Počasí o Vánocích

Téma spíše pro zimu. Kolik u vás napadlo sněhu? Jaké jsou sněhové podmínky? Kdy přijde obleva?

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Počasí o Vánocích

Příspěvek od Michal Geryk »

Z médií často slyším, že Vánoce budou bílé nebo na blátě – jako by nebylo víc variant... Tento rok to vypadá na Vánoce celkem mrazivé, ale v nížinách většinou bez sněhu, takže (zdá se) nebudou ani na blátě, ani na sněhu.

Idylické Vánoce si představuji tak, že je na zemi aspoň trochu sněhu, stromy obalené do bíla od mrznoucí mlhy a přes den mrazivé sluníčko – před pár lety to tu přesně tak vypadalo :) .

Co o Vánocích nemusím: Silný vítr, déšť, mokrý sníh, oblevu (to jsou ale také bílé Vánoce...), šedivou „nadnulovou“ inverzi, fén od J-JV, teplé Z-JZ proudění...

No ale nejdůležitější je, jak já a moji blízcí prožíváme svátky „uvnitř“ bez ohledu na počasí.

Jsem se nějak zasnil... :oops: :-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od storm_ice »

mno optimálně 22-23/12 silné sněžení, přechodně mokrý sníh, ať se to nachytá na stromech apod. T v noci kolem -2°C přes den 0°C 23/12 večer postupně vyjasnění noc již mrazivá -8/-12°C ráno mrznoucí mlha pak slunečno, večer o5 zataženo postupně se slabým sněžením. Odpoledne T -7/-4°C a slabší Sv-V vítr, jinak je fakt že na vánoce se moc větrné a deštivé počasí nehodí :roll: :lol: v téhle situaci co bude, by mohl být poprašek a zejména SV bude mít nejspíš několik centimetrů sněhu, záležet bude dost na prochladnutí země, ta je zatím dost teplá, takže pokud by výrazněji nemrzlo tak se ten poprach přes den moc držet nebude :roll: ale i další výhledy zatím vypadají zimně tak se nechme překvapit jak dlouho tu zima bude :P
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od Flames »

Jak už psal gerykm vánoce jsou o té pohodě,které dělají vánoce jedinečné-neopakovatelné.K tomu patří i trocha té zimní idylky,která dost často bere za své v naší mnohdy proměnlivé zimě.K vánocím patří také volno,klid.Toho budu mít letos málo a o svátcích děláme téměř,jako by vánoce ani nebyly....
Počasí přeci jen přichystalo nějakou změnu a tudíž naději,že by sníh mohl být.No hlavně by o svátcích něměla být břečka,bláto,mrholení mlha-to je nejhorší.Vše ostaní -námraza,poprašek sněhu,nebo větší sněhová peřina je navíc jako bonus.
Vidím to podobně jako storm_ice jen tak optimální to asi nebude a i kdyby to vše výcházelo,pondělní výrazná obleva nás zřejmě nemine.Snad SV Moravy by jí mohl ujít-tam si to zaslouží užít si alespoň týden pořádné zimy.
Jen doufám,že se tady zima nerozkouká takovým stylem,aby se jí tady zalíbilo a smrděla tady do konce března...
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od Adi »

Slíbil jsem tady panu správci malý příspěvek ohledně minulého počasí o vánocích. :wink:

Pokud bude chtít, může toto povídání šířít dál, akorát si vyhrazuji právo na svůj copyright :mrgreen:

Dále nedělám si nárok na to, že vše bylo podle toho, jak jsem to sepsal, trochu jsem si pomáhal wetterzentrale archívem map a byl jsem někdy překvapen tím, že některé roky počasově musely být zcela jinak, než jsem si je představoval. Jednoduše vzpomínky nejsou spolehlivé, pokud nejsou podepřeny konkrétními zdroji a "tvrdými" daty.
Dále je tam zaznamenáno počasí pro oblast Karvinska, nadmořská výška někde okolo 270 až 280 metrů nad mořem. Jak je známo, počasí zde bývá hodně odlišné oproti zbytku republiky, jsme nejchladnější "nížinou" ČR s často výraznými sněhovými srážkami.

