Extrémnější počasí v Čechách (?)

Různé projevy extrémního počasí u nás i v zahraničí. Vedra, mrazy, sucha, povodně, vichřice, sněhové kalamity, všechno sem!

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Extrémnější počasí v Čechách (?)

Příspěvek od Michal Geryk » 14 kvě 2007, 13:31

Za dobu, co pozoruji počasí (asi od roku 1985) jsem si všiml, že v Čechách oproti zbytku republiky se daleko častěji vyskytuje extrémnější počasí. Ať už jde o silné bouře (např. ESTOFEX dnes zvýšil stupeň pro Čechy na č.2 - nepamatuji si, že by někdy byl předpovídán i pro východ ČR), poryvy větru, absolutní maxima i absolutní minima teplot, množství spadlých srážek (v poslední době hlavně jih Čech) atd... Ale možná je to jen můj subjektivní pocit. Tak třeba maximální zaznamenaný poryv větru u nás v Přerově byl jen 26 m/s, kdežto v nížinách Čech to často bývá až ke 40 m/s. Výjimkou jsou snad jen povodně v roce 1997 v SV polovině ČR.

Na jednu stranu jsem rád, protože o materiální škody ani lidské životy nestojím, ale z meteorologického hlediska je aspoň tady na stř. Moravě tak trochu nuda...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal

Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 09:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Extrémy

Příspěvek od fractal » 14 kvě 2007, 16:47

Ale zase na druhou stranu mám dojem, že jsou tu celkově větší sucha, větší průměrné teploty, větší kontinentalita a určitě by se ještě nějaký extrém našel. Ale třeba co se bouřek týče tak určitě vítězí Čechy, stejně tak ve větru apod. No prostě každá oblast má své speciality ;-)
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.

storm_ice
Příspěvky: 3985
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice » 14 kvě 2007, 23:02

no u nás to s extrémy taky není kdo ví jaké ... to že tu třeba pršelo v zimě víc než je normál neznamená, že tu bylo extra mokro. Ony i ty nadnormální srážky, by byly leckde podpůměrné, ale je pravda, že třeba středomořské níže, které přináší vydatnější déšť na východ nejsou tak časté a pak to vypadá srážkově že na východě moc neprší. Jenže stačí jedna povedená vlna, popř níže a spadne tolik srážek, že my se na to pachtíme jak dlouho. Nicméně pravda je, že celkově těchto situací minimálně v posledním roce ubylo. Zejména je u nás patrné, že jdou zejména bouřky do extrémů. Buď se rozpadnou a nebo jsou zas silné s přívalovým deštěm, silným větrem a někdy i kroupy. Poslední léta mám pocit že spíš prší z bouřek, něž trvalejšího deště - to zejména loni. Třeba rok 2005 byl na silné bouře prostě super :P Jak psal gerykm je radost když je pak co měřit apod. jen ty škody kdyby to nedělalo, ale to zas nejde :roll:
Pěkný den z Teplic

Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia » 18 kvě 2007, 23:46

Myslim si, ze hlavnym dovodom, preco Morava a v. Čechy nemaju tolko "extremneho pocasia" je hlavne dana faktom, ze relief v danej oblasti nekladie taku prekazku ako napriklad uz Karpatsky obluk ktory zasahuje do vychodnej polovice Ceska. Hlavne Polabská kotlina a pláne naokolo ( vcetne Prahy a tak) vykazuju pomerne velku otvorenost prudeniu. Zaroven, zoberme si, ze vacsia cast Nemecka je rovna placka, a prekonat jeden horsky chrbat, co lezi na hranici pre prudenie nie je taky problem. Avsak dalej na vychod je to uz komplikovanejsie, prudenie sa obtaca a je roznak usmernovane pohoriami a podobne, napriklad pri orkane Kyrill to bolo jednoznacne vidno, ako udolia v ramci horskych oblasti vychadzali takmer naprazdno, zatial co otvorene planene schytavali veternych poryvov naplno.
Aj s burkami je to tak, supercely su ovela castejsie v z. polovici Ciech ( mnoho z nich prejde z Nemecka na Cesko alebo sa utvori niekde v z. polovici a postupuju cez otvorene plane nerusene ) avsak vo vychodnej uz tak nie. Musime si uvedomit, ze teren zrejme vyrazne ovplyvnuje relativne prudenie voci nejakej burke a PRAVE PRETO je organizacia burky narusana az do takej miery, ze zrusi ten povodny burkovy mod. Zijem na Slovensku, pod Tatrami a vidim, co tu horstvo robi s burkami. Supercelu som tu v zivote nevidel :-D , tie nam tie vacsinou traverzuju cez rovinatejsie oblasti J, V a JZ Slovenska. Opat vezmem priklad derecha z orkanu Kyrill, ktore sa rozpadalo nad SZ Slovenskom potom, ako burka prechadzala nad horstvom, tu sa ta jej linearna struktura zacala pomaly narusat.
Dalsou moznostou, ktora sa nam skyta je ta, ze tlakove systemy a ich dynamika su zvacsa silnejsie v zapadnej polovici. Tie casto postupne slabnu ako postupuju smerom na vychod. Urcite to je tak v pripade mnohych tlakovych nizi.
Skywarn, predpovedny tim :D
Prescription without diagnosis is malpractice both in medicine and meteorology.

