Mrak, zima, bouřky

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Glimmer Man
Příspěvky: 12
Registrován: 10 úno 2007, 17:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Moskvě
Kontaktovat uživatele:

Mrak, zima, bouřky

Příspěvek od Glimmer Man »

Dobrý den, zajímám se o meteorologii a jsem amatér. V budoucnu by chtěl tento obor i studovat na VŠ zatím meteorologii je pro mě koníčkem. Na podzim jsem pozoroval tyto oblaky a nejsem se jíst jestli to je Cirrocumulus undulatus? Navíc bych chtěl vědět jak mám udělat fotku blesku pomocí digitálního foťáku? Ještě bych chtěl vědět jestli toto neobvyklé teplé zimní počasí je důsledkem El Nina? Omlouvám za poněkud pitomé otázky ale rad bych věděl co a jak. Zatím toho ještě moc nevím. Rozhodně mě hodně baví pozorovat bouřky!!!

Obrázek

:oops: :oops: :oops:
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Odpovědi

Příspěvek od fractal »

K těm dotazům, mohl by to být cc undulatus, fotka není nic moc a já nejsem extra odborník, uvidíš co napíšou oastatní.

Blesky se fotí moc špatně. V noci, pokud je blesková aktivita vysoká se prostě někam namíří a nechá se exponovat třeba 10 s a něco se třeba chytne. Tak to dělám já. Na kameru je to ještě jednoduší a navíc je tam slyšet i hrom a dá se tak určit, jak byl blesk daleko. Přes den podle mě fotit blesky prakticky nejde. Možná zamířit na bouřku a fotit sekvenčně (několik snímků rychle za sebou) pokud se fakt blýzká často, tak by se mělo něco chytit.

Co se týče El Nina, řešil jsem to už na svých www stránkách v návštěvní knize, tak se mrkni. V souhrnu si myslím, že El Nino nemá žádný výrazný vliv na počasí ve střední Evropě. ALespoň ne přímý. Poslední výrazný El Nino byl v letech 1997 - 1998, tam to vypadá že právě povodně v roce 1997 a i celková nižší průměrná teplota v roce 1997 (alespoň podle mého měření v Hlohovci) byla způsobena jezulátkem ale mohla to být i náhoda, prostě shoda nepříznivých povětrnostních situací.
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

V posledných dňoch som čítal nejaký chat s meteorológom z chmi a bol tam podobný dotaz (netuším kde presne to bolo).
Ten vo svojej odpovedi vylúčil posobenie ElNina na severnej pologuli. ElNino ovplyvňuje počasie prevážne na južne pologuli a v oblasti rovníkového Pacifiku.
Pre počasie v Európe platí Severoatlantická oscilácia. (Zima 2006/7 vcelku vyšla presne podľa tejto NAO.)
Naposledy upravil(a) JeKyLL dne 11 úno 2007, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Glimmer Man
Příspěvky: 12
Registrován: 10 úno 2007, 17:45
Bydliště: Ostrava ale momentálně jsem v Moskvě
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Glimmer Man »

Jenže El Nino působí globálně když se třeba vezme to, že v Americe nasněží a hodně tak jak tomu bylo v 70. většinou to svedou na pravě na El Nino. Jsme opravdu daleko ale určitě občas viz 1 odpověd nas to zasahné taky!!!
Jsem doktor Šmirgl z NSR a jsem hustej ...
Obrázek
Obrázek
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

Mapy posobenia ElNina sú napr. tu:
http://www.chmi.cz/HK/OK/ELNINO/ok_nino.htm
Marie.L
AMS
Příspěvky: 23
Registrován: 01 čer 2006, 09:37
Bydliště: Bohumín-Záblatí

Příspěvek od Marie.L »

no já nevím, nejsem odborník, ale podle mého názoru ještě El nino není natolik prozkoukaný jev, aychom mohli jednozněčně říct že tady to nepůsobí. třeba nás to neovlivnuje přímo ale vliv El nina v Evropě bych uplně nevylučovala. ale fakt nevím. :oops:
forget war, make love!
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fractal »

No ČHMI uvádí, viz odkaz co uvedl JeKyLL, že vliv nemá. Jinak EN je celkem známý jev a když zrovna úřaduje, tak si myslím, že je celkem jednoduché srovnat počasí kdekoliv na Zemi se standardním počasím z období kdy se EN neprojevuje a případný vliv (odchylku od normálu) tak vyloučit anebo potvrdit.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
storm_ice
Příspěvky: 5604
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

samotný EN přímo asi ne, jenže ono to neni "samostatná" buňky .. viz motýlý efekt .. tzn. že nějakym způsobem se u nás projeví ... a že by to muselo být během prvního roku kdo ví .. třeba jsou to léta .. no ale tak nechci zde spekulovat, ostatně je tam psáno, že tu nejsou výrazné projevy, ale také, že nějaké jsou - buď zeslabené popř i posílené místními vlivy.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“