Začátek měření

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

storm_ice
Příspěvky: 5604
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

tak obecně se hodnoty měří 7-7hod SEČ a průměry 7/14/21 hod SEČ. Já osobně si data z W 3600 ukládám do excelu a tam přes vzorce vysčítávám a průměruji (stále ještě vytvářim a vylepšuji + počítám i s grafy - od pulky července do konce října to má zatim cca 7,5 Mb). U tlaku a vlhkosti si to vytáhne max a min ze záznamu (mám ho po 5 min) teplotu a vítr zadávám ručně - narozdíl od ČHMU ale 0-24h a ne 7-7, možná v budoucnu to pořešim také na 7-7. U větru je pravda že to moc nevypovídá pokud je v 7 -14 -21 bezvětří, je to pak jako kdyby celý den nefoukalo ->> uvažuji o průměrování všech hodnot za den pak to bude o něco přesnější, ale hodinové záznamy jsou v tomto také nepřesné ;)
Akribius
Příspěvky: 18
Registrován: 05 srp 2006, 18:49
Bydliště: Praha

Příspěvek od Akribius »

Takže lze říci,že meteorologický den začíná v 7:00:00 a končí s uplynutím 6:59:59 následujícího dne,udaje SEČ-v letním čase o hoďku později?
Od 11/06 bych chtěl zahájit zatím zkušební provoz,ale pořád nejsem rozhodnut jestli tlak a vlhkost s větrem nepočítat jako průměr za všech hodnot během meteorologického dne.
Píše se tu o možnosti převádět naměřená data do Excelu.To by bylo fajn,ale jak se to v praxi provádí?
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

storm_ice
Příspěvky: 5604
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

4 Akribius po uloženo do txt zkopírovat oblast dat která se chce uložit. Vybrat jednu buňku a vložit potom jen vybrat z nabídy .. data - text do sloupců - a pak odklikávat podle potřeby (oddělovač , ;, upřesnit a dát oddělovač desetin ". " pokud je takový formát (jinak je problém s formáty sčítáním apod.) Formát ponechat obecný (pak se při předformátování zobrazí udaj v požadovaném formátu např x°C) a pak už jen dokončit. Pokud by něco nešlo, stačí se ještě zeptat.
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Příspěvek od Kross »

Tak jsem si taky pořídil meteo stanici /WS 1600/. Dnes jsem ji umístil na střechu, tak uvidíme, jak to bude vše probíhat. Povolení jsem dostal okamžitě, jen až se bude dělat na jaře zateplení střechy, tak si to budu muset na pár dní sbalit. Pak ale můžu umístit stanici zpět. Ale to je zatím daleko. Zdárek!
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
storm_ice
Příspěvky: 5604
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

4 Kross právě ono zateplení je u mě největší problém jak se dostat na střechu. Ale před týdnem, alespoň nyní, po minulém větrném víkendu mi to prostě nedalo a v neděli večel sem po hodině skládání odpadních Ht trubek jejich slepení páskou (projistotu) instaloval anemometr asi 30 cmm nad střechu. V úterý sem to předělal na PPR trubku prum. stejný - 50 mm, přesah přes střechu něco přes 0,5m. Nyní uvažuju o přesunu teploměru, ale o5 problém kam ho přidělat. Příští rok budou nová plastová okna a do nich, stejně jako zatep. fasády se nesmí vrtat :/. No nějak to pořešim :)) PS: ten anemometr je zas odvaha dát na střechu skrz blízké stromy, zatim to asi ponechám jak to je ... uvidíme jestli se ozve družstvo, že hyzdím náš objekt :lol: :lol:
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Příspěvek od Kross »

4 storm-ice-Já jsem na to zvědavej, jak to bude, ale prej se tam po tom zateplení bude moct částečně chodit. Jinak přístup na střechu je přes poklop se zámkem, klíč má jen správkyně domu, takže mi tam nikdo zbytečně neleze. Anemometr mám na ležícím hromosvodu, stejně jako srážkoměr, zhruba uprostřed střechy, kde nic nevadí. Čidlo teploty mám schované za takovou budkou, ve stínu, asi 1,2 m nad střechou. Měří to celkem přesně. A mám to bezdrátově, přes 3 patra. Stanice ws1600. Přenos, dá se říci ok, jen malé výpadky. Měření probíhá v intervalu cca 4-20 sekund. Zdárek!
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“