Nuže - jak bylo o vánocích za posledních přibližně 30 let?



Malý diskurs aneb vhled do historie počasí o vánocích



Spolehlivějšími vzpomínkami mohou sloužit od roku 1974, od roku 1998 konkrétními naměřenými daty.

Vánoce roku 1974 byly teplé, slunečné, patří mezi nejteplejší v historii měření.

1975 – větrno, sněhové či smíšené přeháňky, nic moc.

Léta páně 1976 bylo chladno, napadl sníh, první svátek vánoční bylo kolem 5 pod nulou se sněžením, na Štěpána vyložená zima.


1977 – 1980 – vánoce teplé, takzvaně „na blátě“, přičemž v roce 1979 i 1980 – vánoční obleva přišla dva, resp. 3 dny před vánočními svátky.

Léta osmdesátá minulého století už mám zmapované lépe, přeci jen byl jsem starší a v neposlední řadě došlo k jistému posunu povětrnostních situací v prospěch vánoc se sněhem, nebo aspoň mrazivých.


První na řadě je rok 1981.
Štědrý den přinesl počasí oblačné, leželo asi 40 cm sněhu, který napadl zhruba týden před vánočními svátky. Obecně prosinec tohoto roku byl poměrně studený.
Nicméně náznak vánoční oblevy tu byl. Ráno nula pči skoro zatažené obloze, přes den oblačno, postupně polojasno, maxima vystoupala ke 4 stupňům, večer se to vyjasnilo, padla lehká přízemní mlha a teplota klesla velmi rychle při polojasné obloze na -4. Další dny již byly mrazivé, druhý svátek vánoční napadlo asi 10 cm dalšího sněhu a teploty klesly někde k -12 stupňům.

1982
Vánoce byly zatažené, pošmourné, ale se sněhem. Leželo asi 15-20 cm hutného, mokrého sněhu, teploty se držely lehce nad nulou, nejčastěji v intervalu od 2 k 0, v dalších dnech vánoc se slabě ochladilo k -2 v noci, přes den v okolí nuly . Zima začala pozdě, sníh napadl podobně jako letos – 4 dny před vánočními svátky.

1983 – podle Klementína nejteplejší vánoce. Opravdu nestály za řeč, větrno, oblačno střední oblačností, teploty přes den lezly až ke 12 stupňům.

1984. Velmi zajímavý průběh počasí poslední dekády prosincové. Někde kolem 17, snad 18 napadlo asi 5 cm sněhu, ovšem tehdy došlo k fénové situaci – v Třinci sníh nebyl, zatímco v okolí Havířova držel., pak přišla řada zatažených a mlhavých dnů s deštěm, mrholením i smíšenými srážkami, načež dva dny před štědrým dnem se vyčasilo, teploty klesly vlivem inverze, poté také díky sílicímu SV proudění. Na Štědrý den tedy teploty průměrně -4 stupně, přízemní mlha, jíní, námrazy, místy ležel nesouvisle starý sníh. Na Štěpána začalo sněžit, sníh byl suchý, napadlo asi 10 cm
Vánoce bílé 

1985 – Vánoce opět inverzní, ale jinak – na horách bylo okolo 10 stupňů nad nulou, dole v nížinách – asouň na Ostravsku převládalo jasné počasí s mírným větrem a teplotami lehce pod bodem mrazu. Změna přišla na Štěpána s příchodem studené fronty, která přinesla na hory dlouho očekávaný sníh a dolů oteplení na 3 stupně nad nulou. Závěr roku byl ve znamení paní
Zimy

1986 – jedny z nejlepších vánoc z hlediska sněžení i počasí jako takového.
Na Ostravsku leželo téměř půl metru sněhu, teploty se držely pod nulou, 24.12 prášilo sněhem při teplotě v okolí -4. Na Boží hod přimrzlo, srážky ustaly, Štěpán přinesl teploty jen lehce pod nulou a zesílující jihozápadní vítr. Hned po vánocích výrazný frontální systém přinesl déšť se sněhem a po-vánoční oblevu, která trvala až do konce roku, pak razantním způsobem dala vědět o sobě paní zima.
Bílé vánoce, na sněhu.

