Dlouhodobá předpověď počasí

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od dobrmanek »

Jestli se nemýlím tak dlouhodobá předpověď je děláná takovým způsobem, že se porovnávají hodnoty, které byly v minulosti naměřeny a podle hodnot
a aktuální situace se udělá dlouhodobá předpověď.

A aby byla skutečně dlouhodobá předpověď pravdivá:
1) museli bychom znát všechny děje, které se vyskytují v atmosféře což ještě několik let potrvá.

2) supervýkonné počítače, které nasimulují atmosférické pochody pro celou zeměkouly, protože čistě teoreticky i Váš prd může způsobit tornádo nad Ruskem :D

Doufám, že mě někdo vyvede z omylu
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od dobrmanek »

Vím, že jsem to napsal hodně povrchně, ale nějak se mě to nechce rozepisovat
Josef Šitka
Příspěvky: 137
Registrován: 19 říj 2005, 19:36
Bydliště: Drnovice, okr. Vyškov 275m n.m.

Příspěvek od Josef Šitka »

http://www.geogr.muni.cz/archiv/vyuka/M ... udent9.pdf

tady něco o klimatických modelech, zrovna předevčírem jsme měli na toto téma přednášku, jenom takovou seznamovací obšírnou
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Něco velice zajímavého a poučného materiálu ohledně tématu je na http://www.chmi.cz/meteo/olm/Archiv/Ansambly.htm
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Flames »

Dlouhodobá předpověď bude vždy jen sázkou do loterie a nečitelnost atmosféry,vlivy které rozmělňují dlouhodobější předpověď těžko dovolí někdy v dohledné budoucnosti spolehlivější předpověď na delší období.Snad trendy jednotlivých naměřených veličin,teplota mořské vody ,stav ledu v polárních oblastech a porovnání s dřívějšími hodnotami mohou odhadnout následující stav.
Teď z trochu jiného soudku.Kdysi byla vydána kniha závislosti měsíců na počasí v období roku a vlivu odchylek jednotlivých měsíců na odchylky počasí na následující měsíce až rok.Hledat tyto závislosti je časově náročné,proto jsem se zahloubal do starých průměrů a odchylek a hledal chvíli závislosti jednotlivých ročních období jak vychází pravděpodobnost,že po chladném období bude to následující….. .Sice ani tohle není dlouhodobá předpověď počasí,ale může nastínit jaké asi bude následující období o které nám jde-teď zrovna zima.

Ukazuje se,že většinou je to kolem poloviční šance-tedy jednou ano,jednou ne.Vyčnívá pouze chladnější léto po teplém jaru.Máme v paměti letošek,kdy po rekordně teplém dubnu bylo jaro celkově teplejší a dalo se čekat chladnější léto,které zpočátku bylo,pak to však zachraňoval konec července,srpen.Je však více případu,kdy po horkém suchém jaru,přišlo deštivé,chladnější léto.Zima ve vlivu na období jara jednoznačně kraluje.Nečekaně dobře vychází vliv zimy na jaro,kdy po tuhé zimě bývá chladnější i jaro a obráceně.

Hodnocené období bylo
Zima : prosinec,leden,únor
Jaro : březen,duben,květen
Léto : červen,červenec,srpen
Podzim : září,říjen,listopad

Zima
Pokud je zima studenější než obvykle bude i jaro chladnější,než bývá… 8 z 12 případů
Pokud je zima teplejší než obvykle bude i jaro teplejší… 8 z 11 případů

Jaro
Pokud je chladnější než obvykle bývá,bude chladnější i léto 6 z 11 případů – tedy nic moc
Pokud je však jaro teplejší než obvykle,léto bude teplejší pouze ve 4 případech z 13,z čehož vyplývá,že po teplém jaru je velká pravděpodobnost chladného léta.

Léto
Chladnější léto následované chladnějším podzimem 6 z 12 případu – tedy 50% možnost
Teplejší léto následované teplejším podzimem 3 z 8 případů

Podzim
Po chladném podzimu bude chladnější i zima 6 případů z 12 ,opět poloviční šance
Po teplejším podzimu teplá zima 5 případů z 9 případů.

V uvedené knize se psalo,že nejvlivnějším měsícem roku je září s velkou vazbou na následující měsíce.Jak si tedy vede září v mých záznamech a odchylkách cca 25 let zpět.

Jeli září chladnější-teplotně podnormální,prosinec byl chladnější než obvykle v 8 z 13 případů.Pokud je září teplejší než obvykle,je prosinec teplejší přesně v polovině případů.Zajímavé je,že pokud je září výrazněji teplotně podnormální,prosinec pak bývá teplotně podnormální prakticky vždy.

