Rekordy související se sněhem

Téma spíše pro zimu. Kolik u vás napadlo sněhu? Jaké jsou sněhové podmínky? Kdy přijde obleva?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Janek píše:Když už se bavíme o sněhu, jaké máte rekordy? Ať už délka sněžení, intenzita apod. Asi 5 let zpátky zde přešla extrémní přeháňka, kdy za 20-30 minut napadlo přes 10 cm sněhu... :)
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Prohrábl jsem záznamy z obecní kroniky i svoje současné s následujícím výsledkem (nejedná se ani tak o rekordy, jako o zjevné sněhové kalamity - a to už tady v podhůří něco znamená):

Rok 1928: Dne 10. a 11. března byla prudká vichřice se sněžením a sníh každou skulinou všude vnikl, že ho musili i z půd vynášeti.

Zima 1939/1940: Před svátky vánočními se nachumelilo a sníh držel až do konce března. Bylo stále 20 - 30° mrazu. Bylo způsobeno mnoho škod mrazem na ovocných stromech a v lesích.

Rok 1941: 3. ledna začala sněhová bouře, která trvala několik dní. Doprava byla úplně znemožněna.
. . . U čp. 44 (u Brožových) bylo sněhu přes 3 m vysoko.


Pak není přes 50 let záznam o nějakém extrému během zimy, samozřejmě kromě silných mrazů...

Rok 1995: Přes den bylo oblačno, 13. ledna ráno - 5°C, přes den od 0°C až - 2°C, opět přibylo 5 cm sněhu. Při silném větru se tvořily závěje. V té době byla již na Trutnovsku a zvláště v Krkonoších sněhová kalamita, ve které uvázla auta. 14. 1. jsme naměřili - 17°C !! Přes den až - 10°C . .

Rok 1999: 12. až 14. února. Silné sněžení a prudký vítr – tvorba sněhových jazyků. Silnice do Trutnova přes Starý Sedloňov uzavřena.

Rok 2002: 2. ledna. V počátku roku 2002 k nám byla příroda mimořádně štědrá co se týče sněhové nadílky. Neobvykle krutá zima se spoustou sněhu na sklonku loňského a počátkem letošního roku byla skutečně výjimečná. Na tom se shodli nejen silničáři, ale i představitelé obcí, kteří se starají o stav místních komunikací a jejich sjízdnost. Maximální výška sněhové pokrývky byla dosažena 2. ledna, a to 62 centimetrů. Takovéto množství sněhu zde nebylo zaznamenáno přinejmenším od roku 1980.

Rok 2004 (extrém z trochu jiného soudku): 23. května: Teplota v 8:00 poklesla na + 5°C, v 22:00 na + 4°C, což jsou absolutně nejnižší naměřené hodnoty pro měsíc květen. V ranních hodinách se zároveň vyskytlo sněžení, které postupně přešlo ve srážky smíšené (ledová krupice). V odpoledních hodinách se navíc vyskytla slabá bouřka. K této situaci došlo naposledy v roce 1944.

A nakonec rok 2005 s poslední "zimou": Začátkem února byla další sněhová kalamita. 7. února ráno -20°C a asi 40 cm sněhu. Největší přívaly sněhu byly 6. února. To byly uzavřeny hraniční přechody a do práce a do škol se nedostalo mnoho lidí a dětí. Neprůjezdná byla i silnice z Bohuslavic do Velkých Svatoňovic, o čemž informovala ve svém zpravodajství i Česká televize. Ten den jsme byli bez chleba, pekaři nedojeli. V noci byl i silný nárazový vítr a ráno byla totálně zavátá cesta u kapličky.

Co se týče frekvence zpráv jsou pro ně 2 možná vysvětlení:
1) globalizace + záznam úplně všeho
2) citlivost moderní civilizace na případné množství sněhu (koni půl metru sněhu asi vadilo míň než autu :lol: )
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Michal Geryk »

Cha... Tady na hanácké rovině v Přerově (210 m) nepřekročila oficiálně výška sněhu 36 cm :shock: a to už od minulého století. Ale měření v Přerově nebyla vůbec souvislá.

Těch 36 cm bylo i v "ladovské zimě" v únoru 2006, ale párkrát i dříve - je to tady "magické" číslo, které ne a ne překročit... :?

