WS 2800

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

Dobrý den mám tuhle meteostanici (WS 2800 http://www.meteoshop.cz/images/ws2800.jpg) a našel jsem tento web. chci se zeptat je možnost nějakým způsobem posílat data z meteostanice na internet a to i za předpokladu kdy je PC vypnuté?

v tomto směru jsem amatér tak bych potřeboval poradit jak nato pokud je to možné a co všechno to obnáší.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 2800

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Takové možnosti mají jenom meteostanice, jejíchž HW i SW umožňuje přímé připojení do sítě, obvykle přes router. Tato stanice mezi ně bohužel nepatří. Řešením je buď mít PC neustále zapnuté nebo si pořídit "miniserver", který bude připojení zprostředkovávat místo PC.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

Děkuji za odpověď. Takže pokud to správně chápu přes router u téhle stanice to není možné.

Za použití raspberry http://mini-pc.cz/raspberry-pi-p3#.UNwpFay96Mg by to možné bylo?
kammik1
Příspěvky: 11
Registrován: 04 úno 2012, 15:00

Re: WS 2800

Příspěvek od kammik1 »

Dobrý den, četl jsem někde na netu, že stanice WS 2800 přenáší data do PC bezdrátově přes USB modul, ale jen za předpokladu, že je PC zapnuté. Jak to mám chápat? Pokud teda přes noc PC vypnu a ráno ho zapnu, tak data za tenhle časový úsek se mě již do PC nenačtou? Ptám se z toho důvodu, protože zvažuji její koupi a tohle mě zaráží. A ještě jeden dotaz, jak je to s tím solárním zdrojem pro srážkoměr a větrnou korouhev. Je doufám jištěná ještě baterií a jakou má výdrž. Uvítal bych jakoukoli užitečnou radu a byl bych moc vděčný za ni abych si nepořídil něco s čím budou problémy. Nebo můžete poradit jinou spolehlivou stanici kolem 5000Kč. Dík za odpovědi
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: WS 2800

Příspěvek od vlkoid »

Ano, WS 2800 přenáší data do PC bezdrátově přes USB modul. Pokud je počítač vypnut tak konzole má vnitřní pamět kde může uložit cca 1700 záznamů. Po zapnutí PC se tam data přenesou. Doba po jakou nemusíš počítač zapínat závisí na tom jak často chceš data ukládat - při 5 minutovém intervalu to bude cca týden.
Já jsem však chtěl posílat data na net a tak jsem koupil z druhé ruky netbook s deklarovanou spotřebou 6-10W a stanici mám tak připojenou 24h. Data posílam na Awekas, Underground i své stránky. Přiložený SW Heawy weather je naprd, pokud chceš podrobnějsí statistiky, a tak si data ješte převádím do excelu, který mi vypočítá kdejakou chujovinu.
Srážkoměr a anemometr mají solární napájení. Jsou tam ješte 2 alkalické RAM články, které zajišťují noční běh. Funguje mi to 3 roky bez obtíží i přes zimu a zataženu. Jen jednou jsem je musel vyměnit ve srážkoměru bo vytekly.
j
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

tak odpověď na otázku už jsi dostal od vlkoid

Mě by zajímalo jak získané data z meteostanice co se zobrazí v programu mám uložit do PC?

jak uložit tyto celkové data aby se s nimi dalo dále pracovat

Obrázek

nebo celkově tak v tomto programu ukládat celková data z metoostanice.

jak dělat šablony pro grafy a grafy samotné to chápu i jak je uložit.

nebo je i nějaké jiný program na tuto stanici než ten od výrobce?
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: WS 2800

Příspěvek od vlkoid »

Data ze stanice se ukládají automaticky do zvoleného *.dat souboru, defaultně history.dat. Pokud se po spuštění PC nezačnou data stahovat (spojení někdy chvíli trvá) tak je možné provést resynchronizaci. Interval ukládání je podle nastevení. Dále je možné data uložit do TXT(file-save as text). A poslední možnost znáš, uložit z template jako graf (CTRL+S).
Lze využít další programy, které dokáží sosat data z HW. Já používal WUHU, zejména pro export na web. Nebo Weather display, který táké umí ukládat historii, exporty atd.. Nicméně HW budeš muset použít asi vždy, jinak data ze stanice nedostaneš.
Já to dělám tak, že data ukládám každý měsíc do jiného history dat souboru. Např. "unor13.dat", na konci měsíce si jednotlivé template převedu na grafy, data za daný měsíc uložím do TXT a pak zvolím nový soubor pro ukládání historie - "brezen13.dat". Data z TXT není problém libovolně upravovat v excelu viz viewtopic.php?f=40&t=1254 . Současně mi běží WD pro export na web s kamerou. Ten si ukládá svoji historii, ale s tím už si většinou nehraju.
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

díky už se v tom trochu seznamuji. Ono než to pochopím z anglického návodu když angličtinu neovládám chvíli trvá :(

ještě otázka meteostanice si ukládá data a po připojení k PC pošle uložená data přes USB do PC. Meteostanice má místa na uložení cca 1700dat. Tyto data z meteostanice se potom mažou jak až bude plná pamět meteostanice? Nebo jak to gunguje?

prostě když dojde k tomu že bude plná pamět v meteostanici (1700dat) tak co stím?
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: WS 2800

Příspěvek od vlkoid »

v meteostanici se uchovava poslednich 1700 zaznamu. po exportu do kompu tam stale jsou. nejstarsi se prepisuji novymi zaznamy.
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

díky za informace.

mohu se ještě zaptat jaké baterie (výrobce) jsi použil do stanice?


