Zamrzání srážkoměru

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Zamrzání srážkoměru

Příspěvek od Viktor »

Majitelé člunkových elektronických strážkoměrů tyto potíže nemají. Ale já používám klasický srážkoměr a ještě k tomu je umístěn dost daleko od domu na to, aby jej bylo možno nějak elektricky předehřívat. Dřívě mě tenhle probém tížil jako noční můra. Zvlášť proto, že mám sběrnou nádobu z křehkého plastu a mohla by prasknout. Denní souhrn srážek se podle klimatologických pravidel zapisuje až následující den ráno, jenže co je večer nasbíráno od předchozích srážek ve srážkoměru může přes noc či k ránu zamrznout. Tedy samozřejmě pokud venku klesne teplota pod bod mrazu. Ale takové situace se v pozdním podzimu, zimě i jaru zcela běžně vyskytují. Nakonec se mi tento problém podařilo zdolat velmi jednoduchým, řekl bych až primitivním způsobem:

Po vyprázdnění srážkoměru nasypu na dno sběrné nádoby trochu kuchyňské soli. Trochu více, než by souvisle pokrylo dno. Během deště nashromážděná voda sůl rozpustí, jenže solný roztok začíná mrznout až při několika stupních pod nulou. Většinou se proto i při ranním mrazíku udrží v kapalném stavu a srážkoměr se nepoškodí. Objem přisypané soli nezpůsobuje závažnou chybu v měření, protože zdaleka neplatí pravidlo, které by každý očekával - totiž že 0,1 litru mleté soli nasypané do 1 litru vody vytvoří 1 + 0,1 = 1,1 litru slané vody. Vody bude zase jen zhruba 1 litr, jen hustota (váha) bude vyšší. Samozřejmě že tuto metodu lze použít pouze pro amatérské měření a při použití skleněné nebo plastové sběrné nádoby. Solanka je dost korozní kapalina a tak by třeba nádobku z pozinkovaného plechu dosti rychle zlikvidovala.

Není mi známo, že by se tento způsob běžně používal, proto o něm na těchto stránkách píši a věřím, že i některým dalším z vás pomůže zmiňovanou potíž vyřešit aniž by jste museli použít elektrický ohřev.
Viktor Olbramice
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercela »

Ahoj!
Velice originální řešení, které se mi hodí, protože budu zařizovat u dědy na zahradě takovou malou staničku, aby se v důchodu nenudil. Takže díky za nápad. :D
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“