Vazba září –leden ukazuje,že po chladném září bude teplejší leden 7 z 12 případů.
Teplejší září znamená většinou i teplejší leden.

Vazba září – únor dává po studeném září pravděpodobněji teplejší únor.Po teplém září je i možnost teplejšího února velice pravděpodobná v 6 z 7 případů.

Závislost průměru zimního období se zářím před touto zimou napoví,že chladnější září mnoho nenapoví a pravděpodobnost chladnější zimy je zhruba 50%.Pokud je však září teplejší než obvykle je pravděpodobné teplejší i následující zimní období v 6 ze 7 případů.

Samozřejmě uvedené poznatky mnoho neznamenají,velmi často jsou rušeny vlivy,kdy po studené zimě se projeví i chladnější začátek jara,nebo během teplejší zimy,jeden studený měsíc zkreslí průměr celé zimy.Také sledované období není příliš dlouhé(bylo by třeba alespoň 50 let.)I tak se ukázalo v některých závislostech,že dříve se projevovaly a v 90.letech se vytratily,nebo se objevily jiné.To však zde nezmiňuji.I tak zde některé zajímavé souvislosti naznačeny jsou.Jen dodávám,že letos bylo velice teplé září se značnou kladnou odchylkou,která by naznačovala teplejší zimní období.Tohle není moje předpověď na následující zimu,jen to vychází dle uvedených souvislostí.

Letos máme rekordně teplý listopad,tak ještě proklepneme tuto vazbu.Po teplém listopadu je pravděpodobnější i teplejší zima 6 z 9 případů,ale právě po v těch 3 případech kdy to neplatilo následovala po teplém listopadu,tuhá zima,takže tady bych byl opatrný.

Možná,že časem objevíme ještě zajímavější souvislosti s vlivy jednotlivých měsíců na následující období.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Vichr »

Právě tohle mě baví zkoumat :), jen většinou dojdu k závěru, že jsem na nic rozumného nepřišel :?. Té korelace mezi jarem a zimou jsem si také všiml, ostatně bychom ji mohli předvést i na vývoji tohoto roku. Duben byl něco jako výjimka potvrzující pravidlo - byl to extrémně teplý měsíc vsazený do jinak celkově chladnějšího období. Záleží na tom, s čím srovnáváme. Pokud jsou to letité normály, vychází chladné jen dva měsíce - leden a červen. Pokud jsou to průměry za aktuálnější období (např. desetileté), pak alespoň u mě vychází chladný i únor a květen a březen pouze průměrný. Vcelku tedy lze hodnotit celou první polovinu roku jako chladnější. A v tom to je - protože teploty i srážky se pohybují v sinusoidách. Střídají se teplé fáze s chladnými a je třeba odhadnout délku "vlny". Momentálně se nacházíme v teplé fázi (zhruba od začátku srpna), do níž byl vložen (vcelku analogicky k jaru) chladnější říjen. Ty délky vln na sinusoidě jsou různé, ale často lze rozpoznat 5-7 měsíční interval a tak je tomu zřejmě i letos. Už i meteorologové nahlas mluví o tom, že zima bude pozdní. Jindy byly ty úseky delší (např. teplé období od září 2006 do léta 2007) nebo naopak kratší (3 měsíce..)
Na tom září také něco bude - alespoň v některých letech. V roce 2006 nastal velký zlom právě v září - a o rok později to bylo znovu září, kterým bylo zahájeno tříměsíční velmi studené období podzimu. Je zajímavé sledovat chování systému po časných vpádech studeného vzduchu. Pokud se právě nacházíme v "teplé fázi", studené proudění se po té epizodě zpravidla na dlouhý čas zablokuje (viz např. začátek listopadu 2006). Je-li tomu naopak, studené vpády se opakují (viz např. říjen - listopad 2007). Pokud ve studené fázi dojde k oteplení, blokuje se další přísun teplého vzduchu (např. plané naděje na konec tuhé zimy před polovinou února 2006, ale i opětovné ochlazení po letošním dubnu s vyvrcholením ve studeném červnu). Také je vidět, že některé fáze jsou "mělké" (letošní chladná) a některé "hluboké" (chladná fáze z období listopad 2005 - jaro 2006). Ve větším měřítku byl dost hluboký teplotní propad kolem poloviny desetiletí. Teď jdeme znovu s kopce, ale myslím, že směřujeme k minimu velmi podružnému, pokud už není za námi. Ty "hloubky" mají na křivce rozkmit asi 9 let (1987 - 1996 - 2005) a nutno podotknout, že k normálům z let 1961-90 stejně míří shora...
Loni se poněkud "vymkla" ta vazba září - prosinec, protože září bylo studené a prosinec teplý. Zkrátka jistoty to žádné nedává a tím je to zajímavější :)

