Meteostanice vlastní konstrukce.

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od Tomáš Psika »

Pokračování diskuze k původnímu tématu data z meteostanice na letišti na web, kde se postupně začalo diskutovat na téma tvorby vlastní meteostanice založené na sběrnici 1-wire.
Shrnu bodově to, co by měla dle mého laického názoru taková stanice splňovat, aby se odstranily některé nevýhody dnes prodávaných "poloprofesionálních" meteostanic (případně je doplňte o další):

1. Modulární řešení. Možnost snadno měnit jednotlivé prvky meteostanice. Kvůli poruše jedné části stanice by tak nebylo nutné již kupovat zcela nové výrobky nebo jednotlivá čidla, jejichž cena pak z pochopitelných důvodů bývá obvykle dražší. Navíc by se dala taková meteostanice stále modernizovat s nepoměrně nižšími náklady.

2. Nezávislost na konkrétním výrobci nebo dodavateli. To se nemusí týkat jen jednotlivých čidel, ale případně i komunikačních sběrnic (1-wire, I2c, Microwire, SPI, ...).

3. Standardní komunikační rozhraní pro případnou automatizaci a softwarové zpracování. Tedy zcela nezávislé na operačním systému a především výrobci. Žádné tajné komunikační (pseudo)protokoly přes sériový kabel, luštění USB paketů přes sniffer a podobné nedůstojné a časově náročné zjišťování funkčnosti meteostanice. Osobně mi připadá vhodným řešením použití komunikačního mezičlánku (hub) s funkcí SNMP (proxy) agenta. Nebo i s více user-friendly přístupem přes webové rozhraní (HTTP) apod.

4. Nízká cena, zlomková oproti automatizovaným profesionálním stanicím. Odhadem 5 000 až 10 000 Kč pro meteostanici kvalitou měření srovnatelnou s dnešními poloprofesionálními stanicemi.

5. Spolehlivost. Žádné WS 2300/3600 a podobné "hračky", o které je nutné se starat a jejichž data někdy ukazují podmínky běžné spíše na Marsu než na Zemi.

6. Konstrukci a zprovoznění by měl podle návodu zvládnout i člověk bez jakýchkoliv znalostí elektrotechniky, případně programování.

Moje prozatímní představa je: čidla a případný bezdrátový prvek spojený přes 1-wire sběrnici <> komunikační hub <> PC nebo ethernetový router. Přístup k údajům přes SNMP, případně i jiné standardní komunikační protokoly. Nepočítám sice se žádným grafickým výstupem typu "dotykový panel" apod., i když i to je možné řešit např. levným několikařádkovým LCD displejem. Momentálně ale nevím, jak to zobrazování dat na LCD displeji technicky řešit.
Charlie píše: Je to sice na samostatnej thread, ale na vlastní konstrukci se taky hlásim, já mám hlavní problém s mechanikou anemometru a časem :) Jinak v elektronice sem snad docela zručnej :wink: akorát nemám rád ty dallasí onewire bastly ...
Na běžnou amatérskou stanici možná takové onewire bastly stačí, ale kdyby to třeba bylo spojené i přes I2C nebo jinak, nebylo by to víc náročné na spotřebu, dalo by se s tím stejně dobře komunikovat jako např. přes hub typu Poseidon? Pokud by to bylo ještě k tomu nezávislé na typu sběrnice (nějaký hub, co umí I2C, 1-wire nebo jiné "průmyslové" sběrnice ?), tak by to bylo super. Pak by si člověk opravdu mohl vybrat ze stovek různých čidel podle svých preferencí a finančních možností. Nevím, jestli je dobré řešit čas, když ten se dá zjistit třeba z PC, přes NTP nebo případně i DCF. S vlastní meteostanicí to podle mě až tak nesouvisí.

Jistě nebudu sám, kdo uvítá případné další nápady než se člověk do něčeho pustí.
Charlie
Příspěvky: 5
Registrován: 04 lis 2008, 13:40

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od Charlie »

Je to sice na samostatnej thread, ale na vlastní konstrukci se taky hlásim, já mám hlavní problém s mechanikou anemometru a časem :) Jinak v elektronice sem snad docela zručnej :wink: akorát nemám rád ty dallasí onewire bastly ...

pro teplotu a vlhkost bych použil SHTx1 http://www.sensirion.ch/en/01_humidity_ ... ensors.htm
pro tlak MS5534 http://www.intersema.ch/site/technical/ms5534.php

Z meteostanic na trhu se mi nejvíc líbí Davis VP2+, ale zatim sem nenašel nikoho kdo by mi ho koupil, tak že sem si objednal Topcom 265 NE na hraní a později z něj použiju mechanický díly pro pokusy s vlastní elektronikou ...
Tak 265NE dorazila včera, jelikož cokoliv se mi dostane do rukou musí být okamžitě prozkoumáno i za cenu že už to nikdy nepůjde (v dětsví to takhle odneslo nespočet krásných budíků) meteostanici jsem po kratičkém seznámení inhned vykuchal :)
Jsem trošku zklamaný z použitého LCD který nemá moc dobré úhly podhledu, ale překvapilo mě že je použitý precisní monolitický tlakový/teplotní sensor velmi podobný MS5534, vygůglil jsem že se jedná o HP03SA http://www.hoperf.com/pro/HP03SA.html, na měření vnitřní vlhkosti je použitý HH10D http://www.hoperf.com/pro/HH10D.html. Pro zajímavost moduly pro bezdrátové spojení venkovní jednotky <-> stanice jsou od stejné firmy RFM01 http://www.hoperf.com/pro/RF01.html a RFM02 http://www.hoperf.com/pro/RFM02.htmlJinak ve vnitřní jednotce není nic zajímavého, vnější rozeberu někdy později, nechce se mi lézt na sloup kam se to včera večer horlivě pověsil :)

