Výběr meteostanice

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Výběr meteostanice

Příspěvek od vlkoid »

Zdravim na zdejsim foru!

Prvni zapisky o prubehu pocasi jsem si vedl, tehdy jako maly kluk, jiz v roce 1985. Pristroje te doby a nasledne caste stehovani a v poslednich letech prozmenu caste cestovani mi nedovolili vytvorit souvislou nekolikaletou radu pozorovani.
Letos v cervenci me ceka stehovani snad na nekolik nasledujicich let posledni do vlastniho domu. Pri teto prilezitosti se chystam obnovit svuj konicek, ktery by mel byt se soucasnou technikou mnohem lepe zvladnutelny.

Pristroju je na trhu je cim dal vice a proto vas zadam o radu s vyberem. Predpokladam nakup klasicke sestavy(teplota/vlhkost, srazkomer, anemometr), moje priblizne pozadavky na stanici jsou:
- musi by mela bezdratova (dosah min 50 m), ale pokud by byla kvalitni dratova tak by to take slo.
- musi umet komunikovat min s 5 externimi cidly
- musi mit slusnou pamet (stale odjizdim obcas na 3 tydenni sluzebni cesty)
- musi byt pripojitelna k PC (nemusi ale podporovat treba online prenos na internet)
- co nejnizsi mnozstvi vody nutna k preklopeni vahadla srazkomeru (1mm se mi zda moc)
- mereni vetru v rozumnem intervalu, zachytavani narazu
- napajeni vnejsich cidel solarne vyhodou
- sensory UV a dalsi v cene potesi:)

Cena je samozrejme nejdulezitejsi faktor. Nechci platit 20 tis za Davise, ale ani nechci investovat 5 tis do kramu ktery pracuje obden a odchylky mereni jsou +/-50%. Pokud jsem na neco zapomnel nebo mate radu cemu se vyhnout budu za ne vdecny.
Diky predem vsem za rady a tipy k nakupu.
vlkoid
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

No,to je otázka ,pro dovozce,ale myslím že těmhle požadavkům by vyhověla WMR 200 nebo WXR LM 2 ale u těch srážkoměrů u toho WMR je myslím 1 mm a u WXR LM 2 to je 0,7 mm a nebo taky tahleta http://www.garni-meteo.cz/index.php?ID=84 která měří srážky po 0,3 mm a má velkou paměť ale pro změnu sem se někde dočet že to vítr měří po 48 vteřinách tak nevím.Pak také WS 3650 ta má paměť pouze 1750 sad ale pro změnu má intervaly měření 5 až 6,25 sec což teďka oceňuju,páč při aktuálním narazovém větru je to fakticky znát.No dnes už je výběr poměrně širší,ještě ke konci roku 2007 sem měl na výběr pouze ze tří stanic v ceně kolem 8000 Kč
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Tom »

To bude asi problém do 10 000kč nic moc kvalitního neseženete a Davis nechcete.Já osobně bych šel do Oregonu WMR 200 cena 12990 kč bez UV čidla má to solární napájení,až 10 čidel má hodně velkou pamět.S tím rozlišením srážkoměru 1.1mm potřebuje k překlopení ale když budete šikovný není problém si udělat nádstavec a rozlišení snížit a zkalibrovat .Software co k tomu je "Weather display" to určitě umí.Jinak nic lepšího do 15000kč neznám.Je dobře že díra mezi Davisem a levnějšími stanicemi se zaceluje.V testu co jsem četl Oregon oproti Davis stanici zas tak špatně nedopadl i když Davis je Davis :D u Davise mě hodně vadí že stojí nejlevnější model k 18 000kč ale další náklady jako Weatherlink atd. což nakonec vyjde přes 20 000 kč nad 15000 kč za stanici už dá málokdo.No někdy když jedu na kole tak v jednom ZD maj u vrátnice Davise se vším všudy :D no jen se tak podívám a jedu dál tiše jim závidím :D
Naposledy upravil(a) Tom dne 28 dub 2009, 21:01, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

Jo souhlasím,zapomněl jsem to s těma pěti čidlama....to WS 3650 a Garni neumí,ale asi se tu všichni shodnem na té WMR 200
Pěkný den z Teplicka :-)
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od vlkoid »

Panove,
diky moc za nazory. Ta WMR 200 se mi take zamlouva. Davis je sice pekny, ale vic jak 15000kc investovat prozatim nehodlam. Treba se do prazdnin jeste neco noveho objevi....
Diky
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Roman -dovozce »

Problém je, že v tomto segmentu se objeví něco tak jednou za rok a někdy ani to ne. Pokud některý výrobce uvede na trh stanici z této kategorie, pak se snaží ji prodávat co nejdéle. Viz WS 3600, nebo Oregon WMR 918, -928, - 968. To bylo několik let, než přišla WS 3650IT+ a WMR 200.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