1987 – teploty lehce pod nulou, zataženo, inverzní počasí, na štědrý den dokonce polojasno.
V dalších dnech zima byla jen díky inverzi, noviny psaly o ledových horách, díky zledovatělému sněhu
Vánoce mrazivé, beze sněhu

1988. Vánoce pro kočku – jinými slovy teploty stoupaly k 7 stupňům, slabý náznak zimy tu byl – 24.12, kdy padaly sněhové krupky a teplota poklesla ke 3 stupňům nad nulou, v noci nakrátko k nule, jinak bylo deštivo nebo i mrholilo, větrno a pošmourno.
Vánoce na blátě

1989 – po velmi teplém prosinci s vyjímkou začátku měsíce, který byl zimní, Po přechodu studené fronty den před štědrým dnem 24.12 se nasunul výběžek tlakové výše. Den byl ze začátku skoro zatažený s větrem, navečer se obloha vyčistila a teploty klesly pod bod mrazu. Přes den maxima na 5, večer -2. V dalších dnech zavládlo inverzní počasí s teplotami lehce pod nulou.
Druhý svátek vánoční již byla mlha a teploty klesaly k -4
Vánoce na mraze.

1990
Vánoce mrazivé na sněhu
Vánoce jasné, s teplotami pod nulou v okolí -5, se sněhem, nebylo ho nijak extra moc, ale byl, kolem 5 centimetrů. Ráno byly mlhy, námrazy a jíní. Na Štěpána jasno a větrno.


1991
Přesně na Štědrý den napadl sníh, dopoledne pokud si dobře pamatuji sníh ještě nebyl, celkem asi 5 cm.
Pokud mám věřit Wetterzentrale archívu – tak na Štěpána napadl další sníh?
Bohužel tady si vůbec nejsem jistý
1992
Vánoce mrazivé, zima rovněž přišla poměrně pozdě. Na Štědrý den jasno, přibližně 5 cm sněhu, teploty přes den okolo -5, v dalších dnech vánočních se pak zatáhlo nízkou oblačností, mráz však zůstal.

1993
Vánoce mně zůstaly v paměti jako šedé, beze sněhu, popřípadě s deštěm. Teploty nijak vysoké, okolo 5 nad nulou.

1994
Opět zima během onoho inkriminovaného období
Byly sice mrazy a to v okolí -4 stupňů, sněhová vrstva o síle asi 5 cm, zataženo nízkou oblačností, inverze a špatný vzduch. Na Štěpána obleva.


1995
Velmi zajímavé počasí.
Přesně den před Štědrým dnem nastoupila ona nechvalně známa vánoční obleva. Sněhu bylo dost, do 30 cm, nicméně ten stačil téměř všechen odtát a to během noci na 24.12 i dopoledne díky silnému jihozápadnímu větru a zatažené obloze.
Ráno jsme měli 7 stupňů, po poledni v souvislosti s blížicí se studenou frontou již jen 2 nad nulou, zataženo a padala mlha. Večer poměrně silně sněžilo, napadly 4 centimetry nového sněhu a teplota klesla k -2. Na Boží hod ráno -3, přes den -2, zataženo, slabě občasně sněží, Štěpán zatažený se sněžením a ochlazování k -7.

1996
To, co jsem napsal o roce 1995, platí o vánocích 1996 bezezbytku - Těsně před nimi přešlo výrazné frontální rozhraní a nad naše území se začala rozšířovat v arktickém vzduchu oblast vysokého tlaku.
Štědrý den oblačný až zatažený s občasným sněžením, pak vyjasňování, teploty pod -10, zima
Oba další svátky mrazivé, s polojasnou oblohou, teploty okolo -15 i přes den. Sněhu neleželo nijak moc – do 3, snad 5 cm. Další sněhová nadílka přišla až 3.1.1997, během večera a noci napadlo okolo 20 cm.


