Aktuální počasí - květen 2012

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Tom »

Dnes odpoledne ubývání oblačnosti a ustávání větru maximum dnes pouze +13.7 °C. Teplota ráno +5.9 °C. Aktuální teplota +8 °C ráno už to bude asi celkem nebezpečné v 5 cm radši jsem přikryl jahody a obalil rajčata. Uvidíme ráno kam to klesne.
storm_ice
Příspěvky: 5627
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od storm_ice »

Hoj, včera zataženo až oblačno, postupně občas přeháňky, večer přechodně až polojasno. Tmax 14,5°C Tmin 7,3°C, přízemní min 1,2°C, vítr Z do 5 m/s s nárazy až 7 m/s.

Aktuálně 22:00 jasno ObrázekObrázek 6,1°CObrázek JJz do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Tom »

Dnešní pátek se dá nazvat jako černý protože ranní teplota ve 2m rovných -1 °C takže neochráněné rajčata aj. určitě pomrzly kolik bylo v 5cm nevím tam neměřím. Bylo to ještě horší než jsem si myslel ale rosný bod už včera dával tušit že to nebude dobré. Ale i to je příroda
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2351
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Čtvrtek byl velmi chladný s Tmin +0,5°C ve 23:45 a Tmax +11,1°C ve 14:27. Během dne převažovalo skoro zataženo až oblačno, bohužel večer se zcela vyjasnilo. Přes den foukal vcelku výrazný SZ vítr s maximálním nárazem 7,6 m/s. tento vítr opět bohužel večer ulehl a tak začal sestup teploty k bodu mrazu.

Po půlnoci na pátek teplota ještě chvíli vzdorovala, ale v 0:46 zamířila pod nulu.Pokles nadále pokračoval až do 5:41, kdy se zastavil na Tmin -1,9°C, což je nový rekord pro 18. května a zároveň nejpozdnější takto silný mráz, jaký jsem tu kdy naměřil (vůbec poslední mrazový den je zde 19. květen s Tmin -0,1°C). Nad bod mrazu vystoupila teplota opět v 6:49, tudíž takřka přesně 6 hodin mrzlo. Ráno byly trávníky pokryté jíním, ale keře, které jsme večer pokropili byly většinou mokré a ne zledovatělé (takže to zabralo). Brambory se zdají být v pořádku nebo velmi lehce omrzlé, rajčata přežily bez úhony, hrách zčásti omrzl. Na stromech zdá se mráz nezanechal větších škod, psí víno uvidíme odpoledne.

Aktuálně v 7:45 je teplota +2,8°C (vzestup), tlak 1020,0 hPa (pokles), vlhkost 86%, rosný bod +0,8°C. Skoro jasno (Ci, Cs), bezvětří.

Fotografie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Mraz_18.5.2012
Přílohy
Data z meteostanice 17.-18.5.2012
Data z meteostanice 17.-18.5.2012
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
včerejšek byl většinou polojasný, přes poledne až oblačný se SZ větrem až 10 m/s což bylo celkem nepříjemné. Teploty ráno kolem 7 °C, odpoledne kolem 14 °C.

Dnešní ráno mrazivé, jak to bylo ve 2 m nevím, na balkóně bylo +1 °C, tráva a auta byly pokryté jíním. Nedaleká Lednice dává cca -2 °C, z datalogeru, kvůli výdrži, stahuju data jednou za 1/4 roku, takže jak mrzlo ve dvou metrech zjistím až někdy začátkem července. Mimochodem pokud mrzlo ve 2 m o čemž nepochybuju, tak je to také nejpozdnější mráz co jsem kdy od podzimu 1988 naměřil, tím pádem je i dnešek rekordní co se týká dnešního minima.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Michal Geryk »

Tak za oknem v centru města klesla teplota na -0,5 °C, na letišti ve 2m byly -3 °C, při zemi -7 °C - to není moc dobré... :(

Se koukám do svých dost neúplných záznamů (od roku 1984 s velkými přestávkami) a v květnu jsem měl jen dvakrát pod nulou a to -1 °C před rokem. Záznamy mého dědy (různá místa na stř. Moravě od roku 1964) říkají, že v květnu měl ráno pouze 3x teplotu pod nulou, také do -1 °C.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

V posledních dnech jsem zde moc nebyl, takže ve stručnosti.

Převládalo - ostatně jako všude jinde chladné počasí, akorát zde témě beze srážek a naopak s hojnou oblačností, většinou skoro zataženou oblohou. Včerejšek a dnešní rán o byly nejchladnější. V pedchozích dnech maxima někde na 11-15, včera s přemáháním 11, a ranními minim někde na 7 stupnách většinou. Dneska ráno však při jasné obloze -3 dokonce. Mazec, regulérní šedivák, při zemi muselo být dobrých -5 .. :( Ostatně už večer předznamenal katastrofu - ve dvou metrech 2,7 v deset hodin večer.
Uvidím, jestli přežila rajčasta ve folióvníku :( a kedlubny už vysazené venku. Nyní se rychle otepluje, už jsme na deseti nad nulou. Dneska maxima čekám někde mezi 15-18, bude příjemný, jasný den, škoda toho mrazu ráno ...
Jinak květnové mrazíky nejsou u nás vzácnosti,ale -3 už v druhé polovině měsíce, to tu ještě nebylo.

