Meteostanice Irox PRO-X

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 349
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Zdravím, našel jsem novou stanici od IROXU (Irox pro X2). Vypadá to, že výrobce dal pryč čidlo pro UV záření, které předchozí stanice má ale měření nestojí za nic (uživatelé stanic IROX a WXR ví o čem mluvím). Zato přidal nějaké vylepšení jako např. měření srážek po 0,2mm a anemometr se solárním napájením a anténkou. Zajímalo by mě, jestli se změnil časový interval v přenosu dat z anemometru nebo výrobce ponechal 33s jako u předchozí stanice. Zde máte odkaz http://www.irox.com/Web/en/Products/Wea ... X2_USB.htm
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Roman -dovozce »

Jakub Vaclavovice píše:Zdravím, našel jsem novou stanici od IROXU (Irox pro X2). Vypadá to, že výrobce dal pryč čidlo pro UV záření, které předchozí stanice má ale měření nestojí za nic (uživatelé stanic IROX a WXR ví o čem mluvím). Zato přidal nějaké vylepšení jako např. měření srážek po 0,2mm a anemometr se solárním napájením a anténkou. Zajímalo by mě, jestli se změnil časový interval v přenosu dat z anemometru nebo výrobce ponechal 33s jako u předchozí stanice. Zde máte odkaz http://www.irox.com/Web/en/Products/Wea ... X2_USB.htm
Anemometr je stejný, jen je přidán solární panel. Stejný anemometr používá VENTUS 928 http://www.garni-meteo.cz/index.php?ID=102 a interval je stále 33 s. Je to i v návodu. Pokud je použit stejný srážkoměr, což si myslím, že je, pak je překlopení vahadla 0,8 mm. Výrobce to neuvádí, ale já to zkouším. Kde je napsáno 0,2 mm ? Nicméně chybí anténa a to je chyba. Pokud vylepšení, pak úplné a ne částečné.
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 349
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Roman -dovozce píše:
Jakub Vaclavovice píše:Zdravím, našel jsem novou stanici od IROXU (Irox pro X2). Vypadá to, že výrobce dal pryč čidlo pro UV záření, které předchozí stanice má ale měření nestojí za nic (uživatelé stanic IROX a WXR ví o čem mluvím). Zato přidal nějaké vylepšení jako např. měření srážek po 0,2mm a anemometr se solárním napájením a anténkou. Zajímalo by mě, jestli se změnil časový interval v přenosu dat z anemometru nebo výrobce ponechal 33s jako u předchozí stanice. Zde máte odkaz http://www.irox.com/Web/en/Products/Wea ... X2_USB.htm
Anemometr je stejný, jen je přidán solární panel. Stejný anemometr používá VENTUS 928 http://www.garni-meteo.cz/index.php?ID=102 a interval je stále 33 s. Je to i v návodu. Pokud je použit stejný srážkoměr, což si myslím, že je, pak je překlopení vahadla 0,8 mm. Výrobce to neuvádí, ale já to zkouším. Kde je napsáno 0,2 mm ? Nicméně chybí anténa a to je chyba. Pokud vylepšení, pak úplné a ne částečné.
No 0,2mm vidím na displeji stanice a pochybuju, že to tam je dáno jen tak moje irox má překlopení po 0,7mm. Antény je škoda, že ji tam nedali to jo, ale jestli upravili srážkoměr tak proč by nemohli změnit i nějak interval přenosu dat z anemometru? Ale asi máte pravdu, že zůstali u 33s.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Tom »

Myslím si, že překlopení vahadla srážkoměru je opravdu 0.8 mm ikdyž na displeji se zobrazí 0.7mm u wxr to tak taky ukazuje 0.7 mm ale co jsem zkoušel přeměřovat tak to bylo k 0.8mm s tím anemometrem to je celkem dobrý tah solární panel protože u předchozích modelu Irox,WXR, atd. je to neštastné bezdrát na stožáru když dojde na výměnu baterií ....taky odstranění uvčka je dobře.
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 349
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

No já nevím, já jsem nic nijak nepřeměřoval, takže možná, že překlopení je 0,8mm já jsem totiž bral tu hodnotu, která se zobrazuje na displeji stanice.
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Roman -dovozce »

