Údaje vhlkosti

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Údaje vhlkosti

Příspěvek od ESHEN »

Čauves lidi,
potřeboval bych trochu poradit pro můj dobrej pocit.
V našem městě jsou 3 meteostanice, 2 amatérské (WH1080 a Watson W8681) a 1 profesionální čhmú.
Moje WH1080 se nachází na JV svahu, 323m n.m., louka, pár domků
Watson W8681 se nachází v 303 m, uprostřed města, cca 200m je řeka, taková dolina
ČHMÚ je na SZ svahu, 381m, louky a kousek je les
celková vzdálenost stanic od sebe vzdušnou čarou je: WH1080 k Watson = 615m, WH1080 k ČHMÚ= 1117m, Watson k ČHMÚ=1732m

Obvykle moje stanice ukazuje vhlkost 68%, stanice v centru 78% a čhmú 95%...zaznamenávám vždy stejný pokles nebo vzestup vlhkosti.
Dnes pršelo a byla celkem vysoká vlhkost - já 88%, centrum 92-93% a čhmú 97-99%.
Mě přijde takové zvláštní, že jednou je rozdíl cca. mojí stanice s tou v centru až 18% a s čhmú i 23%:D, a pak nejmenší rozdíl 4-9% při velké vhlkosti.

Můj názor je takový, že to možné je, právě v závislosti na podmínkách přítomnosti lesů, luk, řek atd. tvaru reliéfu. Tak by mě zajímal i váš názor :wink: Předem díky :D
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od Tom »

Hlavně kvalita každé stanice je někde jinde chmú mají úplně jiné senzory s těmato stanicemi co má hydrák se nedá srovnávat u levnějších stanic.....ale určitě může terén a různé podmínky mají vliv na rozdíl jak teploty tak vlhkosti i na malém území.
Naposledy upravil(a) Tom dne 14 led 2011, 21:28, celkem upraveno 1 x.
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od Bobr »

podle mě to bude kromě toho co zde již bylo napsáno i tím , že se zvyšujícím se nasycením vlhkosti se ty rozdíly smazávají - když to zjednoduším a trend vlhkosti by se pořád držel stejně tak by třeba za zítra nebo pozítří ukazovaly všechny stanice stejně
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od jirkapocatky »

Na změření vlhkosti má velmi zásadní vliv nejen konstrukce radiačního štítu v kterém je čidlo umístěno,ale samozřejmě jak už bylo zmíněno i konkrétní umístění.To jsou moje obecné postřehya tak uvedu jeden zcela konkrétní.V začátcích provozu mé stanice Davis jsem ji měl umístěnou na stožáru nad domem ve výšce asi 10m.Používal jsem a stále používám aktivní radiační štít(s ventilátorem)který byl v provozu jen za slunečního svitu kdy solární článek napájel ventilátor.Vlhkost ukazovala stanice velmi dobře jak ve dne tak i v noci kdy ventilátor neběžel.Domnívám se,že to bylo ovlivněno poměrně dobrým přirozeným prouděním vzduchu nad střechami domů.Takže pokud byla mlha jako pytel,ukazovala stanice bez problémů 100% a to jak ve dne tak i v noci.Po nějakém čase jsem se rozhodl,že celou kompaktní venkovní ISS jednotku rozdělím na jednotlivé senzory a každý umístím do výšky kde by správně podle ČSN měl být.Takže teplotní a vlhkostní čidlo v radiačním štítu je od té doby na zahradě nad posečeným trávníkem ve výšce 2 metry.Zahrada není nijak moc obsazena stromy a ani sousední zahrady ne.Vše tak okolo2-2.5 m a jen sem tam strom a jinak záhony.Samozřejmě ale z jedné(jižní) strany je bariera domů a z druhé o několik desítek metrů dál(sever) zse nějaké objekty.Od toho okamžiku jsem začal mít problém se zobrazením správné vlhkosti a to hlavně v nočních hodinách kdy ventilátor stál.Prostě tam chybělo to přirozené proudění.Takže i když byla všude kolem mlha jako pytel,i tak čidlo bez ventilátoru ukazovalo třeba jen 94-96%.Udělal jsem tedy napájení z trafa ,které běží od té doby nonstop,a vlhkost už je zase v pořádku. Z toho soudím, jak velký může mít vliv i sebemenší rozdílnost okolní krajina,zástavba ap. navíc umocněno absencí aktivního radiačního štítu.Je jasné,že stanice ČHMU také mají pasivní štíty,případně meteobudky,ale jim také ukládá norma jak přesně musí vypadat pozemek kde se měří a to bohužel my amatéři téměř nikdy nemáme šanci dodržet.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od ESHEN »

Oukej tak díky za reakci:-), já jdu teď zas přemýšlet, jak stanici připojit na internet, koupil jsem si k tomu asus wl 500gp v2, prý to má jít no, akorát že ono to nejde :lol: nejenže jsem měl problém to vůbec připojit k routeru přes který se vysílá internet, bud nešel asus nebo ten router s internetem, no to se mi už podařilo vyřešit, akorát si fakt už několik hodin lámu hlavu, kam mám nainstalovat program pywws a co stim:Dtak uvidim ale pochybuju že na něco přijdu
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
phileepegg
Příspěvky: 4
Registrován: 18 dub 2011, 21:43
Meteostanice: WH 1080

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od phileepegg »

Zdar... Mám meteostanici WH 1080. Funguje bezvadně, ale údaje o vlhkosti vzduchu a rosnym bodu neměří správně. Včera večer cca ve 21.30 ukazovala vlhkost 31% a rosnej bod něco mezi -5°C a -10°C. Na internetu jsem hledal vlhkosti vzduchu na stanicích ČHMÚ a moje vlhkost byla nejnižší ze všech (njenižší na ČHMÚ byla asi 39%). Moje při deštivém počasí ukazuje cca okolo 65%, jinde asi 80% - 100%. Stanice je asi 540 m n.m. Zajímalo by mě, jestli někdo máte s timto taky zkušenost, nebo jestli nevíte, co s tim.
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Údaje vhlkosti

Příspěvek od Roman -dovozce »

Budu se opakovat, ale je třeba také počítat s tolerancí vlhkoměrného čidla +/-5%, součet tolerancí pak dává celkovou chybu
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“