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od fractal »

Flames píše:...Kdysi byla vydána kniha závislosti měsíců na počasí v období roku a vlivu odchylek jednotlivých měsíců na odchylky počasí na následující měsíce až rok...
Jak se ta kniha jmenuje? Já mám knihu Medardova kápě od J. Munzara, kde jsou různé pranostiky ale právě také výše uvedené vazby. Je to ona nebo se jedná o jinou publikaci?
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

Tutéž knihu mám i já, tuším první vydání z roku 1984 - nakladatelství Horizont.
Byly tam rozebírány mezi jinými prognostiky, jejich váha a pravděpodobnost a ony závislosti jednotlivých měsíců.
Už v té knize si pán autor posteskl, že zimy jsou mírnější, než bývaly :wink: Ostatně není ani divu- rok 83 patřil do kategorie velmi teplých a vánoce tohoto roku se zapsaly do knihy kladných teplotních rekordů

Výhledy začínají být s rezervou optimistické ve smyslu postupného ochlazování od začátku prosince. Uvidíme
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od CtiborV »

Ano, Karas uz to uvedl v predpovedi na CT1, druha polovina pristiho tydne prinese zmenu. Ale vyhledy si moc nevedi rady uz se synopt. situaci na prelom mesice. Kdo vi jak to dopadne...
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Michal Geryk »

GFS občas nějakou změnu naznačí, aby se pak opět vrátil k variantě teplého JZ-J jako třeba teď... :lol:

Na velkou změnu zatím nevěřím, ale zajímavě se jeví pondělí a úterý, kdy to pořádně foukne od J-JV (Vysočina a hory budou mít asi vichřici) a u nás na "středovýchodě" čekám velmi teplo, možná i nad +15°C.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Vichr »

Už nějakou dobu opatrně tvrdím, že tento rok je "slabým odvarem" z roku 2006. V tom smyslu, že má analogickou pozici na teplotní sinusoidě. Má se k němu asi jako mělké údolí k sousednímu hlubokému. První poloviny obou roků proběhly v chladnější fázi, druhé poloviny v teplejší s tím rozdílem, že letos začalo teplo asi o měsíc dříve (v srpnu). Proto také na velkou změnu nevěřím, spíš bych odhadoval obnovu jihozápadního proudění po dílčím přerušení v tlakové výši. Napětí mezi níží nad Atlantikem a výší nad pevninou vytváří zatím dost stabilní situaci, která zásadní přestavbu cirkulace neumožňuje. Začínám se nicméně obávat chladného jara 2010, neboť k přechodu do studené fáze by tentokrát mohlo dojít uprostřed zimy. Koneckonců, po letošním dubnu bych očekával (bez radosti) v dubnu 2010 kompenzaci pozdními sněhovými přeháňkami a průměrnou měsíční teplotou jen kolem starého normálu. S ohledem na jaro bych si velmi přál bílé a mrazivé vánoce, ale zatím tomu situace nenasvědčuje.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

Povětrnostní situace pro příští týden se začíná ujasňovat. Podle všeho se zastaví /na čas ? / teplý přenos od JZ a nakonec přeci jen (snad) převládne vysoký tlak s advekci mírně chladného vzduchu. Nepůjde zřejmě zatím o situaci, z které by mohlo kynout vyloženě zimní počasí. Na horách, možná i ve středních polohách sníh by napadnout i mohl.
Ensembly se neochotně pohnuly lehce pod normál a to v druhé půli týdne, pak se uvidí.
O počasí na vánoce nemá smysl spekulovat. Tedy zatím. je možné, že fakticky půjde jen o krátkodobý výkyv v jinak teplé situaci. Je to mé přání, jak jinak, ty do předpovídání nepatři - jednoduše mohlo by už to vydržet a směřovat (konečně) k té správné zimě :-) aspoň normální .

