Stránka 1 z 1

Vysokoletící meteo balon

Napsal: 27 úno 2013, 14:11
od xcaleb
Zhruba rok připravuji s kolegou projekt vysokoletícího balonu: http://chab.chytry.info/
Zatím to jde, cíl to plní, abysme se naučili (dokopaly naučit se) nové věci. I když spotřeba času a peněz je na ....
Sonda bude vybavena 3x gopro hd2 kamerami, aprs systémem, vysílačem, modulem pro přenost 4 meteoúdajů na zem. Jelikož na konci roku 2012 vydalo CAA nové předpisy, že musí být balon vybaven dvěmi nezávislými systémy pro odpoutání balonu během letu na povel ze země, což trochu zkomplikovalo situaci a způsobilo posunutí termínu startu.
Takže teď je ještě trochu času, a jelikož oba jsme paranoici, skoro vše máme zdvojené, tak je ještě myšlenka pořídit nějaký loger na meteoúdaje (než je včechny po radiu posílat online dolu).
Takže teď ten hlavní dotaz, ví někdo o něčem, co by logovalo do paměti základní meteoúdaje (teplota, tlak, vlhkost), bylo to lehké, energeticky nenáročné, šly by k tomu připojit čidla pro dané podmínky, jako teplota -60°C atd.

Díky za rady a nápady

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 28 úno 2013, 11:52
od Tomáš Prouza
Dataloggery vyrábí třeba http://www.cometsystem.cz/cz/ - jenže mají rozsah snímání teploty do -50°C a měří případně ještě vlhkost. Ovládání je primitivní (měl jsem jeden půjčený od kolegy k měření přízemních minim v loňském únoru - naměřil -27,5°C). Horší je to asi s odolností samotného loggeru vůči teplotě, protože jak známo elektronika tuhé mrazy moc ráda nemá a pod -30°C při povrchu, kam jsou standardně určeny zase tak často nebývá...

Jinak zajímavý projekt, škoda že o něm slyším až teď - neměli byste zájem o propagaci na AMSos?

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 28 úno 2013, 20:04
od xcaleb
jj, cometsystem znám, používám od nich v práci jeden logger na měření teploty, vlhkosti a výpočet rosného bodu cca 7 let bez problému. Teď instalovali u nás několik teplotních a vlhkostních čidel na 1-wire. Instalace je taková, jak bych řekl ne na optimálních místech, namotaný kabely, postě něni to takové učesané. Software na záznam a vyhodnocování je udělané tak na půl a ještě tak po 3 měsících to pořádně nezprovoznili. Jako čidla v místnosti kde je cca 20-22°C ukazují -5°C, dvě čidla vůbec nekomunikují, atd. Jinak loggry od cometsystem jsou výborný, v provozu jedou jak fík, jen můžu chválit. Akorát holt prostě technik neměl den.
To bylo odbočení, commetsystem se mi zdá pro danou aplikaci balonu takový robustní, velký. Chtělo by to něco kompaktnějšího. Koukal jsem na produkt Švýcarské firmy: http://www.msr.ch/en/product/msr145.php , který by splňoval vše. Je malinký, má spoustu přípojných externích čidel (lze volit délky), teplotní čidlo mají i od -250°C, atd. Mají i zastoupení v Cz, tak jsem si napsal o ceny. Přišlo obratem nacenění, logger je za 3200 bez dph to jde, ale čidla jsou od 2700 do 3700 bez dph a rozšiřující modul pro 4 analog čidla je za 5500 bez dph. Ale zase ten rozšiřující modul, lze vybrat vstupní rozsah napětí nebo proudu. Takže zatím se mi toto líbí, jen ta cena.
Takže další dotazy do publika:
1) znáte někdo něco podobného jako je logger msr145?
2) co by bylo zajímavé změřit, či odvést do 30 km?

Kdybys byl tak hodný, tak propagace na AMSos by mohla být zajímavá. Třeba by to inspirovalo další lidi k vlastnímu projektu (teda dokud to CAA nezakáže, už teď máme nejpřísnější podmínky v Evropě)

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 03 bře 2013, 10:54
od Tomáš Prouza
Jen tak pro zajímavost: jakou nosnost má ten balón a jaký je jeho teoretický dostup? Kromě měření teploty, vlhkosti a tlaku mě nenapadá jiná veličina, kterou by bylo smysluplně měřit - předpokládám, že rychlost a směr pohybu vyřeší GPS...

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 03 bře 2013, 20:21
od xcaleb
Balon je velikosti 1600g (tyto balony se označují podle hmotnosti latexu). Co jsem dělal propočty, tak plánovaná hmotnost sondy je 3100g včetně padáku atd. Teoretický dostup je 33 km (jde ho podhustit pro větší dostup, pro danou hmotnost nákladu, ale pak hrozí riziko že nepraskne a bude se vznášet v jedné hladině, než molekuly plynu se utešou přes latex a balon pomalu padne někde nad oceánem :-) )
V boxu budou dvě GPS (jedna společně s telemetrii a aprs modulem a vysílačem, druhá záložní). Zajímavé je, že podle protiteroristického zákona nesmí gps nad 18 km fungovat a musí se zamknout. Takže dalo sháňku sehnat čip, co umí měřit nad 18 km a nezamyká se. Z první gps budou souřadnice plus základní telemetrie posílaná online do http://aprs.fi . Druhá umí jen pod 18km, ale nezamyká se, tak ta společně s gsm modulem bude záložní pro případné dohledání.

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 06 bře 2013, 08:07
od Tomáš Prouza
Tak to se už nedivím, že ten datalogger od COmetu by byl příliš těžký :) Dostup slušný, ani jsem takový nečekal.

Re: Vysokoletící meteo balon

Napsal: 22 dub 2013, 18:47
od ok1in
Pokud máš zájem, rád ti vypomůžu. Datalogger máme navržený s ATMegou, ale potřebuji přesnější informace a hlavně nějakou představu o čase :-)
Pro inspiraci: http://cq.sk/modules.php?name=News&file ... e&sid=2214