Relativní tlak

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Relativní tlak

Příspěvek od Th »

Mám meteostanici WS3600 a dá se na ní nastavit relativní tlak, ovšem nevím jakou by měl mít správnou hodnotu. Podle udávaných tlaků z různých stanic v širším okolí jsem nastavil o 54 hPa více než je tlak absolutní a zdá se, že je tato hodnota přibližně odpovídající . Jenže logicky si myslím, že tlak závisí na nadmořské výšce, což je u nás 420 m n.m. a tak by měl být relativní tlak vyšší jen o 42 hPa. Jenomže to potom vůbec neodpovídá tlaku, udávaným jinými stanicemi okolo. Vždyť je to rozdíl o 12 hPa a to je dost. Jak to tedy je?
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od jirkapocatky »

Th píše:Mám meteostanici WS3600 a dá se na ní nastavit relativní tlak, ovšem nevím jakou by měl mít správnou hodnotu. Podle udávaných tlaků z různých stanic v širším okolí jsem nastavil o 54 hPa více než je tlak absolutní a zdá se, že je tato hodnota přibližně odpovídající . Jenže logicky si myslím, že tlak závisí na nadmořské výšce, což je u nás 420 m n.m. a tak by měl být relativní tlak vyšší jen o 42 hPa. Jenomže to potom vůbec neodpovídá tlaku, udávaným jinými stanicemi okolo. Vždyť je to rozdíl o 12 hPa a to je dost. Jak to tedy je?
Jestli mohu k tomuto problému,tak souhlasím s Vašimi myšlenkovými pochody.Proč Vám výpočty nevycházejí, je z tohoto důvodu.Tlak s nadmořskou výškou klesá přibližně o 1 hpa na 8.5 metrů výšky.Je tam ještě otázka rozdílu teploty u hladiny moře a v místě měření,kterou ale neřešte.Nyní by jste po výpočtu musel k vaší absolutní hodnotě přičíst zhruba asi 49.5 hpa,což už je mnohem blíže okolním stanicím.Ten nepatrný rozdíl,který tu ještě zůstává,může být právě v tom rozdílném (neúplném)způsobu převodu.Já měl u své stanice podobný problém.Zjistil jsem,že nejpřijatelnější forma doladění se dá uskutečnit v době kdy se nad Evropou rozprostírá výrazná tlaková výše a většina stanic by měla ukazovat v době měření hodnotu s nejmenšími rozdíly.Myslím že tlak se zaznamenává v 7,14 a 21 hod Seč což pro Vás znamená,že pokud si v inkriminované době zapíšete ve 14 hodin svůj tlak a v 18 hodin se podíváte na ČT1 na počasí,tak tam někdy ukazují mapu s tlaky posledního měření(tedy 14 hod) a tudíž si můžete porovnat hodnotu a udělat korekci o příslušný rozdíl. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Th »

Díky za radu, ještě to překontroluju a doladím. :wink:
kujebak
Příspěvky: 1
Registrován: 15 srp 2005, 12:21
Meteostanice: WS 3600
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od kujebak »

Zdravím, mám taky WS3600 a měl jsem podobný problém s nastavením relativního tlaku. Taky mi chběla možnost nastavení podle nadmotšké výšky. Nakonec jsem to udělal nejjednodušeji a to podle teletextu na CT1 a straně 174, kde se aktualizují data každou hodinu.
Milan

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Milan »

kujebak píše:Zdravím, mám taky WS3600 a měl jsem podobný problém s nastavením relativního tlaku. Taky mi chběla možnost nastavení podle nadmotšké výšky. Nakonec jsem to udělal nejjednodušeji a to podle teletextu na CT1 a straně 174, kde se aktualizují data každou hodinu.
To znamená, že tlak na ČT1 je pro nadmořskou výšku 0 m.n.m ? A já když mám 175 m.n.m. tak musím tento tlak na teletextu pro Brno (nejblíže) upravit ?
Uživatelský avatar
bimbo
Příspěvky: 32
Registrován: 03 zář 2005, 16:05
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od bimbo »