1997 – vánoce na blátě
Přesně na Štědrý den přešla teplá fronta s mrholením i deštěm, teploty pak vystoupily poměrně vysoko, někde až k 8 stupňům

1998
Zataženo, byl sníh, avšak jen jeden centimetr. Štědrý den byl však mrazivý s -9 ráno, -2 přes den a pěti pod nulou večer při polojasné obloze a jihozápadním větru, Boží hod s polojasnou oblohou a teplotami od -2 v poledne k -4 ráno i večer se nakonec zařadil mezi další mrazivý den vánoc. Nasouvala se středí a vysoká oblačnost frontálního systému, z kterého pak na Štěpána padal mrznoucí déšť při teplotách slabě pod nulou. Silná ledovka, skleněné město.


1999
Průběh vánoc roku 1999 byl velmi podobný, akorát sněhu bylo více, přibližně do 5 centimetrů a Štědrý den měl velmi slušný mráz ráno a to -13, denní maxima vystoupila k -5, večerní klesly někde k -7. Převládala polojasná obloha, pěkný sváteční den.
Na hod Boží bylo ještě polojasno, avšak navečer se již zatáhlo a přišla poměrně slušná sněhová přeháňka, teploty v rozmezí od -9 ráno k -3 přes den
Štěpán přinesl odpoledne vánoční oblevu s deštěm a deštěm se sněhem. Teploty ráno ještě zimní a to -7, večer již téměř dva nad nulou.

2000
Velmi mírná zima tohoto roku přinesla překvapivě lehce mrazivé vánoce s nesouvislou vrstou sněhu, na Štěpána s mrholením, ledovkou a nakonec na tuto mizernou zimu – velmi slušnou sněhovou pokrývku – 7 cm.
Konkrétně na Štědrý den polojasné počasí, teploty v poměrně úzkém intervalu od -6 k -4
Na Boží hod počasí takříkajíc přelomové  – ráno ještě polojasné s -6, přes den oblačno, večer zataženo St a mrznoucí mrholení
Štěpán zakaboněn nízkým stratem, s mlhou a mrznoucím mrholením, pak i deštěm s ledovkou, pak i sněžením. Teplota od -2 k -1, takže po celý den prakticky stejná

2001
Velmi rozdílné počasí
Ráno Štědrého dne mrazivé a polojasné a to -11, přes den „jen“ -7, postupně se obloha zatahovala a vítr sílil. Večer -5. Celkem leží asi do 20 cm sněhu.
25 .12 – teploty slabě pod nulou v noci, trocha slabého sněžení, vichřice, přes den slabě nad nulou, nevýrazná obleva
26.12 – oblačno až skoro zataženo, teploty přes den na nule, slabé sněhové přeháňky, večer -3, vítr zeslábl. Sněhu do 15 cm.

2002
Mrazivé vánoce se sněhem, kterého bylo něco málo přes deset centimetrů.
Doposud nepřekonaný rekord – za posledních 25 let - stran nízkých teplot. Na Štědrý den v noci až -20, totéž na Boží hod ráno.. Mrazivé polojasné až oblačné počasí, vydrželo po celé vánoční svátky. Nejchladnější byl Boží hod s průměrnou teplotou -16 stupňů.

2003
Opět poměrně mrazivé vánoce, akorát inverzně laděné s symbolickým popraškem sněhu do 1 cm.
Na Štědrý den až -13 ráno, pak se každý den oteplovalo při poměrně silném jihozápadním větru, na Štěpána se přidal i inverzní stratus, jinak bylo jasno až polojasno. Teploty již jen lehce pod nulou, sníh vymrzl.

2004
Vánoce teplé s průměrnou teplotou někde kolem 6 stupňů. Pršelo na štědrý den i na Štěpána, větrno, fujtajxlové počasí




2005
V noci na Štědrý den padal mokrý sníh, pak občasně pršelo se sněhem, sněhová vrstva zvolna tála. Ráno nula, přes den 2, večer až 3, při přeháňkách deště se sněhem. Sněhu ráno asi 5 cm, večer již nesouvislé 3.
Na Boží hod se postupně ochlazovalo, z ranních 2 nad nulou se vyklubal již večerní mráz -2 při denní teplotě na nule. Slabé přeháňky deště se sněhem, oblačno, večer beze srážek
Štěpán již mrazivý, polojasný až oblačný den, beze srážek, ranní minima již na -4, místy zbytky sněhu.


