Předpověď počasí na prosinec 2022

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

Mimochodem dnes je v předpovědích (myforecast) poprvé první nástřel na Štědrý den. Ten vnímám velice obezřetně, jelikož poslední 2 roky vyšla teplota na Štedrý den právě z předpovědi 14 dní staré. Všechny novější předpovědi pak nebyly tak blízko jako ta nejstarší :D . A 3 roky zpět to nesedělo jen o pár stupínků.
Takže dnešní výhled je -0/-3°C s pokračujícím sněžení, které vlastně začalo už dnes :) .
wenzel
Příspěvky: 7
Registrován: 14 lis 2022, 20:51
Bydliště: Rakovník, 320 m. n. m.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od wenzel »

Dnes nám ledový den ještě nepadl, po dvě hodiny bylo + 0,5 st C. Nicméně ráno bylo - 5 st. C, na povrchu půdy se vytvořil slabší ledový škraloup, který čeká na sněhové vločky. Těch ovšem v naší oblasti asi moc nespadne. Pokud do úterka napadnou 3 cm sněhu, budeme rádi. I když ono přetočení TN v pondělí může dopadnou ještě všelijak. Pokud se proudění stočí na severní, bude Polabí v závětří, ale my už ne. Za těchto situací pak sněhové srážky narůstají přímo nad námi. Ale celkově to tady bude srážkově bídné. Otázku je TN ve středu/čtvrtek, na stanovení její dráhy a množství srážek je ještě brzy. Zatím se zdá, že půjde západnější drahou, než přicházející Birgit.
Rakovník
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Tak chumelí, sněží mokrý, těžký sníh, zatím jeden centimetr, ovšem stále se slabě ochlazuje, aktuálně tak dvě desetiny nad nulou. Srážky začaly po druhé hodině spíše deštěm, ovšem za hodinu to již byl déšť se sněhem a před pátou už čisté sněžení, před hodinou se to začalo chytat.
Tak modely pro naší oblast slibují minimálně 20 cm včetně neděle/pondělí, nové výstupy modelů dávají další sněžení ve čtvrtek či pátek. takže beze srážek v podstatě jen část úterka a středa, kdy by to mělo i více přimrznout.
Stran výhledů na vánoce - těžko říci - ono se může stát, že příjde oteplení. zatím je to otevřené, lze akorát počítat snad s tím, že nějaký sníh pravděpodobně zůstane, ovšem to jso jen dohady...
Káždopádně do rána zde čekám do 10 cm vlhkého sněhu, další várka v neděli sněhu již suššího.
No uvidíme, po létech konečně změna. :mrgreen:
Přeji krásný zbytek dne
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3535
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

No, čhmú se zřejmě spoléhá na aladina.. protože jinak mi to rozum nebere, kde vzali výstrahu.. všechny modely napříč dávají hodně slabé sněžení v neděli.. :shock: no nechám se překvapit..

dnes další průplach, 10 mm. Za prosinec už 30 mm, 95 % srážek v dešti.. holt novodobé zimy... :) tipuji, že loňský prosinec co do sněhu nepřekonám...

u Adiho změna, zde zima jede v zajetých kolejích.. a Vánoce už se rýsují s teplem.. :D ale tak zapršelo.. tak dobře že tak :D

abych nezapomněl, možné oteplení nad 0 místo slibovaných mrazů už ve středu.. :lol: podle iconu..

mě už tyto zimy příliš nebaví, raději je nějak přečkám a těším se vždycky na léto..