Díky
kammik1
Příspěvky: 11
Registrován: 04 úno 2012, 15:00

Re: WS 2800

Příspěvek od kammik1 »

Ahoj vlkoid a dík za odpověď na mé otázky. Taky by mě zajímalo jak psal zdeněk jaké baterie (výrobce) jsi použil do stanice. Odhaduji asi nabíjecí s co nejvyšší kapacitou mAh, nebo ne? A ještě jedou k bateriím ty 2 alkalické RAM články jak píšeš jsou jakého typu normální knoflíkové prosím o specifikaci. a dále píšeš ,,Jsou tam ješte 2 alkalické RAM články, které zajišťují noční běh. Funguje mi to 3 roky bez obtíží i přes zimu a zataženu", tak nemusím mět strach pokud bude např. po většinu měsíce zataženo, že baterie přestanou fungovat stačí jim tedy jen denní světlo bez slunce? Podle toho co jsem se zde dočetl o této stanici, tak na 90% jsem již rozhodnut o jejím nákupu. Napiš prosím ještě za dobu co ji používáš, jestli se objevily nějaké problémy s přenosem , záznamem, popř. něco jiné. A málem bych zapoměl. Když hlavní jednotka nemá napájení přes trafo jak měníš baterie, když jsou slabé. To se při každé výměně musí spárovat hl.jednotka s Teplotním/vlhkostním senzorem? Děkuji moc za odpovědi.
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

ahoj co se týká baterií tak ve srážkoměru to vypadá takto - jsou tam dvě AA tužkovky a u měřiče větru taky ale tam jsem se nedíval protože je to přelepené páskou tak pro zachování záruky jsem se tam nedíval

Obrázek.

Já zatím z provozem skušenost nemám protože mám zatím namontované jen teplotní čidlo a na další čidla se teprve chystám.

Já jsem měl smůlu na první kus a proběhla úspěšná reklamace a výměna za novou meteostanici tak se s tím zatím seznamuji.
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: WS 2800

Příspěvek od vlkoid »

Pozor, ty baterky ve srazkomeru i vetromeru jsou tuzkove AA alkalicke RAM clanky. Jsou nabijeci, ale nedaji se nabijet v normalni nabijecce. Ja jsem musel vymenit jen ty ve srazkomeru, vetromer funguji puvodni. Moc vyrobcu RAM clanku neni, nakonec jsem koupil od Grandcell. Jak jsem psal funguje to, a to letos u nas svitilo slunce tak 2 dny od zacatku roku. V teplomeru a konzoli jsou velke monoclanky (2 a 3 kusy), samozrejme strkat jen kvalitni alkalicke baterie. ja je menim tak za pul roku a to mam stanici pripojenou 24h.
Vypadky nemam, ale umisteni musis vychytat sam. Pokud se zacnou vypadky vyskytovat nebo skakaji nesmyslne hodnoty pak je nacase vymenit baterie. Po vymene baterii si konzole teplotni cidlo hleda sama, pokud nenajde nebo jsou problemy staci pridret 3s sipku nahoru a konzole to zkousi znovu.
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

ano máš pravdu nejsou to obyčejné AA baterie. Právě i to byl jeden z důvodů mojí reklamace - byly vytečené.
zdeněk
Příspěvky: 16
Registrován: 26 pro 2012, 22:22
Meteostanice: WS 2800

Re: WS 2800

Příspěvek od zdeněk »

vlkoid píše: V teplomeru a konzoli jsou velke monoclanky (2 a 3 kusy), samozrejme strkat jen kvalitni alkalicke baterie. ja je menim tak za pul roku a to mam stanici pripojenou 24h.
prosím tě napiš mě jaké baterie tam máš já jsem tam dal tyto http://www.aku-shop.cz/standartni-bater ... EMOS_B1731 a po 14 dnech jsou na vyhození.

Moc by mě to pomohlo aď to nedělám každý týden stylem pokus omyl.

ještě dotaz na konzoli u měření venkovních hodnot máš na displeji pořád zobrazenou malou ikonku signálu nebo ne. Mě tam ikonka signálů problikne jednou za 17s ale pořád tam nesvítí tak nevím jestli tam má být pořád zobrazená nebo ne. Tak nevím jestli náhodou to nemám už moc daleko od sebe.
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“