Duha z mraku do mraku

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Katy
Příspěvky: 18
Registrován: 08 pro 2009, 18:39

Duha z mraku do mraku

Příspěvek od Katy »

Ahoj, dnes jsem cestou pro děcko do školky viděla duhu, která začínala v mraku a končila zase v mraku. Zatím jsem takový "úkaz" viděla jen na dětských ilustracích.
Hned jsem byla dotázána zvídavou předškolačkou, jak je to možné. Přiznávám se, že si naprosto nevím rady s odpovědí a tak to zkouším zde.
Nepršelo (ani předtím) a navíc to bylo asi o půl jedné našeho času, z čehož jsem už úplně zmatená.
Poradí mi prosím někdo?
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Duha z mraku do mraku

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Déšť v místě pozorování rozhodně není nutnou podmínkou pro výskyt duhy. Často je vidět duha i v případě, že neprší. Fragmenty duhy se mohou vyskytnout buď z toho důvodu zastínění části oblohy oblakem (tam duha není) nebo pouze omezenými srážkami (duha se objeví v prostoru, který obsahuje vodní kapičky).
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Nenasyta
Příspěvky: 3
Registrován: 18 lis 2013, 09:05

Re: Duha z mraku do mraku

Příspěvek od Nenasyta »

Katy píše:Ahoj, dnes jsem cestou pro děcko do školky viděla duhu, která začínala v mraku a končila zase v mraku. Zatím jsem takový "úkaz" viděla jen na dětských ilustracích.
Hned jsem byla dotázána zvídavou předškolačkou, jak je to možné. Přiznávám se, že si naprosto nevím rady s odpovědí a tak to zkouším zde.
Nepršelo (ani předtím) a navíc to bylo asi o půl jedné našeho času, z čehož jsem už úplně zmatená.
Poradí mi prosím někdo?
Tak to jsem taky ještě nikdy na vlastní oči neviděl. Musí být moc hezké.
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“