Obsah fóra Amatérská meteorologie v České republice Otázky a odpovědi Co vybrat na panelákový balkon?

Co vybrat na panelákový balkon?

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři


Příspěvek 01 bře 2016, 09:00

Příspěvky: 2
Meteostanice: WH1080
Zdravím. Chci se poradit. Bydlím v přízemním pražském panelákovém bytě s lodžií. Na předpovědi počasí minimálně na okolí bytu je závislá manželka (aby věděla co si obléci) a já kvůli malé zahrádce na balkoně. V současnosti máme roky starou "meteo" stanici Hyunday která ale nikdy neuměla předpovídat vývoj počasí a taky má díky externímu čidlu dost nepřesné údaje. Například dnes, kdy venku před domem bylo -1C mi tvrdila "meteo" stanice, že na balkoně mám +12C. Jsem tak trochu "závislák" na internetu a na smart věcech takže bych uvítal možnost zpracování údajů v počítači. Mám možnost přišroubovat držák ve tvaru trubky nebo něčeho podobného na balkon tak, aby to "trčelo" ven. Mám pod balkonem cca 3 metrovou díru (garáže vedle domu) takže nehrozí, že by se mi po tom někdo sápal. Na balkon mám vyvedenu elektřinu takže raději napájení trvalé ne jen akumulátory. Poradíte nějakou rozumnou meteostanici co se dá připojit na net (případně propojit s nějakým webem ze kterého bych si pak z práce mohl zjistit jaké počasí mám na balkoně) a která je "vhodná" pro umístění na balkoně? tedy ne takovou co má senzory na stojanu a potřebuje kolem sebe metr volného prostoru. Jo a nejsem šílenec a nepotřebuji něco z kategorie profi. Už jen kvůli možnosti umístění senzorů. Děkuji vám za rady k vyřešení problému. Za ty "vykašli se na to", "na balkon stačí teploměr" vám nepoděkuji.


Příspěvky: 42
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm
Meteostanice: WMR300
Ahoj
Předně předpovědi stanic nejsou nikterak přesné a odpovídající. Většinou se řídí pouze změnou tlaku(bude pěkně nebo ošklivo), případně teplotou (prší sněží), některé i vlhkostí (mlha atd.). Např když klesá tlak tak stanice pravděpodobně ukáže déšť, ale neznačí to, že bude opravdu pršet. Údaje je nutné brát se značnou rezervou. Dle mého je lepší stáhnout nějakou aplikaci, třeba s meteogramem, to by mělo být daleko přesnější a je to i s očekávanou teplotou, pravděpodobností deště atd..

Podle popisu by stačilo něco takového http://www.garni-meteo.cz/cz/eshop/mete ... r-set.html
Stačilo by dodělat nějaký držák, případně radiační štít s aktivním prouděním vzduchu.

Druhou možností je postavit si vlastní "1-wire station", podobnosti hledej na netu.

Další alternativa by bylo použít některý modulární systém, třeba Arduino http://www.arduino-shop.cz
Návod na meteostanici například zde http://makezine.com/2015/11/20/build-yo ... r-station/
Samotného mě tento systém zajímá. S trochou šikovnosti se s tím dá automatizovat cokoliv, třeba zalévat rostliny, otvírat zavírat větrání či snad pouštět topení nebo naopak ventilátor.
Jarda


Příspěvky: 2
Meteostanice: WH1080
Tak jsem to rozsekl. Na balkoně mám zatím provizorně čidla a doma mám WH1080. Data stahuji cestou USB do raspberry 3 kde mám kompletní server se softem weewx. Funguje to suprově. Jen mám několik dotazů. Weewx umí do stahovaných dat z meteostanice připojit i data z externích čidel. Upustil jsem od měření O2 a O3 na balkoně. Jsou to drahá čidla co se musí kalibrovat, zahořovat a pak stejně vydrží tak 2 roky maximálně. Můžu měřit různé plyny v ovzduší. Můžu měřit slunce. A tady nastupují otázky. Mám několik čidel na měření světla. UV index, sílu v luxech, barevné spektrum, IR záření. například tohle http://www.ebay.com/itm/172268004325?_t ... EBIDX%3AIT
a otázka je v tom jak pro tyhle čidla udělat štít na vliv počasí, za co je schovat aby to nemrvilo dopadající světlo ale zároveň to zabránilo tomu aby na to pršelo.
Poradíte někdo do čeho mám tyhle čidla schovat ?


http://86.49.119.112/template/indexDesktop.php
http://86.49.119.112/weewx/
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IPRAGUE341


Zpět na Otázky a odpovědi

cron