Protože někteří výrobci neuvádějí z mnou nepochopitelných důvodů některé údaje, jsem nucen některé hodnoty změřit sám. U tohoto a dalších srážkoměrů jsem překlopil vahadlo 50x, 100x a 200x pro kontrolu. U tohoto srážkoměru (WXR, IROX) vyšlo 0,8 mm a třeba u WS 3650IT+ vyšlo 0,27 mm. Výrobce také mate pojmem rozlišení 0,1 mm, čímž se nemyslí překlopení vahadla, ale zobrazení údaje.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Jan Pícha »

No to je blbý no,to pak mate zákazníka,ještě že vás máme a jsme předem informováni,jinak mohl byste prosím vás napsat výrobci at do srážkoměru od WS 3650 daj lepší vysílač páč to čidlo je celkem co se týče dosahu problémové...zeď už bývá problém....ale u teplotního to není to mi jede od ledna bez jakýhokoliv problémů. :lol:
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Roman -dovozce »

Jan Pícha píše:No to je blbý no,to pak mate zákazníka,ještě že vás máme a jsme předem informováni,jinak mohl byste prosím vás napsat výrobci at do srážkoměru od WS 3650 daj lepší vysílač páč to čidlo je celkem co se týče dosahu problémové...zeď už bývá problém....ale u teplotního to není to mi jede od ledna bez jakýhokoliv problémů. :lol:
Pletete si pojmy, je to dodavatel, ne zákazník. Samozřejmě, že můžete být rádi. Jiná firma by se s Vámi nebavila. Prozatím nemám žádné zprávy o dosahu srážkoměru WS 3650IT+. Jestli pak není problém u Vás a Vašich místních podmínkách.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3543
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od kapr »

chtěl bych se taky vyjádřit ke srážkoměru u WS3650IT...je zajimavé, že signál se ztrácí vždycky večer cca od 20:00 do cca 22:00..docela tomu nechápu. Co může způsobovat rušení. Když po zbytek dne se neztrácí. Ostatní čidla jsou zhruba ve stejné vzdálenosti i počet stěn od hlavní jednotky a vypadly mě zatím jen vyjímečně. Je to zajímavé, ted mě to naštěstí moc nevadí, když máme tak sucho..ale něco by se s tím mohlo udělat. Jenže výrobce radši vyvíjí nové stanice chjo :roll: nic mě na tomto modelu neštve víc jak komunikace srážkoměr-hlavní jednotka. Někdy sice na stanici naskočí nesmysly :lol: ale to chce cvik a člověk to zvládne docela v pohodě dat dohromady. Ale srážkoměr je tragédie:))) i když co do rozlišení nemá moc konkurenci, ale k čemu je když tak často vypadává... :?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Tom »

Tady tou strátou signálu to bude věčný problém asi to nemá cenu omílat pořád dokola srážkoměr nebude tragédie tragédie je cpaní bezdrátu do takřka všech stanic.Ve světě bezdrátů to bude stále horší a horší.Nebude asi zbývat nic jiného než přejít opět na kabelové vedení výrobci to snad časem pochopí a udělají retro :D Prostě s tím nikdo nic nenadělá pokud se to přehodí na jinou frekvenci beztak bude za chvíli opět zahlcena.V dnešní době je spousta faktorů ovlivnijících rušení signálu ale bohužel stanic s kabelovým vedením je jako šafránu což je škoda vždyt i ty kábliky se dají šikovně schovat aby nebyly moc vidět a upřímně bude vám vadit kablík když to bude stoprpcentní přenos?....l.
Naposledy upravil(a) Tom dne 15 dub 2009, 21:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3543
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od kapr »

