Výpočet Bio předpovědi

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
pisi
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2009, 12:50
Bydliště: Praha

Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od pisi »

Dobrý den, zajímalo by mne, zda někdo nezná matematický vzorec pro výpočet stupně bio předpovědi, nebo alespoň postup při jeho určování.Díky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od Michal Geryk »

Já neodpovím, bo nevím (chce to dotaz do ČHMÚ), ale biometeorologie je podle mě dost neprobádaná záležitost a mně to zavání trochu šarlatánstvím (teď mě asi ukamenujete :lol: ). Četl jsem pár knížek, ale dost se názorově liší. Na člověka působí strašně moc vlivů - aktivita Slunce a geomagnet. pole Země, samotné počasí a také podle mě dost podstatně elektrické pole jednotlivých vzduchových hmot na nervovou soustavu člověka.

Já se biopředpovědí vůbec neřídím (přitom jsem astmatik), ale připouštím, že meteosenzitivní lidé mohou mít potíží dost a dost. Někdy mám totiž pocit, že lidé si napřed poslechnou stupeň zátěže a pak si podle toho vsugerují, že je jim blbě kvůli počasí... :?

A také jsem si všiml, že biopředpověď ČHMÚ a SHMÚ se velmi často totálně liší a chudáci lidé na hranicích těchto států... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od Tomáš Psika »

Možná by poradila slečna Hotsová. Ta se tuším věnuje biometeorologii.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od dobrmanek »

Co mám zkušenosti, tak lidé po nějakém vážnějším úrazu jsou citlivější na určité situace a vnímají změny v počasí. Já mám problém, když se teplota pohybuje okolo +4 °C, tak mne začíná "omrzat" jeden "prst " po úrazu (konflikt s cirkulárkou). Ani nemluvím, když je teplota je pod nulou :roll:
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
pisi
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2009, 12:50
Bydliště: Praha

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od pisi »

gerykm píše:Já neodpovím, bo nevím (chce to dotaz do ČHMÚ), ale biometeorologie je podle mě dost neprobádaná záležitost a mně to zavání trochu šarlatánstvím (teď mě asi ukamenujete :lol: ). Četl jsem pár knížek, ale dost se názorově liší. Na člověka působí strašně moc vlivů - aktivita Slunce a geomagnet. pole Země, samotné počasí a také podle mě dost podstatně elektrické pole jednotlivých vzduchových hmot na nervovou soustavu člověka.

Já se biopředpovědí vůbec neřídím (přitom jsem astmatik), ale připouštím, že meteosenzitivní lidé mohou mít potíží dost a dost. Někdy mám totiž pocit, že lidé si napřed poslechnou stupeň zátěže a pak si podle toho vsugerují, že je jim blbě kvůli počasí... :?

A také jsem si všiml, že biopředpověď ČHMÚ a SHMÚ se velmi často totálně liší a chudáci lidé na hranicích těchto států... ;-)


Děkuju za odpověď, já vás vůbec kamenovat nebudu, myslím si totiž totéž. Mě zaúkoloval můj táta / bývalý matematik- nyní 88 let, ale velmi čilého stále rozumu/, který se na stará kolena začal řídit právě podle mne fantasmagoriemi. Osobně si myslím přesně to co vy , že bio předpověď je založena na vsugerování pocitu, že vám má být blbě. No ale táta by si to rád vypočítal podle vzorečku, že mu má být špatně:-).Asi na to žádná matematika není, jen jsem se chtěla ujistit, že si to mysím dobře.Díky za odpověď a určitě na toto forum občas zabrousím. Amatérská meteorologie mne baví.
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:Já neodpovím, bo nevím (chce to dotaz do ČHMÚ), ale biometeorologie je podle mě dost neprobádaná záležitost a mně to zavání trochu šarlatánstvím (teď mě asi ukamenujete :lol: ). Četl jsem pár knížek, ale dost se názorově liší. Na člověka působí strašně moc vlivů - aktivita Slunce a geomagnet. pole Země, samotné počasí a také podle mě dost podstatně elektrické pole jednotlivých vzduchových hmot na nervovou soustavu člověka.

Já se biopředpovědí vůbec neřídím (přitom jsem astmatik), ale připouštím, že meteosenzitivní lidé mohou mít potíží dost a dost. Někdy mám totiž pocit, že lidé si napřed poslechnou stupeň zátěže a pak si podle toho vsugerují, že je jim blbě kvůli počasí... :?