Nejkrutější počasí si pamatuji v půlce ledna 1987: SV vítr přesahující 20 m/s v nárazech, minimum -22°C, maximum -19°C :!: a sněhu určitě také přes 30 cm a naprosto všechno zaváté, vlaky na hlavních tratích (do Prahy, Ostravy, Brna i Břeclavi) téměř nejezdily (několikahodinová zpoždění), autobusy také ne. Ale do školy jsme museli (aspoň my, co jsme nedojížděli) a mně trvala pěší cesta do školy asi 20 minut a přitom normálně to trvalo 4 minuty. Fakt jsem myslel, že nedojdu a že umrznu - inu minulý režim... :?

Největší sněhový přírůstek si pamatuji - je to tak 10 let - kdy během jedné noci spadlo oficiálně 26 cm těžkého mokrého sněhu, který pak zamrzl a ani trochu se nebořil, ať jsem šlápl kamkoliv... :)
Naposledy upravil(a) Michal Geryk dne 03 pro 2008, 09:41, celkem upraveno 1 x.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Michal Geryk »

Janek píše:...zde přešla extrémní přeháňka, kdy za 20-30 minut napadlo přes 10 cm sněhu... :)
Tak toto jsem asi ještě nezažil, ale asi důležitější než samotná výška sněhu je vodní hodnota sněhové vrstvy po tej přeháňce.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Nepamatuji se na nějaké náhlé sněhopády, u nás jsou největší přírůstky z trvalého intenzivního sněžení spíše než z přeháněk. Obecně ale nejvíc sněhu bývá v únoru.

Zažil jsem ale velkou změnu mikroklimatu. Když jsem se narodil, tak náš dům stál na kraji intravilánu, před otevřenými poli od severu. Jako pětileté dítě si pamatuji, jak (nejspíše) v zimě roku 1987/88 bylo naváta na bráně 1,3 metru vysoká závěj, ze které mě děda vyřezal bloky a postavil velký bunkr. Na celé zahradě bylo naváto ohromné množství sněhu z polí. V roce 1989 se za silnicí začalo stavět a v polovině 90. let se náš dům dostal zcela do zákrytu jinými budovami. Od té doby jsem už takové závěje nezažil, i když napadalo mnohem větší množství sněhu..
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od storm_ice »

tak u nás jsme na sníh docela chudí - 1) nízko položená oblast (patří k těm teplejším 2) srážky z níží od jihu se nás na 90% téměř netýkají a 3) při výraznějších frontách od JZ-SZ přejde většinou sněžení v déšť, vyjimky se najdou, ale neni jich mnoho. Z posledních roků to bude cca +- 4 roky z5 v lednu silné sněžení kdy 2x po sobě napadlo kolem 15 cm sněhu, pak ale bohužel pršelo Obrázek
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od dobrmanek »

Z Větřkovské obecní kroniky (bohužel víc toho o počasí tam není, ale pokusím se dohledat ve Vítkovské kronice či nějaké jiné)

Krutá zima. Škody
Krutá zima r. 1940 nadělala mnoho škod. Mnoho stromů pomrzlo, pumpy a vodovody popraskaly, vysoké závěje umožnily zajícům vchod do zahrad, kde všecko obežrali. Rolníku Antonínu Grossmannovi z č. 44, majiteli soukromé ovocné školky zničeno 500 mladých ovocných stromů.

Velká zima
Od 22. 1. do 28. 1. 1942 byla velká zima, až 27 stupňů C. pod nulou.


Živelní pohroma v zimě r. 1962 na rok 1963
V zimě z roku 1962 na rok 1963 postihla živelní pohroma celou severní polokouli naší Země.
Nastaly silné mrazy, nejsilnější 21. ledna 1963 a to -21,9°C. Vysoké vrstvy sněhu zastavily provoz na mnoha místech několikrát. V závodech vázl plynulý provoz. Projevils e citelný nedostatek otopu, málo elektrického proudu a také málo vody.
Občané Větřkovic odstraňovali v sněhových vichřicích z cest silné vrstvy sněhu, aby provoz na silnicích dlouho nevázl. Na tuto nelítostnou zimu budou dlouho vzpomínat.

Já osobně jsem zažil mnohokráte, kdy napadlo přes 20 cm sněhu, ale můj rekord je kolem 40 cm. Pokaždé z tlakové níže od jihu :D. Za noc jednou spadlo přes 50 cm, ale spíše to bylo více. Jenže já byl tehdy v Hradci Králové. A nejnižší dohlednost při sněžení? Já teda neviděl nic, ani ruku když jsem ji natáhl přes sebe. Byl jsem zrovna venku, když se od SZ přihnalo sněhové cosi (vánice, bouřka, přeháňka - nevím jak bych to nazval). Padaly velké vločky, ale tak hustě, že nešlo nic vidět. Trvalo to jen chvilku, jenže hned bylo přes 5 cm sněhu. Největší mráz -27 °C, osobní zážitek, když jsem byl malý.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Janek »