No mám takový dotaz,všude čtu že se doporučuje WMR 200 spojit s meteoserverem.V dodávce se stanicí se dodává chdší plná verze programu weather display.Kdybych si ktomu koupil plnou verzi WD.fungovalo by to?
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Roman -dovozce »

Ta verze, která je u WMR 200 má jen omezené některé funkce, takže by s plnou verzí neměl být problém.
milan
Příspěvky: 5
Registrován: 26 dub 2009, 15:00

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od milan »

Já už vybírám meteostanici půl roku a nejsem schopen si nic vybrat.Škoda toho srážkoměru u WMR 200.Jinak bych asi o ní uvažoval.Myslím že ty peníze použiju
na něco jinýho :(
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

To máte dobrý já vybírám od 2007,doteďka mám dvě a stejně asi nebude meteostanice která bude všechny požadavky splňovat na 100% ,takže už sem se stim smířil.Jediná fakt reálná stanice která se tomu hodně blíží je davis :D ale to je už zase jiná cenová relace.Kousek odtud má místní skistředisko instalovat meteostanii vaisalu,tak jsem zvědavej co to bude zač.
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Tom »

S tím srážkoměrem souhlasím i ty "největší" šunty nemají tak vysoké rozlišení osobně to moc nechápu proč Oregony mají tak velké rozlišení oproti konkurenci ale jak jsem psal úpravou i bez zásahu do zařízení kvůli reklamaci se to dá zlepšit jen se člověk toho nesmí bát :D jinak proti ní nic nemám a docela mě to láká si ji pořídit.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Tom »

Narazil jsem a zaujala mě stanice Oregon WMRS200 http://www.meteoshop.cz/poloprofesional ... p-389.html cena okolo 5500kč na Pixmanii okolo 4000 kč ale nevím moc se mě to nezamlouvá tady asi se pak dohadovat ohledně reklamací není nic moc no lepší si připlatit asi a koupit u nás.Nemá vnitřní pamět a zobrazení hodnot na stanici.No to by mě ani nevadilo data sleduji v pc nebo přes net Meteohub mám takže data by se ukládala na Meteoserver a pak taky odtud na web.Cena je o dost nižší senzory jsou vlastně stejné jako u WMR200? úspora oproti této cca 57OOkč škoda, že to nemá solární napájení alespon anemometru vím je to kvůli ceně .Kdo nepotřebuje zobrazovat hodnoty na stanici s velkou pamětí tak je to super volba a nižší pořizovací náklady je to ořezané ale né na úkor kvality senzorů na druhou stranu při výpadku proudu žádná data neukládá.Sakva kdyby ten anemometr šel na solár už bych měl vybráno. vždycky se u nějaké stanice najde něco co mě vadí né že bych byl moc náročný ale sundávat stožár s anemometrem není žádný med:?

WMR 200 + velká vnitřní pamět,solární napájení
- vyšší pořizovací cena

WMRS200 + nižší pořizovací náklady, senzory jako u WMR 200
- nemá solární napájení , vnitřní pamět a display s hodnotami ale vůči ceně se to dá oželet.
Naposledy upravil(a) Tom dne 01 kvě 2009, 23:54, celkem upraveno 1 x.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od jirkapocatky »

Jan Pícha píše:To máte dobrý já vybírám od 2007,doteďka mám dvě a stejně asi nebude meteostanice která bude všechny požadavky splňovat na 100% ,takže už sem se stim smířil.Jediná fakt reálná stanice která se tomu hodně blíží je davis :D ale to je už zase jiná cenová relace.Kousek odtud má místní skistředisko instalovat meteostanii vaisalu,tak jsem zvědavej co to bude zač.
Hm, Vaisala tak na tu si nech zajít i myšlenky,to už je záležitost pro silné rozpočty příspěvkových organizací :wink:
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od Tom »

Měl bych dotaz na dovozce,prodejce WMRS200.Chci se zeptat podporuje WMRS200 senzor solárního napájení? senzory jsou stejné jako u WMR200 a stanice tedy sol.senzor podporuje?Tyto 2 stanice jsou vlastně totéž akorát rozdíl je v samotné konzole? v základu tato sada senzor sol.nap nemá.Jde na tento panel napojit anemometr u WMRS200?.Nevím jak to přesně funguje zda anemometr komunikuje jen přes tyto senzory nebo to ovlivnuje samotná konzole.Na internetu jde dokoupit ikdyž jen asi v zahraničí cena je někde okolo 2O euro tak to je celkem přijatelné.Díky za info docela by mě tato informace pomohla pokud by senzor šel napojit na solár bylo by to super
milan
Příspěvky: 5
Registrován: 26 dub 2009, 15:00

Re: Pomoc pri vyberu meteostanice

Příspěvek od milan »

Otázka pro dovozce:Jak velká je šance že se do podzimu začne prodávat nová,kvalitní meteostanice do 15 000 kč?Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“