Měření viditelnosti

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
vasek7
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2008, 13:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Měření viditelnosti

Příspěvek od vasek7 »

Myslíte, že by se dalo měřit viditelnost tak, že by byl vysílač/přijímač, který by byl nasměrován na pět metrů vzdálené zrcátko a na základě rozdílu změny intenzity paprsku by se vyvodila viditelnost? Máte někdo zkušenosti s měřením viditelnosti?
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od jirkapocatky »

Nejsem odborník ,ale laickým pohledem se mi jeví pětimetrová vzdálenost jako absolutně nepoužitelná.Vznikala by tam obrovská chyba v přepočtu na větší vzdálenosti.Ale je to jen názor.
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od storm_ice »

asi tak nějak souhlas. Raději pozorovat vytipované cíle a zjistit si k nim vzdálenost :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od Bobr »

jj na letišti máme určené kontrolní body - vysílač, les, atd. a podle toho který je vidět tak víme jaká je dohlednost
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od ivosum »

Na profesionální meteorologické stanici na šumavském Churáňově mají mapu a vytipované body (vysílače, obce, vrcholky, JE Temelín...) podle kterých určí přesnou dohlednost. Je to určitě nejpřesnější.
-----------------
Ivoš z Volar, Davis Vantage Pro2
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od Bobr »

ono to u nás funguje stejně akorát jsem to blbě napsal - máme přesně definované body se změřenou vzdáleností - a protože nám to stačí na kousek tak to máme v pohodě
airwavemagic
Příspěvky: 45
Registrován: 29 říj 2006, 17:18
Meteostanice: OREGON WMR 300
Bydliště: Němčičky 254 m n.m. okr. Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od airwavemagic »

Tato otázka sem asi moc nepatří, ale, nevíte, jestli lze někde zjistit aktuální stav (horní hranice) nízké oblačnosti ?
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od Michal Geryk »

airwavemagic píše:Tato otázka sem asi moc nepatří, ale, nevíte, jestli lze někde zjistit aktuální stav (horní hranice) nízké oblačnosti ?
Dolní hranici beru odsud http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/po ... a&graf=ano , ale s horní hranicí oblačnosti mám potíž - z družice to lze určit jen těžko a tak se dívám na aero-výstupy z Prahy a Prostějova.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:
airwavemagic píše:Tato otázka sem asi moc nepatří, ale, nevíte, jestli lze někde zjistit aktuální stav (horní hranice) nízké oblačnosti ?
Dolní hranici beru odsud http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/po ... a&graf=ano , ale s horní hranicí oblačnosti mám potíž - z družice to lze určit jen těžko a tak se dívám na aero-výstupy z Prahy a Prostějova.
hm docela by mě zajímalo co to je 9 - 60 ... vysvětlivky na 3 St je jasný, ale 9/8 je asi nesmysl :lol: že by to byl znak na nerozeznáno?
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od Michal Geryk »

storm_ice píše:...hm docela by mě zajímalo co to je 9 - 60 ... vysvětlivky na 3 St je jasný, ale 9/8 je asi nesmysl :lol: že by to byl znak na nerozeznáno?
Cituji: V případě, že oblohu nelze rozeznat (např. při mlze, množství 9), pak tato hodnota udává vertikální dohlednost.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5606
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření viditelnosti

Příspěvek od storm_ice »

gerykm píše:
storm_ice píše:...hm docela by mě zajímalo co to je 9 - 60 ... vysvětlivky na 3 St je jasný, ale 9/8 je asi nesmysl :lol: že by to byl znak na nerozeznáno?
Cituji: V případě, že oblohu nelze rozeznat (např. při mlze, množství 9), pak tato hodnota udává vertikální dohlednost.
aha no :lol: :lol: :lol: nj teď koukám na vysvětlivky, ono to tam je :oops: tak já to odvodil jen logicky, bo ty jejich vysvětlivky taky nejsou zázrak viz. u oblačnosti je 1/8 jasno nebo už skoro jasno, bo jasno by mělo být jen 0/8 takže na vysvětlivky radši nekoukám, bo to člověka mate :lol:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“