Výhled počasí na dny příští

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak dopředu se zatím nekoukám, ale počasí tohoto týdne od středy dále vypadá z hlediska bouřek velmi zajímavě...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od storm_ice »

Tomáš Prouza píše:
Michal Geryk píše: Dnes to bude horší, vedro a hlavně na západě Čech pravděpodobně velmi silné bouřky a bojím se bojím dalších větrných a dešťových (kroupových) pohrom :!: .
V sobotu brzo ráno nějaké bouřky asi dorazí i na Moravu a v poledne to na V-SV také vypadá dost dramaticky, ale je to stále daleko a fronta může utéct na Slovensko dřív než uvádí GFS - uvidíme :? .
Podle toho co se píše na Estofexu by se fronta měla "zaseknout" nad V Německem, takže spíš než zrychlí asi zpomalí....
tohle jsem čekal už včera já, tak uvidíme, jestli se to potvrdí ... myslim že si (zejména západní polovina Čech) zasloužíme "pekelnou" noc :D .. teďka aladain docela šílí s těma srážkama pro SV na zítřek, nám zas nedává skoro nic ... mno :cry: ale srážny nemá cenu řešit, docela mě tam zas vadí ten nasouvající se výběžek, kdyby se radši prosadila nějaká výše od východu, která by nám to tu zablokovala :D jinak pořád čekám jako podobně nejprve samostarné bouřky, asi zejnéma na horách, postupně se bude tvořit celá lajna kde by měl být tah na S-SSz, přičemž fronta půjde pomalu k SV, co všechno na ní bude a v jaké intenzitě se ještě uvidí, ze začátku nejspíš lokálnější extrémnější bouřky, které by se během noci mohly "rozlít" do silnějšího deště popř. nějaká o něco "slabší" bouřková lajna (taková pěkná squall by docela bodla :D )
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od dobrmanek »

Podle posledního výstupu GFS to vypadá na první významnou zimní situaci, minimálně pro SV ČR. Kdyby se situace potvrdila v dalších modelech, tak by mohlo spadnout přes 10 cm sněhu od středních poloh a přes 20 cm na horách.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od fractal »

No uvidíme, jak to dlouho vydrží (zima) protože např. tady zase předpovídají říjen dosti nadnormální a listopad taky lehce teplejší než je normál, teprve další dny až do března budou dle tohoto modelu podnormální.
brhlik
Příspěvky: 52
Registrován: 21 čer 2007, 17:16
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od brhlik »

Sleduji v posledních dnech předpovědní model GFS, který na tento týden předpovídá obnovující se tlakové níže nad Středozemním mořem, které se budou přesunovat směrem k S - SV. Může mi někdo vysvětlit, co je příčinou vzniku středomořských cyklón a jejich předpokládaného postupu nad Evropskou pevninu?
Idaho Falls, USA
43°29′ N, 112°1′ W
1440 m n.m.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od Michal Geryk »

brhlik píše:Sleduji v posledních dnech předpovědní model GFS, který na tento týden předpovídá obnovující se tlakové níže nad Středozemním mořem, které se budou přesunovat směrem k S - SV. Může mi někdo vysvětlit, co je příčinou vzniku středomořských cyklón a jejich předpokládaného postupu nad Evropskou pevninu?
Také si počkám na názor odborníka. Při cyklogenezi hraje roli rozdíl teplot mezi chladnou pevninou a teplým Středozemním mořem za podpory "správně umístěného" jet-streamu, velkou roli hraje i orografie Alpského masívu, která vlní a zpomaluje fronty ze západních směrů. Ale říkám to velmi zjednodušeně a nevědecky... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od storm_ice »

já bych k tomu přidal pak podporu chladnějšího proudění přes západní Evropu dál na jih, kde kvůli Alpám jde studený vzduch do západní části "středomoři" a na vzniklém teplotním rozhraní pak "roztáčení" níže Obrázek, kde její další vývoj a postup určuje to co již psal Michal, hodně ovlivňujou Alpy, které to usměrňují "pod" nás a schytá to většinou jen JV polovina ČR.