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk » 19 kvě 2007, 08:08

Souhlasím. Pozoruji počasí asi od r. 1985 (to mi bylo 13 let) a bouřek si detailněji všímám asi posledních 10 let a ani já jsem nezažil žádnou supercelu (ony možná nějaké byly, ale buď jsem tomu ještě nerozuměl, nebo jsem je přehlédl kvůli jiným povinnostem). Neviděl jsem (i když se o to do dneška snažím) ani jednu trombu či tornádo (výskyt tornád je ale poměrně rovnoměrně rozložen po celé ČR - Slovensko nevím), kroupy jsem zažil jen párkrát a velikost byla max 1-2 cm atd. Ale ono na druhou stranu zase není o co stát...

Poslední opravdu výraznou a dramatickou bouři jsem zažil 9.6.2004 v Olomouci (ale prošla i Přerovem), která přinesla tornádo do části Litovle a silné downbursty. Na meteo-stanici v Přerově byl tehdy naměřen maximální náraz větru od začátku pozorování - 26,4 m/s.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal

Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 21:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dobrmanek » 19 kvě 2007, 12:49

5.6.2005 byly zaznamenány tornáda a tromby na opavsku. Bouřky byly v tento den opravdu nádherně vyvinuty. Nejsem si zcela jist jestli to byla supercela, ale jeden bouřkový oblak začal pomalu rotovat ve středních výškách, nevím jak dlouho ta rotace trvala(možná až hodinu, bohužel jsem musel něco dělat), ale bylo to úžasné. Nikdy předtím ani potom jsem něco takového neviděl.
Pokud jde bouřka přímo přes Větřkovice tak je z 90% s kroupami, ale ty zpravidla nejsou nijak velké, max 0,5 cm.
Myslím že to bylo v roce 1997, kdy došlo k likvidaci našeho lesa. Cca 50m pás lesa v délce 150 m padl. Nevím co to způsobilo. Stromy byly polámany ve směru od západu k východu. Nikde jinde v okolí nebyly žádné škody, jen v našem lese.
Potom ještě jeden extrém, o kterém vím pouze z doslechu. V obci Jelenice (kousek od nás) v části Bílý potok byl zláman kus lesa. Prý ty stromy byly ukrouceny (víc nevím, neviděl jsem). Bouřka šla okrajem Větřkovic a byl na ní extémní vítr, mnoho stromů v obci bylo polámaných a půl dne nešla elektřina.

Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2283
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš Prouza » 20 kvě 2007, 11:22

Pro Velké Svatoňovice platí co bylo psáno výše, řadíme se spíše k té SV oblasti, kde bouřky nebývají tak silné. Ale platí zde určité výjimky. Zeslabování bouřek je tu typické pro jakékoliv frontální bouřky přicházející klasicky od jihozápadu až severozápadu, protože ty se "tříští" buď o Krkonoše nebo podkrkošsckou pahorkatinu (Zvičina atd.).

Zcela samostatnou kapitolou jsou však bouřky z místní konvekce (takové ty z "tepla"). Ty zde dokážou velmi překvapit. Bouřkové buňky vzniklé severně a severozápadně od nás se obvykle "táhnou" po horách, v našem případě po Jestřebích, ale dokážou pak způsobit nepříjemné přívalové povodně.

Co zde však bývá pravidlem ověřeným snad už našimi babičkami je to, že přichází-li bouřka od východu (od Náchoda) nebo jihu (od Jaroměře), je se na co těšit. Taková bouřka obvykle přináší extrémní vítr, srážky a krupobití. Proč tomu tak je? Možná proto, že z toho směru nejsou relativně žádné vysoké kopce, které by bouřku rozrušily a možná, že bouřky přicházející ze směru opačnému typickému proudění jsou "kapitální kousky".