Moje myšlenka že "za ty peníze" si to koupim i kdybych měl později využít jen mechaniku se ukázala jako životaschopná zvlášť když vemu v úvahu kolik stojí podobný monolitický tlakový sensor ...
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od Tomáš Psika »

Charlie píše:... cokoliv se mi dostane do rukou musí být okamžitě prozkoumáno i za cenu že už to nikdy nepůjde (v dětsví to takhle odneslo nespočet krásných budíků) meteostanici jsem po kratičkém seznámení inhned vykuchal :) ...
Moje myšlenka že "za ty peníze" si to koupim i kdybych měl později využít jen mechaniku se ukázala jako životaschopná zvlášť když vemu v úvahu kolik stojí podobný monolitický tlakový sensor ...
Obdivuji Tvoje schopnosti a zápal pro věc, ale to už je fakt práce pro ostříleného bastlíře. Představa, že si koupím nějaký mikrokontrollér, trochu si popájim, programátorem do něj nasypu nějaký kód ubastlený v assembleru nebo v céčku a že to navíc ještě bude někdy fungovat, je pro mě dnes naprosto nepředstavitelná. Vím totiž naprosto přesně, jak by to skončilo :D . Sotva poznám rozdíl mezi tranzistorem a nafouklým kondíkem. I když neříkám, že by mě to nebavilo. Ale spíš půjdu do řešení typu "tenhle konektor do týhle díry, ... a tohleto už do počítače".
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od filip »

Čas pokročil a já bych rád začal sestavovat novou stanici asi na bázi 1-wire. Ale nevím jak začít.

Pro začátek bych chtěl zprovoznit připojení "nějaké té krabičky, kam se připojují čidla" k mému NSLU2 (+ jedno čidlo teploty), který by vyzobával údaje a ukládal je na disk + na web. Jenže ani nevím jak se ta "nějaká krabička" správně jmenuje, případně pokud jich je víc druhů tak kterou vybrat. Další problém je, že nevím, kde se to dá koupit. No prostě absolutní začátečník.

Je někdo schopen mě nasměrovat? Rád se učím nové věci, ale ne za cenu toho, že nakoupím nazdařbůh nějaké komponenty a oni nebudou k sobě pasovat. Už se mi to stalo s NSLU2 + WS3600, i když nakonec jsem to rozchodil, ale za cenu 200 h programování v C.

Nechci čekat, až mě WS3600 odejde do věčných lovišť a já budu honem něco schánět.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od Tomáš Psika »

filip píše:Čas pokročil a já bych rád začal sestavovat novou stanici asi na bázi 1-wire. Ale nevím jak začít.
Doporučuji se podívat na tyto stránky. Je tam vše velmi přehledně vysvětleno a zřejmě by se člověk dočkal od prodejce dobré podpory. Nevím ale, jestli je to zrovna nejlevnější řešení. Ale asi bych na to tolik nehleděl, pokud by mi byli ochotni odborně pomoci http://www.hw-group.com/products/poseidon/index_cz.html.
filip píše:Rád se učím nové věci, ale ne za cenu toho, že nakoupím nazdařbůh nějaké komponenty a oni nebudou k sobě pasovat. Už se mi to stalo s NSLU2 + WS3600, i když nakonec jsem to rozchodil, ale za cenu 200 h programování v C.
No takových scénářů se taky upřímně bojím :lol: . Ale tyto "krabičky" z výše odkazované stránky zvládají na rozdíl od podřadných meteohraček i standardní komunikační protokoly. Např. SNMP apod. Takže stačí si jen vypsat identifikátory hodnot a člověk pak sosá údaje nějakou utilitkou. Práce na komunikaci je pak otázkou pár (desítek) minut. Myslím, že jsem pro komunikaci s jedním ADSL wifi routerem používal aplikaci snmpget a snmpwalk. Název balíku si nepamatuji. Fungovalo to báječně, dokud jsem kvůli špatné funkci WPA2 šifrování nemusel přehrát firmware novější verzí. Pak přestalo SNMP fungovat, ale zato wifina šlape jak hodinky :) .
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od filip »

Nevite někdo kde sehnat převodník USB <-> 1-wire. Nějak se mi nedaří... Díky Filip
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
ptacek.vendelin
Příspěvky: 2
Registrován: 28 srp 2009, 14:40

Re: Meteostanice vlastní konstrukce.

Příspěvek od ptacek.vendelin »

Ahoj.
Právě sestavuji meteostanici, jako srdce stanice mám PIC24, ale nikde nemůžu najít anemometr, nejlépe ještě s korouhví, který by měl digitální výstup.
Nevíte, kde bych mohl takový anemometr sehnat?

Předem dík za odpověď.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“