Jakou meteostanici k PC?

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2010, 06:58
Meteostanice: Davis VP2
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně
Kontaktovat uživatele:

Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od petrik.p.3 »

Chtěl bych si koupit novou stanici, stará už není moc moderní :) Hlavní předpoklad je připojení k PC. Díky za rady.
http://www.pocasiznojmo.cz/

Za Znojma zdraví Petr!!
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

Zdravím
Vše záleží na investici peněz.V Česku lze sehnat meteostanici s připojením k PC již od 3500 Kč - Topcon 265 NE,potom je relace 7 až 11 000 Kč tam je to o mnoho pestřejší například meteostanice WMR 200,WXR LM,TFA Nexus a další... nechci dělat reklamu ale doporučuji se mrknout na obchod specializovaný na stanice a to sice www.meteoshop.cz Potom jsou již k sehnání meteostanice davis,které jsou u nás zatím špičkou u amatérských meteorologů,začínají na nějakých 11 000 Kč u modelu VP Vue.Všechny stanice,které jsem jmenoval mají možnost připojení k počítači a měří teplotu,vlhkost,tlak,srážky,vítr.Jen u modelů davis je třeba dokoupit weather link - připojení k počítači v ceně 5000 takže nejlevnější daviska by Vás vyšla na 15 200 Kč.Zato ale budete mít jistotu,že data budou měřena přesně a spolehlivě,což se u levnějších modelů tak s jistotu říci nedá...jiní potvrdí.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Ahoj, jak již psal Jan Pícha vše záleží na tom kolik jste ochotný do nové stanice vrazit peněz.Měl jsem stanici irox pro x za nějaké 4000 s připojením k PC, ale přesnost měření a hlavně interval měření rychlosti větru, výpadky čidel, později i problémy s čidly mě donutily koupit si stanici novou. Momentálně mám stanici Davis VP2 a zatím jsem velmi spokojen jak s přesností měření tak i stabilitou provozu. Doporučoval bych tedy si hned koupit něco pořádného (drahšího) než zbytečně vyhazovat peníze na dvakrát jako já.
Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2010, 06:58
Meteostanice: Davis VP2
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od petrik.p.3 »

Já právě počítal něco kolem 5000kč, ale zas nechci koupit něco, aby to nebylo k ničemu. Každopádně bych se radši pohyboval v nižších cenových relacích, ale zase ať to nějak funguje. Koukal jsem třeba na tuto. http://www.meteoshop.cz/meteostanice-ws-3500-p-170.html
http://www.pocasiznojmo.cz/

Za Znojma zdraví Petr!!
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od Tom »

Aj to bych nekupoval ta se ještě prodává? vždyt to skoro nic neumí ta stanice za 5000kč teda to bych nekoupil ani náhodou :) potřebujete displej???? pokud ne kupte tohle http://www.meteoshop.cz/poloprofesional ... p-389.html já ji mám a jsem spokojen data se dají sledovat ale jen přes PC! proto se ptám :D
Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2010, 06:58
Meteostanice: Davis VP2
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od petrik.p.3 »

To je přesně ono co hledám, display nepotřebuju, pokud jde připojit na PC tak je to skvělé :D Jinak díky moc za rady! Jo a žádný Vykání, já jsem Petr :wink:
http://www.pocasiznojmo.cz/

Za Znojma zdraví Petr!!
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od Tom »

Stanice jde připojit samozřejmě na PC přiloženým USB kabelem takže to můžeš sledovat na PC je tam přiložený Oregonácký software pěkně celekm zpracovaný nějaké grafy statstiky....
Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2010, 06:58
Meteostanice: Davis VP2
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od petrik.p.3 »

Mě se právě líbí to zobrazení a celé zpracování toho co vidím, přehledné. Mám právě jakousi starou WS, ani nevím co je to zač a to už mi fakt nestačí. Hlavně koukám že je tam spousta hodnot o kterých já na té předpotopní mašině ani nemám šajn co znamenají, ale to hned doženu. Ještě jednou díky.
http://www.pocasiznojmo.cz/

Za Znojma zdraví Petr!!
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od Tom »

Na samotne konzole nic vidět není jsou tam jen ikony signálu data jsou k nahlédnutí po nainstalování software do pc ( základ obsahuje anemometr,srážkoměr,teplotní čidlo) dá se dokoupit Uv čidlo a dalších spoustu čidel pro měření teploty+ solární napájení pro teplotní a UV čidlo....není zač :D
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Koupě meteostanice

Příspěvek od RNDr. »

No to musím dát za pravdu Janovi a Jakubovi. Už som mal 3 stanice a každú som menil po 1 roku až 2. Príčina: a) časté výpadky
b) presnost merania
Až som kúpil DAVIS VP2 a zatial si musím zaklopkat žiadné výpadky a presné merania + software nemá konkurencie.
Josef01
Příspěvky: 15
Registrován: 08 bře 2009, 09:41

