"Radiační štít" z misek pod květináče.

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od PedroKV »

Já si taky chtěl vyrobit radiační štít z misek pod květináče, ale měsíc jsem marodil a nikam se nedostal. Tak jsem si udělal radiační kryt z piksličky od nějakých vitamínů či čeho, donesla to manželka. Dočasně to bylo umístěné na západní straně hned u zdi domu (prostě hozené z okna), takže sluníčko to ovlivňovalo celkem fest. "Štít" jsem nakonec upravil tak, že jsem zespodna narval PC větrák o straně 40mm a výšce 10mm. Pasuje tam přesně, pro jistotu jsem ho zasilikonoval. Větráček je na 12V a má asi 7000 otáček. Napájím ho z PC, ale jen 5V, aby se tolik netočil. Teď mám druhý, první pokusný jsem dostal a už chrčel. Ten první se sám o sobě na 5V nedokázal roztočil, bylo potřeba do něj ťuknout, pak už běžel OK, tenhle ani nevím, ale asi taky ťuknout :-) Aby vzlínající voda nešla na větráček, obtočil jsem spodek piksličky stříbrnou izolačkou s přesahem asi 1cm dolů. Celé to bude umístěné na východní straně, asi 30cm od domu ve výšce asi 7m, lepší místo nemám (PC na půdě, relativně omezený dosah USB). Uvidíme, jak se to bude chovat.

Obrázek

Obrázek


PS: mě tak napadá: když je teploměr ovlivňován svitem slunce, tak vlastně automaticky ukazuje "pocitovou teplotu", ne? :-)
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Zipík
Příspěvky: 50
Registrován: 13 srp 2009, 21:26
Meteostanice: OREGON WMR 200
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Zipík »

Taky jsem si udělal solární radiační šťít z misek.Dělal jsem ho s bílých misek, které jsem později nastříkal ještě bílou barvou.Určitě použijte misky červené!Bílé jsou moc ohebné a průsvitné :( Ve vrchní krabici je umístěné čidlo pro výpočet solaru a samotný solár pro pohon motorku.Po oddělání spodní misky se dostanu k čidlu teploty, které je umístěné ještě plastové trubce, kde je v horní části umístěn ventilátorek.Plastovou trubku nemám vyfocenou tak aspoň fotky bez ní.
Tady je odkaz na ten solární motorek
http://shop.conrad.cz/websale7/Solarni- ... 40fa%2fmd5}
Přílohy
Celkový pohled
Celkový pohled
P1050521.JPG (28.1 KiB) Zobrazeno 20868 x
Pohled ze spodu při oddělané misce s teplotním čidlem
Pohled ze spodu při oddělané misce s teplotním čidlem
P1050074.JPG (31.96 KiB) Zobrazeno 20868 x
Pohled z vrchu bez 1 misky a držáku
Pohled z vrchu bez 1 misky a držáku
P1050072.JPG (44.92 KiB) Zobrazeno 20868 x
Naposledy upravil(a) Zipík dne 14 led 2011, 13:47, celkem upraveno 2 x.
Břeclav - Poštorná 165 m.n.m
OREGON WMR 200
Meteostanice WS2 - 550 vrácena v záruce...Nedoporučuji ani úhlavnímu nepříteli...
http://www.pocasi-breclav.cz/
Alda-Alda
Příspěvky: 8
Registrován: 11 led 2011, 21:18
Meteostanice: ws 2357
Bydliště: Brno - Tuřany
Kontaktovat uživatele:

"Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Alda-Alda »

Jsou misky plastové?
Jak daleko jsou od sebe?
Zvažuji také výrobu štítu z misek.
Díky za odpovědi.
meteorologie v Brně - Tuřanech, 240 m.n.m, provozována stanice ws 2357
http://www.meteorologie-brno.wz.cz
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od PedroKV »

podle mě by měly být tak, aby byla mezera co největší, ale zároveň, aby se sluníčko nedostalo dovnitř, a to ani odrazem od misky. Takže podle oka.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Alda-Alda
Příspěvky: 8
Registrován: 11 led 2011, 21:18
Meteostanice: ws 2357
Bydliště: Brno - Tuřany
Kontaktovat uživatele:

"Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Alda-Alda »

Tak včera jsem dokončil montáž a dnes i namontoval na stožár radiační misko štít vlastní výroby, jen, co bude venku světlo a hlavně karta z foťáku, tak stáhnu fotky a hodím je na své webovky www.meteorologie-brno.wz.cz , kde budou k vidění. Kompletní výroba, když nepočítám strávený čas, vyšla na 120kč za 10misek, 50kč za závitovou tyč, šroubky, matičky a podložky, 80kč sprej a 300kč motorek bez poštovného, poštovné bylo 100kč. Ale investice se vyplatila, již dnes jsem pozoroval značné rozdíly teplot se štítem a bez štítu.
meteorologie v Brně - Tuřanech, 240 m.n.m, provozována stanice ws 2357
http://www.meteorologie-brno.wz.cz
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od PedroKV »

mě napadlo, psal jsem to už v jiném threadu, udělat odstínění z polystyrenu. Ten je tepelně izolační a slunce by měl potlačit nejvíce.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od fractal »

Pozor, polystyren izoluje proto, ze spatne vede teplo, u meteostanic nam ale jde predevsim o zabraneni salaveho tepla, tedy IC zareni a to polystyren muze propoustet. Ja na urcite aplikace polystyren pouzivam ale je z jedne strany obaleny alobalem (ten IC nepropusti).
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Rosina »

Ja som minulý rok vyrobil radiačný štít z bielych misiek (tuším, že 25 cm priemer). Teraz na jar sa chcem pustiť do opravy. Medzi misky chcem dať nejaké kúpené 4 cm rúrky aby boli misky rovno (teraz sú tam doma narezané rúrky a tak to aj vyzerá :D ). Už je objednaný ventilátor na solárny pohon. Len dúfam, že nájdem tie rúrky (nity s dierkou) lebo predtým sme ich nemohli zohnať. Prípadne možem ukázať na jar nejaké foto. :)

Ešte by som chcel vyriešiť, aby boli solárne panely na 3 svetové strany a aby ventilátor šlapal lepšie ale tak, aby tam nebolo prepatie a aby ventilátor neskolaboval :D
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od PedroKV »

není jednodušší udělat distanc přes matičky z obou stran misky?
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Alda-Alda
Příspěvky: 8
Registrován: 11 led 2011, 21:18
Meteostanice: ws 2357
Bydliště: Brno - Tuřany
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Alda-Alda »

jj, přes matičky to mám já, můžete se dnes odpoledne podívat na mé stránky, fotky tam již budou přidané

www.meteorologie-brno.wz.cz
meteorologie v Brně - Tuřanech, 240 m.n.m, provozována stanice ws 2357
http://www.meteorologie-brno.wz.cz
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od Rosina »

Kým tam tie matky dostanem.. :D tuto to len navlečiem na tú tyčku a dávam dalšiu misku.
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od PedroKV »

za dlouhých zimních večerů.... :-)
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
vpribil
Příspěvky: 2
Registrován: 30 dub 2011, 21:46
Meteostanice: WS 2350
Bydliště: Děčín, 192 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od vpribil »

