UV index -- vysoké hodnoty?!

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Ahojte,

včera jsme instalovali senzor na UV a nestačil jsem se dnes divit, že nám to v těchto hodinách vylezlo na nějakých 8 :evil: Není to značně irelevantní údaj? Nemám prakticky žádné zkušenosti s pozorováním UV indexu, ale tohle se mně zdá nějak moc. Díky za Vaše případné info.

EDITED: Tak polední maximum bylo UV index 16, což je teda pěkná blbost :(
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od www.novapec.cz »

Ahoj, já měl taky nesmyslé hodnoty UV a čidlo je nyní v zastoupení DAVIS pro ČR. A půjde na opravu či výměnu.
Zda nemáš stejnou chybu jako já?

Projevovalo se to tak, že v noci stanice ukázala hodnotu 0,0 a ráno jak vyšlo Slunce tak to skočilo na 4,4 nebo na 15,7 to se drželo celý den bez rozdílu zda oblačnost byla nebo ne a v noci to opět spadlo na 0,0.

V grafu je patrné jaký den to začalo špatně fungovat. Jinak ta hodnota UV 16 se vždy ukázala, když jsem čidlo odpojil místo, aby tam byla ---.
Přílohy
Vystrizek.JPG
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Ahoj,

ano, to je přesně stejný problém jako máme my -- akorát nám to dělalo ihned po zakoupení a instalaci. Jen ten průběh jsme měli věrohodnější, akorát jakoby celý posunutý v ose Y. Už je to na cestě k dodavateli pro ČR. Snad se vše brzo vyřeší i u Vás :)
Třeba to bude stačit překalibrovat a vše pojede jak má...
průběhy
průběhy
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od www.novapec.cz »

U mne je špatné čidlo. Ale odeslal jsem i ISS jednotku, protože mi bylo divné to, že když čidlo odpojím tak ve Weatherlinku to ukazuje UV Index 16 místo těch ---.
Mohu již v této chvíli poděkovat českému zastoupení, že se velice snaží problém řešit a zapůjčilo i novou jednotku ISS než se vyřeší problém s mojí. Díky tomu nedošlo k vůbec žádnému přerušení sběru meteorologických dat. Nejdříve přišla nová ISS a pak jsem odeslal tu svou.
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Tak u nás to dopadlo tak, že se zkoušelo jiné čidlo i jiný ISS board, ale furt nic... to je teda divočina mít takto vysoké hodnoty UV !?!?!?!
Např. teď máme pod mrakem a 4.7. No co si o tom mám myslet? Že by měl Davis nakalibrováno takto vysoko...?
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od www.novapec.cz »

Uděla jsem Ti výpis dat za poslední 3 roky - červen (bez letošního) co se týče max. hodnoty solarního záření a UV Indexu. Ale ani jednou jsem nenaměřil víc jak 10 UV Index.
Přílohy
06-10.JPG
06-09.JPG
06-08.JPG
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Díky za průběhy... během zítřka a víkendu budu se stanicí šachovat a zkoušet UV na jiných místech, jestli to nechytá vážně nějaké ty odrazy. Třeba to po přemístění hned skočí dolů a bude problém vyřešen...uvidíme.
Ale Tvé průběhy mě utvrzují, že to máme moc vysoké, když běžně dosahujem lehce nad 10.
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Tak jsem zjistil, že po přesunutí senzoru na terén se náhle měření snížilo a vykazovalo rozumnějších hodnot. Resp. na střeše bylo 3.2 a na terénu 0.5. Tak jsem z toho jelen...

EDITED: Jinak ohledně těch rozdílů co jsem dnes zkoušel (19.6.), tak v 8:30 - 8:50 na terénu UV 1.6 - 1.8 (jasno), po přesunu na střechu 9:00 - 9:10 UV 3.8 - 4.4 (jasno).
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Přináším novou informaci a tou je vyjádření od výrobce. Konkrétně tvrdí, že měření je ovlivněno RF interferencemi a díky tomu měříme vyšší hodnoty.
Zipík
Příspěvky: 50
Registrován: 13 srp 2009, 21:26
Meteostanice: OREGON WMR 200
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Zipík »

Jak to tak pozoruji asi bude lepší se na celé měření UV vykašlat.Mě ani ne po dvou letech odešlo čidlo.Pokud má problémy i Davis pak už mám strach si koupit i 1wire :(
Břeclav - Poštorná 165 m.n.m
OREGON WMR 200
Meteostanice WS2 - 550 vrácena v záruce...Nedoporučuji ani úhlavnímu nepříteli...
http://www.pocasi-breclav.cz/
Uživatelský avatar
Firestone
Příspěvky: 30
Registrován: 07 srp 2010, 20:14
Meteostanice: DAVIS Vantage Pro 2
Bydliště: Zlín / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od Firestone »

Rád bych otevřel toto téma, zdali se někdo neobjevil, kdo měl/má podobný problém s rušením UV čidla...
jjosephh
Příspěvky: 1
Registrován: 11 črc 2015, 10:55
Meteostanice: UV Monitor

Re: UV index -- vysoké hodnoty?!

Příspěvek od jjosephh »

Tak já se hlásím do klubu.
Mám UV Monitor nějaké čínské značky :-), porovnával jsem měření s kolegou, který má přístroj jiné značky, máme minimální odchylky.
To ovšem neplatí o měření chmi.cz. KOntaktoval jsem je mailem, pouižívají brewer a dobson spektrometr (mimochodem nevíte, kde bych tyto nástroje sehnal???) a jejich výsledky jsou prý naprosto OK. Odpověď mě neuspokojila, poslal jsem jim další dotaz, jakmile budu mít lepší vyjádření, podělím se o info.
Co se týká toho rušení, nedá se vyloučit nic..., ale na druhou stranu se mi to nezdá. Pokud by to rušení bylo tak moc markantní, měřil bych vždy vysokou hodnotu, i kdyby bylo pod mrakem... A já pod mrakem měřím naprostá minima, stejně tak, když čidlo zastíním třeba slabou vodní vrstvou, folií, plastem, sklem (vše čiré), tak dojdu k hodnotám 0-1. Chování odpovídá detekci UV. Dnes 11.7., jasná obloha, jsem měřil hodnoty mezi 9 - 11. hod. od 7 do 9, jak kdy. Čidlo vždy mířím přímo na slunce, jakákoli odchylka způsobuje pokles naměřené hodnoty. Chmi tam mělo hodnoty něco kolem 2,5 = vsjo v poriadku :-).
Takže jsem poslal dotaz ohledně metodiky měření a uvidíme, co dostanu za odpověď. Třeba to měřím špatně, čidlo má směřovat od slunce, má se měřit někde ve stínu apod. :-) . A nebo jsou výrobky měřící UV index šmejdy. A nebo nás někdo pořááádně tahá za nos, konspirace jakok prase.
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“