Z mých záznamů od května 1993 za zmínku stojí bouřky:

7.7.1994 - silné krupobití 2 cm kroupami
22.7.1995 - bouřka od J, vítr kolem 30 m/s (mnoho zlámaných stromů)
3.7.1997 - bouřka od J, přívalové srážky, povodeň v obci
23.- 24.7.1998 - bouřka od JZ, silný vítr (polámané stromy)
27.8.2001 - bouřka od S, 10 min krupobití 3cm+ kroupami
8.7.2004 - bouřka na frontě od JZ, extrémní počet blesků
21.-22.6.2006 - bouřky od Z na squall line
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na WEBOVÉ IRC na kanál amsos - najdete mě pod jménem Verthandi

Glimmer Man
Příspěvky: 12
Registrován: 10 úno 2007, 18:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Moskvě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Glimmer Man » 20 kvě 2007, 16:15

Michal Koupý píše:mám vyfotografovaný zvláštní oblak na začátku této bouřky, možná wall cloud, na jiném místě na začátku této bouřky zase byla vidět velká rotace oblačnosti.
Měl bych zájem o tuto fotografii!!!
Jsem doktor Šmirgl z NSR a jsem hustej ...
Obrázek
Obrázek

Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 11:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viktor » 21 kvě 2007, 12:50

Tomáš Prouza: Co zde však bývá pravidlem ověřeným snad už našimi babičkami je to, že přichází-li bouřka od východu (od Náchoda) nebo jihu (od Jaroměře), je se na co těšit.
Pocházím z Boskovic a moje babička říkala: "Když jde bouřka od hradu, bude to hrůza." Což v překladu podle polohy jejího domu a boskovického hradu znamenalo, že bouřka přijde z JV. Je to tedy analogické. Defacto z té strany byly Boskovice "kryté" a v takovém případě to znamenalo, že bouřka musela buď vzniknout (nebo přejít) 650m vysoké zalesněné kopce Drahanské vrchoviny. Z tohoto směru bývaly bouřky mimořádné vzácné. Ale pravdou bylo, že pokud už přišly, tak to opravdu stálo za to. Takže zkušenosti jsou stejné...
Viktor Olbramice

Glimmer Man
Příspěvky: 12
Registrován: 10 úno 2007, 18:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Moskvě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Glimmer Man » 22 kvě 2007, 05:47

Michal Koupý píše:
Ten oblak, u kterého si nejsem jistý, jestli je to wall cloud, je na této adrese:
http://www.bourky.cz/galerie/030722_05.jpg
Je tam vidět, že oblačnost vlevo od tohoto oblaku je níže, než oblačnost vpravo.

Oblak s výraznou levotočivou rotací je na této adrese:
http://www.bourky.cz/galerie/030722_04.jpg

Oba snímky jsou dost rozmazané, bylo to večer v 19.45 hodin, v červenci sice ještě v tuto dobu normálně svítí slunce, ale pod oblačností, která dosahovala až do výšky kolem 15 km, už byla pořádná tma. Za několik minut z této oblačnosti vypadlo několik krup o velikosti kolem 2 cm. Po 20. hodině začalo opět přibývat světla.
Děkují!!!
Jsem doktor Šmirgl z NSR a jsem hustej ...
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2244
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

bourky z JV

Příspěvek od Adi » 23 kvě 2007, 07:35

Ahojky

Nejsilnější bouřky bývají opravdu z JV kvadrantu, zejména tehdy, když u nás fouká od SV a bouřký táhnou od JV, což bývá nejčastěnší právě na jaře při JV proudění na přední straně více či méně mělké níže. Bouřky od JZ, které tropí paseku v Čechách u nás bývají už většinou vybouřeny a není z nich skoro nic
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk » 23 kvě 2007, 07:51

Moje "přerovská" zkušenost s bouřkami: od JV dříve přicházely bouřky daleko častěji než v posledních letech. Vznikaly nad Hostýnskými a Vizovickými vrchy a postoupily až nad Přerovsko, kde se obvykle vypršely a třeba v Olomouci už z bouřek většinou nezbylo nic. V posledních letech přicházejí nejsilnější bouřky do Přerova většinou od SZ Hornomoravským úvalem. A ještě snad z J-JZ směrů občas (i v noci) přicházejí srážkově významné bouřky.