A také jsem si všiml, že biopředpověď ČHMÚ a SHMÚ se velmi často totálně liší a chudáci lidé na hranicích těchto států... ;-)
tak se zkusim optat, jinak kámošovi kdytak ten kámen z ruky vezmu :lol: kdo by mě tu pak podporoval v pesimismu :lol: :lol: :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od storm_ice »

tak jsem dostal odpověď .. cituji ... "existuje několik kritérií vzhledem k tlaku, teplotě, větru, bouřkám atd ...
vzorec není, jen kritéria ... překročení hodnot atd...
"
takže asi tak nějak ... moje osobní bio 1 .. při inverzi, nebo i v létě když je nuda, 2 když sněží, jsou bouřky apod. a nervuju se kde je toho víc a 3 když se všude něco děje, jen u nás chcípnul pes :lol: :lol: :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od Tomáš Psika »

storm_ice píše:... moje osobní bio 1 .. při inverzi, nebo i v létě když je nuda, 2 když sněží, jsou bouřky apod. a nervuju se kde je toho víc a 3 když se všude něco děje, jen u nás chcípnul pes :lol: :lol: :lol:
Koukám, že nejsem jediný, na kterého to počasí působí stejně :D .
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Vcelku zajímavé názory. Každopádně působení počasí na člověka je nepopiratelné, jen na každého působí jinak. Například moje babička (78 let) se o předpověď nijak nezajímá, ale když přijde s tím, že je jí špatně, v 95% případů zrovna vrcholí tlakový gradient (a spíš se to týká přechodů TN) nebo přímo přechází fronta.

Já na to fyzicky žádnou citlivost nemám (možná zatím :lol:), ale psychicky zčásti ano. I když se netýká tolik samotného počasí, jako ročního cyklu. Obecně se cítím hůř v období listopad - únor, kdy je Slunce nízko a den je krátký. Určitě jste si všimli (já tedy určitě), jak jinak působí obloha při nízkém úhlu osvitu (ono to souvisí i s typem zimní oblačnosti). Nejhorší jsou pak navíc období s dlouhobou inverzní oblačností a nadnulovými teplotami, to je pro mě řekněme stupeň 3. Silné mrazy mě nevadí, ani když neleží sníh - takže zbytek zimy zařadím do stupně 2. Za ideální počasí (to jedničkové) považuji takové, kdy se denní teploty pohybují stabilně mezi 18 - 25° a není příliš trvalých srážek. Takže sem v našem regionu spadá celé období cca od 25. dubna do 10. září. No a extrémy z něj na obě strany už zase nemusím - jak letní cyklonální situace tak naopak vedra. Dlouhodobější letní sucha mě neobtěžují tak, jako teplo. Za nejhorší považuji vedra, která prohřejí dům natolik, že v noci se i přes otevřené okno neochladí pod 24°. Letní fronty a bouřky jsou naopak zpestřením 8)
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
pisi
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2009, 12:50
Bydliště: Praha

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od pisi »

storm_ice píše:tak jsem dostal odpověď .. cituji ... "existuje několik kritérií vzhledem k tlaku, teplotě, větru, bouřkám atd ...
vzorec není, jen kritéria ... překročení hodnot atd...
"
takže asi tak nějak ... moje osobní bio 1 .. při inverzi, nebo i v létě když je nuda, 2 když sněží, jsou bouřky apod. a nervuju se kde je toho víc a 3 když se všude něco děje, jen u nás chcípnul pes :lol: :lol: :lol:



Díííííííky, za odpověď a snahu, vaše osobní bio je bezva, já bych možná navrhovala ještě 4, když třeba při sledování zpráv/ a teď nemyslím zrovna ty meteorologické/stoupá tlak a teplota bez ohledu na vítr nebo bouřky. :D :D Díky
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet Bio předpovědi

Příspěvek od Tomáš Psika »

Asi na každého počasí působí trochu jinak. Já třeba podle bolení hlavy bezpečně poznám blížící se přechod silné teplé fronty. Při nasouvání vrchních částí nově se vyvíjejících kumulonimbů se mi někdy chce spát. Několikrát se mi tak stalo, že jsem těsně před příchodem bouřek usnul. Ale co mě probudí první hromy, hned jsem zase jako rybička :D . Před bouřkami nebo při proudění vzduchu s obsahem prachových částic mám špatnou náladu. To souvisí se "špatnými" ionty v ovzduší. Po výměně vzduchu je mi lépe.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“