Klasický srážkoměr

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Klasický srážkoměr

Příspěvek od dobrmanek »

Chtěl bych znát Váš názor na tento srážkoměr, který si hodlám objednat v USA. Na českém trhu bohužel nic takového není, aspoň o tom nevím. S tím jak počasí blbne, si myslím, že by tento srážkoměr nemusel být vůbec špatný, teda až na jednu věc....
http://www.ambientweather.com/stprraga.html
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od jirkapocatky »

A přemýšlel jsi o tom,že bude kalibrován v jiných jednotkách? Ty jejich "inče" to je pro našince docela nestravitelný......
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od dobrmanek »

dobrmanek píše: S tím jak počasí blbne, si myslím, že by tento srážkoměr nemusel být vůbec špatný, teda až na jednu věc....
Ta poslední slova mluví za vše. To víš, že to bylo první co mě na tom srážkoměru zajímalo. Přepočet z inch na mm mám. Taky tam jsou i jiné srážkoměry, které mají jak stupnici v inch, tak i v mm. Teda jestli nevíte o nějakém jiném srážkoměru tady v ČR, který je kalibrovaný a má stupnici více než 40 mm za rozumnou cenu. Sháním tento srážkoměr, protože v místním družstvu se už několikrát stalo, že jim přetekl srážkoměr (stupnice do 40 mm)
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od fractal »

No já mám srážkoměr ručně dělaný trychtýř s pozink plechu 10 x 10 cm tedy s plochou 100 cm2, srážky jímám do plastové nádobky o objemu cca 0,7 l. 1 mm udělá 10 ml. Měřím to pak klasickým odměrným válcem s přesností na 1 ml, tedy na 0,1 mm. Ten americký je pěkný, to ne že ne, ale odobně bych do toho nešel.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od Flames »

Podobně jako fractal měřím i já s přestavkami od roku 1989 i já.Také jsem už pár srážkoměrů vyrobil-resp. záchytných ploch o určeném objemu 1 dm2.Záchytnou nádobou je stará 1 litrová octová láhev,která pojme přes 100 mm srážek a párkrát se to už hodilo.Zmíněná plocha je obkroužena plechem výšky 10 cm aby zachytávání srážek bylo přesnější a fungovalo i na záchyt sněhu.Zachycené srážky měřím v laboratorních odměrkách s přesností na desetiny mm.
Dle porovnávání úhrnů s okolními stanicemi při trvalejších plošných srážkách,je docela přesný.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od Tom »

Chci se¨zeptat ohledně úpravy srážkoměru.Mám WXR LM rozměry srážkoměru jsou 165 x 175 x 119 mm není to klasický kruh ale spíš taková protáhlá elipsa nebo jak bych to nazval a na překlopení klapky potřebuje 0.8mm.Chtěl bych udělat nějaký nádstavec kterým bych toto rozlišení snížil na 0.2 mm na tuto hodnotu bych si to pak upravil v programu.Mělo by to být kruhového průměru.Je na to nějaký vzoreček nebo mohl by mě někdo napsat nějaký průměr který bych k tomu potřeboval?Dííky :D
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od fractal »

No je to jednoduché, pokud chcete zvětšit citlivost 4x, musíte zvětšit plochu také 4x. Kdyby měl srážkoměr pravoúhlý průřez (čtverec, obdelník), stačí oba rozměry zvětšit 2x, pokud má kruhový průřez, tak stačí udělat nádstavec s dvojnásobným průměrem.

Pokud máte ale nějakou nepravidelnou elipsu, tak je problém s určením plochy. Dá se třeba otvor obkreslit na milimetrový papír a spočítat čtverečky, anebo pokud máte k dispozici analytické váhy, můžete papír vystřihnout a zvážit a tak určit plochu. Anebo zjistit při kolika ml nalitých do srážkoměru to dá právě jeden impuls a z toho spočítáte plochu vašeho srážkoměru (např. úvahou: těleso o neznámé ploše S a výšce 0,8 mm tedy 0,08 cm má objem S*0,08 = objem vlitý do srážkoměru v ml - z toho vypočtete S v cm^2).

