Nezamrzající rybník

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Nezamrzající rybník

Příspěvek od Michal Geryk »

Mám jeden dotaz: Nechápu, proč stále nechce úplně zamrznout zdejší městský rybník, byť téměř 3 týdny mrzne. Jsou tam neustále mokrá místa a moje sestra se před pár dny jednou nohou probořila do vody... V dřívějších letech to byla první vodní plocha, která zamrzla a na které celý Přerov bruslil. A letos téměř ani noha (brusle...). I voda v Bečvě zamrzla daleko dřív. Napadá mě posypová sůl, ale v okolí není žádná silnice... :? Nechápu, ale nejsem odborník.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5605
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezamrzající rybník

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:Mám jeden dotaz: Nechápu, proč stále nechce úplně zamrznout zdejší městský rybník, byť téměř 3 týdny mrzne. Jsou tam neustále mokrá místa a moje sestra se před pár dny jednou nohou probořila do vody... V dřívějších letech to byla první vodní plocha, která zamrzla a na které celý Přerov bruslil. A letos téměř ani noha (brusle...). I voda v Bečvě zamrzla daleko dřív. Napadá mě posypová sůl, ale v okolí není žádná silnice... :? Nechápu, ale nejsem odborník.
no je to divný celkem, u nás je to např. u za topených dolů - velká hloubka a cirkulace vody dělá své, takže mě napadají jednině nějaké spodní proudy, otázkou je proč teď, když předtím to nebylo
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezamrzající rybník

Příspěvek od Michal Geryk »

Spoudní proudy bych teda fakt nevyloučil, protože rybník (je to vlastně staré koryto Bečvy) je oddělený od řeky Bečvy pouze hrází, viz mapa http://www.mapy.cz/#x=140099680@y=133793120@z=15@mm=F . Zřejmě to vespod "pracuje", ale co jsem na světě, tak toto nepamatuji.
Znečištění vody se mi nezdá pravděpodobné, protože rybám (a rybářům) i kachnám se tam daří dobře. :? ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5605
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezamrzající rybník

Příspěvek od storm_ice »

je to celkem pravděpodobné .. tak nedivil bych se, kdyby tam bylo nějaké napojení na řeku, tu sůl bych spíš vyloučil, bo by byla asi dost velká potřeba ... leda by tam zahučel sypač :lol: :lol: :lol: navíc rybám se tam jak to vypadá daří (max že by z nich chtěli udělat slanečka :D ) možná by to chtěl zapátrat až bude málo vody, jestli to není přímo propojené s Bečvou. Teď to třeba mohli opravit a tak to tolik nezamrzá jako dříve :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezamrzající rybník

Příspěvek od Tomáš Prouza »

No pokud je to bývalá část řeky, řekl bych, že tou hrází jdou průsaky a neustále tam cirkuluje voda mezi řekou a rybníkem. A voda v řece je vždycky teplejší, proto rybník nemůže tak snadno zamrznout.

U nás je normální průtočný rybník o rozměrech 300x130 metrů, který už je zamrzlý od cca 25.12. a nyní je na něm led kolem 40 cm tlustý. Byl jsem ale překvapen, když jsme tam byli před 3 dny a 50 metrový pás sněhu (leží na něm zhruba 10 cm sněhu) byl úplně promočený. Chvíli mě vrtalo hlavou, co je to za blbost při 12° mraze, než jsem si všimnul, že mokrý pás je lineární. Led namáhaný obrovskou silou vlastní tloušťky puknul přes celou šířku rybníka a voda se pod tlakem ledové vrstvy vyvalila ven a zalila široké okolí.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezamrzající rybník

Příspěvek od Bobr »

taky bych to viděl spíše na "jiném koloběhu" vody v rybníce - ať již zmíněným spojením s Bečvou nebo nějakým zásahem uvnitř rybníka v létě - odbahnění nebo pro změnu navežení materiálu kvůli rybám, to může změnit někdy i dost dramaticky stávající podmínky v dané lokalitě - ale nejsem hydrolog takže se tato teorie opírá pouze o mé chabé znalosti a snad selský rozum - teda pokud se to tak dá říci :)
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“