Tomáš Prouza: Rok 1941: 3. ledna začala sněhová bouře, která trvala několik dní. Doprava byla úplně znemožněna.
. . . U čp. 44 (u Brožových) bylo sněhu přes 3 m vysoko. [...]
dobrmanek: Krutá zima r. 1940 nadělala mnoho škod. Mnoho stromů pomrzlo, pumpy a vodovody popraskaly, vysoké závěje umožnily zajícům vchod do zahrad, kde všecko obežrali. Rolníku Antonínu Grossmannovi z č. 44, majiteli soukromé ovocné školky zničeno 500 mladých ovocných stromů. [...]

Moje oblíbené číslo je 44, četli jsme dneska ve škole stranu 44 v čítance a také se uskutečnila 44. hodina matematiky v tomto roce. Tohle není náhoda?! :shock: :shock: :mrgreen: :mrgreen:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od dobrmanek »

Záznam z Hladkých Životic na novojičínsku

Dne 10.května 1953 v době značně pokročilé vegetace napadlo 18cm sněhu, který roztál až po dvou dnech.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Flames »

V podmínkách Trutnova a v naší nadmořské výšce měly největší sněhopady hodnoty 35-40 cm za 12-14 hodin.Hlavně ten z 19.12 1986 byl kalamitní a v horské oblasti to bylo ještě více.
Snad ještě více zaujal sněhopad z ledna 1987(už jsem to zde někde asi zmiňoval)Tehdy postupovala středomořská tlaková níže do arktického vzduchu na naše území.Ve vsích severně od Trutnova byl vyhlašován zákaz vycházení,kvůli sněhové bouři přicházející z Polska.A tak se stalo.Vichřice se silným sněžením,teplotami pod -10 st,nedovolovala pobývat venku,dohlednost spadla na 30-50 metrů.Zavála úvozy dvou metrovými závějemi.Srážky se tehdy změřit nedaly,nový sníh také ne,protože byl neustále převíván.Železniční trať z Trutnova do Červeného Kostelce zavátá 3-metrovými závějemi byla protažena až o dva dny později.
brhlik
Příspěvky: 52
Registrován: 21 čer 2007, 17:16
Bydliště: Praha - Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od brhlik »

Pro Prahu je sněhový rekord neuvěřitelných 57 cm ze dne 6.3.1970 v Ruzyni. Vůbec zimní sezóna 1969 / 1970 musela být v této části Čech mimořádná, souvislá vrstva sněhu přes 20 cm se údajně držela bez přestávky od listopadu až do března.

Za dobu mého pozorování (od r. 1996) jsem dvakrát zaznamenal maximum sněhu přes 25 cm - 12.3.2006 a 26.1.2007. V obou případech se jednalo o načechraný, péřový sníh, který napadl na holou zem během jediného dne. Jestli si dobře vzpomínám, i tlakové pole bylo podobné - středomořská tlaková níže. Zajímavá mi přišla hlavně situace v lednu 2007 - rekordně teplá zima, přesto bylo sněhové maximum v Praze srovnatelné se zimou 2005/2006.

Poslední zima (2007/2008) naopak byla v Praze sněhově velmi slabá (maximum 6 cm v lednu), skoro žádný sníh nebyl ani 2002/2003, 1997/1998 a (to vím z doslechu) 1989/1990.

Našel jsem pár fotek z obou sněhových situací:
Fotky - sníh v Praze v lednu 2007
Fotky - sníh v Praze v březnu 2006

Graf sněhu v Praze - Ruzyni 2006 - 2008
http://grafy.plaveniny.cz/cz/snih/praha ... 1124d.aspx
Idaho Falls, USA
43°29′ N, 112°1′ W
1440 m n.m.
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Rosina »

Ja pozorujem v Rosine, pri meste Žilina. Moja nadmorská výška je 400 m.n.m.. A raz mi starý otec hovoril že v máji (květnu) napadlo za noc cca 15 cm snehu. Neviete kedy to mohlo byť? Pýtam sa to preto, lebo to tak často nebýva tak takú extrémnu situáciu by si mohol niekto pamätať. Nejaký rok a dátum.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Adi »

Hoj,

on květen 53, o kterém píše Dobrmánek. Maminka vzpomínala 11 květen, kdy mělo být přes 10 čisel sněhu u nás, takže asi tak.
Z mých vzpomínek památný byl květen 80, kdy sněžilo dvakrát v první půli měsíce a sníh ležel, nicméně ihned tál a v roce 78. Z novějších událostí sněžilo v roce 2005, kdy po 20. květnu z bouřky napršely, nasněžily, sněholedové kroupy, ketré místy zůstaly do druhého dne
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od Flames »