Re: Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od Josef01 »

Souhlas, koupil jsem před pár lety LaCrosse stanici, není špatná, ale přenost sensorů nic moc a sensor na měření slunečního svitu je naprosto k ničemu (velký teplotní drift). Dnes jsem na nové místo objednal to, co jsem měl objednat před lety - Davis VP2 (kabelovou verzi) s měřením sluneční radiace. V tomto ohledu prostě nemá smysl šetřit, protože jakékoli výpadky nebo nepřesnosti jsou pak mrzuté.
WS2-550 + WD + WDL, http://pocasi.psionfired.com
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3505
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od kapr »

to je těžko, to by se musel udělat test, že bych si třeba k wsce koupil davisku, čidla hodil uplně na stejná místa a pak nějakou dobu, čím dýl tím líp porovnával z nich hodnoty..takto je to jenom kdyby..já třeba poslední měsíce, neměl žádný výpadek, ono je to spíš o rušení okolí než nekvalitě stanice...a když bych měl davisku jednou tak drahou jak mám nyní stanici, samozřejmě, že bych od ní očekával podobnou lepší přesnost...pokud by nepřišla tak bych prohlásil jenom to, že cena je nadhodnocená díky americké příslušnosti..já teda rozhodně v obchodě neuvažuji tím stylem, že co je dražší je pro mě lepší...ani náhodou, proto bych asi už měl našetřeno na tu "lepší"....nevím, chtělo by to fakt porovnat. Vím, že Davisku má tuším i stanice Doksany ČHMú. Nedělám si iluze o mé WS 3650 ale už jsem si na ni zvykl, co dělá za kiksy a co ne, rád hodnoty porovnávám s blízkými stanicemi, i klimatologickými čhmu, třeba ve Starém Městě. Spíš se snažím mít dobře umístěné čidla, než kupovat nové a nové stanice....asi tak...no než do Davisky už bych šel rovnou do Vaisaly... :P
Josef01
Příspěvky: 15
Registrován: 08 bře 2009, 09:41

Re: Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od Josef01 »

U té stanice co mám, tak je sluneční čidlo úplně k ničemu a navíc si s tím neumí poradit ani Weather Display. Občas se sekne přenos do NTB, občas ten SW, prostě je to takové vachrlaté. Měření deštových srážek je podle mě taky spíš orientační. Jinak pokud člověk není náročný, tak to celkem jde, ale já náročný jsem a taky statistika svitu Slunce je pro mě důležitější než teplota.
WS2-550 + WD + WDL, http://pocasi.psionfired.com
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od tamysk »

Ono, potom je tu este jedna moznost, ako si vlastne vyskladat stanicu presne podla svojich predstav, len treba, aby bol clovek trosku technicky zdatny, kedze sa nejedna o typ ako napr bezne stanice "sem daj baterku, sem to zapoj, toto podrz a vuala, udaje su online" :)
Jedna sa o system stanice cez 1-wire zapojenie (myslim, ze je tu otom aj diskusia).. Premna ako hlavna vyhoda je v tom, ze som uplne eliminoval vypadky (a to som presiel cez irox pro X2 k oregonu WMRS200 az cez davis, ano, aj daviska vypadavala, blblo nacitavanie udajov, zamrzanie konzoly atd, z mojho pohladu je to predrazeny suvix) tym, ze komunikacia ide cez klasicky sietovy UTP alebo FTP kabel.. Dalsim obrovskym plusom je, ze som nemal problem si plno senzorov vyrobit doma na kolene za smiesne peniaze (teplota, vlhkost, tlak, solarna radiacia, detekcia bleskov) atd.. Rovnako je vynikajuca aj modularita celeho systemu, robustnost, moznosti a presnost merania je lepsia alebo zrovnatelna s davis. Napr teplotny senzor pre 1-wire stoji maximalne 2 eura (60CZK), kdezto davis ides do tisicov CZK za dalsi senzor..

Tymto nechcem zatracovat davis, su dobre, len moj kus bol uspesne 3x reklamovany, az nastalo vratenie penazi, takze som zacal vyymslat nieco lepsie a nasiel som prave 1-wire system.

Tu su uz hotove vyrobky, sice drahsie ako som ja spominal ,ale odpada nutnost nieco pajkovat, vyrabat.

http://www.hobby-boards.com/catalog/index.php?cPath=22

Dufam, ze som poradil :)
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Josef01
Příspěvky: 15
Registrován: 08 bře 2009, 09:41

Re: Jakou meteostanici k PC?

Příspěvek od Josef01 »

Ano, taky to je cesta, ale při nákupu komponent to není taky nijak levné, nehledě na to, že chybí SW a zobrazovací konzole a nikde nejsou vidět parametry jednotlivých sensorů, jejich kalibrovatelnost apod.. Pokud to ale někoho baví proč ne.
WS2-550 + WD + WDL, http://pocasi.psionfired.com
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“