Pozor na to jestli jeden impuls je opravdu 0,8 mm, zkuste si třeba ručně udělat 10 anebo 100 impulzů a sledujte kolik to ukáže. Může to být třeba 0,825 mm. Já mám také uvedeno u srážkoměru citlivost jako 0,2 mm ale ve skutečnosti je citlivost něco jako 0,225 mm.
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od dubnany 189 »

Já mám taky klasický srážkoměr zelené barvy a má stupnici do 35mm.Teď s ním v zimě samozřejmě neměřím,protože by mohl prasknout kdyby v něm voda zamrzla.Ale jak se trochu oteplí tak s ním budu zase měřit.Je to dobrá věc a stálo mě to 80,-Kč.Mám ještě jeden náhradní kdyby tento se poškodil. :P 8)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od Michal Geryk »

dubnany 189 píše:Já mám taky klasický srážkoměr zelené barvy a má stupnici do 35mm.Teď s ním v zimě samozřejmě neměřím,protože by mohl prasknout kdyby v něm voda zamrzla.Ale jak se trochu oteplí tak s ním budu zase měřit.Je to dobrá věc a stálo mě to 80,-Kč.Mám ještě jeden náhradní kdyby tento se poškodil. :P 8)
Ten jsem měl také (když jsem ještě bydlel v RD), ale několikrát mi při bouřce přetekl a nechápu výrobce, že s tím jde na trh. Ještě jsem u kohosi viděl podobný zahradnický srážkoměr, ale měřil tuším do 60 mm a to už je o něco lepší. Teď v paneláku nemám žádný a u rodičů mám vlastní konstrukci... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od dobrmanek »

Už mám doma nádherný srážkoměr z USA, ale ještě musím vyrobit něco na co to pověsím :).
http://www.benmeadows.com/store/Weather ... ges/21212/

Teď, hledám náhradu za stanici WS 3600 a až ji budu mít, tak pokud bude mít někdo zájem, rád se této stanice zbavím. Cena, zdarma jen si samozřejmě naúčtuji poštovné, takže až budu mít náhradu, tak do dvou měsíců, tak se případný zájemce může ozvat.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od storm_ice »

dobrmanek píše:Už mám doma nádherný srážkoměr z USA, ale ještě musím vyrobit něco na co to pověsím :).
http://www.benmeadows.com/store/Weather ... ges/21212/

Teď, hledám náhradu za stanici WS 3600 a až ji budu mít, tak pokud bude mít někdo zájem, rád se této stanice zbavím. Cena, zdarma jen si samozřejmě naúčtuji poštovné, takže až budu mít náhradu, tak do dvou měsíců, tak se případný zájemce může ozvat.
hmm zdarma to je fajn, hned s ní do práce :lol: :lol: i kdyby to bylo za nějakou tu korunu navíc :P
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
dundee
Příspěvky: 1
Registrován: 17 úno 2009, 18:10
Bydliště: Návsi u Jablunkova 400m.n.m.

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od dundee »

Přeji pěkný večer, začínám s tímto koníčkem a měl bych velký zájem o Vaší stanici. Jelikož ji nabízíte zadarmo tak si myslím, že by to bylo to nejlepší pro začátek.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od dobrmanek »

Info pro všechny: stanice je již zamluvena
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od Tom »

dobrmanek píše:Info pro všechny: stanice je již zamluvena
Spokojenost asi nulová nééé?když zadarmo :D :D :D
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický srážkoměr

Příspěvek od casesik »

dobrmanek píše:Už mám doma nádherný srážkoměr z USA, ale ještě musím vyrobit něco na co to pověsím :).
http://www.benmeadows.com/store/Weather ... ges/21212/
Zdravim, prosimte na kolik te prisel ten srazkomer i s postovnym?
Cena je docela vysoka ale je to tedy zatim nejhezci co jsem videl.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“