kablík je jistota..dělám ve firmě s kabelama, a není nad kabelový přenos..bezdrátu jsem taky nepřišel na chuť. Jasně máme mobily, to je asi jediná užitečná věc, co funguje..taky se bych byl radši kdyby se místo bezdrátů prosazovaly ty kablíky, když by to vypadlo člověk hned ví kde je problém, takhle to musí furt zkoušet-k tomu jsou potřeba baterie. Chce to jedině si zvyknou na ty výpadky, dneska už máme tolik vysíláčů venku a vubec všeho, že ta spolehlivost zaručená no..prostě zlatý kablík, aspon že jak už se tu psalo výš, že se zatím tato firma dodává anemometry s kabelem..eště tak běhat po streše kvuli bateriím:D nevim někdo to preferuje ten bezdrát kvuli odporu na kabelu, ale když si člověk měří pro sebe tak to tak žhavě nebere :lol: je to boj, ale děláme snímače tlaku a výšek hladiny, a zatím teda se valí pořád strašně moc kabelů..prostě je to nejspolehlivější řešení..
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Tom »

Třeba WS 1600 měla sběrnici do teplotního čidla(anemometr a srážkoměr) a odtut odesílání do stanice to jsem byl nejspokojenější se signálem přes 2 zdi na vzdálenost cca 50 m bez problémů škoda že nešla napojit k pc jinak bych ji měl stále.Co vím tak Davis dělá kompletně s káblíky ale bohužel cena je tam vyšší.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Jan Pícha »

No stanici v cenové relaci do 10 000 s kabelama sem neobjevil,ikdyž sem měl TFA nexus tak tam to bylo v pohodě s tím přenosem do té doby,dokud se to trvale nezapojilo do kompu to pak byla konečná.Nechtěl sem se v tom hrabat tak sem přešel na WS 3650 a teď zas tohle no nevím no......chtělo by to fakt nějaké razantní zlevnění davisek,což je při aktuální podmínkách v nedohlednu... :(
Docela by mě zajímaly zkušenosti té WXR LM2 jestli ta anténka pomohla....myslím že při trvalém zapojení do PC by už mělo byt po problému...nebo se mýlim?
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od Tom »

Místo zlevnění Davisek spíše více káblíku v "levnějších" stanicích:O) Davis nikdy nepůjde výrazně dolů s cenou u svých produktů je to prostě značka,kvalita ta si cenu bude pořád držet o několik tísíc více když na to má oproti méně kvalitním stanicím může si vyšší cenu dovolit nemá důvod se cenou rovnat "Číně".
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Irox PRO-X

Příspěvek od filip »

Už skoro 5 let měřím s WS3600, která podporuje jak kabelový tak bezdrátový přenos. Sice musí být kabelem připojen anemometr a srážkoměr k čidlu teploty, ale toto čidlo mohu ke stanici připojit drátem nebo 433 MHz přenosem. Vyzkoušel jsem oba typy a mohu srovnávat.
Ze začátku jsem jel samozřejmě bezdrátově.
Výhody:
- Snadná a rychlá instalace čidel - vylezl jsem na střechu, usadil čidla a jelo se
- Stanici jsem mohl libovolně přenášet po baráku, nemusel jsem za sebou tahat kabel, jen zdroj, nebo jsem jel na baterie
- Za bouřky jakás takás naděje, že blesk vypálí jen čidla na střeše a stanici uchrání (za předpokladu vytažení síťového zdroje ze zásuvky, provoz na baterie)
Nevýhody:
- Občas výpadek čidel, případně nesmyslné hodnoty
- Větší interval přenosu dat, zvlášť u větru je to znát
- Další investice do baterií - levné (cca 20 Kč/ks) vydržely jen pár měsíců, dražší kolem roku. Za 2-3 roky jsem utratil za baterie kolem 500 Kč.
Pak mi došla trpělivost a natáhl jsem kabel (s telefonní prodlužovačkou). Od té doby nejsou výpadky, pouze sporadické nesmyslné hodnoty (majitelé WS3xxx ví o čem mluvím), které se dají softwarově ošetřit. Výhody a nevýhody jsou prakticky negací bezdrátu.
Koncem loňského roku jsem přemístil čidla ze střechy na zahradu, což si vyžádalo kabeláž v délce cca 50 m. Použil jsem stíněný kabel uložený v zemi. Měl jsem obavy z délky kabelů, ale funguje to bez problémů.

Tolik mé zkušenosti s bezdrátem a kabelem. Preferuji jednoznačně kabel.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“