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od dědahvězdář »

[ Dřevohostice.
Dnešní minimální teplota + 0,2°C.
Přízemní mráz -5°C.
Omrzly nám brambory, sázeli jsme je 11. dubna a to krásně narašené.
Mráz v květnu, za dvacet šest let jsem zaznamenal pouze vloni 4. a 6. v roce 2007 2. května.
Asi v roce 1995 nám brambory omrzly až 20. května (mám to někde poznačené a možná i fotku) .
attachment=0]Omrzlé brambory.jpg[/attachment]
Přílohy
Omrzlé brambory.jpg
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od kocurekp »

Ty jo, takže mrazová kalamita na Moravě - moje obligátní otázka na Fractala a Toma - jak dopadly vinohrady na JM? Čechy to letos neodnesly, zdá se. Aspoň u mě na zahradě vše ok, Tmin +2,9°C, ale jdu obvolávat Mělník a Žernoseky, jak dopadly...

Žernoseky - mírné poškození, hlavně to odnesly mladé Müllerky vysazené vloni, starší keře prý odolaly. Při zemi hlásili -2.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od horale »

Ahoj, tak i k nám zavítal ráno mrazík. Minimum -1,5°C, při zemi bylo určitě více. Škody budu sčítat zítra, doufám, že nebudou velký..

Ve středu 16/5 byla zima jak v Rusku, ranní minima se pohybovala kolem +1°C, odpolední maxima jen kolem 7°C, včera 9°C a k tomu studený vítr.

Dnes konečně trochu lépe, po mrazivém ránu odpolední teploty až na 14°C.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Tom »

Zde hlásím taky pomrzlé brambory ve velkém. O teplotách ranních jsem už psal. Maximum bylo dnes +18.6 °C foukal ale studený vítr když se jelo v závětří bylo příjemně. Jinak vinohrady no u nás přímo nejsou a nikde jsem takhle nejezdil ale na zahradě máme 2 hlavy a komplet zmrzlé :-( ale jak to bylo ve velkém nevím. Zkusím o víkendu projet blízký vinohrad nad Rajhradem
Přílohy
brambory.JPG
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od fractal »

Tak tady to vypadalo následovně (stále ještě hlásím teploty dle ČHMÚ stanice v Lednici),
ráno ve 2 m asi -2 °C, odpoledne kolem 19 °C. Vše citlivé pomrzlo ale je to celkem lokální v příloze (více na facebooku) je fotka brambor v Podivíně, ve Valticích bylo poškození mrazem nejmenší, teplota ve 2 m kolem 0°C, v Hlohovci to bylo horší, záleželo na poloze (jestli byli brambory u domu, pod stromem atd.). Dopoledne bylo jasno odpoledne se postupně zatahovalo vysokou oblačností, takže zítra ráno bude úplné horko oproti dnešku. Vítr JV 7 - 10 m/s.

Co se vinohradů týče, tak se přiznám že taky nevím, zítra jedu do Hlohovce, tak zjistím situaci v nejbližším okolí a napíšu jak réva dopadla.
Přílohy
Brambora v Podivíně.
Brambora v Podivíně.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Posledních několik dní,hlavně včera jsem strávil přemisťováním a uklízením rostlin do skleníku,pod stromy a na další krytá místa.Vyplatilo se.Ve městě jsem měl minimum v 5:15 -2,2,na zahradě -3 stupně,u země mohlo být kolem -5.
Co nešlo schovat zmrzlo,nebo omrzlo,ukáže se další dny.Kiwi je v háji,to už jsem viděl dnes komplet zmrzlé.Přes den větrno,žádné teplo,odpoledne slabě přes +15,ale v tom větru mi byla spíše zima.Brambory a další,sázené 1.května je ještě pod zemí,tudíž v pohodě.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od Yves »

Smutně se to tady pročítá. Naše ranní minimum kleslo na -1,9°C v 15 metrech. U země lepší nedomýšlet. Docela smutně vypadaly Dukovany se svými -2,9°C ve dvou metrech (společně s Pecí nejnižší minimum na základní síti profi stanic ČHMÚ). Zaregistroval jsem na facebooku, že někdo nadával, že má zmrzlé snad všechno, co zmrznout mohlo. Jinak bylo dneska skoro jasno, JV vítr byl pekelně nepříjemný. Maximum 15°C a moje neoblíbená velmi nízká vlhkost i 25 %. V 0:07 máme jasno a 3,6°C díky tomu, že lehce protahuje.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
storm_ice
Příspěvky: 5627
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2012

Příspěvek od storm_ice »

Hoj, ve čtvrtek bylo polojasno až oblačno, postupně večer až jasno. Tmax 14,8°C Tmin až před půlnocí 4,0°C, přízemní min 2,4°C, vítr Z-ZSz do 5 m/s s nárazy až 7 m/s.

Aktuálně 09:00 skoro jasno ObrázekObrázek 12,9°CObrázek VJv 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2012“