2006
Vánoce s teplotami nad nulou, avšak nebyly vyloženě teplé či blátivé, byť byly beze sněhu.
Štědrý den přinesl na chvíli večer polojasnou oblohu , jinak zataženo St, večer mlhavo. Teploty od 3 stupňů ráno, po nulu večer. Podobné počasí bylo i následující den, akorát teploty se držely celý den nad nulou v úzkém rozmezí od 2 ke 3 stupňům, slabě mrholilo, jen na chvíli se oblačnost protrhala na skoro zataženo. Štěpán rozjasnil svou tvář a teploty poklesly pod nulu, ráno k -2, večer až -4, přičemž během dne vystoupila teplota jen lehounce nad nulu a to k 1 stupni.

2007
Vánoce inverzně laděné do šeda s popraškem sněhu a celodenním mrazem. Průměrné teploty někde kolem -4,5 stupně, převážně skoro zatažená obloha Sc s mírným až čerstvým JZ větrem.


Od roku 1981 po rok 2007 bylo pouze 6 vánočních období vyloženě blátivých či s deštěm a beze sněhu. Na ostatní vánoce byl buď sníh i mráz, anebo jenom mrzlo. Vyloženě bílé – tedy v aspoň jednom dni sněhová pokrývka, nebo sněhový poprašek - jsou však v převaze – neuvěřitelných 19 vánočních období za tento čas. V dalších „jenom“ mrzlo beze sněhu.
Jinými slovy úsloví o příslovečné vánoční oblevě zde dostává pěkně na frak. Je zřejmé, že nejinak tomu bude i letos.

Na Štědrý den očekávám oblačné počasí se sněhovými přeháňkami, více jich bude na severovýchodě a východě území, jinde může být i polojasno. Teploty ráno okolo -3, přes den slabě pod nulou, večer v okolí -4.
V podstatě podobné počasí s četnějšími sněhovými přeháňkami či občasným sněžením především na severu a severovýchodě území čekám po zbytek vánočních svátků. Teploty poklesnou ráno k -7, přes den se budou držet v okolí -3 stupňů, mírný, na severovýchodě chvílemi i čerstvý severní až severovýchodní vítr.


Podle svých děravých vzpomínek i záznamů sepsal Adam Gamrot, Orlová

gamrota@seznam.cz
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od Michal Geryk »

Adi, parádní statistika! :) Díky moc.

Já mám také spoustu záznamů, dokonce i od dědy od 60. let 20. století (i z roku 1947), ale nestíhám to zpracovat...

Přerov naopak patří mezi nejteplejší nížiny v ČR, srážkově jsme ale na tom statisticky relativně dobře (vyjma tohoto roku) oproti jiným nížinám - platí to ale víc pro léto; v zimě tu moc nesněží a oficiální rekord je stále 36 cm sněhu a to není zrovna moc...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od Flames »

Vánoce jsou za dveřmi a již po mnoho let,řešíme zda svátky budou blátivé,nebo na sněhu.Jak je většině veřejnosti známo,těsně před vánoci,nebo přímo o svátcích se mění již často zaběhlá zimní cirkulace za západní,nebo jihozápadní proudění s oteplením,kterému odpovídá i známá pranostika (na Adama a Evu čekejte oblevu).
V posledních letech je to s tou zimou všelijaké,ale i při ohlédnutí zpět vidíme,že to s tou zimou o svátcích není příliš růžové ani v minulosti,zvláště v nižších polohách.U nás ve středních polohách pod horami bývá často sníh,ale počasí si se zimou moc netyká.
Ohlédneme se tedy zpět v čase do období vánoc,pro lepší představu úspěšnosti zimního počasí v době adventu. Nebylo mnoho vánoc s bohatou sněhovou peřinou a mrazivým počasím ani v Trutnově ve 440 metrech nad mořem.
Aby to nebylo tak podobné s minulým příspěvkem,vezmu to obráceně a zhodnotil jsem stučně i počasí v prosinci v letech dávnějších,které vánocům předcházelo.Zpracováno z letitých záznamů.