Jinak, můj tip na Vánoce je, že bude teplo a sníh jen v nejvyšších horských polohách, ale nemyslím si, že je až tak důležité zda bude sníh... spíše bychom se měli věnovat více sobe a zpomalit.. bez ohledu na to jaké bude venku počasí. :wink:
Naposledy upravil(a) kapr dne 10 pro 2022, 14:07, celkem upraveno 1 x.
paja
Příspěvky: 9
Registrován: 04 pro 2022, 18:39

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od paja »

Dnes počasí přímo fialový hnus. Tma ještě nyní v poledne, jeden stupeň nad nulou a lepší to nebude. Včera odpoledne déšť který začal kolem páté přecházet ve sněžení. Nyní ty cca tři cm pomalu vsakují do země.
Příští týden - srážky moc neřeším, možná něco nasněží, zato by mne zajímaly teploty. Podle "velkých" hráčů by mělo tady na SV docela mrznout, zejména v noci, regionální modely se drží více při zemi a takové mrazy v nabídce nemají. Pravda bude možná někde uprostřed.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

I tady takový nížinný hnus, tedy nějakých pár desetin nad nulou, 3 cm mokrého sněhu, mlhavo a aktuálně drobně mokře sněží. Nicméně hlavní pásmo srážek podle všeho přejde v noci při souběžném ochlazování, pokud to klapne, na oněch 20 se v součtu dostaneme. Snežit bude i v pondělí.
Stran výhledu na další týdsen, ten vidím jako zimní s tím, že v pátek by mohlo nasněžit z další frontální vlny spojené s níží nad východním Slovenskem a UA. Pak to patrně padá na samostatnou výši a jení ústup k východu, kde se rychle dostaneme na přední stranu níže u VB. Ansdámbly to tak nějak vidí podobně, nelze si nic nalhávat, je tam slušný hrb a ten se stabilizuje, ba ještě roste.
Stran Vánoc, těžko říci. Může se stát, že se během týdne ještě stačí ochladit a to tak, že ony nakonec budou bílé, nebo aspoň mrazivé. Nicméně je třeba počítat s tím, že předvánoční týden přinese významnější oteplení. Příští týden však bude ryze zimní přesto .... to není zcela to, co bychom očekávali
Přeji pěkné odpoledne
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

Že já debil jim na to zase skočil, Čechy tedy vstupují do celkem významné mrazové vložky takříkajíc s holou prde*í. U nás nesouvislý poprašek a jestli napadne další 1 cm, tak to bude velký úspěch. Již na úterý kreslí Aladin -10°C, což předpokládám vyjde do puntíku. Škoda že mu takhle nejdou i srážky i pár dní do předu.
Můj zrak se tak upíná na oblevu, která dostává naštěstí čím dál jasnější obrysy.
Jestli je nějaké období v roce, kdy je pro mě nejméně záživné sledovat co se děje v předpovědích ba i venku, tak to jsou holomrazy. Hnus na entou. To i ta nekončící NO v listopadu je větší zážitek.
Aidamko
Příspěvky: 2
Registrován: 07 pro 2022, 14:20
Bydliště: Brno-Řečkovice

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Aidamko »

Tak já jsem na to také lehce skočil, ač jsem od počátku připouštěl nějaký propadák. Pro mě je ale tato nepovedená situace spíše dalším ponaučení do budoucna, takže ač jsem lehce zklamaný, že sníh nebude téměř žádný, tak si z toho odnáším nějaké cenné postupy do budoucna.

Uvidíme co další týden, něco se maluje na středu, ale ej to zatím hodně slabé, pak dále na další víkend raději nechci tipovat, je to hodně daleko. Jediné co lze asi říct je fakt, že minimálně do středy budou ledové dny.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3535
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

Jo, od příštího víkendu už tam gfs kreslí teplo.. ale co se divit, k žádné změně nedošlo, ani mrazy tu nebudou nijak silné, zima pokračuje v trendu z těch nedávných, ba co víc, loňský prosinec byl i lepší.. co do sněhu, teplota taky v pohodě.... jo očekávání byla velká, už se zdálo, že to po letech vyjde, ale GO není výmysl, je to faktor, který už zimy ovlivňuje a ne jinak tomu bude i dále. Takže, vše při starém...
Naposledy upravil(a) kapr dne 11 pro 2022, 07:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
No, oteplení už po 15... Uvidíme, co na to ecák, (ten je lepší, ovšem obleva za týden tak či tak) ovšem takový obrat jsem nečekal, počítal jsem přeci jen s přechodem SF a následnou výší na další víkend - tedy dalším sněhem a přimrznutím.. Nyní ona tam ta výše je furt, ale tak nějak blbě. Byla by z toho v zásadě teplá inverze a teplo i v noci asi. Ansámbly jsou docela v háji.
Nicméně pro nejbližší dny zde bude zimní pohádka. Aktuálně nějakých 7 cm a stále sněží při soustavném ochlazování. Aktuálně -1 a podle Aladina už dnes tepleji nebude, teda nad nulu to nevystoupí ...
Tož toliko
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
paja
Příspěvky: 9
Registrován: 04 pro 2022, 18:39

