Zkreslení venkovní teploty

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zkreslení venkovní teploty

Příspěvek od horale »

Ahoj, mám prosbičku. Může mi někdo poradit, kam umístit čidlo venkovní teploty, nebo jestli udělat nějaký speciální kryt. Už jsem to dvakrát předělával a stejně jsou informace zkreslené.

Původně bylo čidlo s radiačním krytem na terase, vzdálené cca 6 m od domu ve výšce 2 m nad terasou (7 m nad zemí) na přímém slunci. Radiační štít mu moc nepomůže, tak teplota byla zkreslená o cca +5°C oproti normálu. Tak jsem ho loni předělal, je stále na terase, ale asi o metr níž a schoval jsem ho před sluncem za satelit, bohužel se toho moc nezměnilo, stále ukazuje při slunečním svitu o zhruba 4 až 5°C víc, než je skutečnost. Ráno na něj jde chvíli slunce přímo a pak je rozdíl klidně i o 15°C. Jinak měří dobře.

Jsem bohužel omezen délkou kabelu od čidla, tak mi na stinné místo nevystačí. Moc díky za rady.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkreslení venkovní teploty

Příspěvek od storm_ice »

Tak tady to je buď špatným rad. štítem a nebo jedině, že by "pomáhala" i terasa. Těžko posoudit když to člověk nevidí a jinak podle čeho se porovnává rozdíl teploty?
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkreslení venkovní teploty

Příspěvek od horale »

Radiační štít není dobrý, proto jsem nacpal čidlo za satelit, ale jestli ho slunce rozehřeje (satelit) a následně to zkreslí teplotu.. Jinak teplotu porovnávám ještě ze dvou čidel do malé domácí meteostanice a v noci, nebo při zatažené obloze je rozdíl +/- 0,5°C, což je díky umístění ostaních teplotních čidel na jiných místech a v jiné výšce normální, ale právě během slunečného dne je to rozdíl kolem těch pěti stupňů..

Jinak v týdnu můžu zkusit udělat i nějaký fotky. Čidlo jsem chtěl posunout o kus dál a ve stínu by bylo, ale zase by bylo pod bitumenovou střechou přístavku na auto a myslím si, že by to zkreslovalo taky, když bude slunce pražit na střechu...
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Zkreslení venkovní teploty

Příspěvek od Flames »

Tohle nebude jednoduché rozlousknout.Od té doby,co mám nová digitální bezdrátová čidla ty odchylky létají od desetiny,asi po dva stupně směrem nahoru proti starým analogovým teploměrům.Nějaký čas jsem porovnával teploty na maximech s T.Prouzou i s autom.stanicí v Úpici a je to pokaždé jiné.Od převážně vyšších hodnot na mých čidlech,což vidím i na starých teploměrech,až po takřka shodné hodnoty a občas i hodnoty nižší..
Každý den je to jiné a množství rozptýleného sluneč.záření,vlhkost vzduchu,rychost větru,vše na to má vliv...
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkreslení venkovní teploty

Příspěvek od horale »

Souhlasím, vliv na to má hodně věcí, ale pokud jsou rozdíly v desetinách stupně, nebo do jednoho stupně, tak to ještě jde, ale pokud to je i o 5 až 7 stupňů, tak to si myslím, že už je moc.

Až bude líp, tak ho zkusím přesunout do stínu pod přístavek. Slunce tam nepůjde, tak by to mohlo být lepší. Hlavně mi musí vystačit kabel.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“