Dovolte mi jako nováčkovi v tomto fóru abych se podělil o své zkušenosti s výrobou svého radiačního štítu č.1 s chlazením ventilátorem. Ke stavbě jsem byl donucen, protože okna v našem panelovém bytě směřují pouze na jih, tak si dovedete představit ty nesmyslné hodnoty, které mi má meteostanice WS 2350 s tím krytem čidla od výrobce poskytovala.
V prodejně s domácími potřebami jsem po delším hledání objevil šikovnou nádobu na potraviny se závitem s rozumnými rozměry (výška 17 cm, průměr 12 cm). Nahoru jsem vyvrtat otvory, které jsem ještě ve finále zvětšil lupénkovou pilkou.
Protože jsem chtěl, abych měl ten radiační štít hotový co nejdříve, rozhodl jsem se, že ty misky pod květináč nasunu přímo na tu nádobu tak, abych je už nemusel nijak aretovat. Použil jsem misky o průměru 18 cm, otvory se mi podařilo vyříznout lupénkovou pilkou tak, že na té nádobě docela festovně drží, jak můžete vidět na přiložených fotkách.
Po nasunutí misek do finálních poloh jsem to celé přestříkal bílým sprejem. Nejprve jsem to zkoušel bez ventilace, ale stále to nebylo ono. Teplota se sice proti tomu původnímu krytu, který dodávají k meteostanici výrazně snížila, ale stále byla vyšší než bych si představoval.
Na ventilaci jsem použil klasický ventilátor do PC o průměru 80 mm s výkonem 68 m3 vzduchu za hod, přišrouboval jsem ho přímo na to šroubovací víčko od té nádoby viz. foto, zespodu jsem to zakryl síťkou proti hmyzu. Pro přívod napájení jsem do víčka ještě našrouboval zdířku pro cynch, přes který napájím ventilátor. Toto provedení má velkou výhodu v tom, že se dá velice rychle rychle dostat dovnitř k čidlu, stačí na to pouze jedno otočení závitu víčka.
Tento štít tedy nasává vzduch horní částí, což není sice úplně ideální hlavně v dešti, protože se občas ventilátoru podaří nějakou tu kapku nasát dovnitř, což jsem zjistil po skončení této zimy. Čidlo bylo docela špinavé. Tento štít mám v provozu od srpna roku 2010 a docela se mi osvědčil. Teplota je teď na přímém slunci minimálně o 5 stupňů stupňů nižší, než byla při zkoušce bez ventilátoru.
Ventilátor napájím přes spínací hodiny, běží pouze přes den. Trochu jsem měl o ten ventilátor strach v zimě, protože jsem se dozvěděl, že je stavěný pouze do teploty -10 stupňů. Vyřešil jsem to tak, že jsem ho nechal běžet celou zimu, tedy celé 4 měsíce bez přerušení. Přežil to naprosto v pohodě, i když teploty klesaly i pod -16 stupňů. Ventilátor má spotřebu pouze 2 W, takže mě finančně nezrujnuje.
Toto jsou tedy mé zkušenosti s tímto radiačním štítem č.1.

V září 2010 jsem si ještě postavil radiační štít č.2, který je ještě účinnější než štít č.1, ale také je mnohem složitější, ale o něm až někdy jindy.
Přílohy
Původní kryt a finální radiační štít
Původní kryt a finální radiační štít
Nasunuté misky a provedení ventilátoru
Nasunuté misky a provedení ventilátoru
Použitá nádobka a vyříznuté misky
Použitá nádobka a vyříznuté misky
vpribil
Příspěvky: 2
Registrován: 30 dub 2011, 21:46
Meteostanice: WS 2350
Bydliště: Děčín, 192 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od vpribil »