PS: jen jsem vyplnil to čekání na odborníka :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od kocurekp »

Podle posledního modelu GFS nás od středy čeká pořádná sibiř - nějak se mi to nezdá, protože včerejšek ani dnešek jim totálně nevyšel - ALADINA nevyjímaje. Ten si i teď trvá na teplotě 0°C, přitom jsou tu +4°C. Jako na tohle si fakt počkám - v Praze -20°C - co blbnou..?
gfs_22_1_06z.PNG
gfs_22_1_06z.PNG (56.98 KiB) Zobrazeno 13149 x
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od storm_ice »

proto Honsová dopadá jak dopadá, vidět že je někde -20 neznamená, že to bude ... k nám dával ALADIN ráno -3, řikal sem si, že jestli bude v noci pod nulou tak to bude úspěch, jedině že by se to profouklo a pak vyjasnilo, při tý vlhkosti a synop. situaci jsem tomu prostě nevěřil (nemluvě o nepodchycených ochylkách v terénu apod.) U těch mrazů nám bylo slibováno již několikrát, ale jak jsem řikal v prosinci, chce to sníh, nejlépe čerstvý načechraný, suchý studený vzduch, aby zas neotravovala nízká a bezvětří. Pak bych i u nás čekal pod -20°C, jinak tu budu nejspíš rád za teploty pod -15°C a možná arktickej den. Snad alespoň něco bude, když s tim sněhem tu je furt bída :roll:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od Vichr »

No včera touto dobou bylo u nás podle GFS asi -17 a já měl na teploměru -3 :lol: Tak bych to bral s rezervou. Je vidět, že když se vyjasní, sune se to dolů rychle (viz aktuálních -17 v Pardubicích), ale kde se vyjasní, to modely neví. Asi jedinou možnost silnějšího mrazu vidím ve středu. Předpovědi ČHMÚ jsou "poněkud konzervativní". Oblevu od neděle do úterý velmi dlouho prezentovali na úrovni -2 přes den. Jen jsem čekal, kdy začnou přidávat, ale stejně by mě zajímalo, proč modely většinou ukazují nižší teploty, než pak jsou.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od dobrmanek »

Tak snad v pondělí bych se mohl dočkat prvního zářezu, zatím to vypadá nadějně. Dokonce bych si tipnul i na SQL, ale GFS s tím furt míchá a nakonec z toho bude kulové houby. já už se sakra nemůžu dočkat :lol:
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od dobrmanek »

Tak si opět rýpnu do GFS. Asi se chce moravákům a slezanům zavděčit a začal malovat pro tuto část celkem zajímavé situace. Teď v pátek z toho opět nic nebude, vše se odbude v Čechách a přes Jeseníky to vydatně pochcípe. Ale situace dále již vypadají o poznání zajímavěji. V sobotu bych mohl mít první zápis. Sice labilita nebude nic moc, ale již bude lepší střih větru, takže i bouřky budou mít trošku lepší strukturu a dále to už jsou sice pohádky, ale pro východ opravdu krásné :lol:.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od Tomáš Prouza »

No a podíval ses na příští středu? Nejdřív jsem to považoval za chybu vstupu/výstupu, ale vzhledem k tomu, že je to tam již 48 hodin to začínám považovaz za hloupý vtip. I když dnešní běh to sněžení dává víc na Moravu, takže si užijte :twisted:
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od dobrmanek »

Tomaši: já jsem možná slepý, ale sněžení jsem tam nikde neviděl, jak včera tak i dnes.
GFS: zítra opět dává naději na první zápis. Sakra já už se nemůžu dočkat, co bych dal za jeden blbej byť i 20 km vzdálený hrom :lol: .
Když jsem se bratříčkovi zmínil, že by se snad zítra mohla objevit bouřka, hned měl nejapné přípomínky a o půl hodiny později ho píchla včela do brady, jupííííííííííííííííííííí :lol:
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
cvp
Příspěvky: 110
Registrován: 25 led 2008, 13:51
Bydliště: Napajedla 260m.n.m., Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Výhled počasí na dny příští

Příspěvek od cvp »

Tak to vypada, ze se z JZ Slovenska prizene snad nejaky lajna bourek smerem k SZ na Moravu. Na 80% to vypada, ze blyskavice a zrejme i samotna bourka bude i na samotne Morave, tak ze foceni nocnich blesku by mohlo jit.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“