Zatmění Slunce 20.3.2015

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
TommyAst
Příspěvky: 1146
Registrován: 05 bře 2013, 23:44
Meteostanice: N.A.

Zatmění Slunce 20.3.2015

Příspěvek od TommyAst »

Dne 20. března 2015 nastane ve střední Evropě částečné zatmění Slunce. Jako úplné zatmění bude možnost jej vidět pouze ze severního Atlantiku. (v Severním moři na Faerských ostrovech nebo na Špicberkách) To je místo, kde je oblačnosti poměrně dost a doprava je tam dost drahá a složitá. Značnou část slunečního disku zakrytou bude mít i Irsko, Velká Británie, Dánsko nebo Norsko. Ve Skotsku bude zatmění opravdu intenzivní i když ne úplné.

V ČR se jedná o první částečné zatmění Slunce od 4. ledna 2011 a bude zakrytá větší části disku. (asi 74 %) Pokles insolace bude dobře vidět např. v grafu na Libuši, pokud bude jasno. Žádné větší potemění v průběhu dne ale nečekejme.
Ale například planetu Venuši, která má nyní kolem -3,9 mag jasnosti by jsme při tomto částečně zakrytém Slunci spatřit mohli.

Ještě je to daleko, ale už pomalu můžeme začít sledovat předpověď počasí pro tuto událost.

Mnoho informací nalezneme na http://www.astro.cz/na-obloze/slunce/za ... -2015.html

Animace průběhu http://www.astro.cz/_data/images/news/2 ... mar20t.gif
Přesný průběh http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEplot/SEp ... Mar20T.GIF

Doufám, že chytneme alespoň na tento den tlakovou výši a jasnou oblohu. V Evropě na pevnině bude úplné zatmění Slunce až po roce 2025 a to je stále daleko od ČR, sever Afriky, kousek od Evropy 29. 03. 2025, kdy v ČR bude zakryto jen 19,1 % disku, a pak na jihu Španělska 12. 08. 2026 večer, kdy v ČR bude zakryto dokonce 88,5 % disku, maximum 20:11, a to už bude Slunce dost nízko nad obzorem nebo bude právě zapadat. Srpen je také měsíc s nejnižším procentem oblačnosti a často měsíc s nejvíce slunečním svitem v ČR.

Předpověď vypadá různé a ne úplně dobře, bude přicházet fronta. Hlavně nízké patro oblačnosti. Pár dní před tím vysoký tlak a jasno.

http://meteomodel.pl/gfstab/index.php?l ... atitude=50

Při pozorování se nikdy nekoukejte do Slunce bez použití filtru a už vůbec ne dalekohledem.
Bezpečné filtry jsou: astronomická fólie a nebo svářečské sklo intenzity alespoň 13-14. NEbezpečné filtry jsou jakéholiv začazené sklo (různá intenzita začazení), CD, diskety, filmy do foťáku nebo dokonce Sluneční brýle. Tyto filtry ne jen že nemusí dostatečně Slunce zeslabit, ale mohou různě propouštět na různých vlnových délkách vč. neviditelného infračerveného a ultrafalového záření. A taky se mohou propálit. Při pozorování dalekohledem používáne pouze certifikované filtry, umístěné před objektiv, ne za okulár.
Grafy a prilohy k clankum (pokud nejsou prihlohy dostupne zde): http://meteotommy.twilightsparkle.cz/OB ... Forum_Etc/
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“