Milan píše:
kujebak píše:Zdravím, mám taky WS3600 a měl jsem podobný problém s nastavením relativního tlaku. Taky mi chběla možnost nastavení podle nadmotšké výšky. Nakonec jsem to udělal nejjednodušeji a to podle teletextu na CT1 a straně 174, kde se aktualizují data každou hodinu.
To znamená, že tlak na ČT1 je pro nadmořskou výšku 0 m.n.m ? A já když mám 175 m.n.m. tak musím tento tlak na teletextu pro Brno (nejblíže) upravit ?
absolutni tlak je tlak vzduchu v dane nadmorske vysce a teplote. aby se stim dalo pracovat treba pro celou republiku ci evropu, tak se tlak prepocte na hladinu more aby se dal srovnavat.

Kdyz jsem na sve meteostanici zprovoznil cidlo tlaku, zeptal jsme se na CHMI na to, jak se tlak prepocitava a poslali mi tento vzorec (barometricka formule)- podle ktereho prepocitavam.
Obrázek

Jinak ted jsme dostal WS-2300 a ten prepocitanej tlak tam pekne nesedi.. ale mozna je to i tim, ze mi tam nebezi venkovni cidlo teploty
Návštěvník

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Návštěvník »

bimbo píše:
Milan píše:
kujebak píše:Zdravím, mám taky WS3600 a měl jsem podobný problém s nastavením relativního tlaku. Taky mi chběla možnost nastavení podle nadmotšké výšky. Nakonec jsem to udělal nejjednodušeji a to podle teletextu na CT1 a straně 174, kde se aktualizují data každou hodinu.
To znamená, že tlak na ČT1 je pro nadmořskou výšku 0 m.n.m ? A já když mám 175 m.n.m. tak musím tento tlak na teletextu pro Brno (nejblíže) upravit ?
absolutni tlak je tlak vzduchu v dane nadmorske vysce a teplote. aby se stim dalo pracovat treba pro celou republiku ci evropu, tak se tlak prepocte na hladinu more aby se dal srovnavat.

Kdyz jsem na sve meteostanici zprovoznil cidlo tlaku, zeptal jsme se na CHMI na to, jak se tlak prepocitava a poslali mi tento vzorec (barometricka formule)- podle ktereho prepocitavam.
Obrázek

Jinak ted jsme dostal WS-2300 a ten prepocitanej tlak tam pekne nesedi.. ale mozna je to i tim, ze mi tam nebezi venkovni cidlo teploty

Díky za max. odpověď. Znamená to, tedy že uvedený tlak na ČT1 je přepočtený na hladinu moře na 0 m.n.m. ?
A teď logicky , když tak prosím o opravu. Na mé stanici nastavím 0 m.n.m a hodnotu na teletextu za poslední hodinu. Potom na stanici zvednu n.m. na 175 m . Stanice si sama přepočítá tlak. Tak je to správně ? Omluvte neznalost, zajímá mě to ale nemám žádné zkušenosti. Předem díky.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Th »

Tak jsem si přesně podle toho vzorce zpočítal relativní tlak a zjistil jsem že je u nás (430 m n.m.) v průměru o 50 hPa vyšší než tlak absolutní, ale rozmezí se pohybuje od 45 do 55 hPa. Opravdu tedy záleží i na teplotě a ten rozdíl je dost velký.
Ještě mě napadlo, jakou teplotu mám brát v úvahu? Myslím si, že čidlo tlaku je v základní stanici (v bytě) - WS3600. Mám tedy počítat s teplotou vzduchu v bytě nebo s venkovní teplotou? Rozdíly ve výsledku jsou až 6 hPa!
Uživatelský avatar
bimbo
Příspěvky: 32
Registrován: 03 zář 2005, 16:05
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od bimbo »

