stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,...)

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
vaca
Příspěvky: 4
Registrován: 24 kvě 2011, 22:44

stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,...)

Příspěvek od vaca »

Zdravím všechny a rád bych toto vlákno věnoval meteostanici WH 1080. Je známa také pod jinými značkami, označení 1080 nebo 1090 bývá u typově podobných stanic...
Obrázek
Vím, že na tomto fóru je spousta srovnávání a odkazy na "přesnější" přístroje v cenové kategorii přes 15k. Přesnost bych nesrovnával - to by šlo snad jen s kontrolním měřením v laboratorních podmínkách - proto bych se držel spíše použité senzoriky s jejich katalogovým zařazením stupně přesnosti.
Mě jde o cenově dostupnou stanici s relativně dobrým senzorovým základem a fungujícím přenosem dat - pro tyto účely se tento typ hodí ideálně... V budoucnu bych rád celou soustavu rozšířil o další řadu samostatných čidel pracující odděleně (dallas atd) - o tom ale až později.....

Chtěl bych se tedy zeptat uživatelů tohoto výrobku na jejich zkušenosti,dojmy, rady atd..... především mi jde o následující:
:arrow: 1. obecné zkušenosti s provozem - plusy, mínusy
:arrow: 2. stabilnost bezdrátového přenosu základna / zobrazovací jednotka a zkušenosti s dosahem
:arrow: 3. výdrž bateriového napájení zobrazovací jednotky a základny u senzorů, je přítomna indikace stavu baterií na základně / zobraz. jednotce ?
:arrow: 4. zkušenosti s prodlužováním kabelu senzoru k základně (alespoň 10m) ?
:arrow: 5. s jakou frekvencí lze ukládat naměřená data do vnitřní paměti a jsou uložená data okamžité hodnoty, nebo průměrované v rámci daného intervalu ?
--------------------
:arrow: 6. zkušenosti a doporučení pro provoz s kompatibilním meteoserverem pro stahování dat z této stanice, ale zároveň s možností komunikovat i se samostatnými digit. čidly (např. po sběrnici RS232 nebo další USB)....
:arrow: 7. zkušenosti se sestavením ventilátoru (solární napájení) pro aktivní radiační štít.

Díky za Vaše ohlasy ;-)
slatinice
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2008, 11:46
Meteostanice: WH 1090
Bydliště: Slatinice u olomouce
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od slatinice »

Provozuji již třetí rok stanici NG 256 NE, později prodávaná jako Topcom, WH1080 a pod.
K dotazům:
1. Provozuji stanici jak jsem výše uvedl již třetí rok bez závažnějších problémů. Stanice není žádný zázrak, ale šlape spolehlivě.
2. Bezdrátový přenos je bezproblémový, vysílač od přijímače je vzdálen cca 10 metrů.
3.Baterie vyměňuji preventivně jednou ročně. Používám lithiové baterie. Slabé baterie nejsou signalizovány na displeji, projeví se to pilovitými kmity na měření tlaku.
4. Kabely lze bez problémů prodloužit s jistotou na 10 metrů, možná i více, to jsem nezkoušel. Mám přes telefonní spojku prodloužené kabely 10 m kabelem a žádnou paseku to nedělá.
5. Mám nastavenou frekvenci ukládání dat na 10 minut, je to optimální pro případný výpadek počítače.
6. Pro provoz meteostanice jsem si zakupil repasovaný počítač DELL OPTIPLEX 260, jede nepřetržitě,příkon má psaný 160W,
a jako program používám volně šířený CUMULUS. Jsem s ním naprosto spokojený. Více na http://www.slatinice.estranky.cz/
7. S ventilátorem jsem se neúspěšně bavil prvního půl roku. Nakonec jsem zjistil, že nejlepší je umístit čidlo teploty do absolutního stínu a do výšky 2 metry nad zemí.
Dnes jsem na stránkách Sandaysoft objevil popis závady se kterou se potýkám delší dobu. To střečkování údajů o teplotě způsobí spojka prodloužení kabelů od anemometru. Vysílač společně zpracovává převod z analogové na digitální hodnotu od čidla teploty a od anemometru. Pokud se do spojky dostane vlhkost, začne převod střečkovat a hází nesmyslné hodnoty. Bude to jistě pravda, protože potíže vždy nastaly v deštivém počasí a při silnějším větru. Spojka kabelů musí být vodotěsně uzavřená. Délka kabelu není do 10 metrů kritická.
Naposledy upravil(a) slatinice dne 09 úno 2012, 20:50, celkem upraveno 2 x.
phileepegg
Příspěvky: 4
Registrován: 18 dub 2011, 21:43
Meteostanice: WH 1080