2007 – Tuto zimu mají všichni v paměti s inverzním počasím beze srážek s mlhami a námrazou.Sněhu pomálu ve zmrzlých zbytcích.
2006 – I teplá zima tohoto roku mnoho zimního o svátcích nepřinesla.Sníh skoro žádný a teploty kolem nuly,s mrznoucím mrholením,či slabým sněžením.
2005 – Po střídavém,většinou zimním počasí v prosinci přichází na vánoce krátké oteplení,následované ochlazením a návratu k zimnímu počasí.Sníh leží a další sníh o svátcích nebo po nich padá.
2004 – Po inverzním průběhu prosince,přichází před svátky do našich končin zima se sněžením.Na svátky dorazilo oteplení s ledovkou a mrznoucími srážkami a později i oblevou.
2003 – Po střídavém počasí v prosinci s oblevami a vpády chladného vzduchu se před vánoci výrazně ochladilo s malým množstvím sněhu a mrazivé počasí se udrželo i o svátcích.
2002 – Zima přišla až v prvních prosincových dnech a mrazivým dechem nás svírala většinu prosince včetně vánoc.Teprve po svátcích se oteplení s oblevou prosadilo výrazněji se silným ochlazením na silvestra.
2001 – Inverzní mrazivé počasí se střídalo se studeným prouděním.Před svátky a o svátcích nás přecházely výrazné frontální systémy s intenzivním sněžením a tak tyto svátky patřily mezi ty nejvíce povedené ohledně zimního počasí.
2000 – Po rekordně teplém podzimu trvalo velice teplé počasí až do poloviny prosince,kdy se ochladilo a na svátky jsme měli mrazivé počasí.Oteplení dorazilo až po vánocích.
1999 – Po proměnlivé a teplé první prosincové dekádě se v té druhé ochladilo a zavládlo zimní počasí.Před svátky uhodily silné mrazy,ale předpovědi dávaly oteplení na vánoce,které bylo jen částečné,za to napadlo větší množství sněhu a tak vánoce byly jak se patří.
1998 – Úvod prosince byl mrazivý a zimní.Postupně se oteplovalo před polovinou měsíce.Vánoce byly s teplotami slabě pod nulou,sníh u nás ležel.
1997 – Prosinec byl počasově nevýrazný,teplý,v druhé dekádě se výrazně ochladilo.Pár dní před vánoci přichází oteplení nepříliš výrazné s teplotami kolem nuly a výrazně se otepluje v průběhu svátků s teplotami +7 st.Sníh téměř žádný.
1996 – Nevýrazné zimní počasí v prosinci,vystřídalo zimní počasí v polovině měsíce.Před svátky nás přecházelo výrazné frontální rozhraní,následované vpádem studeného vzduchu a postupně s arktickými mrazy pod -20 st. po svátcích.
1995 – Prosinec byl chladný,střídaný teplejšími obdobími.Na svátky se oteplilo,ale déšť byl brzy střídán sněžením a ochlazením.Sníh ležel,ale rozbředlý,ochlazuje se během svátku se sněžením a po svátcích přicházejí silné mrazy.
1994 – Po první polovině měsíce s teplejším počasím se ochlazuje a na svátky u nás máme zimní počasí s několika cm sněhu a mrazivým větrným počasím,které trvá ještě krátce po svátcích.Koncem roku přišlo silné oteplení s vysokými teplotami až +9 st.
1993 – V teplém prosinci se střídají sněhové srážky s dešťovými. Toto počasí trvá i o svátcích kdy sněží za teplot slabě nad nulou,nebo kolem nuly.Leželo kolem 15 cm sněhu.
1992 – Teplejší počasí trvá většinu měsíce-občas i sněží při teplotách blízko nuly.Před vánoci přišla inverze s prochlazením vzduchu.Sníh leží ve slabé vrstvě.Na svátky k nám pronikl studený pevninský vzduch.