Th píše:Tak jsem si přesně podle toho vzorce zpočítal relativní tlak a zjistil jsem že je u nás (430 m n.m.) v průměru o 50 hPa vyšší než tlak absolutní, ale rozmezí se pohybuje od 45 do 55 hPa. Opravdu tedy záleží i na teplotě a ten rozdíl je dost velký.
Ještě mě napadlo, jakou teplotu mám brát v úvahu? Myslím si, že čidlo tlaku je v základní stanici (v bytě) - WS3600. Mám tedy počítat s teplotou vzduchu v bytě nebo s venkovní teplotou? Rozdíly ve výsledku jsou až 6 hPa!
Ja pocitam s teplotou venkovni - ta ti ovlivnuje hustotu vzduchu a ta ovlivni tlak v danem miste. To ze mas doma vetsi teplotu nema vliv.. tlak doma a venku diky netesnostem baraku musi byt stejny... spis ma vliv na mereni tlaku to, ze bouchnes dverma :D
Peta

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Peta »

Muzete mi, prosim, napsat, jak se ten tlak teda pocita? Mam k dispozici pouze meteo stanici WS-3600. Moje nadmorska vyska podle GPS je 391m.
Návštěvník

Re: Relativní tlak

Příspěvek od Návštěvník »

Peta píše:Muzete mi, prosim, napsat, jak se ten tlak teda pocita? Mam k dispozici pouze meteo stanici WS-3600. Moje nadmorska vyska podle GPS je 391m.
Relativní tlak se přesně dá spočítat podle vzorce:

absolutní tlak x 9,80665 x nadmořská výška
--------------------------------------------------------------- + absolutní tlak
287 x (273 + teplota + (nadmořská výška / 400))

Ve vašem případě například pro absolutní tlak 950 hPa a teplotu 20°C:

950 x 9,80665 x 391
---------------------------------------- + 950 = (3642680,1 / 84371,5) + 950 = 993,2
287 x (273 + 20 + (391 / 400))

WS3600 si to bohužel neumí spočítat sama po zadání nadmořské výšky (některé levnější stanice to umí!), takže přesný relativní tlak ukazovat nebude. Zjednodušeně se dá přičíst (dle mých výpočtů za poslední rok měření v Huntířově) k absolutnímu tlaku 0,1165 hPa na každých 10 metrů nadmořské výšky, ve vašem případě +46 hPa. Skutečný relativní tlak se potom bude pohybovat podle teploty a tlaku v rozmezí asi +/- 5 hPa od této hodnoty.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Th »

Pardon, nebyl jsem přihlášen, poslední odpověď je ode mně. Th.
Peta

Příspěvek od Peta »

Th píše:odpověď je ode mně. Th.
Dík, to je přesně to, co jsem potřeboval vědět. Podle vzorce si to dopočítám a nastavím. Bohužel až odpoledne doma, po internetu stanici nenastavím :wink:

Moje pokusy můžete sledovat tady, ale je to ve "vývoji"
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od filip »

Anonymous píše:
Peta píše:Muzete mi, prosim, napsat, jak se ten tlak teda pocita? Mam k dispozici pouze meteo stanici WS-3600. Moje nadmorska vyska podle GPS je 391m.
Relativní tlak se přesně dá spočítat podle vzorce:

absolutní tlak x 9,80665 x nadmořská výška
--------------------------------------------------------------- + absolutní tlak
287 x (273 + teplota + (nadmořská výška / 400))

Ve vašem případě například pro absolutní tlak 950 hPa a teplotu 20°C:

950 x 9,80665 x 391
---------------------------------------- + 950 = (3642680,1 / 84371,5) + 950 = 993,2
287 x (273 + 20 + (391 / 400))