Ale celkově - i podle nového Atlasu podnebí Česka - počet bouřek na východě ČR má klesající tendenci a stejně tak je to s nebezpečnými jevy. Ve zmíněném Atlase je uvedena Lysá Hora v Beskydách, kde od roku 1981 výrazně klesl počet dní s kroupami i počet dní s bouřkou.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal

storm_ice
Příspěvky: 3985
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice » 26 kvě 2007, 04:21

tak u nás jsou asi nejzajímavější bouřky při postupu od JJZ-ZJZ (odtud šla i nejsilnější bouře za poslední roky v červnu 1998. Tehdy to bylo krupobití 3-5 cm kroupy a pár jich bylo tak kolem 8 cm. Z jihovýchodu u nás bouřky moc nechodí, ale když jsou tak většinou na nich celkem naprší :P V srpnu 2001 pak byla 3 dny po sobě bouřka v téměř stejnou dobu na stejném místě - jedna buňka zrovna u nás, ale třba západ Teplic z toho už nic neměl a tenkrát to bylo myslim od SZ. Nejčastější postup bouřek je u nás asi od J-Z, u toho Z se to občas "nepovede" a bouřka jde "po horách" severně od nás.
Pěkný den z Teplic

Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames » 26 kvě 2007, 12:11

Pokud bych měl shrnout bouřky na Trutnovsku za ty roky,výčet by byl dlouhý i přes to,že většina nejsilnějších bouřek prochází okolními už známými koridory-tedy krkonošským od jihozápadu oblastí Vrchlabska,přes hory do Polska a druhý směr od Prahy,nebo Č-M vrchoviny přes Hradecko na Náchodsko,nebo Orlické hory dále k severovýchodu.Dosti častý ne příliš příjemný úkaz tady u nás je,že bouřka sem dojde ve stadiu,kdy už jen leje a jen sem tam za dlouhý interval někam prákne hodně blízko.Hodně nás tu dovedou nadzvednout místní-tady u nás se vytvořivši se bouřky-to pak bývá rachot,ale i ty se většinou drží po okolních vrchovinách,které jsou všude okolo.
Z uvedených bouřek kralovala asi ta z 3.7. 1997-nevím jestli už je zde někde na fóru uvedena.Ta však byla zcela mimořádná svými projevy i škodami,zátopou,plavajícími automobily na sídlišti,i zvukovými a bouřkovými projevy.
Ještě bych zmínil mimořádnou bouřku někdy z 80.let-tuším rok 1988-musel bych to najít,kdy povětrnostní situace slibovala možnost nějakých bouřek na jihu území a vzhledem k takové výši na severu a níži na jihu se k nám nic nedávalo.Toho zmíněného dne však odpoledne vznikaly na Trutnovsku bouřky v řadě přibližně směru jjv-ssz a slušně řádily celé odpoledné.Vím tehdy jaké to byly podivné bouřky-takové jsem měl dojem umělé-neobvyklé,jiné-ani jsem nevěděl proč jsem měl ten dojem.Oblaky byly takové jednotlivé hříbky s vizuálně plošně izolovanými malými lijáky a údery blesku.U nás ve firmě hlídací psi běžně zvklí na bouřku,tentokrát vyli jak zběsilí a později odpoledne se jeden z nich prokousal drátěným pletivem a utekl.....Asi o půl roku jsem náhodou zhlédl pořad věnovaný této události,kdy odborník z ČHMÚ vysvětloval,že řetěz těchto bouřek vznikl z vlhkosti vycházející z chladících věží jaderné elektrárny Dukovany a vše dokládal radarovými snímky,kde vlečky vlhkosti ihned tořily kupovitou oblačnost měnící se ve východních čechách na bouřky táhnoucí se až do Krkonoš.

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Geryk » 26 kvě 2007, 12:29

A nebyla ta bouřka až 4.7.1997 (frontální) - viz http://www.chmi.cz/hydro/souhrn/kap1.ht ... E1_epizoda ? Aspoň v Přerově byla velmi silná, srážek spadlo přes 30 mm a od soboty 5.7.1997 u nás vytrvale pršelo několik dní a byly z toho známé povodně. 7. července 1997 večer bylo 70% města pod vodou - někde až 4 m vody. Předtím min. 100 let zpátky se Bečva nikdy z břehů nevylila... Bude to letos 10 let.

Tomáš Prouza ale taky píše o bouřce z 3.7.1997, takže to bude dobře...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal

Odpovědět

Zpět na „Extrémy v meteorologii“