1991 – Studený prosinec se zimním počasím,střídá před svátky západní proudění s kalamitním přívalem sněhu 30-40 cm,následovaný krátkým oteplením,po němž se v plné parádě vrací zima se sněhovými bouřemi po svátcích,sněhu bylo kolem 50 cm a často sněžilo.
1990 – Po proměnlivém počasí v tomto měsíci přichází ochlazení na štědrý den kdy teplota klesla pod nulu.Další dny už je počasí střídavé s teplotami blízko okolo nuly.Sníh leží v nesouvislé vrstvě.
1989 – Po mrazivé první dekádě se postupně otepluje a druhá dekáda je teplá a deštivá,bez nároku na sníh o svátcích.Před svátky oteplení ještě zesiluje s maximy až k +10 st..Slabé ochlazení přichází těsně před svátky,ale na situaci to nic nemění-beze sněhu.Mrznout začíná až po vánocích.
1988 – Po zimním listopadu tohoto roku byl prosinec teplý a proměnlivý.Před vánoci už častěji sněží a těsně před svátky přišel velký sněhopad,zvláště vyšší polohy okolo města měly až 35 cm nového sněhu.O svátcích nás zasáhlo oteplení,déšť-silné srážky,větrno,s postupným ochlazením.
1987 – Zima nastoupila v první prosincové dekádě a vydržela asi deset dní.Poté kolem hluboké tlakové níže u Anglie přichází výrazné dlouhé oteplení.Sníh roztál a po svátcích dosahovala maxima až +9 st.
1986 – Inverzní podzim s velice pozdním nástupem zimy až v polovině prosince a s nezapomenutelnými přívaly sněhu před svátky kdy napadlo téměř 50 cm sněhu a o svátcích vládne pravé zimní počasí.
1985 – Po chladném průběhu listopadu byl prosinec ve znamení silného západního proudění s teplým počasím a o svátcích bylo téměř beze sněhu.
1984 – Inverzní počasí trvalo téměř do poloviny měsíce,poté už to bylo pestřejší a těsně před svátky sněžilo-napadla slabší vrstva sněhu.Po svátcích začala zesilovat anticyklóna na Ruskem a k nám začal proudit studený pevninský vzduch,občas sněžilo.
1983 – Po mrazivém úvodu prosince se v druhé polovině měsíce prohloubila brázda nízkého tlaku nad východním Atlantikem a začala pravá předvánoční obleva.V dalších dnech v silném jihozápadním proudění vystupovala maxima až k +10 st.
1982 – Teplý a deštivý prosinec střídaný jen slabými ochlazeními,přinesl na svátky mírné ochlazení,které je po vánocích střídáno mlhami,náledím a mrznoucími srážkami.Beze sněhu.
1981 – V prosinci tohoto roku bohatě sněžilo,postupně srážky slábnou a sílí mrazy,které před svátky zmírňují a přidává se sněžení v doprovodu dalšího oteplování a o vánocích bylo hodně sněhu,teploty slabě nad nulou.Výrazně se oteplilo po svátcích.
1980 – První dekáda byla mrazivá a zimní,druhá deštivá a teplá,před vánocemi se přechodně ochlazuje,ale o svátcích vánočních je teplo s maximy až +8 st.beze sněhu
1979 – Velice proměnlivý prosinec-převažovalo teplé velice větrné počasí s kratšími ochlazeními se sněžením.Před vánoci se ochladilo,napadlo čtvrt metru sněhu.Ještě do vánoc se stihlo výrazně oteplit na svátky převládalo spíše jarní počasí s teplotami až kolem +8 stupňů.Sníh téměř roztál.
1978 – Po mrazivém úvodu prosince se druhé dekádě silně oteplilo.Krátce před vánoci se přece jen výrazněji ochladilo,napadl sníh.Na svátky se však zpočátku jen mírně oteplovalo.Obleva sílila o svátcích a výrazné oteplení vrcholilo koncem roku s velkými počasovými zvraty v poslední dva dny roku a legendárním ochlazením v silvestrovské noci na nový rok.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí o Vánocích

