oblast, těchto zas není až tak moc.
Zásob studeného vzduchu je více, ale je na umístěn na východě, čili proti směru převládajícího proudění. Naopak je potěšující stále relativně chladná Skandinávie.
Rozhodující je Atlanik. Ten je mírně teplejší, než je obvykle, nejde o žádnou vyjímečnost.
Tak či tak to vypadá na pozdnější start zimy, pokud dobře půjde, její nástup vidím někdy během konce první dekády prosince.

Mám rád zimu, která začíná někdy v druhé půli listopadu se sněhem, když se vydaří, tato drží pak až do března, resp. začátku dubna. Pozdní zima - do března mně vyloženě nevadí, jak jsem již předeslal, nemám rád pozdní vývoj zimy, neboť ta pak bývá krátká a někdy nepřijde (skoro) vůbec.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Jaká bude zima 2009/2010

Příspěvek od Flames »

Adi píše:Ahojky,

Mám rád zimu, která začíná někdy v druhé půli listopadu se sněhem, když se vydaří, tato drží pak až do března, resp. začátku dubna. Pozdní zima - do března mně vyloženě nevadí, jak jsem již předeslal, nemám rád pozdní vývoj zimy, neboť ta pak bývá krátká a někdy nepřijde (skoro) vůbec.
No to by tady ještě chybělo-zima od poloviny listopadu do začátku dubna.Adi ty máš snad předky Eskymáky.

Z Adi-ho rozjímání zde dýchají nostalgické vzpomínky na zimy,které začínaly v listopadu a mnohdy jen s malými pauzami,kdy sníh jen odtál,držely až do jara.Z řady zim posledních asi 33 let,které mám v paměti a záznamech mohu konstatovat,že podobné zimy se stávají stále větší vzácností.To mi vůbec nevadí,ba naopak.Není to žádná schválnost,ale většina lidí co znám bude raději,pokud bude v zimě tak jako příští týden-tedy tepleji.Snad kolem těch vánoc by se slušelo kole nuly s nějakou tou vločkou.
Už jsem to tady někde citoval,z nějákého zdroje,že zima se bude postupně rozkládat do delšího období s extrémy v okrajích zimního období.Samotná zima pak bude mírná.Říjnový vpád zimy na to docela sedí.I v posledních zimách byly časté silnější zimní vpády na počátku a konci zimy,i přes její poměrně mírný průběh.
To jistě nebude platit vždy a nějáká tužší zima se občas vyskytne.Letos by to být nemuselo.
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“