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od paja »

Tak tady zatím jen dva cm sněhu, hold Adi je východněji, tak má toho sněhu více. Dobré pecky jede východ Slovenska.
Co se týče výhledu - dál jak na tři dny to neberu vůbec vážně. Viz nynější situace. Možná to do tepla sjede ( však GFS z toho už musí být na mašli že mu to stále nevychází ) ale při nynější ne moc velké stabilitě, to v delším časovém horizontu jsou jen odhady.

Jen na okraj - jsem zvědav, kde bude nakonec primární diskusní fórum. Jestli zde nebo na "starém". Pořád se skáče sem a tam :lol: pro mne je staré už minulostí. Víc jak měsíc se mi nedaří přihlásit, tak na to kašlu.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3535
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

Tady tak 1 cm sněhu... už to vypadá venku o poznání zimněji než ještě včera. Výhledy jsou zatím také zimní s přechodným oteplením ve středu a čtvrtek, tam to půjde asi nad 0, ale na víkend asi znovu do zimy, nejasné jsou srážky. Nějaké drobky ještě zítra a ve středu, v pátek pak možné vydatnější sněžení.. to je ale ve hvězdách. Tak uvidíme. Před svátky se ale jistě ještě stihne výrazně oteplit... si tipuji.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Primární asi ano, ze zvyku kopíruji zpět na e-počasí příspěvky vložené zde. (Nyní to tam opět nefunguje)
Ranní běh modly gfs byl zřejmě úlet, chladný luft se zde minimálně v přízemní vrstvě zdrží déle. Je ovšem pravda, že se ke konci týdne mírně oteplí, ovšem vše bude ovlivněno inverzí. Patrně obleva se asi nebude konat, maxímálně s několika hodinami lehce nad nulou během dne. Zimní počasí do konce týdne zdá se být zajištěno, pak se uvidí - zda se to prošťouchne a příjde obleva, jak signifikantní před svátky, nebo převládne inverzní ráz počasí. Na chladné proudění to moc nevypadá.
Jinak zde stále sněží, během odpoledne jsem naměřil již 11 cm sněhu, návětří dělá dívy. Bratranec na chatě v Řece, v nějakých 535 nad mořem měl během dopoledne 20 cm, zatímco naopak v Orlové vrstva do 5 cm, v Dolní Lutyni tak 3. Je vidět, jak orografie, spolu s nadmořskou výškou dělají své.
I zítra zde má celý den sněžit, jsem zvědav, zda dáme oněch magických 20 cm.
Za včerejšek ve srážkoměru roztálo 7,3 mm. Aktuálně zataženo, sněžení a teplota na -3. Stačí trocha chladnější cirkulace a navlněné rozhraní a hned milimetry padají ... Již jsme na 30 mm za prosinec a nejsou to milimetry zdaleka poslední
Tož toliko
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3535
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

No, u tebe bude možná pod 0.. ale u mě už to bude od pátku maxima +2... což je ani teplo ani zima... takové neurčito, alá eurozima posledních let..

Já jsem na 32, když prakticky všechno spadlo v dešti...
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od CtiborV »

Tady jsme na 17 mm. Dnes 1 mm, všechno roztálo, takže je tu krásný holomráz. Gratuluji Adimu k sibiři. Počítej s tím, že ten sníh bude dělat divy s minimálními teplotami a budete tam mít pěknou zimu.
GFS něco maluje na středu, ale už nevěřím modelům ani ň.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“