Označení stran oblaku

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Označení stran oblaku

Příspěvek od kVítek »

Zdar.. tak jsem si (už několikrát a furt z toho mám trochu guláš :)přečetl http://bourky.kvalitne.cz/ a chtěl bych se zeptat. Někde se tam objevuje třeba " ...na severní straně kukulonimbu..." Jak třeba na fotce poznám severní stranu oblaku? Nebo je to zkrátka severní, protože byla v reálu natočená na sever? To už na fotce nějak nepoznám.. Uáá...
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2351
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Strany oblaku

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Světové strany u označení oblaku se můžou udávat jen pro zorientování v prostoru a musí být na snímku nějakým způsobem označeny (že sever je tam nebo tam :)). Pokud tam nic takové není, jde o nesmyslnou věc.
Přece z fotky se nedá jen tak poznat, na kterou stranu je oblak natočen (leda, že by to bylo ve městě a byly tam satelitní talíře - ty jsou totiž natočeny téměř přesně k jihu :wink: ).
Pokud by se jednalo o videosekvenci, tak tam se dá použít označení přední a zadní strana oblaku - ve smyslu jeho pohybu...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

No právě, a nad tím jsem přemýšlel takových měsíců... :)
Takže třeba u Cb je možné označit přední a zadní část, podle postupu, ale kde bude v pravo a kde vlevo? :)

No to nic, jen se nudím tak vymýšlím blbosti.. jdu radši spat.
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
kVítek
Příspěvky: 54
Registrován: 24 kvě 2005, 18:55
Bydliště: Hluk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kVítek »

Ještě mne napadlo jiné řešení jak se vyznat v oblaku na fotce. Zkrátka by se označoval jako mapa. Vpravo východ, dole jih...
No možná je snažší říct "na fotce vpravo dole... Ale "..na západní straně oblaku vidíte... " zní víc profesionálně :D
Vítek, Hluk (okr. Uh. Hradiště)
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“