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Flames tu sice napsal defacto za mě (protože 10 kilometrů zase takový rozdíl nedělá), ale přidám pár taktéž pár postřehů...

2008 - zatím žádný sníh kromě vyšších poloh a teploty nadnulové i v noci

2007 - přes den sice mrzlo i kolem -5°C (v noci k -7°C), ale sníh ležel pouze jako poprašek, většina třetí prosincové dekády se utopila v mlhách.

2006 - teploty po celé období kolem 0°C, největší zima 27.12. -5,5°C. Beze sněhu kromě 29.-30.12., kdy napadly 3 cm. V lednu pak pokračovalo extrémní teplo až +11,2°C.

2005 - zpočátku kolem 0°C, později mrazy až -11°C (30.12.). Sníh 18 cm 20.12., poté odtál na 7 cm 23.12. a následně opět napadlo na 19 cm o Silvestru.

2004 - 20. až 22.12 citelné mrazy až -17°C, do konce měsíce pak pouze kolem 0°C, sněhu maximálně 12 cm 23.12., poté obleva až na nulu. Následovalo teplo do poloviny ledna.

2003 - největší mráz na Štědrý den ráno -17°C, zbytek svátků kolem 0°C. Sníh až do 30.12. nebyl žádný, ale na Silvestra 30 hodin sněžilo a napadlo 18 cm sněhu. Sníh potom bez přerušení ležel až do 3.3.2004.

2002 - po celou dobu svátků mrazy kolem -5°C, největší mráz na Silvestra -13°C. Sněhu na Štědrý den 15 cm, na Silvestra 17 cm. Prvního ledna -22°C, velké mrazy celou první dekádu ledna.

2001 - na Štědrý den největší mráz -20°C, přes den -10°C. 21.12. mohutné sněžení spojené s kalamitou, po 26.12. mírná obleva. Od 20.12. přibylo sněhu ze 17 cm na 56 cm na Silvestra - maximum pak 2.1.2002 62 cm (rekord prý od roku 1980). Po Novém roce udeřily kruté mrazy - až -27°C 6. ledna (rekord co já pamatuji). Rozhodně nejlepší zima !

2000 - mrazy max. -10°C, na Štědrý den ráno -8°C, přes den -3°C, později teploty kolem 0°C. Slabé sněžení na konci měsíce, max. 6 cm.

1999 - 22. a 23.12. mrazy -20°C, poté oteplení, 24.12. -7°C přes den, k Silvestru oteplení až k 0°C. Po celé období sněžení, od 22.12. kdy bylo 11 cm do SIlvestra, kdy leželo 23 cm sněhu. Sníh pak ležel bez přestávky až do 6.2.2000.

1998 - bez sněhu do 26.12., teplota mírně pod 0°C, posléze mírně nad 0°C

1997 - bez sněhu, nadnulové teploty i v noci, 22.12. odpoledne +7°C)

1996 - běžné arktické teploty, 29.12. ráno -26°C, přes den -15°C, sněhu max. 10 cm. Silné mrazy pokračovaly do půlky ledna

1995 - do 25.12. teploty nad 0°C, poté nástup silných mrazů (27.12. ráno -18°C). Sněhu max. 9 cm.

1994 - na Štědrý den 10 cm sněhu, do 28.12. denní teploty pod nulou, na Silvestra +7°C.

1993 - 26.12. maximum 13 cm sněhu, přes svátky zataženo, teplota kolem 0°C

1992 - záznam neexistuje

1991 - přes svátky slabé denní mrazy, 21.-26.12. slabě sněžilo, 30.12. déšť, ale už 2.1.1992 bylo ráno -18°C.

1990 - sněhu asi leželo dost, 23.12. ráno teplota -17°C, ale 24.12. přes den +3°C. Do konce roku padal několikrát mokrý sníh.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Odpovědět

Zpět na „Sněhové podmínky“