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od phileepegg »

Stanici mám asi 2 měsíce. Párkrát se mi stalo, že z venku přijdou nesmyslné informace (např.:náraz větru 60 m/s) - stalo se mi to asi 2x, nebo spojení na krátkou dobu vypadne (nemoc často). Data ukládám každých 20 minut. Jsem s ní celkem spokojen....
slatinice
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2008, 11:46
Meteostanice: WH 1090
Bydliště: Slatinice u olomouce
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od slatinice »

Tak jsem to s tou spolehlivostí přepískl. Venkovní čidlo začalo dávat nesmysly od -40 st. do +60 st.C. Tak jsem se naštval a koupil VH1090 za 1600 Kč. Dnes přišla a zatím šlape.
Servis pro Topcom je na Slovensku a na jakýkoliv dotaz hraje mrtvého brouka. No alespoň mám dost náhradních čidel.
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od ESHEN »

Mě se ta stanice teďkons úplně podělala. Vůbec to nechápu. Od ledna běžela jakštak v poho, ale tak 1x2x naměřila výrazný nesmysly v měsíci. Ale teď počínaje červecnem začaly výpadky čidel. Teď v září je stanice už úplně mimo, protože od včera si furt vypisuje nějaká data z venku teploty od -60stupnů do +200...a furt si jede svoje. Jedinej senzor z venku, kterej ukazuje nejspíš správně je senzor vlhkosti. Nic jinýho...
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
ondrav
Příspěvky: 17
Registrován: 12 led 2011, 17:07
Meteostanice: Davis Vantage Pro2 FARC
Bydliště: Ješetice, okr. Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od ondrav »

Toto forum sleduju již několik měsíců a obecně platí, že většinou stanice za pár korun se časem porouchají. Opravdu doporučuji si našetřit na lepší stanici a ta bude uritě bez problémů. Mezi špiku v současné době patří stanice DAVIS, která je velmi kvalitní a i přesná na měření. Obecně plátí, že levné stanice mají nekvalitní čidla a já osobně bych si takovou stanici nekoupil a proto si šetřím na Davisku :D
Meteostanice na České Sibiři http://www.pocasijesetice.cz
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od Roman -dovozce »

ondrav píše:Toto forum sleduju již několik měsíců a obecně platí, že většinou stanice za pár korun se časem porouchají. Opravdu doporučuji si našetřit na lepší stanici a ta bude uritě bez problémů. Mezi špiku v současné době patří stanice DAVIS, která je velmi kvalitní a i přesná na měření. Obecně plátí, že levné stanice mají nekvalitní čidla a já osobně bych si takovou stanici nekoupil a proto si šetřím na Davisku :D
Toto fórum nesleduji pár měsíců, ale několik let. Jako dovozce meteostanic pracuji od roku 1995. Stanic jsem měl v rukou mraky. Nicméně netroufl bych si obecně generalizovat a tvrdit, že se stanice za pár korun porouchají a jejich kvalita za nic nestojí. Samozřejmě, že jsou stanice horší a lepší. Ale posuzovat lze jen vždy výrobky srovnatelné. Pokud budu srovnávat stanice v hodnotě tří, čtyř tisíc se stanicemi v hodnotě patnáct, dvacet tisíc, tak to taky mohu tvrdit, že Vaisala je lepší, než Davis a o ceně pomlčím. Obecně neplatí nic, čidla se používají kvalitní, poměrně přesná. Zase jde o srovnání nesrovnatelného - čidla s přesností 1°C v hodnotě pěti set a čidla Davise s přesností půl stupně za šest tisíc. Pokud je přesnost půl stupně, jako u Davise, pak je to celkem zbytečné, poněvadž k větším nepřesnostem dochází většinou nevhodným umístěním čidel. Sortiment v podstatě určují zákazníci - dovážet se bude to, o co bude zájem a co se bude prodávat. A to jsou více stanice v hodnotě tři, čtyř tisíc a ne dvaceti tisíc. Velice rád přejdu na prodej stanic vysoce kvalitních, ale je otázkou, kolik amatérů si je zakoupí. Davis měl ambice svým modelem Vantage Vue převálcovat Oregon, třeba jeho, dle mne kvalitní model WMR200, ale o počtu prodaných WMR200 se může Davisu jen zdát. A reklamací na tuto stanici bylo minimum. Takže až budou amatérští meteorologové chtít drahé stanice, ale ne jen pár jedinců, tak jich na trhu bude dostatek.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od Tom »

