Měření teploty ve vyšší výšce než 2 m nad terénem

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Měření teploty ve vyšší výšce než 2 m nad terénem

Příspěvek od Firestone »

Zdravím,

naše meteostanice se nachází ve vyšší výšce, než by se mělo běžně, vůči ostatním měřením, relevantně měřit a tak mě napadlo, jestli není nějaká možnost (přepočet?), jak hodnoty teploty korigovat na tuto výšku.
Je mně jasné, že bude teplota jiná, jen netuším, jestli by s tím něco šlo dělat. Dle mého soudu to takhle jednoznačně nejde... Co si myslíte vy? Dííky za jakoukoli reakci.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření teploty ve vyšší výšce než 2 m nad terénem

Příspěvek od Michal Geryk »

Obávám se, že přepočet možný není :? . Jinak se chová teplota s výškou za slunečna (výrazná přízemní labilita, silný pokles teploty s výškou) a jinak za jasné bezvětrné noci (radiační ochlazování má za následek opak – prudký pokles teploty směrem k zemi).
Ale pokud čidlo není přesné (a hodně drahé), cejchované a s radiačním krytem, pokud není v okolí čidla trávník a pokud jsou v blízkosti čidla stromy či zástavba, tak měření nikdy přesné nebude (dle parametrů WMO). Ale takové podmínky asi nemá nikdo z nás tady na fóru.

Tady je příklad rozdílu teplot ve 2 metrech (červená křivka) a v 36 metrech (fialová): http://www.chmi.cz/PR/praha/grafy/os/O5ZABR01.PNG - rozdíl někdy je, někdy není velký (záleží na počasí a denní době). Citace z webu ČHMÚ:
Ostrava-Zábřeh - Údaje z meteorologického stožáru v majetku Statutárního města Ostravy, kterému byl v roce 1994 darován Norským ministerstvem životního prostředí. ČHMÚ smluvně zajišťuje provoz a údržbu čidel a vyhodnocování dat. Nejedná se o standardní klimatologická měření.

Já měřím klasickým MAX/MIN teploměrem ve 3. podlaží paneláku v centru města a nedělám si iluze o přesnosti měření… ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“