Stránka 1 z 1

teplotní čidlo

Napsal: 22 lis 2012, 16:22
od mafych
Potřeboval bych poradit ohledně koupi radiačního a teplotněvhlkostního čidla. Koupil jsem meteostanici, ale teplotní čidlo vypadá tak, že to je krabička zhruba o rozměrech 10x10x3cm a zjistil jsem, že jaksi trvá delší dobu, než začne reagovat narozdíl od klasických teploměrů, takže dle méh názoru by bylo vhodné čidlo, ze kterých vede kábl. Nenašel jsem na internetu žádné vhodné čidlo, co měří jak teplotu tak vlhkost nejlépe s pamětí a co nejnižší cenou. Dále bych se chtěl zeptat jestli má smysl kupovat štít s větrákem nebo stačí ten bez větráku (pasivní). Jestli to má nějaký zásadní vliv na teplotu uvnitř čidla.
Předem díky za odpověĎ

Re: teplotní čidlo

Napsal: 22 lis 2012, 17:02
od Tomáš Prouza
Co je toto za meteostanici přesně?

Re: teplotní čidlo

Napsal: 22 lis 2012, 22:09
od mafych
je to meteostanice Garni WXR LM2

Re: teplotní čidlo

Napsal: 25 lis 2012, 20:12
od fractal
Tak jinak se dá asi i tady najít plno pěkných studií na téma aktivní vs. pasivní větrání. To aktivní je vždy lepší a podstatně zkrátí odezvu čidla na rychlé teplotní změny. Také pokud radiační štít není dokonalý - což není nikdy - zlepší větrání přesnost měření teploty. Běžně to můžou být i jednotky stupňů.

Re: teplotní čidlo

Napsal: 26 lis 2012, 14:38
od Tomáš Prouza
Co se radičních štítů týká, mohl jsem si (zčásti nedobrovolně) vyzkoušet všechny 3 možnosti - čidlo naprosto bez štítu, pasivní štít i aktivní štít.

Čidlo bez štítu jsem používal léta u stanice Hyundai WS 1815 - jednalo se o kovovou sondu na cca 120 cm dlouhém kabelu s krabičkou pro bezdrátový přenos do centrální jednotky. Osvit Sluncem jsem řešil tak, že jsem měl 2 čidla na opačných stranách domu, tj. vždy bylo aspoň jedno ve stínu. Dnes používám už jen jedno kontrolní a to na JV straně (tj. dopoledne nepoužitelné).

Stanici Davis VP2 jsem si pořídil s FARS - tj. aktivně odvětrávaným štítem. Ventilátor pohání baterie nabíjená solárním panelem, tudíž v zimě za inverze se stává, že proud dojde a ventilátor se zastaví (obvykle se jedná o období začátku listopadu až konce února). Pak je velmi znát tepelná setrvačnost štítu - zatímco zcela nekryté čidlo vykazuje rychlý pokles teploty, čidlo ve štítu "zaostává" cca o 1- 1,5°C. Co se však minim týká, jsou nakonec totožná na obou čidlech (mimochodem za stabilních podmínek se hodnoty naměřené WS 1815 a DVP2 liší o 0,0 - 0,2°C). Pokud ventilátor běží, není proti nekrytému čidlu zpoždění žádné. V zimě je u nekrytého čidla hodně znát rozptyl a odraz záření na sněhu - jedná se o hodnoty 1 - 2°C rozdílu, především je-li lehce pod mrakem a Slunce prosvítá.