Jak měříte sněhové srážky?

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od ESHEN »

Zdar lidi, jakpak měříte sněhové srážky? Nemyslim ted elektronicky s vyhřívaným srážkoměrem. Když ho nemáte, tak jako necháte napadnout sníh na srážkoměr, schrábnete to, a doma srážky rozpustíte a změříte v odměrným válci nebo...?
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od Bobr »

kýbl na zahradě následně rozpouštění o přemeěřenív odměrném válci
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od ESHEN »

Ok díky, už jsem si to tady taky našel s tím kýblem.-). Jen jestli je to přesné - je tam velká záchytná plocha, oproti klas. srážkoměru. Tím myslím, že třeba ten zahradnickej asi moc sněhu nezachytí, kdežto kýbl zachytí hodně. A kolik je třeba mm vody z 10cm napadaných v kýblu?
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od fractal »

Samozřejmě čím větší plocha, tím kvalitnější měření. Obsah kýblu či jakékoliv nádoby se rozpustí a změří se objem vody (nebo hmotnost - u vody je to prakticky jedno) a podělí se to plochou kýble. Samozřejmě to chce pohlídat si jednotky. Jde o jednoduchou geometrickou úlohu, kde známe plochu podstavy válce, jeho objem a počítáme jeho výšku ;-)

Doma jsem to měřil tak, že jsem měl sběrnou plochu 100 cm2 (10x10) a sníh padal do nádobky, či jsem ho tam nastrkal, pokud byl moc sypký. Pak jsem sníh rozpustil anebo k němu dal určité množství horké vody, ta urychlila rozpuštění sněhu, ale ne moc (na rozpuštění kila sněhu je třeba cca kilo vroucí vody, skupenské teplo tání vody je velice vysoké!). Při měření jsem pak tento přidaný objem odečetl.
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od Bobr »

TADY
mám přepočtovou tabulku na srážky - je to celý vyvzorcovaný mělo by stačit jen ve žlutém poli změnit průměr kýble (vnitřní průměr vrchní hrany). Je to použitelné POUZE na kulatý věci. Elipsoidy se mě nechtělo vzorcovat.

polud by jste v nádobě naměřili vícesrážek než je v na listě "srážky" ve sloupci "ml" stačí přepsat kteroukoli buňku a ve sloupci "mm" se automaticky srážky přepočítají. Třeba to někomu pomůže
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od dobrmanek »

Třeba tímto. http://www.ambientweather.com/stprraga.html . Nyní se jeden dovezl a vyšel se vším na 1050 Kč. S tímto lze sníh měřit bez problému, pokud ho všem nenapadne 0,5 m.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od dědahvězdář »

K měření srážek je nejlépe požívat standardní rozměr srážkoměru a plochou 500 cm³. Takové používá český hydrometeorologický ústav a většina světa, srážkoměr má průměr 252,3 mm, myslím, že stočit nádobu dokáže každý klempíř. Kdo používá automatické stanice může ho používat aspoň na měření sněhu. Napadaný sníh se přenese do teplé místnosti, kde se voda pomalu rozpustí (v žádném případě nedáváme nádobu například na sporák, ale můžeme do sněhu přilít přesně odměřené množství teplé vody). Jako odměrku lze použít například „stabilku“ nebo jinou odměrku, přepočet je jednoduchý, jeden litr je 20 mm. Přesné návody naleznete například zde: http://www.truhlmark.cz/pocasi.htm (Tipy a návody/ návod pro pozorovatele).
srážkoměr_rozměry.png
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od dědahvězdář »

a.jpg
b.jpg
c.jpg
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od dědahvězdář »

d.jpg
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak měříte sněhové srážky?

Příspěvek od Bobr »

moje stanoviště na měření sněhových srá
P1140386.JPG
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“