WS3600 si to bohužel neumí spočítat sama po zadání nadmořské výšky (některé levnější stanice to umí!), takže přesný relativní tlak ukazovat nebude. Zjednodušeně se dá přičíst (dle mých výpočtů za poslední rok měření v Huntířově) k absolutnímu tlaku 0,1165 hPa na každých 10 metrů nadmořské výšky, ve vašem případě +46 hPa. Skutečný relativní tlak se potom bude pohybovat podle teploty a tlaku v rozmezí asi +/- 5 hPa od této hodnoty.
Zajimalo by me, zda teplota - v tomto pripade 20°C - je venkovni teplota v miste mereni. Dale by me zajimalo, zda tento vzorec pouzivaji i v CHMU pro prepocet tlaku. Na adrese http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/Po ... NH_QFF_QFE jsem nasel podrobnejsi vysvetleni prepoctu a pokud to co se udava v televizi nebo na teletextu je tzv. tlak QFF tak tam jsou jeste dalsi upravy napr teplotní oprava na 0°C (kompenzace teplotní roztažitelnosti) a oprava na velikost zemské tíže

Kdyz jsem si tento vzorec dal do excelu tak me pro teplotu -20°C a +30°C a vysku 615 m/m vyslo ze mam pricist 64,6 rep 77,3 hPa coz je 12,7 hPa rozdil. Domnivam se ze pouhym prictenim "nejake" konstanty relativni tlak nikdy neziskam presne (alespon +/- 1 hPa oproti profesionalni stanici)
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Relativní tlak

Příspěvek od jirkapocatky »

filip píše:
Anonymous píše:
Peta píše:
Kdyz jsem si tento vzorec dal do excelu tak me pro teplotu -20°C a +30°C a vysku 615 m/m vyslo ze mam pricist 64,6 rep 77,3 hPa coz je 12,7 hPa rozdil. Domnivam se ze pouhym prictenim "nejake" konstanty relativni tlak nikdy neziskam presne (alespon +/- 1 hPa oproti profesionalni stanici)
Ahoj,nezlobte se chlapi,ale já vážně nechápu za čím se tady pořád honíte.K čemu vám bude nějakej supervzorec pro co nejpřesnější převod z absolutní hodnoty tlaku na relativní když:
1.vůbec nevíte jak dobře vám stanice ten tlak měří
2.když potřebujete aby se tlak přepočítával zcela automaticky a někde prezentoval a není prakticky možné stále manuálně dolaďovat hodnotu podle teploty.
To že by cituji:"některé levné stanice přepočítávaly samy hodnotu tlaku na hladinu moře podle nadmořské výšky"se mi nezdá až zas tak super řešení ,protože dám krk na to,že opravdu jen přičtou nějakou "konstantu"a je jim prakticky jedno jaká je venku teplota, ale co je horší tu konstantu obvykle nemůžete ani změnit(snad jen "zfalšováním" nadmořské výšky.
Když to tedy shrnu.Důležité je aby barometr alespoň dokázal paralelně kopírovat změny nahoru a dolu,ve srovnání s nejbližšími dostupnými zdroji.Tím můžeme celkem dobře sledovat nějaký trend.Stává se totiž, že v krajních polohách tlak vaší stanice začne "ujíždět" a pak si zákonitě poprvé uvědomíte s čím máte tu čest .Důležité je aby se náš tlak mnoho nerozcházel už v základním nastavení s nejbližšším okolím.Jak toho dosáhnout je jednoduché.Mít v daný okamžik k dispozici co nejvíce okolních hodnot a podle toho si seřídit svůj přístroj.Nejideálnější by samozřejmě bylo,aby minimálně jeden nejbližší zdroj měl tlak přepočtený podle zásad jež uvádí ČHMU.Pak už nechte svůj barometr v klidu pracovat a případně jen s uspokojením sledujte jak se trendy pěkně kopírujou(to v lepším případě)a se skřípěním zubů, jak se začnou od určité hodnoty od sebe vzdalovat.Takový je život a takové jsou možnosti těch našich meteorologických hraček.Proto mi přijde to zbytečné "šťourání"jako absolutní ztráta času.
Nemyslíte chlapi?
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“