Boční déšť

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
langmann
Příspěvky: 21
Registrován: 01 čer 2008, 09:27
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Boční déšť

Příspěvek od langmann »

Určitě jste se setkali stim že prší z boku, popř. ze směru šikmého či jinak. Nemáte někdo trik jak i tento déšť měřit? Můj srážkoměr toto nedokáže přesně zachytit :(
http://pocasi.unicov.info
Město Uničov GPS: 49°45'47.682"N, 17°7'29.883"E
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od filip »

langmann píše:Určitě jste se setkali stim že prší z boku, popř. ze směru šikmého či jinak. Nemáte někdo trik jak i tento déšť měřit? Můj srážkoměr toto nedokáže přesně zachytit :(
Záleží na konstrukci srážkoměru. U nás se na profesionálních stanicích používají jednak původní manuální srážkoměry (tzv. Normální) se záchytnou plochou 500 cm2 a v poslední době i automatické (člunkové a váhové). Co jsem měl možnost vidět, tak vždy je sběrná nádoba dostatečně vysoká aby se minimalizoval odraz kapek mimo nádobu. Toto se ale nedá říci o většině srážkoměrů, které jsou dodávány k těm "hračkám", které používáme my amatéři. Čili podle mě je důležité, aby srážkoměr tvořila nádoba, která při pohledu ze zhora má např. 10 cm konstatní průřez a tepre pak se zužuje do nějakého hrdla k čidlu.

Další možnosti jsou různé chrániče (např. Nipherova nálevka) která se u nás používá zejména u srážkových totalizátorů (fotka např v tomto článku)
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od Michal Geryk »

"Boční déšť" je zajímavý pojem :) . Rozhodně se nikde oficiálně srážkoměry nenaklápí směrem k padajícím srážkám, protože by výška vodního sloupce v takovémto srážkoměru byla odlišná (vyšší) od toho, co skutečně dopadne na zem. Teoreticky je jedno, jestli plocha srážkoměru je 1 cm2, 500 cm2 nebo 1 km2. Samozřejmě teoreticky "matematicky".
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od filip »

gerykm píše:"Boční déšť" je zajímavý pojem :) . Rozhodně se nikde oficiálně srážkoměry nenaklápí směrem k padajícím srážkám, protože by výška vodního sloupce v takovémto srážkoměru byla odlišná (vyšší) od toho, co skutečně dopadne na zem. Teoreticky je jedno, jestli plocha srážkoměru je 1 cm2, 500 cm2 nebo 1 km2. Samozřejmě teoreticky "matematicky".
Také jsem nepsal, že to záleží na ploše. 500 cm2 jsem uvedl jen pro lepší identifikaci srážkoměru a pro představu oficiálních srážkoměrů oproti nějakým 60 - 70 cm2 u amatérských stanic. Na druhou stranu větší plocha = větší přesnost měření - hlavně tedy odečtu hodnot.

Pro přesnější měření "bočního deště" tedy (dle mého názoru) má vliv hlavně hloubka srážkoměru a skupenství srážek. U sněhu je vyšší šance že vítr "vyfoukne" již spadlou vločku mimo srážkoměr. Fuj to je věta ale snad si rozumíme. A tady pomáhá i vyhřívání srážkoměru, jakmile se vločka rozpustí je menší šance že ji vítr odnese pryč.

Teoreticky "matematicky" je nesmysl tohle téma řešit, protože na úhlu dopadu by nemělo záležet. "Šikmý déšť" je teoreticky hustší a dopadá na menší záchytnou plochu. Selským rozumem - nakonec každá kapka dopadne na zem, že?
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od Michal Geryk »

Srážky se měří a musí měřit vzhledem k horizontální ploše. Třeba za bouřky a při téměř "vodorovném" dešti spadne více srážek na stěnu domu než na zem, ale toto nemá cenu měřit. Doufám, že si rozumíme.

WMO používá záchytnou plochu právě těch 500 cm2 a asi ví proč. Teoreticky "matematicky" by to sice mělo být jedno, ale praxe je opravdu odlišná od teorií.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
langmann
Příspěvky: 21
Registrován: 01 čer 2008, 09:27
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od langmann »

Jo mě spíš šlo jestli nemáte nějaký nápad jak toto zpřesnit, protože "hračka" Topcom 265 ne má srážkoměr velmi plýtký a kapky se odražejí pryč. Jediné co mě napadlo je udělat hranatý komín o stejné světlosti jako je tvar srážkoměru a ten nainstalovat na hrdlo srážkoměru, kapky sice odskočí, ale zvětší se tím pravděpodobnost, že stečou zpět...
http://pocasi.unicov.info
Město Uničov GPS: 49°45'47.682"N, 17°7'29.883"E
storm_ice
Příspěvky: 5627
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od storm_ice »

langmann píše:Jo mě spíš šlo jestli nemáte nějaký nápad jak toto zpřesnit, protože "hračka" Topcom 265 ne má srážkoměr velmi plýtký a kapky se odražejí pryč. Jediné co mě napadlo je udělat hranatý komín o stejné světlosti jako je tvar srážkoměru a ten nainstalovat na hrdlo srážkoměru, kapky sice odskočí, ale zvětší se tím pravděpodobnost, že stečou zpět...
hehe to mě napadlo taky, už jsem přemýšlel z čeho, jestli plech či nějaký plast. Když už jsem řešil tohle, tak sem přemýšlel i o "zimním" nástavci na sníh a rovnou tam zabudovat vyhřívání, otázkou je co to udělá když nateče voda na zmrzlou kolíbku- když tam voda z části přimrzne, bude to pak asi měřit špatně :roll:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Boční déšť

Příspěvek od jirkapocatky »

Řekl bych že zvýšit aspoň o 10 cm obvodový plášť nádoby srážkoměru je dobrý a pomocí plechu i snadný úkon.Ještě lepší by bylo nechat si u klempíře zhotovit zcela nový trychtýř stejného půdorysu ale i s boční stěnou tak aby vlastně zůstal z původního srážkoměru jen spodní díl s kolíbkou a elektronikou.Celoplechový vrchní díl srážkoměru se pak už lépe řeší co se týče vyhřívání.Nehrozí propálení plastu a plech lépe rozvádí teplo po celém plášti.Tak by se snad dostatečně ohříval i prostor pod nádobou aby nezamrzala kolíbka.Ten by šel následně z venku omotat topným kabelem který se používá například do okapů a nebo kutilsky použít nápad airwavemagica s topným drátem z vyhřívané autodečky(12V)Následně by se to celé omotalo nějakým izolátorem.Omlouvám se že jsem trochu odbočil svým příspěvkem od původního námětu který se netýkal vyhřívání.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“