Rady pro začátečníka

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
langmann
Příspěvky: 21
Registrován: 01 čer 2008, 09:27
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Rady pro začátečníka

Příspěvek od langmann »

Hojky nadšenci,
docela se mi libi Váš koníček a cítím v kloubech, že bych do toho taky šel. Už sem si procházel trošku forum, ale co mi chybí, kuchařka pro totálního začátečníka! Kdyby měl z Vás někdo čas a udělal nějakou startovací stránku pro takové trdla, jako su ja! Třebas to tu už někde leží, jen sem to nevyšťáral a v tom případě přijměte moji hlubokou omluvu a jako bych nic nenapsal :wink:
http://pocasi.unicov.info
Město Uničov GPS: 49°45'47.682"N, 17°7'29.883"E
Uživatelský avatar
vasek7
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2008, 13:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Totalnováček

Příspěvek od vasek7 »

Ahoj. Záleží na tom, co chceš měřit, a jak si představuješ sběr dat. Pro teplotu / tlak / vlhkost stačí běžná elektronická meteorologistá stanička, hodnoty můžeš odečítat ručně. Pokud chceš data odečítat i elektronicky, neporadím ti, protože já si stavím vlastní poměrně složitý systém a nemám zkušenosti s provozem elektronických stanic. Na měření srážek, rychlosti a směru větru musí být vhodné umístění, takže si asi budeš muset vyrobit nějaký úchyt. Nejjednodušší je zakoupit si pokročilou elektronickou meteorologickou stanici. Levnější, zato velice pracné, je sestrojit si vlastní.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Totalnováček

Příspěvek od Michal Geryk »

langmann píše:Hojky nadšenci,
docela se mi libi Váš koníček a cítím v kloubech, že bych do toho taky šel. Už sem si procházel trošku forum, ale co mi chybí, kuchařka pro totálního začátečníka! Kdyby měl z Vás někdo čas a udělal nějakou startovací stránku pro takové trdla, jako su ja! Třebas to tu už někde leží, jen sem to nevyšťáral a v tom případě přijměte moji hlubokou omluvu a jako bych nic nenapsal :wink:
Teď nevím, jestli jsi nováček v meteo-stanicích anebo v meteorologii vůbec. Na to druhé je třeba hlavně nadšení a pokud nechybí, tak člověk hltá všechno co najde - dnes je toho na netu o počasí strašně moc i v češtině.
Já jsem hltal populární knížky a měřil ručně teplotu a srážky. Teď už jen měřím teplotu, bo v paneláku nic jiného měřit nejde.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Totalnováček

Příspěvek od storm_ice »

tak pokud jsou nějaké peníze navíc, tak si lze přídit el. stanici jako tu má většina :wink: u běžného odečítání, např. z teploměru se dá v 7/14/21h spočítat půměr teploty, ale zas nemá člověk takový přehled o jejím pohybu během dne a navíc pokud nemůže v daný termín zaznamenávat je tu další výhoda stanice. Záleží na možnostech jak finančních tak i o umístění stanice viz gerykm Já mám stanici ve 3. patře + přízemí a čidlo navíc na jih, tak to občas trochu odlišuje od skutečnosti, ale jelikož jsme pod střechou tak mám zas možnost měření větru a celkem dost slušně i srážek :D
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
langmann
Příspěvky: 21
Registrován: 01 čer 2008, 09:27
Bydliště: Uničov
Kontaktovat uživatele:

Re: Totalnováček

Příspěvek od langmann »

Diky kluci za informace, alespon male nakopnuti :)
Asi bych zvolil meteostanici s vystupem na web. Docetl sem se o tom tady na foru. Svoje mereni bych pak chtel pres net poskytnout radioamaterum na ok0x, pokud byl zajem, samo i jinym meteokrouzkum.
WS 2300 by mohla stacit mym pozadavkum, snad ji nekde sezenu. Stanice by byla na sluzebne hasicu Unicov, ale testovaci provoz by byl u me doma, at pak furt u nich nezvonim, ze potrebuju jeste dodelat to a ono.
Díky za to že jste se mi ozvali.
Mejte uspesny den.
http://pocasi.unicov.info
Město Uničov GPS: 49°45'47.682"N, 17°7'29.883"E
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“