Problém u Vue vidím spíše v nešťastném umístění vše v jednom -nemožnost rozhodit senzory podle své představy jako třeba u Oregonu a taky rozšíření o další senzory prakticky nemožné, takže se ani nedivím, že o ni není takový zájem. Pokud by se dala jednoduše rozšířit a "rozhodit senzory" jako ostatní stanice klidně bych do ní šel ale tohle mě na ní vadilo takže mám stále Oregona a funguje defakto bez problémů.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od Jan Pícha »

No kámoš v Krupce tento typ stanice vlastní něco málo přes rok a nemůže si stěžovat.Jestli i příští rok bude stát kolem 1000 Kč půjdu do ní a budu ji používat při bouřkách a vypnu davise, který mi letos 2x díky bouřkám shořel.
Pěkný den z Teplicka :-)
ondrej.brtek
Příspěvky: 2
Registrován: 03 led 2012, 11:28
Meteostanice: Bezdrátová meteostanice WH 1090

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od ondrej.brtek »

Ja mam WH1090 od vanoc2011 teda asi 14 dni a az na obcasne nesmyslne alarmy srazek max.hodnoty tak spokojenost.Musim to holt jeste vychytat.
kebull
Příspěvky: 1
Registrován: 22 led 2012, 11:42

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od kebull »

Nevíte někdo pls jaký je rozdíl mezi jednotlivými značkami např. T104-WH1080 vs. Garni 1080? Kromě ceny nic jiného nevidím...
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Žádný jiný tam není.
rob.brno
Příspěvky: 1
Registrován: 04 úno 2012, 09:34
Meteostanice: WH1090

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od rob.brno »

[quote="slatinice"]
6. Pro provoz meteostanice jsem si zakupil repasovaný počítač DELL OPTIPLEX 260, jede nepřetržitě,příkon má psaný 160W,
a jako program používám volně šířený CUMULUS. Jsem s ním naprosto spokojený. Více na http://www.slatinice.estranky.cz/

slatinice:
Ten příkon bych se snažil pořešit, pokud by ten PC bral opravdu 160W, tak za rok je to 1400kwh a to v sazbě D02d(5kč za kwh) dělá 7000kč. Koupil bych na tvém místě notebook a za rok provozu by jsi jej měl zaplacený.
Druhá věc je jestli ten příkon není i s monitorem, který se dá vypnout.
Třetí věc je jaký je skutečný příkon PC, v BIOSu se dá nastavit běh optimalizovaný na nízkou potřebu na úkor výkonu.

Já v současně loguju data z topení v domě na notebooku, který má příkon při sklopeném LCD kolem 17W, to jest ročně při (2,8kč za kwh) 400kč.
Plánuju na ntb pověsit i sběr dat z WH1090.
ok1fqc
Příspěvky: 2
Registrován: 07 bře 2011, 06:40
Meteostanice: Davis Pro II

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od ok1fqc »

Dobrý den, v meteostanici /wh1090/ vidím svůj obličej jako v zrcadle, je to způsobeno dotykovým displayem, nebo je na ní fólie od výrobce? I přes nastavené lcd 08, je pohled na údaje nu jako přes fólii. Dík za objasnění. Mirek
P.S. Jinak řečeno, děti v meteokroužku/nu to je trošku nadnesené/ si všimly rozdílu mezi pohledem na display u WS 1600, WXR LM, Davis Pro II a meteostanicí WH 1090. Tři uvedené také odráží obličej, ale data jsou čitelná z několika metrů, nikoliv tak u WH 1090 byť je konrast naplno. Samozřejmě naklánět meteostanici se zkoušelo...
ok1fqc
Příspěvky: 2
Registrován: 07 bře 2011, 06:40
Meteostanice: Davis Pro II

Re: stanice WH 1080 (Whatson 1080, Garni 1080, Viking 02041,

Příspěvek od ok1fqc »

Ještě k WH 1090, vše funguje kupodivu velice dobře, jen čidlo vlhkosti venkovní je o přibližně 30 procent menší a to ve srovnání s digitálními meteostanicemi/Davis, WXR/ i analogovými meteostanicemi/TFA 20.1002.04 nebo http://www.meteoshop.cz/venkovni-meteos ... p-504.html Rozdíly 5-10% mi nevadí, ale 30% už je dost. Dá se nějak čidlo kalibrovat? /Doufám, že jsem to nepřehlédl v návodu :wink: /
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“