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od kocurekp »

Trochu mě zaráží, že GFS model v předpovědích nadržuje dost Moravě před realitou - cca 3 dny dopředu a dále, myslím. Už se mi to stalo několikrát, tedy to, že předpovědní model např. WeatherOnline se dost často takto pro V mýlí, který pak na poslední chvíli zpřesňuje. Přitom pro Prahu to i dlouhodoběji (výhled 7-14 dnů) vychází přesněji a kupodivu v realitě je to lepší, než předpověď. Listopadový fenomén, ale i letošní duben byl toho krásnou ukázkou. Naučil jsem se to brát s rezervou (předpovědi pro V jsou přehnaně teplotně i slunečně příznivější než pro Prahu), ale i tak by mě zajímalo, co tomu předchází za parametr, že to takhle mají. A to si to platím, prosím... :lol:
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Adi »

Ahojky

V úterý příjde mírnější verze současného tepla, chcete-li, slabě se ochladí v tom smyslu, že v noci teploty poklesnou k -2 až 2 stupňům a přes den se budou držet stále nad nulou a to v rozmezí 3 až 7, resp. 5 až 9 a nebudou padat teplotní rekordy :?
V pondělí nás profoukne fén, jak zde již bylo avizováno poprvé snad před týdnem. :( Je stejně zajímavé, že tato sitoace avizovaná před týdnem se vyplní takřka na sto procent, zatímco avizované ochlazení nato se změní jen na verzi takříkajíc "normálního" teplejšího počasí, které zde bývá běžné, tedy z extrému do "normálního" tepla, nikoliv chladu či zimy, jak by si mohl někdo myslet.
V dalších dnech je to stále na vážkách. Obecný trend k mírnému ochlazení se zdá býti nastartován, totéž v podstatě tvrdí i ansambly, není však jisté, zda to bude stačit. Atlantik bude patrně oslaben, nicméně modely stále laškují s níži někde u Biskajského zálivu, resp. jihozápadně až jižně od nás, což by stačilo k tomu, aby k nám proudil teplejší vzduch od JV, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Výše nahoře by mohla vzniknout, což je předpoklad ochlazení i u nás, ovšem pokud převládne vliv níže a vysoký tlak se bude udržovat nad Balkánem, tak i při stopnutém Atlantiku je to takříkajíc v pytli přinejmenším do poloviny prosince ... a výse ze severu Evropy půjde k jihovýchodu až jihu, což je vlastně totéž.
Na přelomu měsíců bude v tom jasno.

Stran Moravy a Slezska - předpovědi - je tam Vysočina a Karpatský oblouk, což může dělat problémy, rovněž Alpy míchají kartami. navíc, zejména v létě, bývá zde tepleji, což při převládajícím proudění od západu může dělat problémy. Níže takříkajíc ztrácí silu apod. nebo naopak fronty se různě vlní, často pak na Slovensko-Českém pomezí. Praha je více na západ, tudíž to bude logicky vycházet lépe.
Jinak pro mně nehraje roli, jestli je devět nebo 13. Je prostě teplo. :|
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Dlouhodobá předpověď počasí

Příspěvek od Flames »

...Pravda a přicházející vlnící fronta,která je v předpovědích stále více opožďována je toho pěkným důkazem,zatímco následné oteplení od JZ si drží své termíny,takže ochlazení,které má přijít v úterý a středu je stále více zkracováno a zeslabováno.
To je jedna z mála slabin modelů v delších předpovědních termínech.Je-li studená situace a tendence k těmto situacím,stále straší s oteplením a nakonec otáčí do ochlazení poměrně "na poslední chvíli"
Nyní je situace opačná-je prakticky trvale teplo a modely jako by k tomu nepřihlíželi a stále si občas pohrávají s ochlazením,které nikdy nepřijde.Vím,že se to hezky říká,ale tak nějak to má vysledované..
Jak už bylo zmíněno od Adi modely stále více počítají s tlakovou výší někde na severu.Sice nepočítají s výraznějším ochlazením,ale já už bych se k němu pomalu klonil.Sice je možné,že tlakové výše budou utíkat k JV a valit studený vzduch do východní Evropy a nic z toho u nás nebude nebude-nebo jen nekonečná inverze,ale pokud budou protáhlé výše směrem západ-východ nad severní Evropou delší dobu,pak je jen otázkou času,kdy se slabší části výše propadne k jihu výrazný frontální systém,ve studeném vzduchu u Islandu se vytvoří nová řídící tlaková výše a začne zima.Poslední otázkou zůstává co na to Atlantik...V letech kdy válí zamete s každou takovou situací,nebo se výrazně ochladí a hned odsune hřeben k východu aby ho nahradil JZ přenosem,ale o už jsou spekulace.Držel bych se toho,že zima je pomalu na spadnutí v horizontu 12-16 dní,pokud vydží současné výpočty GFS.
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“