"Radiační štít" z misek pod květináče.

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

"Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

"Radiční štít" z misek pod květiny?Máte prosím vás někdo s tímto krytem zkušenosti a jaké?Našel jsem vcelku pěkný návod na výrobu tohoto krytu na netu a zdá se mi že by nemusel být špatný, průměr misek asi 20 cm nastříkány na bílo plus použití ventilátorku na chlazení.Zarazilo mě jen že spodní miska byla plná což by podle mě byla lepší také z otvorem jako u meteorologické budky aby lépe přirozeně cirkuloval vzduch a pak by možná nebyl nutný i ventilátor.Máte někdo něco podobného a jak vám to šlape. :?: Díky za každý zajímavý nápad. :wink:
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Tom »

Ten větrák by tam podle mě měl být když ho vypnu a svítí slunce ukazuje to až o 2C více bez něho to asi nebude to pravé ořechové.Já tuhle variantu mám ale s tím větrákem spokojenost v noci se to na spínač vypíná i s webkou a zapne se to před východem slunce.
Přílohy
Senzory-5.jpg
Senzory-5.jpg (18.08 KiB) Zobrazeno 15010 x
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Díky moc ,máš tu spodní misku také plnou nebo díravou ? Já bych to potřeboval z automatizovat někde jsem viděl ventilátorek na malý sluneční kolektorek ,což by bylo prima slunce začne hřát a ventilátorek větrat. :) Ty některé poloprofi stanice také nemají chlazení asi by se musela brát do úvahu nějaká korekce při slunečním svitu.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Tom »

Ze spod je díra ale je tam větrák který odsává ze štítu přebytečné teplo přes den.Žádná "poloprofi" stanice snad krom Davise nemá kvalitní radiační štít.Pokud to člověk s měřením myslí vážně je potřeba si nějakou tu budku nebo štít vytvořit sám a jak říkám jak to mám já je ve srovnání s nedalekými Tuřanami přijatelné na desetiny si nehraji ale do 1-2C při slunečnu se vždy vlezu.S tím solárním panelem pro větráček se to také dělá ale ja zvolil na elektřinu spotřeba 10W není moc dá se to.Asi na rok bych chtěl koupit nějaký solární panel a zkusit z toho nabíjet větrák a teoreticky vyhřívání srážkoměru...
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Dík ,kdyby jsi na nějaký solární panýlek s motorkem za rozumnou cenu narazil tak dej vědět.Ať nám to šlape aspoň v rámci přijatelných možností,když člověk ví že při slunci mu to ukáže o 1-2 stupně víc tak se s tím dá trochu počítat.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Tom »

Tady na foru to někdo dělal s tím solárním panýlkem někde se to tu už psalo ale ted nevím kde :)
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Plná miska by měla na spodu alespoň podle mě být. V zimě když na zemi leží sníh a je jasno tak podle mě mohou odražené sluneční paprsky čidlo ovlivnit.
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Je to taky jeden z názorů ,ale meteo budky také mají ze spodu jen síto aby se zlepšila přirozená cirkulace vzduchu ,komínový efekt, který podpoří výměnu vzduchu. apod.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Davis má na aspiračním štítu zespoda otvor krytý sítkem (teď jsem ho čistil, po létu bylo plné hmyzu).
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Koukněte na tuhle adresu ,já myslím že by to šlo a není to ani nějak drahý. http://www.solar-expert.cz/solarni-clan ... ml,det,279
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Tak, kluci šikovní ,dnes jsem ten radiační štít "vantage květinage" udělal ,vypadá docela solidně ,škoda že nemám momentálně foťák doma ale hned jak bude a jak budu vědět nějaké zkušenosti dám vám vědět.Zatím je bez solárního větrání ale je dostatečně velký a dá se tam bez problémů přidat.Ten tlak ale dneska spadl co? Prý můžem očekávat nějakou melu ale zatím nic nevidím. :|Tak teď se musím opravit jen jsem to dopsal tak začlo pršet tak uvidíme co s toho vyleze. :?:
texi
Příspěvky: 76
Registrován: 20 říj 2009, 08:20
Bydliště: Lužec nad Cidlinou , 231 m n.m.

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od texi »

Podívej se zde viewtopic.php?f=7&t=1048&start=15 . Radiační štít se solárním člámkem.
Zdravím Vás od Cidliny.
Davis VantagePRO2
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Díky nemám vantage ale štít se hodí i pro jiná čidla .Hoj :wink:
Uživatelský avatar
Petr Malina
Příspěvky: 305
Registrován: 26 čer 2006, 19:18
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Košíky, okr. Uh. Hradiště , 286,7m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Petr Malina »

Ahojte, taky pár řádků k radiačnímu štítu z misek. Takový štít používám již od roku 2006 a tenhle týden nastala doba pro jeho výměnu. Působením slunce a zimy se misky staly za tuhle dobu křehké a když jsem chtěl vyměnit záložní baterie ve venkovním senzoru, zjistil jsem, jak je štít někde prasklý a křehký. Naštěstí se podařilo koupit hned druhý den nová sada misek a tak jsem se včera dal do předělávání. Na starém štítu jsem měl jak se tu psalo i malý ventilátorek pro lepší proudění vzduchu na trafo, ale zjistil jsem, že je asi dost dlouho již mimo provoz. Proto jsem v novém udělal dvojitou stříšku mezi kterou je 1,5cm mezera a tá samá je i mezi horní miskou a první stříškou z bílého plastu a otvory v miskách mají komínový efekt, takže se teplý vzduch nedrží uvnitř misek a odchází pod stříškou do prostoru. Stříšku jsem nechal větší, aby přesahovala asi o 2cm misky z důvodu hlavně zimního namrzání odtávajícího sněhu čímž se zmenšila možnost proudění vzduchu dovnitř, což byl další problém u staré verze. Dnes celý den svítilo slunce a proto jsem dal do štítu pro kontrolu staniční teploměr, kterým jsem v minulosti v budce měřil teplotu a zjistil jsem, že teploty jsou schodné. Uvidím v létě při 30°C jaká bude teplota, ale podle mě rozdíl bude zanedbatelný. Na obrázku je vidět starý a nový radiační štít.
Obrázek
Snad mě zase pár roků vydrží ,což doufám, protože misky jsou oproti minulým pevnější. Pokud je můj příspěvek v některých pasážích nesrozumitelně psaný tak se omlouvám.
S pozdravem Petr http://www.hpa1.unas.cz/aktual.php
Aktuální data http://www.pocasi-kosiky.cz/aktualni-pocasi/ - jen při zapnutém PC
Webkamera aktuální snímek http://www.pocasi-kosiky.cz/webkamera/ - jen při zapnutém PC
klasik
Příspěvky: 22
Registrován: 11 zář 2010, 19:26
Meteostanice: hyundai WSC 1928
Bydliště: Městečko Dřevohostice

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od klasik »

Máš to pěkně udělaný ,já mám podobný ,ale bez ventilátoru se mi to neosvědčilo.Při slunečném počasí je stále rozdíl teplot v radiačním štítě a na stinném místě i 5°c.Nakonec jsem to vyřešil tak že jsem koupil ještě jeden teploměr s větším dosahem čidla a to jsem dal na lepší stíněné místo a je pokoj.Teď můžu porovnávat teplotu na slunci s teplotou ve stínu bez problémů.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“