Po výrobě několika pasivních radiačních štítů a jednoho aktivního s ventilací jsem se rozhodl, že si vyrobím štít ještě mnohem dokonalejší a účinnější. Inspiroval jsem se radiačním štítem dodávaným k meteostanici Davis Vantage Pro 2 (viz. přiložené schéma), to znamená že jsem oproti mému štítu č.1 úplně obrátil směr nasávání vzduchu, nyní se vzduch nasává spodem a vyfukuje horem.
K výrobě jsem použil silnostěnnou plastovou odpadní trubku o průměru 125 x 3,2 mm a 9 plastových misek pod květináče o průměru 20 cm. Misky jsem k sobě spojil pomocí 4 závitových tyčí, vzdálenosti mezi nimi jsem vymezil PVC hadičkou. Spodních 7 misek jsem vyřízl podle průměru odpadní trubky, na 7 misku od spodu jsem připevnil 1 mm PVC desku, tato deska musí mít větší průměr než misky, a má za úkol odvádět teplý vzduch mimo štít, aby nemohlo dojít k jeho opětovnému nasávání a ovlivňování teploty.
Do 8 misky jsem vyřízl menší díru cca 6 cm a poslední horní miska je vcelku (držel jsem se co nejvíce přiloženého schématu štítu Davis), tuto poslední misku jsem zespoda vyztužil a přidělal k ní šrouby na zavěšení. Spodní část kolem trubky jsem zakrytoval PVC deskou 1 mm. Trubku jsem nechal dole zcela otevřenou, abych dosáhl maximální rychlosti proudění vzduchu kolem čidla, které je přišroubované uvnitř trubky. Aby nedocházelo k nasávání nečistot, tak jsem ústí trubky překryl sítí proti hmyzu. Poté jsem to celé přestříkal bílým sprejem.
Pro zajištění maximální rychlosti proudění vzduchu jsem použil opět ventilátor do PC, ale s průměrem 120 mm s průtokem vzduchu 137 m3/hod, je tedy mnohem výkonnější než u mého štítu č.1. Když jsem to počítal, tak se vzduch kolem čidla během 1 sekundy i při započítání ztrát několikrát vymění, tzn. že se vzduch od vnitřní trubky ani nestihne ohřát. Aby šel motor zasunout do trubky, bylo třeba z jedné strany seříznout přírubu motoru. Spotřeba tohoto motoru je kolem 4 W, takže vás také finačně nezrujnuje. Motor napájím síťovým adaptérem přes spínací hodiny, takže běží pouze přes den s vyjímkou zimních měsíců, kdy běžel non-stop, abych motor ochránil před mrazem. Celkové rozměry tohoto radiačního štítu jsou 280 x 200 cm.

Tolik k samotné výrobě a nyní k vlasnostem. Jako referenční vzorek k porovnávání jsem použil svůj radiační štít č.1, který stále provozuji s čidlem meteostanice KW9110. Bohužel jsem neměl možnost štít vyzkoušet při loňských tropických teplotách, neboť jsem ho vyrobil už v září, ale už při letošních dubnových teplotách byl rozdíl oproti štítu č.1 na přímém slunci i více než 3 stupně, což je podle mně dost velký rozdíl. Už se těším na letní tropické teploty, tam bude podle mně rozdíl ještě o dost větší.
Takže já jsem s tímto radiačním štítem maximálně spokojený, a letošní zimu přestál také naprosto bez úhony.
Jen pro informaci, výroba tohoto štítu mě vyšla na cca 500,- Kč (Odpadní trubka 80,-; 9 ks misek po 14,-; závitová tyč 20,-; ventilátor 139,-; spojovací materiál cca 40,-; barva ve spreji 95,-; PVC desku 1 mm a PVC hadičku jsem měl), radiační štít k meteostanici Davis Vantage Pro 2 stojí kolem 3800,-.

Snad jsem těmito svými zkušenostmi s výrobou radiačních štítů někomu pomohl. Pokud nemáte možnost umístit čidlo teploty do stínu stejně jako já, tak vám výrobu radiačního štítu s ventilátorem určitě doporučuji, není to nic složitého a výsledky určitě stojí za to.
Přílohy
Umístění radiační štítu na držáku
Umístění radiační štítu na držáku
Radiační štít zblízka
Radiační štít zblízka
Schéma radiačního štítu Davis
Schéma radiačního štítu Davis
Aspiracni_stit_Davis_schema.jpg (22.08 KiB) Zobrazeno 20395 x
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3505
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: "Radiační štít" z misek pod květináče.

Příspěvek od kapr »

http://metlak.rajce.idnes.cz/radiacni_stit můj nový štít..ještě budou nějaké menší dodělávky, ale už to takto jako celek asi zůstane..
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“