Z pozdních zimních návratů u mne vede asi ten z roku 1978 kdy 11.května bylo ráno slabě pod nulou a trošku sněhu,který během dne roztál.
V roce 1979 napadlo trochu sněhu na 1.máje odpoledne při silné sněhové přeháňce.
V roce 1982 se první dva květnové dny honily sněhové přeháňky
V roce 1985 napadlo 30.dubna okolo města až 20 cm sněhu,prvomájový průvod byl ve sněhu,který byl čásně ráno vyhrnut a zbytky nadílky kolem města vydržely až do odpoledne 3 .května.
Těch květnových návratů zimy bylo samozřejmě více,to jen co mám v záznamech po ruce...
Uživatelský avatar
wosicz
Příspěvky: 1
Registrován: 08 říj 2010, 20:27

Re: Rekordy související se sněhem

Příspěvek od wosicz »

Tady je menší "zimní" výběr z mého pomalu se rozrůstajícího spisu meteorologických extrémů v mé domovině. Zdroje jsou hlavně kronika města Hanušovice (Hannsdorf) a sousední bývalé obce Podlesí (Grumberg):

zima 1739/40 - tzv. "gronská zima"; mrazy s velkým sněžením začaly již koncem října a trvaly až do konce dubna

21.6.1821 - napadly silné vrstvy sněhu a zničily kvetoucí obilí

17.-21.4.1893 - napadla spousta sněhu, který ochromil život ve zdejším kraji; týden nejezdily vlaky

18.10.1926 - již napadl sníh

*perlička z tratě Hanušovice-Jeseník* 26.11.1926 - napadlo takové množství sněhu, že pražský rychlík, který měl přijet do Horní Lipové ve 14 hodin nepřijel přes hodinové čekání. Telefonickým dotazem zjistil výpravčí v Horní Lipové, že rychlík odjel za hustého sněžení z Ostružné včas. Po delší době byl vlak nalezen, místo uváznutí vlaku bylo v zářezu pod Ramzovou, kde byla souprava rychlíku postupně celá zaváta sněhem. Mimo lokomotivy nebylo téměř možné vlak najít. Na rychlíkových vozech ležela v zářezu více než metrová vrstva sněhu. Vykopávání vlaku ze sněhu zabralo celých 36 hodin. Cestujícím z vlaku, kteří zůstali uvězněni v této spoustě sněhu byl dopravovány teplé nápoje, jídlo a pokrývky.

11.2.1929 - mimořádně krutá zima; teplota klesla na -40st.C, pomrzlo mnoho ovocných stromů, popraskaly jasany, zvěř se stahovala do vesnic; mrazy a sněhové vánice řádily až do dubna; pomrzlo mnoho lesní zvěře a ptactva, rovněž zmrzlo 80% třešní, všechny stromy vlašských ořechů a mnoho jiných ovocných stromů

1.6.1962 - Dokonce ještě 1. června padal zde sníh, na okolních horách bělal se po několik dní. Teploty opět v noci klesly k nule.

18.-24.1.2000 - v celém okrese Šumperk "bílá tma", spousty sněhu (24.1. jsem v Hanušovicích naměřil na leden slušných 63 cm)

23.5.2004 - ráno klesla teplota na nulu, celý den sněhové nebo krupkové přeháňky

4.3.2006 - pod tíhou sněhu se mimo jiné zřítila část střechy výtopny a byly poškozeny 2 historické vozy, to byla tečka za existencí celého areálu hanušovického depa ;-(

Za posledních deset zim jsem dvakrát naměřil přes metr (naposled 17.2.2006 to bylo 110 cm); za "velký příděl sněhu" považuju přírůstek od 25 cm za den. Mám takové pěkné, vcelku příhodné místo měření na kraji města ve výšce cca 440 m n.m.

Ještě jsem si vzpomněl za sněžení za nejvyšší teploty. Bylo to někdy tak 8-10 let zpátky za teploty neuvěřitelných 7°C nad nulou. Byly to ty největší chuchvalce slepených mokrých sněhových vloček co jsem kdy viděl, některé byly veliké jako pěst a zem dopadaly samozřejmě hodně velkou rychlostí.

Jak je vidět, žiju pod horama a máme tu hlavně v zimním období trochu drsnější klima :)
Odpovědět

Zpět na „Sněhové podmínky“